Naval History Homepage and Site Search

 

British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day
by Don Kindell

FRENCH NAVY SHIPS, JUNE 1940

Edited by Gordon Smith, Naval-History.Net

FS Richelieu, battleship (Maritime Quest, click to enlarge)

on to German Navy, June 1940

 

(for more ship information, go to Naval History Homepage and type name in Site Search)

 

Contents  

1. French Channel and Biscay Ports - 2. Mediterranean Ports - 3. Overseas Atlantic Ports - 4. Asia/Pacific - 5. Allied Ports/Bases

 


 

 

 

 

1. FRENCH CHANNEL AND BISCAY PORTS

 

 

CHERBOURG

 

3rd Line Division (CV P L Guillerm) - battleships COURBET (CV A M J Croiset), PARIS (Flag, CV P L Guillerm)

 

2nd Large Destroyer Division - LÉOPARD (CF C A Loisel)

 

11th Large Destroyer Division - ÉPERVIER (CF J J G Bros)

 

2nd Destroyer Division - FOUGUEUX (CC E E Y Poher), FRONDEUR (CC H L Alix), both repairing

 

6th Destroyer Division - MISTRAL (CC G P C M J M de Tolouse-Latrec Montfa) repairing

 

11th Destroyer Division - torpedo boat BRANLEBAS (CC H M de Cacqueray), CORDELIÈRE (Leader, CF H A J Robinet de Plas) repairing, L'INCOMPRISE (CC A A P Gras)

 

14th Destroyer Division - torpedo boat BOUCLIER (Leader, CC A C Vuilliez), FLORE (CC J M P Roussel de Courcy)

 

2nd Submarine Division - PASTEUR (LV P E A E Mertz) repairing until 15 Aug

 

12th Submarine Division - JUNON (LV L M A Jaume, who replaced LV J J E Garnuchot who died on the French minesweeper EMILE DESCHAMPS off Dunkirk) refitting until 15 Aug, MINERVE (LV H M P Bazin) refitting until 1 Aug, ORION (LV J L C Vichot) refitting until 1 Sep, ONDINE (LV M A F Bourgine) refitting until 1 Sep

 

16th Submarine Division - ORPHÉE (Leader, LV R H A Meynier)

 

 

BREST

 

Battleship under construction - RICHELIEU (CV P J Marzin)

 

11th Large Destroyer Division - MILAN (CF L M E Plumejeaud) damaged

 

4th Destroyer Division - OURAGAN (CC E P Brunet) damaged

 

6th Destroyer Division - CYCLONE (CV Y F C A M Urvoy de Portzamparc) damaged

 

14th Destroyer Division - torpedo boat MELPOMENE (CC P A M Bonny)

 

2nd Submarine Division - ACHILLE (LV E Michaud), CASABIANCA (Leader, CC R L B Sacaze), SFAX (LV M J M Groix), all refitting

 

6th Submarine Division - AJAX (CC T F Guimont), ARCHIMÈDE (LV R F J Attane) en route from Casablanca to Toulon, PERSÉE (Leader, CC M J B Lapierre), PONCELET (CC P H S B de Saussine du Pont de Gault), all but one refitting

 

8th Submarine Division - AGOSTA (Leader, CC A E Beaussant), BEVEZIERS (CC M J Lancelot) at Casablanca, OUESSANT (CC C Lecreux), SIDI FERRUCH (LV Y M E Lostie de Kerhor de Saint Hippolytte), all but one refitting

 

13th Submarine Division - CALYPSO (LV J M Petit), CIRCE (LV A Frossard), THÉTIS (LV J E L Lefeuvre), all refitting

 

16th Submarine Division - AMAZONE (LV R H G Richard) refitting, ANTIOPE (LV M A L Balastre), LA SIBYLLE (CC A J R Raybaud)

 

18th Submarine Division - AMPHITRITE (LV G Saglio), MÉDUSE (LV J M A Chevallier, LV R L B Castets from 26 Sep), both refitting

 

Submarine - SURCOUF (CC P M H Martin) refitting

 

Lorient

 

8th Large Destroyer Division - TRIOMPHANT (CF E E R Archambeaud) repairing

 

St Nazaire

 

Battleship under construction - JEAN BART (CV P J Ronarc'h)

 

La Pallice

 

Destroyer - LE HARDI (CC A de Tannenberg), working up on escort duties

 

 

 

2. MEDITERRANEAN PORTS

 

TOULON

 

3rd SQUADRON (Vice Amiral E A H Duplat)

 

1st Cruiser Division (Duplat) - heavy cruisers ALGÉRIE (Flag, Duplat, CV J L H M Nouvel de la Fleche), COLBERT (CV L M C Longaud), DUPLEIX (CV L L M Hameury), FOCH (CV M H M Ferriere)

 

3rd LIGHT SQUADRON (Contre Amiral E L H M Derrien)

 

1st Large Destroyer Division - AIGLE (CF P E Renon), LION (CF J J A Vetillard), VAUBAN (CV J G Chardenot)

 

3rd Large Destroyer Division - GUÉPARD (CV R E Gervais de Lafond), VALMY (CF E E R Brebant), VERDUN (CF E R Byr)

 

4th Large Destroyer Division - PANTHERE (CF E J G Mando) under repair until 7 Jul

 

5th Large Destroyer Division - CHEVALIER PAUL (CF J M L Bonnot), TARTU (CV J M Chomel)

 

7th Large Destroyer Division - ALBATROS (CF G Z Frichement), GERFAUT (CF A P Galou), VAUTOUR (CV G F J M Reboul Hector-Berlioz)

 

9th Large Destroyer Division - CASSARD (CF L M J L Desprez, from 6 April 1940, but possibly only temporarily in command. See MALIN below), KERSAINT (CF G L J Rebuffel), VAUQUELIN (CF C Ansaldi) repairing into Jul, all three under repair

 

1st Destroyer Division - MARS (CC F R Lamorte), PALME (Leader, CF J Coyola), TEMPÊTE (CC F A M C Pellegrin)

 

Destroyers - CASQUE (CC M H A Fontaine), CORSAIRE (CF P L M Monaque), FLEURET (CC Villedieu de Torcy, CC J M J Tariel from 12 Jul), all at La Seyne working up

 

13th Destroyer Division - torpedo boats LA BALISTE (Leader, CF J F Rue), LA BAYONNAISE (CC H P A Vaillant), POURSIVANTE (CC M J De Metz, CC A J M Bertrand from 15 Jul) second two arr from Ajaccio, all three arr at Algiers 14 Jun on convoy duty

 

1st Submarine Division - LE CONQUÉRANT (LV P G J Le Gall) repairing until 22 Jun

 

15th Submarine Division - CÉRÈS (LV G L P Lemiere), IRIS (Leader, CC M M B A Antoine), PALLAS (LV L P A Tremellat), VÉNUS (LV P Dartigues)

 

17th Submarine Division - ARÉTHUSE (LV D M G Gardair), ATALANTE (LV F Y C Conan), both at La Ciotat repairing until 7 Jul, LA SULTANE (LV J M Madec), LA VESTALE (Leader) (LV G F A Vidal) both at Bizerte repairing until 21 Jul

 

19th Submarine Division - ARGONAUTE (LV P R G Pelletier) at La Ciotat repairing until 7 Jul, GALATÉE (Leader, CC R Bertrand) arr from Ajaccio, NAIADE (LV A J M Blachere) at Toulon repairing until 25 Jul, SIRÈNE (LV A J Hamon) arr from Ajaccio

 

21st Submarine Division - DIAMANTE (Leader, LV F J Bailleux), PERLE (LV P J M Bourgeois)

 

Seaplane carrier - COMMANDANT TESTE (CV M Petyst de Morcourt) comp refit

 

Sloop - RIGAULT DE GENOUILLY (CF L G E Frossard) at La Ciotat repairing until early Jul

 

 

ORAN, Algeria

 

1st Line Division (Vice Amiral M B Gensoul) - battlecruisers DUNKERQUE (Flag, Gensoul, CV H J M Seguin), STRASBOURG (CV D A J Collinet)

 

2nd Line Division (Contre Amiral J F E Bouxin) - battleships BRETAGNE (CV L R E de Pivian), PROVENCE (Flag, CV G T E Barois)

 

3rd Cruiser Division (Contre Adm A A A Marquis) - light cruisers JEAN DE VIENNE (CV J M Missoffle), LA GALISSONIÈRE (CV L M L Dupre), MARSEILLAISE (Flag, CV Y J E Hamon, CV P L E M Oiry from 20 Sep)

 

4th Large Destroyer Division - LYNX (CF C J Y M Le Mintier de la Motte Basse), TIGRE (Leader, CV M De La Forest Divonne)

 

2nd LIGHT SQUADRON (Contre Amiral C A Lacroix)

 

6th Large Destroyer Division - MOGADOR (Leader, CF P Maerten), VOLTA CF CV E Jacquinet)

 

10th Large Destroyer Division - LE AUDACIEUX (CF E Derrien), LE FANTASQUE (Leader, CV P A B Still), LE TERRIBLE under repair until 12 Jun (CF A E R Bonneau)

 

2nd Destroyer Squadron (Contre Amiral Y V M Dorval)

 

5th Destroyer Division - BRESTOIS (Leader, CF J L C Kraft), BOULONNAIS (CC J CF Champion, CC R E Sap from 27 Nov)

 

14th Submarine Division - ARIANE (LV N L B Piot), DANAÉ (LV P C Ropers), DIANE (Leader, CC R H J Boyer Resses), EURYDICE (LV G C M L Mangin d'Ouince)

 

18th Submarine Division - LA PSYCHÉ (Leader, LV J C Leroy), ORÉADE (LV A H M Vallee), both at Oran repairing until 1 Jul

 

 

ALGIERS, Algeria

 

4th Cruiser Division - light cruisers GEORGES LEYGUES (Flag, Contre Amiral C J L Bourraque, CV P T J Barnaud, CV A G Lemonnier from 15 Aug), GLOIRE (CV J P L Broussignac, CV G E Graziani from 10 Nov), MONTCALM (CV J L de Corbiere, CV M H Ferriere from 8 Sep)

 

8th Large Destroyer Division - INDOMPTABLE (CV E G M Barthes),  MALIN (CF L M J A Desprez, took command 5 Nov 1939, also shown in command in April 1940, and from Sep 1940 to May 1941. May have been temporarily in command of CASSARD at this time)

 

3rd Destroyer Division - SIMOUN (CC M J G Bataille) under repair into Jul

 

7th Destroyer Division - TORNADE (CC J A M F Delbreil), TRAMONTANE (Leader, CF J P M Murgue), TYPHON (CC G M H Jouanin)

 

Armed merchant cruiser - COLOMBIE (CF M J V Senes)

 

Sloops - ANNAMITE (CC B M J R Lafosse), CHAMOIS (CF J A Moreau, CC J L M Reynaud from 20 Aug), GAZELLE (CC H P M E M Lachese) under repair until early Jul, LA CURIEUSE (CC E M J Leblanc), LA SURPRISE (CC M J V R Nauges)

 

 

BIZERTE, Tunisia

 

8th Destroyer Division - BORDELAIS (Leader, CF D F M V De Bourgoing), L'ALCYON (CC J M Bosvieux), TROMBE (CF M A H Lepotier)

 

12th Destroyer Division - Torpedo boat BOMBARDE (CC C I Marand), IPHIGÉNIE (CC J A Antras), both just arr from Malta, POMONE (Leader, CF H A M L Pecquer)

 

Commander of Submarines, Bizerte (Contre Amiral C E Ven)

 

1st Submarine Division - LE TONNANT (LV A A C H P Secondant de Montesquieu)

 

3rd Submarine Division - FRESNEL (LV P G Daussy)

 

4th Submarine Division - ARGO (LV R R L J Lemaire), CENTAURE (Leader, CC M J B Ricqueborg), HENRI POINCARÉ (LV A F C Parent), PASCAL (CC P J J Chuniaud)

 

5th Submarine Division - L'ESPOIR refitting at La Seyne until Aug (CC H S A Tezenas du Montcel), MONGE (LV L A Laroze, LV M G R Douenel from 24 Jun), PÉGASE (LV J A G Mottez)

 

7th Submarine Division - REDOUTABLE (Leader, LV J H Cosleou), VENGEUR (CC H J M Digard)

 

9th Submarine Division - CAIMAN (Leader, LV J B A Golse), MORSE (LV J L C Paris), SOUFFLEUR (LV B LeJay)

 

20th Submarine Division - NAUTILUS (LV E Briand), SAPHIR (LV R Caminati), TURQUOISE (Leader, LV R P Wacogne)

 

Sloops - ENGAGEANTE (CC J L L Voillamue), TAPAGEUSE (LV F P C Bernard de Saint Affrique)

 

Armed merchant cruiser - KOUTOUBIE (CF Quiriconi Res)

 

Sousse, Tunisia

 

11th Submarine Division - MARSOUIN (Leader, CC J E L A Lorthior), NARVAL (LV F Drogou), REQUIN (LV R B H Prevost-Sansac de Traversay), all arr 11 Jun

 

Beirut, Lebanon

 

2nd Cruiser Division - heavy cruisers DUQUESNE (Flag, Vice Amiral R E Godfroy, CV G E Besineau), SUFFREN (CV R J M Dillard), TOURVILLE (CV A J A Marloy), light cruiser DUGUAY TROUIN (CV J M C Trolley de Prevaux, CF P B J Benac from 10 Oct)

 

3rd Destroyer Division – LE FORTUNÉ (CC J E L Serres)

 

9th Destroyer Division - BASQUE (CC Y G M Caron), FORBIN (CC R C M Catellier)

 

3rd Submarine Division - ACHÉRON (CC J J M Alliou), ACTÉON (LV J C G Clavieres), PROTÉE (CC J M L J Garreau)

 

10th Submarine Division - ESPADON (CC CF Sevellec), PHOQUE (Leader, CC J F M A P Laguarigue)

 

Sloop - LASSIGNY (CC A P M Robillard)

 

 

3. OVERSEAS ATLANTIC PORTS

 

 

Casablanca, Morocco

 

Submarines - ARCHIMÈDE (LV R F J Attane) 6th Division, called at Toulon for repairs en route, BÉVÉZIERS (CC M J Lancelot) 8th Division, en route

 

6th Sloop Squadron - BOUGAINVILLE (CF R J A Morin), D'ENTRECASTEUX (CF P M L Serpette), D'IBERVILLE (CF L M E Arden) Canary Island area

 

 

Dakar, Senegal

 

1st Submarine Division - LE GLORIEUX (LV J C P Champel), LE HÉROS (Leader, CC R E Courson)

 

Armed merchant cruiser - CHARLES PLUMIER (CF A L M P Guiot)

 

Sloop - CALAIS (CC A A M M Lucas)

 

 

Martinique, West indies

 

Light cruisers - JEANNE DE ARC (CV R M A Rouyer) (en route), PRIMAUGEUT (CV P F H Goybet) en route to Dakar

 

Armed merchant cruisers - BARFLEUR (CF H J B Gizard), QUERCY (CF R Seriot), ÉSTEREL (CF M M M P Noel)

 

 

4. ASIA/PACIFIC

 

 

Saigon, Indo-China

 

Light cruiser - LAMOTTE PICQUETT (CV M D R Berenger)

 

Sloop - AMIRAL CHARNER (CF F M Faye)

 

 

Armed merchant cruiser – ARAMIS

 

Indo-China Station

 

Sloop - MARNE repairing

 

 

China

 

Yangtze Patrol - gunboats BALNY, DOUDART DE LAGREE, FRANCIS GARNIER

 

Si Kiang Patrol - gunboat ARGUS

 

 

Pacific Station

 

Sloop - DUMONT D'URVILLE (CF P G Toussaint de Quieverecourt)

 

 

 

5. ALLIED PORTS/BASES

 

 

Dundee, Scotland

 

20th Submarine Division - RUBIS (LV G E J Cabanier)

 

 

Halifax, Canada

 

Aircraft carrier - BÉARN (CV Y E Aubert)

 

Light cruiser - ÉMILE BERTIN (CV R M J Battet) en route

 

 

Alexandria, Egypt

 

Battleship - LORRAINE (CV M L M Rey)

 

10th Submarine Division - DAUPHIN (LV B J J Petit) docked under repair until 14 Jun

 

on to German Navy, June 1940
or back to RN Day-by-Day Homepage

revised 7/4/12


 

Volume 1 of an expanded version of "British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day"

is available as a printed book or PDF download

 
 
  WORLD WAR II SEA WAR:
Volume 1, The Nazis Strike First

by Donald A Bertke, Don Kindell, Gordon Smith.

Detailed record of world-wide naval actions and activities from August 1939 through March 1940. Based on the original researches of Don Kindell.

Click for Book or lower cost PDF download

 
 

 

 

if any ads offend, please contact Naval-History.Net