Naval History Homepage and Site Search

  British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day
by Don Kindell

ROYAL NAVY SHIPS, JUNE 1940 (Part 2 of 4)

Edited by Gordon Smith, Naval-History.Net

HM Tug St Cyrus (CyberHeritage, click to enlarge)

on to Royal Navy Ships, Part 3

 

(for more ship information, go to Naval History Homepage and type name in Site Search)

 

Contents 

1.  HOME WATERS (continued)
Part 2 of 4
Nore Command


 

 

1.  HOME WATERS (continued)

 

 
 

  Naval Commands, and Sub Commands/ship locations within them, are listed approximately north to south/east to west

Some warships are listed with their own unit and again when detached to another

 

 

NORE COMMAND

Adm the Hon Sir Reginald A R Plunkett-Ernle-Drax KCB, DSO

 

 

Nore Command, Humber Sub Command

 

Base ship, Grimsby - BEAVER (Rear Adm A F Pridham CB)

 

Attached cruisers (repeated from Home Fleet listing) - light cruisers BIRMINGHAM (Capt A C G Madden) arr Rosyth 10 Jun, MANCHESTER (Capt H A Packer) arr Rosyth 10 Jun, SHEFFIELD (Capt C A A Larcom), all arr Rosyth 10 Jun

 

1st Anti-Aircraft Squadron (formerly 20th Cruiser Squadron, Rear Adm J G P Vivian) - anti-aircraft cruisers COVENTRY (Flag, Vivian, Capt D Gilmour) dep Vestfjord covering the Narvik evacuation, CURACOA (Capt E A Aylmer) at Chatham repairing to comp at the end of Aug

 

Anti-aircraft ships - ALYNBANK (Capt P Hordern Rtd) at Belfast fitting out to comp 16 Jun, FOYLEBANK (Capt H P Wilson Rtd) dep Belfast 7 Jun, SPRINGBANK (Capt L B Hill OBE Rtd) at Birkenhead fitting out to comp 30 Oct

 

Ships temporarily attached (repeated from Home Fleet listing) - light cruisers CARDIFF (Capt P K Enright) arr Dover 8 Jun, GALATEA (Flag, Curteis, CS 2, Capt B B Schofield) arr Sheerness 27 May

 

85th Anti-Submarine Group - anti-submarine yacht MOLLUSC (Cdr J G Sutton Rtd) at Yarmouth

 

4th Minesweeping Flotilla - minesweepers DUNDALK (Lt Cdr F A I Kirkpatrick Rtd) at Humber, ELGIN (Lt Cdr J M Bayley) at Immingham following repairs, FITZROY (Lt Cdr R A Forbes) at Humber, NIGER (Cdr St J Cronyn, SO) at Humber, SALAMANDER (Lt Cdr L J S Ede) at London repairing to comp in late Jun, SELKIRK (Lt Cdr A C A C Duckworth) at Hull refitting, SUTTON (Cdr G M Tyle Rtd) at Humber

 

5th Minesweeping Flotilla - minesweepers ALBURY (Lt Cdr C H Corbet-Singleton) at Sheerness damaged, GOSSAMER (Lt Cdr R C V Ross DSO, SO) at Grimsby, KELLET (Cdr R C Hasket-Smith) at Sheerness repairing, LEDA (Lt Cdr H Unwin DSC) at Sheerness repairing comp 12 Jun, LYDD (Lt Cdr R C D Haig) at Grimsby repairing, PANGBOURNE (Cdr F Douglas-Watson) at Grimsby repairing, ROSS (Lt K A Gadd RNR) at Grimsby, SALTASH (Lt Cdr T R Fowke) at Grimsby

 

Minesweeper Group 16 - minesweeping trawlers ALAFOSS (Sk C Pollard RNR), LOCH ERIBOL (Sk W Sutherland RNR) at Grimsby repairing, LOCH LEVEN (Sk T Donovan RNR), WELLSBACK (Sk W M Main RNR), all but one at Humber

 

Minesweeper Group 17 - minesweeping trawlers KURD (Sk J H Petherbridge RNR), LOCH ALSH (Sk E C King RNR), ST DONATS (Sk W Thompson RNR), SOLOMON (Ch Sk W J Runcie RNR), all at Grimsby

 

Minesweeping Group 18 - minesweeping trawlers BEECH (Sk W McRuvie RNR), LAUREL (Sk F G Blockwell RNR), both at Grimsby

 

Minesweeping Group 19 - minesweeping trawlers ACHROITE (Sk W S Hall RNR) at Humber, CLEVELLA (Sk W Bruce RNR) at Grimsby, FILEY BAY (Ch Sk J Stewart RNR) at Humber, MONIMIA (Sk J Watt Pbty RNR) at Grimsby

 

Minesweeping Group 20 - minesweeping trawlers ELBURY (Ty Sk F W Ellis RNR), GOTH (Sk C Sutcliffe RNR), NEGRO (Ty Sk H Maunder RNR), all at Grimsby

 

Minesweeping Group 31 - minesweeping trawlers BRECON MOOR (Ty Sk S A White RNR), COMMITATUS (Sk W White RNR), GEORGE ROBB (Sk J Scott RNR), HILDENA (Sk W T E Page RNR), all at Humber

 

Minesweeping Group 40 - minesweeping trawlers AKRANES (Ty Sk J Reid RNR), ALMANDINE (Ch Sk A Robb RNR), SANDRINGHAM (Ty Sk J H Gibbs RNR), SEA KING (Ch Sk W Craig RNR), all at Humber

 

Minesweeping Group 46 - minesweeping trawlers ALEXANDRITE (Ty Sk G D Barker RNR), ANDRADITE (Ty Sk E H Brooks RNR), GULFOSS (Ch Sk G Thomson RNR), WATERFLY (Ch Sk A W Bowles RNR)

all arr Harwich 2 Jun

 

Minesweeping trawlers - ALDER (Sk S F Cleveland RNR) at Grimsby, BALMORAL (Ty Sk J Gardner RNR) at Humber, EMILION (Ty Sk W E Bland RNR) at Grimsby, KINGSCOURT (Ty Sk E B Morley RNR) at Humber, RECONO (Ty Sk H Forester RNR) at Grimsby, REGARDO (Ty Sk G Jack RNR) at Grimsby, RODINO (Ty Sk J C Winning RNR) at Humber, RONSO (Ty Sk H G Harris RNR) at Humber, SEAMIST (Ty Sk W S Hawes RNR) at Grimsby, TAIPO (Ty Sk C Clark RNR) at Humber, WAR DUKE (Ty Sk H Leach RNR) at Humber

 

Minesweeping drifters - BENARCHIE (Sk G H W Mortlock Actg RNR), CASTLE BAY (Ty Sk J H Moore RNR), OCEAN LUX (Ty Sk G E Knight RNR), all at Grimsby

 

Fishery Protection trawlers - three at Grimsby

 

Harbour defence patrol craft - five at Grimsby

 

Balloon barrage drifters - eleven at Grimsby, one at Humber

 

Auxiliary Patrol Vessels - ten trawlers at Grimsby, two at Hull, one at Granton, three at Hull fitting out, four at Aberdeen and five drifters at Grimsby fitting out

 

Rescue tugs - Tug ST CYRUS (Ty Lt P Allan RNR) at Humber, chartered tug SEAMAN at Harwich

 

Hull

 

Fishery Protection Trawlers - six at Hull

 

 

Nore Command, Harwich Sub Command

 

Base ship, Harwich - BADGER (Rear Adm F H W Goolden)

 

5th Destroyer Flotilla (Capt Louis Mountbatten, ashore at Immingham) - JACKAL (Cdr T M Napier, Cdr C L Firth MVO from 27 Aug) dep Harwich 9 Jun, JAGUAR (Lt Cdr J F W Hine) at Immingham repairing to comp 16 Jun, JAVELIN (Cdr A F Pugsley) at Hull repairing to comp 16 Jun, JERSEY (Lt Cdr W Evershed from 31 Aug) at Hull repairing to comp 23 Sep, JERVIS (Lt Cdr A F Burnell-Nugent DSC, Capt P J Mack on the destroyer's arrival in the Mediterranean) at Tyne repairing to comp 22 Jun, JUPITER (Cdr D B Wyburd) at Tyne repairing to comp 15 Jun, KASHMIR (Cdr H A King) at Tyne repairing to comp 13 Jun, KELLY (Mountbatten on comp of repairs) at Tyne repairing to comp 18 Dec, KELVIN (Lt Cdr J L Machin, Cdr J H Allison from 23 Jun) dep Scapa Flow on patrol 9 Jun, KIPLING (Cdr A St Clair Ford) at Southampton repairing to comp 16 Jul

 

16th Destroyer Flotilla (Capt T E Halsey, on 25 Jun Capt A W S Agar temporarily replaced Capt Halsey who reassumed his post on 12 Aug) - ACHATES (Cdr R J Gardner) at Portsmouth repairing to comp 15 Jun, AMAZON (Lt Cdr N E G Roper) dep Scapa Flow on patrol 9 Jun, AMBUSCADE (Lt Cdr A O Johnson, Lt Cdr R A Fell from 14 Jun) dep Portland 9 Jun, ANTELOPE (Lt Cdr R T White DSO) arr Greenock 10 Jun, ANTHONY (Lt Cdr N J V Thew) at Portsmouth repairing to comp 14 Jun, ARROW (Cdr H W Williams) dep Vestfjord covering the Narvik evacuation, MALCOLM (Halsey) at Chatham repairing to comp at the end of Jun

 

18th Destroyer Flotilla (administered by Capt T E Halsey, D.16) - MONTROSE (Cdr C R L Parry) at Woolwich repairing to comp 24 Jun, VENOMOUS (Cdr J E H McBeath) at Plymouth repairing to comp 18 Jun, VERITY (Lt Cdr R H Mills) at Portsmouth repairing to comp 16 Jun, VETERAN (Cdr J E Broome) arr Lerwick 10 Jun, WHITSHED (Cdr E R Conder DSC) at Portsmouth repairing to comp 13 Jun, WILD SWAN (Lt Cdr J L Younghusband DSC) at Portsmouth, WIVERN (Lt J W Harbottle, Cdr M D C Meyrick from 26 Jun) at Portsmouth repairing to comp 21 Jun, WORCESTER (Cdr J H Allison, Lt Cdr E C Coats from 22 Jun) at London repairing to comp 13 Jul, WREN (Cdr F W G Harker) dep Greenock 6 Jun

 

21st Destroyer Flotilla (Capt C T M Pizey assumed command of Flotilla on 24 Jun) - CAMPBELL (Lt Cdr R M Aubrey, Pizey from 24 Jun) dep Vestfjord covering the Narvik evacuation, VANESSA (Lt Cdr E A Stocker DSC) at Plymouth, VENETIA (Lt Cdr D L C Craig) at Plymouth repairing to comp 12 Jul, VERSATILE (Cdr H J Jauncey Rtd) at Chatham repairing to comp 20 Jun, VESPER (Lt Cdr W F E Hussey DSC) dep Dover 9 Jun, VIMY (Lt Cdr M W Evart-Wentworth) at Portsmouth repairing to comp 12 Jun, VIVACIOUS (Lt Cdr F R W Parish) at Portsmouth repairing to comp 12 Jun, WALPOLE (Lt Cdr H G Bowerman) dep Immingham 9 Jun, WINDSOR (Lt Cdr P D H R Pelly) at Portsmouth repairing to comp 18 Jun

 

1st Anti-Submarine Striking Force - patrol sloops MALLARD (Cdr the Hon V Wyndham-Quinn) arr Harwich 5 Jun, PINTAIL (Lt Cdr T H Hill-Walker) arr Harwich 9 Jun, PUFFIN (Lt Cdr Earl Beatty) arr Harwich 9 Jun, SHELDRAKE (Lt Cdr A E T Christie) arr Harwich 5 Jun

 

2nd Anti-Submarine Striking Force - patrol sloops GUILLEMOT (Lt Cdr H M Darell-Brown) arr Harwich 5 Jun

SHEARWATER (Lt Cdr C F Powlett) arr Harwich 9 Jun, WIDGEON (Lt Cdr R Frederick) at Cardiff repairing to comp at end of Jun

 

Harbour establishment - GANGES (Capt W H G Fallowfield)

 

1st Motor Torpedo Boat Flotilla (Cdr C M Donner) - depot ship VULCAN (Lt H B Binks) arr Harwich 18 May, MTB.3 (Lt A F Seymour-Haydon) arr Portsmouth 5 Jun, MTB.14 (Lt D H Mason) arr Lowestoft 10 Jun, MTB.15 (Lt L J Gamble) arr Harwich 3 Jun, MTB.16 (Lt P F S Gould) dep Dover 29 May, MTB.17 (Lt R I T Falkner) arr Harwich 15 May, MTB.18 (Lt J T Mannooch) arr Harwich 6 Jun

 

MTBs 2 and 19 at Portsmouth undergoing conversion to Motor Attendant Craft 2 and 6, respectively

 

4th Motor Torpedo Boat Flotilla - MTB.22 (Lt Cdr A B Cole) at Harwich, MTB.29 (Lt C A James) dep Portsmouth 10 Jun, MTB.24 (Lt R Parkinson), MTB.25 (Lt R H S Litchfield), last two at Harwich, temporarily attached to the Flotilla

 

10th Motor Torpedo Boat Flotilla - MTB.67 (Lt C C Anderson) arr Portsmouth 1 Jun, MTB.68 (Ty Lt R K L Walker RNVR) arr Portsmouth 1 Jun, MTB.104 (Ty Lt M J R Yeatman RNVR) at Harwich, MTB.106 (S/Lt I A B Quarrie RNVR) arr Harwich 29 May, MTB.107 (Ty Lt J Cameron RNVR) arr Portsmouth 5 Jun

 

1st Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers BASSET (Ty Lt N S Heriot RNVR), SAPPHIRE (SO, Lt Cdr E C Hulton), TOURMALINE (Ty Lt G L Carter RNR), TURQUOISE (Lt S C B Hickman), all at Harwich

 

3rd Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers AGATE (Lt A T Board), AMETHYST (SO, Lt Cdr S J Gunn), JASPER (Ty Lt E R Pate RNVR), all at Harwich

 

11th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers ARCTIC PIONEER (Lt R A D Cambridge RNR) at Harwich, DRANGEY (Lt S C B Hickman RNR) at Blackwall, SPHENE (Sk C Pennington RNR), VIVIANA (Sk G L Olesen RNR), both at Harwich

 

12th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers CAPE ARGONA (Lt Cdr A H Davis RNVR) at Blackwall repairing, STELLA CAPELLA (SO, Lt Cdr R V E Case RNR) at Harwich

 

19th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers GREENFLY (Ty Lt H J Beverley RNR) at Tilbury repairing, LORD PLENDER (Ch Sk J M T Brebner RNR) at Harwich

 

12th Anti-Submarine Striking Force - anti-submarine trawler NORTHERN PRIDE (Ty Lt A A Campbell RNR) at Harwich

 

16th Anti-Submarine Striking Force - anti-submarine trawler ARAB (Lt R B Stannard VC RNR) at Harwich

 

Anti-submarine trawler - LADY MADELINE (Lt Cdr T G Hill RNR) at Harwich

 

Minesweeping yachts - BOY PAT (Ty Lt J Polehampton RNR), fast motor boat LONDON PRIDE (no CO listed), both at Harwich

 

12th Minesweeping Flotilla - paddle minesweepers DUCHESS OF FIFE (Ty Lt J Anderson RNR) at Harwich, LORNA DOONE (Ty Lt L Jolly RNVR) at Plymouth fitting out, MARMION (Ty Lt D MacFarlane RNR) at Harwich, ORIOLE (Ty Lt E L Davies DSC RNVR) at Harwich, QUEEN EMPRESS (SO, Cdr K F Boxall Actg) at Sheerness

 

Minesweeping Group 4 - minesweeping trawlers BERBERIS (Ch Sk L Grace RNR), CORENA (Ty Sk A E Fisher RNR), FLEMING (Sk E G Gurney RNR), STELLA LEONIS (Sk F W McKay RNR), all at Harwich

 

Minesweeping Group 5 - minesweeping trawlers LORD MELCHETT (Sk R C Taylor RNR), STELLA RIGEL (Sk L P Keable RNR), WAVEFLOWER (Ty Sk R MacDonald RNR), all at Harwich, WILLIAM WESNEY (Ch Sk P Green RNR) at Ipswich

 

Minesweeping Group 6 - minesweeping trawler RIVER CLYDE (Ty Sk J Grant RNR) at Lowestoft

 

Minesweeping Group 55 - minesweeping trawlers E D WALMSLEY (Ch Sk A J Blake RNR), RICHARD CROFT (Ty Sk R H Maulkinson RNR), THOMAS LEEDS (Ty Sk R A Cook RNR), all at Harwich

 

Minesweeping Group 56 - minesweeping trawlers JOSEPH BUTTON (Ty Sk J Drennan RNR), RED GAUNTLET (Ty Sk E Hutchinson RNR), both at Harwith, STOUR (Ty Sk G H Smith RNR) at Barry, TRANIO (Sk J Bond RNR) at Harwich

 

Minesweeping trawlers - CORDELA (Ty Sk A Hales RNR) at Harwich, EARL KITCHENER (Sk T Smith RNR) at Lowestoft under repair, EXYAHNE (Ty Sk W A George RNR), LORD IRWIN (Ty Sk H Summers RNR), REFUNDO (Ty Sk A S Dorward RNR), SISAPON (Ty Sk F A Henson RNR), all at Harwich

 

Minesweeping tugs - SCYTHE (Ty Sk J E Bywater RNR), SLOGAN (Ty Sk G Cooper RNR), SOUVENIR (Ty Sk J T Shears RNR), all at Barrow

 

Minesweeping drifters - ASCONA (Sk S Beckett RNR), GOLDEN VIEW (Ty Sk C E F Reynolds RNR), OLIVAE (Ty Sk A F Meacock RNR), SILVER SEAS (Ty Sk S Burrows RNR) at Ispwich, TWEENWAYS (Ty Sk E Fawcett RNR), UNICITY (Ty Sk J Murray RNR), all but one at Harwich

 

Armed patrol vessels - ten drifters at Harwich, fifteen trawlers at Harwich, three trawlers at Grimsby, one trawler at Ramsgate damaged

 

Boom defence vessels - two at Felixstowe, one at Hartlepool fitting out

 

Harbour defence patrol Craft - three at Harwich

 

Rescue tugs - CAROLINE MOLLER (Ty Lt J H Kennedy RNR) at Harwich, chartered tug MURIA at Dover 

 

Yarmouth

 

Base ship - WATCHFUL (Capt The Rt Hon Viscount Monsell CBE Emgcy, Rtd)

 

Minesweeping trawler - TARANSAY (Capt Minesweepers, Capt G B Hartford Rtd, Ty Sk G S Peek RNR)

 

7th Minesweeping Flotilla - temporarily attached from Rosyth Command (Granton area)

 

8th Minesweeping Flotilla - temporarily attached from Rosyth Command (Tyne area)

 

Minesweeping Group 10 - minesweeping trawlers ARKWRIGHT (Ch Sk A Girling RNR Rtd) at Yarmouth, GRAMPIAN (Ch Sk A Robb RNR) dep Tyne 7 Jun, MILFORD HAVEN QUEEN (Ty Sk F Burgess RNR) at Yarmouth, SUMA (Sk A A Leggett RNR) at Lowestoft repairing

 

Minesweeping Group 11 - minesweeping trawlers JAMES LAY (Sk W H Makings RNR) arr Yarmouth 7 Jun, NOGI (Sk E C King RNR) at Harwich, SOLON (Ty Sk A J Coleman RNR) at Harwich, TAMORA (Sk P Buchan RNR) at Yarmouth

 

Minesweeping Group 12 - minesweeping trawlers CAPE MELVILLE (Ty Sk J E C Wright RNR) at Yarmouth repairing, MILFORD HAVEN PRINCESS (Ch Sk R Masson RNR) arr Yarmouth 7 Jun, PELTON (Sk J A Sutherland DSC RNR) dep Tyne 7 Jun

 

Minesweeping Group 14 - CARDIFF CASTLE (Sk R N Haylett RNR), EPINE (Ty Sk E Clarke RNR), STAR OF ORKNEY (Sk J Flint RNR), THEIR MERIT (Lt Cdr D I Jones RD RNR), all at Yarmouth

 

Minesweeping Group 28 - minesweeping trawlers CONCERTATOR (Sk G V Abernethy DSC RNR), CRESTFLOWER (Sk G H Goodinson RNR), LOCH BUIE (Ch Sk I Parkinson DSC RD RNR) RINOVIA (Ch Sk T Fraser DSC RNR), all at Yarmouth

 

Minesweeping Group 29 - minesweeping trawlers DALMATIA (Sk A R Lees RNR), DARTHEMA (Sk A G Edwards RNR), RIGHTO (Ch Sk F E Barker RNR), REBOUNDO (Sk J C Catchpole RNR), all at Yarmouth

 

Minesweeping Group 30 - minesweeping trawlers FIREFLY (Ty Sk J W Gibbs RNR), PETER CASEY (Sk E G Catchpole RNR), WARDOUR (Sk F L Hamilton RNR), WINDWARD HO (Sk J A Simpson RNR), all at Yarmouth

 

Minesweeping trawlers - ATHENIAN (Sk J Cowie RNR) fitting out at Yarmouth, BEN TORC (Ty Sk T Meadow RNR) fitting out North Woolwich, BLIGHTY (Sk P R S Besford RNR) at Liverpool, CHARLES DORAN (Ty Sk R R Snape RNR) fitting out at Milford Haven, CLOTHILDE (Ty Sk A G Freeman RNR) at Yarmouth, CONQUISTADOR (Ty Sk D W Catchpole RNR) fitting out South Shields, CONTENDER (Ty Sk A E Kettless RNR) at Yarmouth, COTSMUIR (Ty Sk L Oliver RNR) at Harwich, DOROTHY LAMBERT (Ty Sk G S Wright RNR) at Harwich, FONTENOY (Ty Sk J C Coaker RNR) fitting out at Pembroke, IRVANA (Sk J L Borrett RNR) fitting out at Milford Haven, MADDEN (Ty Sk S Amos RNR) at Harwich, PRINCESS MARY (Ty Sk C E Parker RNR) at Yarmouth, ONETOS (Ty Sk T W McLean RNR) at Yarmouth, SATURN (Ty Sk H C Watson RNR) at Yarmouth

 

Minesweeping drifters - ALCMARIA (Sk A C Offord RNR) repairing, BOY PHILIP (Ty Sk R Wylie RNR), GENIUS (Sk G H Green RNR) repairing, JUSTIFIER (Ty Sk R R Russell RNR) repairing, LORD BARHAM (Ty Sk J Masterton RNR) repairing, LORD HOOD (Sk J W Lawn RNR), MARGARET HYDE (Ty Sk G H Larner RNR) at Lowestoft, ROSE HILDA (Sk J C George RNR) repairing, SILVER CREST (Ty Sk A W J Burwood RNR), all but one at Yarmouth

 

Escort yacht - anti-Submarine yacht ALICIA (Ty S/Lt A R Friggins RNVR) at Yarmouth repairing

 

Tenders to Examination Service - yachts THE BRIT, WALDEMAR repairing (no COs listed) both at Great Yarmouth

 

Lowestoft

 

Base ship - WATCHFUL (Capt The Rt Hon Viscount Monsell CBE Emgcy, Actg)

 

Minesweeping yachts - HAUSSA (on comp Captain Minesweepers, Capt G B Hartford Rtd) fitting out at Colchester, fast motor boat SUNFLOWER IV (no CO listed) at Lowestoft

 

Minesweeping trawlers - BEN BHARCHIE (Ty Sk H J May RNR) at Lowestoft, BEN EARN (Sk R T Souter RNR from 1 Jul) fitting out at Sunderland, BEN GLAS (Sk A F Herd RNR) fitting out at Lowestoft, BEN ROY (Ty Sk C C H Thomas RNR) at Lowestoft, CASWELL (Ty Sk A Butler RNR) fitting out at Milford Haven, EUCLASE (Ty Sk W W Read RNR) fitting out at Penarth, FORCE (Sk J R Clark RNR) at Lowestoft, KING EMPEROR (Ty Sk W J Beamish RNR from 12 Aug) fitting out at Sunderland, LOWTHER (Ty Sk F E Mewse RNR) at Lowestoft, MARCONI (Ty Sk R Cowling RNR) fitting out at Newport, MEWSLADE (Ty Sk W C Hart Actg RNR) fitting out at Sunderland, NORTHWARD HO (Sk W Thain RNR) fitting out at Lowestoft, OSAKO (Ty Sk F Burgess RNR) fitting out at Avonmouth

 

Auxiliary Patrol vessels 36 at Lowestoft, one at Yarmouth

 

Brightlingsea

 

Auxiliary Patrol Vessels - one trawler arr Methil 8 Jun, two trawlers at Hull, seven trawlers at Grimsby, four trawlers and seven drifters at Brightlingsea, one drifter at Ramsgate

 

 

Nore Command, Nore Sub Command

 

London

 

Base ship, Chatham - PEMBROKE

 

Minesweeping craft - three

 

Thames and Medway

 

Harbour defence patrol craft - four at Sheerness, two at Ramsgate, two at Southampton fitting out, one at Cowes fitting out

 

Drifters - two at Lowestoft, two at Rowhedge, two at Brightlingsea, one drifter at Oulton Broad, all fitting out

 

Boom defence tenders - three at Sheerness, two at Queenborough fitting out

 

Boom defence vessels - five at Sheerness, one repairing, one at Rosyth, one at Chatham repairing

 

Boom defence gate lighters - four lighters at Sheerness

 

Examination vessels - four at Sheerness, one at Chatham repairing

 

Balloon barrage drifters - 18 at Sheerness, one under repair

 

Rescue tug Dutch ZWARTE ZEE at Gravesend degaussing

 

Chatham

 

Base ship - ST TUDNO (Cdr J C Collie Rtd) at Chatham

 

Heavy cruiser - LONDON (Cdr C Gatey, Engineering Officer) at Chatham repairing to comp 10 Feb 41

 

Destroyer - VERDUN (Lt Cdr F J Cartwright) at Chatham refitting to comp 11 Jul

 

Sheerness

 

Light cruiser - AJAX (Capt E D B McCarthy) at Sheerness repairing to comp 13 Jul

 

Escort destroyer - HAMBLEDON (Cdr S H Carlill) dep Tyne 8 Jun for Portland to work up

 

Sloop - LUPIN (civilian crew) at Portsmouth refitting, became a target vessel in Jul

 

Patrol sloop - KITTIWAKE (Ty S/Lt W B Brown RNVR) at Sheerness repairing to comp 18 Jan

 

Gunboat - LOCUST (Lt A N P Costobadie) arr Sheerness 5 Jun

 

Minesweeping yachts - ARONIA (Ty Lt J E Roe RNVR), fast motor boat SYLPH (no CO listed), both at Sheerness

 

Paddle minesweeper - CITY OF ROCHESTER (Ty Lt B K Hutton RNVR) at Chatham

 

Minesweeping Group 2 - minesweeping trawlers LARCH (Sk J T White RNR), MYRTLE (Ch Sk W G Cleveland RD RNR), PYROPE (Ty Sk A J Folkard RNR), TAMARISK (Sk S C W Bavidge RNR), all at Sheerness

 

Minesweeping Group 3 - minesweeping trawlers BERNARD SHAW (Sk Lt J H Brown Rtd RNR), EDWARDIAN (Ty Sk F A Cunningham RNR), MILFORD HAVEN PRINCE (Ty Sk C V Eddom RNR, TILBURYNESS (Ty Sk J V Earl RNR), all at Sheerness

 

Minesweeping trawlers - ARCTIC HUNTER (Ty Sk G W Moore RNR) at Sheerness, BERVIE BRAE (Ty Lt L Lake Rtd RNR) at Lowestoft, DAROGAH (Ty Sk A G Edwards RNR) at Sheerness, GEORGETTE (Sk S Duffield RNR) at Lowestoft, NORSE (Ty Sk C S Larter RNR) at Sheerness, SUNLIGHT (Ty Sk A A Hindes RNR) at Sheerness

 

Experimental Flotilla - tugs SALVO (Sk E L Fiske RNR), SERVITOR (Ty Sk W V Nutten RNR), SHAKO (Ty Sk W Smith RNR), SOLITAIRE (Ty Sk W C Spillings RNR), all at Sheerness

 

Minesweeping drifters - BOY ALLEN (Sk E H Crowe RNR), DEVON COUNTY (Sk S S Wilson RNR), FORERUNNER (Sk S F Wilson RNR), GO AHEAD (Sk W N Hurn RNR), PLUMER (Sk L George RNR) repairing, WELCOME HOME (Sk W F Wilson RNR), all at Sheerness

 

Special Service vessels paddle steamers GOLDEN EAGLE (Ty Lt J R Dent Pbty RNR), ROYAL EAGLE (Ty Cdr E F A Farrow RNR), both at Sheerness

 

 

 

Nore Command, Dover Sub Command

Vice Adm B H Ramsey KCB, MVO Rtd

 

Base ship, Dover - LYNX

 

Anti-aircraft cruiser (detached from 1st Anti-Aircraft Squadron) - CALCUTTA (Capt D M Lees DSO) dep Harwich 10 Jun for Portsmouth.

 

1st Destroyer Flotilla (Capt G F Stevens-Guille DSO, OBE) - BEAGLE (Lt Cdr R H Wright) dep Vestfjord covering the Narvik evacuation, BOADICEA (Lt Cdr G B Kingdon) dep Chatham 9 Jun, BOREAS (Lt Cdr M W Tomkinson) at Blackwell repairing to comp 19 Jun, BRAZEN (Lt Cdr Sir Michael Culme-Seymour Bt) at Hull repairing to comp 30 Jun, BRILLIANT (Lt Cdr F C Brodrick) at Blackwell repairing to comp 14 Jun, BULLDOG (Lt Cdr T P Wisden) dep Sheerness 9 Jun, CODRINGTON (Stevens-Guille) dep Portsmouth 9 Jun, GALLANT (Lt Cdr C P F Brown) dep Immingham 9 Jun, GREYHOUND (Cdr W R Marshall A'Dean DSC) at Chatham repairing to comp 13 Jun, GRIFFIN (Lt Cdr J Lee Barber) at Plymouth refitting to comp 12 Jun, Polish BLYSKAWICA (Cdr Stanislaw Nahorski ORP) arr Portsmouth 8 Jun for repairs, comp 27 Jul, BURZA (Cdr Wojciech Francki ORP) at Portsmouth repairing to comp 27 Jul

 

Minelayers - HAMPTON (Capt G H Freyburg CBE) arr Portsmouth 10 May, PLOVER (Lt Cdr A W C J Nicholson) dep Immingham 9 Jun

 

11th Motor Torpedo Boat Flotilla - MTB.69 (Lt R A M Hennessy), MTB.70 (Lt J B King-Church, SO), MTB.71 (Ty Lt C P Evensen RNVR), MTB.72 (Ty Lt W B T Bate RNVR), all arr Portland 10 Jun

 

Depot ship for Dover Command - SANDHURST (Capt J Fawcett Rtd) at Dover

 

9th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers CAYTON WYKE (SO, Ch Sk D F Noble DSC) at Dover, KINGSTON ALALITE (Ch Sk A H Foster RNR) at Dover, KINGSTON ANDALUSITE (Sk J Bruce Rtd RNR) at Dover, KINGSTON GALENA (Lt Cdr J F C Bartley DSO RNR), all at Dover, KINGSTON OLIVINE (Lt G W Gregorie RNR) at Barry repairing

 

10th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers SAON (SO, Lt Cdr A G G Webb Rtd), SPURS (Sk H H Jarvis RNR), both at Dover

 

21st Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers GRIMSBY TOWN (Sk G Main RNR) at Dover, LADY PHILOMENA (Sk J Hodson RNR), both at Dover, WOLVES (Ch Sk C W Freer RNR)

 

Anti-submarine yacht - TARRET (Lt P H Reinold Pbty RNVR) at Tyne

 

6th Minesweeping Flotilla - minesweepers HALCYON (Cdr E P Hinton MVO, SO) at Devonport repairing to comp 14 Jun, HARRIER (Capt B L Clark Rtd, Actg) at Tyne repairing to comp 9 Jul, HEBE to join as replacement for SKIPJACK lost at Dunkirk, HUSSAR (Lt Cdr A F L Evans) at Gravesend repairing to comp 17 Jun, SPEEDWELL (Lt Cdr F R G Maunsell Rtd) at Devonport repairing to comp 20 Jun

 

10th Minesweeping Flotilla - paddle minesweepers DUCHESS OF ROTHSAY (Ty Lt J Dixon RNVR) at Southampton repairing, EMPEROR OF INDIA (Ty Lt Cdr B R Booth Pbty RNR) at Portsmouth, MEDWAY QUEEN (Ty Lt A T Cook RNR) at Portsmouth, PRINCESS ELIZABETH (Ty Lt W D King RNR) at Portsmouth, RYDE (Lt J G Allen RNR) at Dover, SANDOWN (SO, Cdr K M Greig DSO Rtd, Actg) at Portsmouth

 

Minesweeping yacht - CONIDAW (no CO listed) at Dover

 

Minesweeping Group 50 - minesweeping trawlers BOTANIC (Sk E W Critten RNR), BURKE (Sk E P Tucker RNR), FYLDEA (Sk G Whammond RNR), MARETTA (Ch Sk A Mayhew RNR), all at Dover

 

Minesweeper Group 51 - minesweeping trawlers ARLEY (Sk A Duffield RNR)

Minesweeping trawler JOHN CATTLING (Ty Sk G W Aldan DSC RNR), both at Dover

 

Minesweeping Group 61 - minesweeping trawlers ADAM (Sk W I Phillips RNR), BROCK (Ty Sk A U Setterfield RNR), LOIS (Ty Sk C A Evans RNR), WIGAN (Lt Cdr J W Thompson RNR), all at Dover

 

Minesweeping trawlers - minesweeping trawlers CLYTHNESS (Ty Sk W F Salenius RNR), ELIZABETH ANGELA (Ty Sk F A Meggitt RNR), INVERFORTH (Ty Sk H J Self RNR), LORD GREY (Ty Sk W J Kaye RNR), all at Dover, MILFORD HAVEN KING (Sk J A Littleproud RNR) at Le Havre, OSTA (Sk G Horner RNR) at Liverpool fitting out, OUR BAIRNS (Sk J H Miller RNR) at Dover, RELONZO (Ty Sk A E Slater RNR), RESTRIVO (Ty Sk E W Lambert RNR), both at Portland

 

Minesweeping drifters - HOSANNA (Ty Sk F S Johnson Pbty RNR), PLAYMATES (Ty Sk V Poole RNR), WILLING BOYS (Ty Sk R McLean RNR), all at Dover

 

Flare burning drifters - 14 at Dover, two at Whitstable, one at Grimsby

 

Auxiliary Patrol vessels - six drifters and one yacht at Dover

 

Rescue tug - ST BRASSEY at Dover

 

Boom defence vessel - one at Dover

 

Ramsgate

 

Base ship - FERVENT (Capt W R Phillimore Rtd)

 

Auxiliary Patrol vessels - two trawlers at Grimsby

 

Drifters - ten at Ramsgate

 

Fast motor boats - three at Ramsgate, one at Portland

 

Guardships - LORMONT (Lt Cdr W S Smithies Rtd), GOODWIN (Lt Cdr C F Nock Rtd) arr 7 Jun, HOLDFAST (Lt Cdr D C Hunt Rtd), all at Ramsgate

 

Armed Boarding Vessel - MONAS ISLE (Cdr J C K Dowding RD RNR) at Ramsgate

 

Contraband Control Vessels - NEW PRIDE, SILVER QUEEN (no COs listed)

 

on to Royal Navy Ships, Part 3
or back to RN Day-by-Day Homepage

revised 7/4/12


 

Volume 1 of an expanded version of "British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day"

is available as a printed book or PDF download

 
 
  WORLD WAR II SEA WAR:
Volume 1, The Nazis Strike First

by Donald A Bertke, Don Kindell, Gordon Smith.

Detailed record of world-wide naval actions and activities from August 1939 through March 1940. Based on the original researches of Don Kindell.

Click for Book or lower cost PDF download

 
 

 

 

if any ads offend, please contact Naval-History.Net