Naval History Homepage and Site Search

  British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day
by Don Kindell

ROYAL NAVY SHIPS, January 1942 (Part 3 of 4)

Edited by Gordon Smith, Naval-History.Net

HMS Lincoln, ex-US destroyer (CyberHeritage, click to enlarge)

on to Overseas, and Commonwealth Navies

 

(for more ship information, go to Naval History Homepage and type name in Site Search)

 

Contents

 

HOME WATERS, Part 3

Western Approaches - Auxiliary Vessels for Flying Training

 


 

 

WESTERN APPROACHES COMMAND

(Flag C-in-C Admiral Sir Percy L H Noble KCB, CVO ashore at Liverpool)

 

 

 
 

(bases listed  from north to south)

 

SCOTLAND

 

 

Clyde Area

 

 

Stornoway, Outer Hebrides

 

Base ship - MENTOR

 

Minesweeping Group 47 - minesweeping trawlers BEAUMARIS CASTLE at Oban, GROSMONT CASTLE, WALWYNS CASTLE, both at Stornoway

 

Minesweeping Group 48 - minesweeping trawlers DUNRAVEN CASTLE at Stornoway, HARLECH CASTLE in Clyde refitting to comp 3 Jan, POWIS CASTLE at Stornoway

 

Coastal Force Base Ship - MENTOR II at Stornoway

 

18th Motor Launch Flotilla - ML.215, ML.219 damaged, ML.225, ML.227, ML.234, ML.235, ML.239, ML.249, all at Stornoway, ML.455 at Sandbank

 

Auxiliary Patrol Vessels - trawler PHRONTIS (Lewis guns), in Clyde paid off repairing to comp 10 Jan, Belgian motor fishing vessels MARIA LUDOVICA, MONTE CARLO, ST JAN BERCHMANS, all at Stornoway

 

 

Aultbea, Loch Ewe

 

Base ship - HELICON at Aultbea

 

23rd Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers BERKSHIRE in Clyde, HELIER II, SETTER, SPURS, all at Aultbea, SAON in Clyde

 

Auxiliary Patrol Vessels - DALE CASTLE at Aultbea, CALETA at Inverness laid up in care and maintenance, CLORINDE at Methil, FAIRWEATHER, MAJESTA, both at Aultbea

 

Leading in Drifters – DILIMER, AVAILABLE, both at Aultbea

 

Harbour Defence Patrol Craft - MAY II at Inverness, ROLLETTA paid off, at Inverness, SCEPTRE at Aultbea, SURLY at Inverness repairing to comp 19 Jan

 

Leading in Yachts - AELDA at Aultbea, SECUTA at Greenock repairing, SULARA at Buckie, YEHONALA II at Aultbea

 

Boom defence vessels - BARSING, BARSOUND, both at Aultbea, DIGIT at Glenelg, LAVEROCK at Aultbea, MOUNT ARD, NORINA, both at Glenelg, STALBERG at Aultbea, Belgian MARIE LOUISE at Aultbea

 

Boom carrier - DEVON CITY at Aultbea

 

Boom Defence Gate Trawlers - BARBARA ROBB, FORT RYAN, both at Aultbea

 

Boom defence tender - DUNDARG at Aultbea

 

Accommodation yacht - IOLAIRE at Aultbea

 

Depth Charge Store Ship - G F B at Aultbea

 

Tender for Boiler Cleaning - SWAN II at Aultbea

 

Salvage Trawler - MITRES at Aultbea

 

Kite Balloon Depot Ships - CORONIA at Oban repairing to comp 14 Jan, JEANNE ET GENEVIEVE at Aultbea

 

Kite Balloon Tenders - ARANDA at Inverness, DEO-NA-MARA at Rosyth, CORNISHMAN at Belfast, FB.2 to proceed to Aultbea, FB.37 at Aultbea, FB.38 to proceed to Aultbea, GLACIER, JOEY BROWN, both at Aultbea, 3791 at Rosyth

 

Aultbea Pool – (1) steam drifters CONFIDE, CRAIG ALVA, CRAIGENTINY, DAISY BANK, DARNAWAY, EBBTIDE, EILEEN EMMA, FIDGET, GOLDEN GIFT, HEATH BANK, HELEN SLATER, all at Aultbea, LUPINA at Buckie, NEVES, PROSPECTS AHEAD, both at Aultbea, OLIVE TREE at Oban paid off refitting, ROMANY ROSE at Aultbea, (2) motor drifters GULA, REWGA, both at Aultbea, (3) pilot cutter PRUDENCE at Aultbea, (4) motor fishing vessels CRAIG at Oban, FAITH in Clyde refitting, FLOWERET, FLYCATCHER, MAIRERAD, MELODY, MYSTICAL ROSE, all at Aultbea, NANCY GLEN at Buckie, OCEAN STAR at Aultbea, REUL NA MAIDNE, SENIORITA, TULIP, all at Aultbea, Norwegian DOLSOY at Buckie refitting, SANDVIKHORN at Oban, (5) naval auxiliary boats T.24 (Speedboat) paid off, SILVER CLOUD, both at Aultbea, MARTINETTA at Tobermory, Norwegian PLUGGEN at Aultbea

 

 

Port Z A, Loch Alsh

(Rear Admiral Minelaying)

 

Base ship - TRELAWNEY at Loch Alsh

 

Minesweeping Drifters - CORAL BANK, UTILISE, both at Loch Alsh

 

Local Patrol Craft - drifters BOY ROY, CONVALLARIA, FAVOUR, PRINCIPAL, all at Loch Alsh

 

Boom Defence Vessel - NANCY HAGUE in Clyde refitting to comp 21 Jan

 

Boom Defence Tender - SCAUP at Loch Alsh

 

Tugs - EMPIRE MAPLE, PALENCIA, PLETO, SPARKLER, all at Loch Alsh, TAYRA at Inverness, Dutch HECTOR at Inverness, French MOUFLON at Loch Alsh

 

Naval Auxiliary Boats - CLOUD, GAY QUEEN, MAID OF BUTE, NOMAD, SUNBEAM, TRELAWNEY, WHITE HEATHER, all at Loch Alsh

 

Motor Ferry - HIGHLAND MAID at Loch Alsh

 

Danish drifter - LAULAND at Loch Alsh

 

Water Boat - SNIPE at Loch Alsh

 

Dumb barge - HERON at Loch Alsh

 

Liberty boat - PHASE at Loch Alsh

 

 

Fort William

 

Base ship - ST CHRISTOPHER at Fort William

 

Motor Craft Depot Ship - ABERDONIAN at Milford Haven

 

Accommodation Ship - TIERCEL at Fort William

 

Motor Torpedo Boat Training Boat - MTB.36 at Fort William, temporarily detached from 6th MTB Flotilla

 

Motor Gun Boat Training Boats - MGB.66 at Fort William, MGB.68 in Clyde

 

Motor Launch Training Boats - ML.131, ML.133, both at Fort William, ML.136 at Inverness repairing to comp 14 Jan, ML.154, ML.158, ML.178, all at Fort William, ML.248 at Inverness, ML.260, ML.269, ML.282, all at Fort William, ML.448 at Brightlingsea, ML.1031 at Fort William,reallocated to EUROPA, ML.1049 at Fort William, ML.1057, ML.1080, both at Fort William and temporarily attached from 110th ML Flotilla

 

29th Motor Launch Flotilla - ML.458 at Looe, ML.462 at Poole, ML.459, ML.463, ML.469, ML.470, ML.471, ML.479 to join on completion

 

Motor Fishing Boats - EILEEN, EMILY ELIZABETH, EMPRESS, SOUTHERN KING, STARSTONE, all at Fort William

 

Naval Auxiliary Boats - EL VOLUNTARIO, SILVER STAR, both at Fort William

 

 

Tobermory

(Commodore Western Isles)

 

Anti-submarine Training Ships - WESTERN ISLES, at Tobermory

 

Anti-submarine Training Yacht - LADY SHAHRAZAD at Liverpool repairing to comp 11 Jan

 

Armed Target Towing Drifter - FAIRY KNOWE at Oban repairing to comp 12 Jan

 

Water boat - MARY VI at Tobermory

 

Harbour Duties Ship – Norwegian FLINK II at Tobermory

 

Naval Auxiliary Boat - 3958 at Tobermory

 

 

Oban

 

Base ship - ST ANDREW, at Oban

 

32nd Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers SOUTHERN BREEZE at Oban, SOUTHERN SPRAY in Clyde refitting, SOUTHERN STAR, SOUTHERN WAVE, WOLVES, all at Oban

 

Boom Defence Vessel - MARY WHITE, at Oban

 

Harbour Defence Patrol Craft - drifters FISHER QUEEN, LYDIA LONG, both at Oban

 

Balloon Barrage Vessels – Belgian BERTHA LINA, Norwegian NYO, both at Oban

 

Oban Pool – (1) steam drifters FORESIGHT, GOLDEN LINE, HARRY EASTICK, all at Oban, HEATHER SPRIG at Aultbea, JEANNIE HOWE, JESSIE TAIT, LORD COLLINGWOOD, all at Oban, (2) Seine net vessels BRAEMAR paid off refitting to comp 7 Jan,, DEO VOLENTE, HELEN WEST, MEMENTO (ex-MAYFLOWER), all at Oban, (3) motor fishing vessels MARGARET ANN II, VALHALLA repairing, VILLAGE MAID, all at Oban, (4) naval auxiliary boats DOROTHY, ST ANDREW, LADY ANN to be laid up, LOCH ETIVE QUEEN laid up, TAI WO laid up, all at Oban, (5) Pilot cutter THALIA at Oban, (6) French tug ABEILLE XX at Oban, tender GREETINGS

 

 

Inverary, Loch Fyne

 (Vice Admiral Combined Training Centre)

 

Combined Training Centre - base ships QUEBEC, QUEBEC II, both at Inverary

 

Accommodation Yacht - SISTER ANNE in Clyde refitting

 

Yacht - KNOYDART in Clyde repairing

 

Norwegian motor fishing vessels - HAVDUR, LINDOY, VITEN, all at Inverness

 

Duty boat - VITAL SPARK at Inverary

 

Motor Fishing Vessel - ALTRUIST at Inverary

 

 

Ardrishaig, Loch Fyne

 

Motor Anti-submarine Training Base – SEAHAWK at Campbeltown

 

Training Flotilla - anti-submarine yacht KALAN, motor anti-submarine boats MA/SB.4, MA/SB.5, MA/SB.38, ML.115, ML.223, ML.1029, ML.1088 temporarily attached from 110th Motor Launch Flotilla, all at Ardrishaig, 

 

 

Dunoon

 

Anti-Submarine Base Establishment - OSPREY at Dunoon

 

 

Greenock

 

Base Ship - ORLANDO at Greenock

 

Accommodation Ships - CARRICK, INDEFATIGABLE, both at Greenock

 

48th Escort Group - anti-submarine trawlers ANGLE, CAPE WARWICK, DANEMAN, KING SOL, NOTTS COUNTY, all at Greenock

 

49th Escort Group - anti-submarine trawlers ARAB, AYRSHIRE, LADY MADELEINE, NORWICH CITY, ST LOMAN, all at Greenock

 

Clyde Minesweeping Forces

 

Motor Launch for Captain Minesweeping - ML.284 at Greenock

 

Minesweeping Group 141 - minesweeping trawlers SIRRA, SLUGA, Norwegian DEW (ex-KOS VIII),

minesweeping whaler DOMINO, all at Greenock

 

Minesweeping Group 145 (part) - minesweeping trawler BEN HEILEM at Greenock

 

LL Drifters - BANSHEE at Aultbea, CONCORDIA, EAGER, GOLDEN VIEW, all at Greenock, GOWAN CRAIG at Irvine, OCEAN LIFEBUOY at Aultbea, RIME, YOUNG JACOB, both at Greenock

 

Minesweeping Drifter - ELOQUENT at Glasgow

 

Echo Sounding Boat - AMY II, at Glasgow

 

Examination Service Vessels - CARRAIG at Colintrieve, INQUISITOR at Rothesay, ISLE OF MAY at Greenock, JACANA at Colintrieve, LOCH ALINE at Greenock, RONA at Greenock to be laid up

 

Boat for Captain S.7 - Dutch boat T V B at Rothesay

 

7th Motor Torpedo Boat Flotilla (allocated for service in Mediterranean) - MTB.57 at Greenock, MTB.58, MTB.59, both at Fishguard, MTB.60 at Portsmouth, MTB.61, MTB.62, MTB.63, MTB.64, MTB.65 to join on completion

 

8th Motor Torpedo Boat Flotilla (allocated for service in Mediterranean) - MTB.73 at Greenock, MTB.75, MTB.76, MTB.77, MTB.78, MTB.79, MTB.80, MTB.81, MTB.82 to join on completion

 

Harbour Defence Patrol Craft - BARRA, CODELIA II, MELORA, all at Greenock, REZALA in Clyde in care and maintenance repairing to comp 9 Feb, TREFOIL at Greenock

 

Boom Defence Depot and Accommodation Ship - ST COLUMBIA at Greenock

 

Boom Defence Vessels - BARBARIAN, BARFIELD, BARMOUTH, BERNADETTE, CUIRASS, FLORENCE BRIERLY, LADY ELEANOR, MARGARET ROSE, NAMUR, WYRE, all at Greenock, BARKING at Glasgow awaiting passage abroad

 

Boom Defence Tender - SCOTIA II in Clyde

 

Degaussing Mobile Wiping Units - steam drifters BRACKENDALE, GIRL ETHEL, MARY J MASSON, YOUNG JOHN, all in Clyde

 

Degaussing Mobile Deperming Unit - deperming unit SCHIEVAN in Clyde, tenders BARMORE, TANMOUR, VOLANT, Norwegian FISKERGUTTEN, HAVLYN, all in Clyde

 

Degaussing Range Boats - BETHMAR, REVLIS, TUNAG, all in Clyde

 

Degaussing Inspection Boats – YVALDA, ZEPHYRUS, French STANISLAUS PUMET refitting, all in Clyde

 

Convoy Servicing Yacht - IGO at Greenock

 

Calibration Vessel - NORTHWIND,at Greenock

 

Target Towing Tug - ST MARTIN,in Clyde

 

Fleet Anchorage Tug - DANUBE V at Greenock

 

Tug - KATRA in Clyde

 

Naval Auxiliary Boats - ENTERPRISE, GK.65, both at Greenock

 

Kite Balloon Tender - SEA ROVER in Clyde to be laid up under care and maintenance

 

River Patrol Craft - naval auxiliary boat ALIX, AVILA, CERVESA, DORCAS, FAOLAG, FREDINA, HYSKEIR, KIA-ORA VI, MINGULAY, NONIE, SENORA, SILVER BIRD, SILVER CHARM, TAIGLE, TARKA, TARKA II, VIKING, VOLVA, all in Clyde

 

Greenock Pool (no information is available on their commanding officers or locations) –

 

(1) Steam drifters ANIMATE, BETTY INGLIS, BURNHAVEN, FORECAST, GERVAIS RENTOUL, HALLMARK, HONEY DEW, JOHN WATT, PRIDE OF MORAY, PRIMROSE BAY, RESURGE, ROCHOMIE, SPRIG O’HEATHER, STRATHBERG, SUNNY BIRD, SUSTAIN, THAINS, THRUSH, YOUNG MUN

 

(2) Motor fishing vessels ALBAN, BOYNE WATER, BRAE FLETT, CHRYSOPHASE, COMFORT, CONDOR, CUMULUS, DAYDREAM (ex-ROSE), DEWEY ROSE, EMULATOR, FERN LEAF, GLEAM, GOLDEN DAWN, HAWA DILLI, HOPEFUL, MOBY, MURIEL, REAPER, REAPER II, SHANNON, SILVER CLOUD, SWAN, WATERCROSS, WHITE HEATHER, WINSOME, Dutch ELLEN II, IRMA, VENDSYSSEL

 

(3) Yachts ARTEMIS, BEN, BLANDOR, BLANVON, COQUETTE, DARTHULA II, ELSHIN, ESPUMA, EUNMARA, FEULAN, FORAY, GEM, GRETA (to be laid up), JANETHA IV, JASTLONE, JETTA, KAMI No.MICHI, KELPIE, LADY JANIE, LEOMA, MANX HEATHER, MARIE, MAYFLOWER, MELITA, MIRAGE (to be laid up), MODWENA, MONYWA, ORLANDO, PATHFINDER, REINDEER, SEAWAY, SETON, SILVER SPRAY, TEAL, UNITAS, Norwegian ROALD

 

(4) Naval auxiliary boats - Admiral’s motor barge (1 off), Admiral’s diesel barge (1 off), ARACHNE, CAPERCAILLE, COUNTESS BETTY, DEE GEE (to be laid up), DODO II (to be laid up), EILEEN II (to be laid up), EULOCHU, FLACON, FINGAL, HELEN, HELENA II (to be laid up), HILLCREST, LADY DUNOON, LOCHAR (to be returned to owners), MAADI (to be laid up), MARABETH, MAREEVE (to be laid up), MISS ELMWOOD II, NAN, NATIVE, OMNIA, PAMFI (to be laid up), PRIDE OF ESSEX, PROLIFIC, ROUNDELAY, SANCTA BRIGIDA, SEOBHAG-NA-MORA, SILVER CLOUD 10 (to be laid up), SILVER FOAM, SOLANDA, SURVEYOR No.7, T.25, TOM TIT, VENUS, WATER LILY, WHITE HEATHER, 38195, 39457, 39458

 

(5) Various craft - Admiral’s barge (1 off), ASHTON, ATJEH, C.8, COURIER, CRAMOND BRIG, DP.2, FAIRMAID, GOLDACE, GONDOLIER PRINCESS, GUEDAL, INDORITA, J R P, LADY SAVILLE, NEW STORMCOCK, “O”, PB.82, QUEEN OF THE FAL, SEAMORE, TORBAY BELLE, TITLARK II, Norwegian GNEIST

 

 

Western Approaches Command, Greenock

(Escort Groups Administered by Capt D, Greenock)

 

 

Destroyer Depot Ship - SANDHURST (Cdr H W Wyld DSO Rtd) at the Clyde

 

RCN Depot in UK - depot NIOBE at Smithston List, near Greenock

 

3rd Escort Group - destroyers AMBUSCADE (Lt Cdr R A Fell) at Portsmouth, BULLDOG (SO,, Cdr A J Baker-Cresswell DSO, Cdr M Richmond OBE from 28 Jan) in Clyde, (refit and repairs), AMAZON (Lt Cdr N E G Roper) at Liverpool refitting to comp 16 Feb, corvettes AUBRETIA (Lt Cdr V F Smith DSO, RD RNR) arr Clyde 23 Dec, VERVAIN (Lt H P Crail RNR) arr Clyde 26 Dec, French RENONCULE (LV Dussumier de Fonbrune FFN) arr Clyde 8 Dec, ROSELYS (L V Bergeret FFN) arr Clyde 23 Dec, (refit and repairs), British HEARTSEASE (Lt G C W Meldrum RNR) in Clyde repairing

 

3rd Escort Group (Trawlers) – not found in Naval RED LISTs

 

4th Escort Group - destroyers BOADICEA (Cdr H P Henderson DSO) arr Liverpool 29 Dec, ROXBOROUGH (Lt Cdr V A Wight-Boycott, OBE) arr St John’s 30 Dec, due Charleston 12 Jan, (refit and repairs), BEAGLE (Cdr R T White DSC) at Tyne repairing, corvettes HEATHER (Cdr J G C Gibson OBE Rtd) arr Clyde 28 Dec, NARCISSUS (Lt W G H Bolton RNR) arr Clyde 29 Dec, SNOWDROP (Lt G Couling RNR, Lt P A Tinne RNVR, from 14 Jan), French COMMANDANT DETROYAT (LV Maurice FFN), LOBELIA (LV de Morsier FFN), all arr Clyde 28 Dec

 

4th Escort Group (Trawlers) – not found in Naval RED LISTs

 

Special Escort Groups

 

23rd Escort Group - destroyers, ACHATES (Lt Cdr the Viscount Jocelyn) at Tyne repairing to comp early Apr, ANTELOPE (Lt Cdr E N Sinclair) at Humber refitting to comp 18 Jan

 

24th Escort Group - destroyers, FAME (no CO listed) at Chatham in dockyard control repairing to comp May, FIREDRAKE (Lt Cdr S H Norris DSO, DSC) arr at Boston 23 Sep, repairing to comp 12 Jan

 

25th Escort Group - Polish destroyers BLYSKAWICA (Kdr ppor W Francki) due to arr in Clyde 4 Jan, BURZA (Kdr ppor Z Wojewodzki) arr Clyde 30 Dec, GARLAND (KDR por H Eibel) arr Clyde 28 Dec, (refit and repairs), PIORUN (Kdr por E Plawski) in Clyde refitting to comp 9 Jan

 

26th Escort Group - destroyers BELMONT (Lt Cdr G B O’B Harding) dep Clyde 1 Jan, (refit and repairs), BUXTON (Commissioned Engineer A H Walker) at Chatham in care and maintenance repairing to comp at end of Feb, CHESTERFIELD (Lt Cdr E Gleave RNR) at Portsmouth refitting to comp 12 Jan, CHURCHILL (Act/Cdr G R Cousins DSC) at Dundee repairing to comp 31 Jan

 

27th Escort Group - destroyers MONTGOMERY (Lt Cdr W L Puxley Rtd) arr Clyde 29 Dec, (refit and repairs), GEORGETOWN (Ty/Lt (E) A Ellison RNR) in Clyde in care and maintenance repairing to comp 9 Mar, RICHMOND (Lt Cdr W A Moens Rtd, Lt Cdr J M Rodgers from 15 Jan) at Cardiff in care and maintenance refitting to comp 30 Jan, SALISBURY (Lt Cdr M H R Crichton) at Rosyth refitting to comp 17 Jan

 

Destroyers (Unallocated) - Turkish SULTANHISAR (Turkish crew) dep Ponta Delgada 28 Dec, (refit and repairs), French LEOPARD (CC Richard) at Humber repairing to comp 15 Feb

 

Corvettes (Unallocated) - GENISTA (Lt Cdr R M Pattinson DSC RNR arr Tobermory 20 Dec, Norwegian POTENTILLA (Norwegiancrew) at Renfrew, (refit and repairs), MIGNONETTE (Lt H H Brown RNR) in Clyde repairing to comp 8 Jan

 

Controlled minelayer - JAY arr Freetown 20 Dec

 

Anti-submarine Experimental Ship - KINGFISHER (Cdr W V H Harris) at Ardrossan

 

Monitor - ROBERTS (Capt J G Y Loveband) dep Freetown 26 Dec for Capetown

 

Gunnery Firing Cruiser - light cruiser CARDIFF (Capt St J A Micklethwait DSO) in Clyde, attendant destroyer, French MISTRAL (no CO listed) in Clyde in care and maintenance refitting

 

Controlled minelayers - LOCH NEVIS (Lt J E S R Taylor RNR) at Whitehaven, M.4 at Peterhead

 

Dutch Depot Ship - ORANGE NASSAU at Holyhead

 

Admiralty Cable Ships - CASTLEROCK (Act/Ty/Lt Cdr G E Geeve RNR) at Leith, KILMUN (Capt H C Pellow Rtd) at Scapa Flow, M.180 (no CO listed)

 

Admiralty Cable Carrier - cable carrier ACCRUITY (no CO listed) dep London 6 Dec

 

Cable Ships - ALERT (Commissioned Engineer A E McFarland RNR) at Fowey, ARIEL (GPO, no CO listed) at Oban, SAXON QUEEN (no CO listed)

 

Target Towing Tug - ST MARTIN (Lt E Swanson) at Greenock

 

 

Fairlie

 

Motor Launches - ML.199 (A/S E E – note: meaning of E E is not known), PENTITUDE, both at Fairlie

 

 

Ardrossan

 

Base ship - FORTITUDE at Ardrossan

 

Minesweeping Group 145 (part) - French minesweeping trawler ANDRE ET LOUISE at Ardrossan

 

Coastal Forces Base Ship - FORTITUDE II at Troon

 

Harbour Duties - Dutch motor fishing vessel FANO, British naval auxiliary boats DAISY, FORTITUDE, all at Ardrossan

 

 

Campbeltown

 

Base ship - NIMROD at Campbeltown

 

Anti-submarine Training Ship - NEMESIS at Campbeltown

 

39th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers BRETWALDA (ex-ADMINISTRATEUR DE BOURNAT), French L’ATLANTIQUE, both at Campbeltown, anti-submarine whalers BEDLINGTON (ex-TERJE 3) at Ardrossan repairing, BOARHOUND (ex-TERJE 2), SPANIEL (ex-TERJE 1), both at Campbeltown, anti-submarine yacht TUSCARORA (SO, ) at Campbeltown

 

84th Anti-Submarine Group – French torpedo boats LE CORDELIERE in Clyde in care and maintenance repairing, LA FLORE at Campbeltown, L’INCOMPRISE at Ardrossan, British anti-submarine yachts SHEMARA (SO, ) at Campbeltown, ST MODWEN at Ardrossan repairing, VALENA at Ardrossan, anti-submarine yacht CARINA at Campbeltown

 

Anti-Submarine Target Vessel - ICEWHALE at Fairlie

 

Boom Defence Vessel - GIRARD at Campbeltown

 

Harbour Defence Patrol Craft - yachts JESTER, ROBIN HOOD repairing to comp 2 Feb, SILVER FOX, all in Clyde

 

Rescue Tug Base Ship - MINONA at Campbeltown

 

Rescue tug Accommodation Ship - VIGILANT at Campbeltown

 

Air Sea Rescue Service - rescue boat COCKAWEE at Port Ellen

 

 

Lamlash

 

Harbour Defence Patrol Craft - ANITA in Clyde refitting to comp mid Jan, ASTHORE, MANORA, MARION, ROSEBUD, SILVER GREY, TWO BOYS to be released at Newlyn, all at Lamlash

 

Boom Defence Vessels - CAPE TRAFALGAR, DORILEEN, both at Lamlash

 

Boom Defence Gate Trawler - IMPERIA at Lamlash

 

Boom Defence Tenders - HAWTHORNBANK, VESTERN, both in Clyde

 

Duty Boat - ROSE MARIE at Lamlash

 

Naval Auxiliary Boats - BIRLINN, GIRL MINA, both at Lamlash

 

Stranraer

 

Examination Service Vessels - GIRL GLADYS, Belgian LOODSWEZEN, both at Stranraer

 

Naval Auxiliary Boat - TAMARA, at Stranraer

 

 

 

NORTHERN IRELAND

 

 

Belfast Area

 

Londonderry

(Escort Groups administered by Capt D Londonderry, Capt P Ruck-Keene)

 

Base ship - FERRET (Capt P Ruck-Keene) at Londonderry

 

1st Escort Group - destroyers (refit and repairs) KEPPEL (Cdr J E Broome) at Newport repairing to comp mid Jan, LINCOLN (Lt C G H Brown) at Woolwich in care and maintenance refitting to comp mid Feb, VENOMOUS (Cdr H W Falcon-Steward) in Clyde repairing to comp 27 Feb, corvettes, ALISMA (Act/Lt Cdr M G Rose RANVR) arr Londonderry 31 Dec, BELLWORT (Act/Ty/Lt Cdr E G Donald RNVR) arr Iceland 28 Dec, DIANELLA (Lt J G Rankin RNR) at Sheerness, LOOSESTRIFE (Ty/Lt A A Campbell RNR) arr Londonderry 30 Dec, SUNFLOWER (Lt Cdr J T Jones RNR) arr Londonderry 31 Dec, (refit and repairs), KINGCUP (Lt Cdr R A D Cambridge RNR) at Holyhead repairing to comp 7 Jan

 

1st Escort Group (Trawlers) – not found in Naval RED LISTs

 

2nd Escort Group - destroyers DOUGLAS (Cdr W E Banks DSC) at Londonderry, LEAMINGTON (Lt Cdr H G Bowerman) dep Londonderry 1 Jan, VETERAN (Cdr W E J Eames) arr Sheerness 3 Jan, corvettes, ABELIA (Lt B J Bowick RNVR) dep Iceland 29 Dec, ANEMONE (Lt Cdr H G Boys-Smith DSO) dep Iceland 29 Dec, THYME (Ty/Lt A R Mackay RNVR) arr Douglas 30 Dec, VERONICA (Lt Cdr D F White RNR) dep Iceland 31 Dec

 

2nd Escort Group (Trawlers) – not found in Naval RED LISTs

 

8th Escort Group - destroyers NEWMARKET (Lt Cdr C W North) at Londonderry, WATCHMAN (Lt G G Marten) dep Londonderry 28 Dec, (refit and repairs), MALCOLM (SO, Cdr C D Howard-Johnston) at Cardiff in care and maintenance refitting to comp 21 Feb, corvettes ARABIS (Lt Cdr J P Stewart RNR) dep Londonderry 28 Dec, DAHLIA (Ty/Lt M S Work RNR) arr Londonderry 19 Dec, MONKSHOOD (Lt Cdr J E R Wilford RNR) dep Londonderry 28 Dec, SNOWFLAKE (Lt Cdr C G Cuthbertson RNR) dep Londonderry 28 Dec, (refit and repairs), PETUNIA (Lt Cdr G V Legassick RNR) at Liverpool in care and maintenance repairing to comp 21 Jan

 

8th Escort Group (Trawlers) – not found in Naval RED LISTs

 

40th Escort Group - sloops BIDEFORD (Lt Cdr W J Moore RNR, LONDONDERRY (Cdr J S Dalison), both dep Londonderry 24 Dec, cutters LANDGUARD (SO, Lt D K Seth-Smith), CULVER (Lt Cdr R T Gordon-Duff), LULWORTH (Lt Cdr C Gwinner (emercy), all dep Londonderry 24 Dec

 

41st Escort Group - destroyer CLARE (Lt Cdr L H Landman) arr Londonderry 22 Dec, sloops IBIS (SO, Lt W G Edwards) at Londonderry boiler cleaning to comp 4 Jan, ABERDEEN (Lt Cdr S G Rivers-Smith) arr Londonderry 21 Dec, ENCHANTRESS (Lt Cdr A E T Christie, OBE) arr Londonderry 21 Dec, cutters, HARTLAND (Lt Cdr G P Billot RNR), WALNEY (Cdr P B Pembery RNR), both at Belfast repairing to comp 3 Jan

 

42nd Escort Group - sloops WESTON (SO, Cdr J G Sutton Rtd), FOLKESTONE (Lt Cdr D E G Wemyss), WELLINGTON (Lt Cdr W F R Segrave), all arr Londonderry 31 Dec, cutters, GORLESTON (Cdr R W Keymer Rtd) arr Belfast 31 Dec, SENNEN (Lt Cdr R S Abram) arr Londonderry 31 Dec, TOTLAND (Lt Cdr S G C Rawson (emergcy) arr Belfast 31 Dec

 

43rd Escort Group - destroyer BRADFORD (Lt Cdr J N K Knight) dep Freetown 26 Dec, due Gibraltar 4 Jan, sloops ROCHESTER (SO, Cdr C B Allen Rtd), LEITH (Lt Cdr E C Hulton), SANDWICH (Emgcy/Lt Cdr R C Gervers), SCARBOROUGH (Lt Cdr E B Carnduff), all dep Bathurst 28 Dec

 

44th Escort Group - sloops EGRET (SO, Cdr E M Haes), FLEETWOOD (Cdr D T M Williams RD RNR), HASTINGS (Lt Cdr A B Alison), armed ycht PHILANTE (Lt Cdr H J R Paramore Rtd), all arr Bathurst 1 Jan, cutters BANFF (Lt Cdr P S Evans), FISHGUARD (Lt Cdr H L Pryse RNR), both dep Londonderry 15 Dec

 

 

Special Escort Group

(in the Special Escort Group command structure)

 

20th Escort Group - destroyers BADSWORTH (Lt Cdr M S Townsend) dep Gibraltar 30 Dec, LAMERTON (Lt Cdr H C Simms) arr Scapa Flow 31 Dec

 

21st Escort Group - destroyer SABRE (Lt P W Gretton, OBE DSC), SCIMITAR (Lt R D Franks), both arr Iceland 28 Dec, SHIKARI (Lt Cdr G H D Williams) at Belfast, SKATE (Lt F P Baker DSC) dep Plymouth 1 Jan

(Refit and Repair), SALADIN (Lt Cdr L J Dover) at Liverpool repairing to comp 6 Feb, SARDONYX (Lt Cdr R B S Tennant) at Birkenhead repairing to comp 26 Jan

 

22nd Escort Group - destroyers ROCKINGHAM (Lt Cdr A H T Johns) dep Londonderry 24 Dec, SHERWOOD (Lt Cdr S W F Bennetts) arr Londonderry 26 Dec, (refit and repairs), BEVERLEY (Lt Cdr J Grant) at St Johns repairing to comp 11 Jan, RIPLEY (Lt C R Bax; Lt Cdr G W E Castens Rtd) from 27 Jan) at Middlesbrough repairing to comp 31 Jan

__________

 

Unallocated to Groups - destroyer LAUDERDALE (Lt G D Pound) at Southampton, corvettes ASPHODEL (Lt Cdr K W Stewart Rtd) at Humber, OXLIP (Lt Cdr F B Collinson RNR) arr Tobermory 30 Dec, (refit and repairs), ANCHUSA (Lt J E L Peters RNR) at Birkenhead repairing to comp 19 Jan

 

45th Escort Group - anti-submarine trawlers LADY ELSA (Ty/Lt S G Phillips DSC RNVR), LE TIGER (Ty/Lt C A Hoodless RNR), both at Londonderry, NORTHERN DAWN (Lt J O Williams RNVR) at Belfast, WELLARD (Lt S F Fell RANVR) at Aultbea, French SENATEUR DUHAMEL (French crew) at Belfast

 

 

46th Escort Group - anti-submarine trawlers ST ELSTAN (Ty/Lt G Butcher RNVR), ST KENAN (Py/Ty/R R Simpson RNR), ST ZENO (Ty/Lt J K Craig RNVR), VIZALMA (Act/Ty/Lt J R Anglebeck RNVR), all at Londonderry

 

47th Escort Group - anti-submarine trawlers NORTHERN GEM (Skipper Lt W J Mullender RNR) at Belfast refitting, NORTHERN PRIDE (Ty/Lt A R Cornish RNR) at Londonderry, NORTHERN SPRAY (Py/Ty/Lt G T Gilbert RNVR, at Londonderry, NORTHERN WAVE (Ty/Lt W G Pardoe-Matthews RNR) at Belfast refitting

 

Minesweeping Drifters - CLARIBELLE (Py/Skipper J W Chenery RNR), GUIDE ON (Ty/Skipper H G Harris RNR), JOHN & NORAH (Ty/Skipper J R Smith RNR), MERBREEZE (Ty/Lt H Wright RNVR), all at Londonderry

 

Motor Minesweepers - MMS.11, MMS.12 (no COs listed), both at Londonderry

 

Minesweeping Drifters (Danlayers) - French BELUGA paid off, LE FLIBUSTIER, ETOILE POLAIRE, PAX (all French crews), all at Londonderry

 

Boom Defence Vessels - CARBINEER II (Ty/Warrant Engineer H Wilson), SUNRISE (Ty/Boom Skipper M M Gardner RNR), BARFOAM (Ty/Lt F T Graham RNR) awaiting passage abroad, BARCLOSE (Ty/Lt E H Price RNR) awaiting passage abroad, BARFORD (Py/Ty/Lt L Burn RNR) awaiting passage abroad, all at Londonderry

 

Examination Service and Target Towing - French examination ship LA PERNELLE (Ty/S/Lt O R P Lee RNVR), British target towing trawler NORFOLK COUNTY (no CO listed), both at Londonderry

 

Patrol and Minewatching Motor Boats - patrol motor boats ALTONA. CLARINDA. HAIFA. HELEN. ONORA. PETER PAN. RED BRANCH. SCHALIME II (no COs listed), WAGTAIL (Ty/Lt W L St G Cawthorn RNVR), all at Londonderry

 

Tender to Balloon Barrage - BLUEBIRD (Ty/S/Lt J D Caldwell RNVR) at Londonderry

 

Harbour Tenders - CHAPELIZOD. CRUISER. FERRET (ex-ALOHA MONA, no COs listed), all at Londonderry, FRESHET (no CO listed) to proceed to Londonderry, French NOTRE DAME DE LOURDES (French crew) at Londonderry

 

Tender to Degaussing Wiping Unit - ROBERTA (no CO listed) at Londonderry

 

Air Sea Rescue Service - trawler ROBERT HASTIE (Ty/Skipper M A Wishart RNR) at Killibegs

 

 

Larne

 

Base Ship - RACER

 

35th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers BRITISH GUIANA, BRITISH HONDURAS, GUAVA, anti-submarine yachts AARLA, ALASTOR, ALICE, MIGRANTE, all at Larne

 

Coastal Force Base Ship - RACER II at Larne

 

27th Motor Launch Flotilla (assembling at Fort William) -ML.278 at Larne, ML.285 at Fort William, ML.287, ML.290, both at Larne, ML.296 at Fort William, ML.301 at Brightlingsea, ML.302, ML.305, both at Larne

 

Examination Service Vessels – TARANSAY, French POUYER QUARTIER, both at Larne

 

Harbour duty vessel - RACER at Larne (same name as base ship)

 

Air Sea Rescue Service - air-sea rescue boat VAILA at Larne, RAF steam trawlers No.372, No.375, both at Donaghedee

 

 

Belfast

 

Base ship - CAROLINE, at Belfast

 

Belfast Trawler Forces - trawler base ship ANTRIM, at Belfast

 

Division I (for WN and EC convoys) - anti-submarine trawlers DRANGEY, INDIAN STAR, PENTLAND FIRTH

repairing, STELLA POLARIS, all at Belfast, naval trawlers COTILLION, COVERLEY, FOXTROT, GAVOTTE, HORNPIPE, MAZURKA, MINUET, PIROUETTE, POLKA, QUADRILLE, SALTERELO, SWORD DANCE, TANGO, TARANTELLA, VALSE, VELETA, all at Belfast

 

Anti-Submarine Trawlers (Unallocated) - French RETRIEVER, at Tobermory

 

Anti-submarine Trawlers (Irish Sea Escort Force) - AQUAMARINE at Milford Haven, KINGSTON BERYL at Belfast, LORD NUFFIELD at Milford Haven, to join 31st Anti-Submarine Group at Gibraltar, SPHENE, VIVIANA, ELSE RYKENS (SO, ), NEIL MACKAY, PAUL RYKENS, PETER HENDRIKS, all at Belfast

 

Minesweeping Group 140 - minesweeping trawlers EASTCOATES, FRIESLAND repairing, both at Belfast

 

Motor Minesweepers - MMS.10, MMS.21, MMS.32, MMS.35, MMS.60, MMS.61, all at Belfast

 

LL Drifters – GLOAMIN, HARVEST REAPER, REFRACTION, TRITONIA, all at Belfast

 

Examination Service Vessels - IONA, ROBINA, SMEATON, French JOBOURG, all at Belfast

 

Harbour Defence Patrol Craft - VIREO, at Fleetwood paid off, to be released

 

Lake Patrol Vessels - EMPIRE STAR, NYRIA, SUNRISE, VICTORY, all at Belfast

 

Degaussing Mobile Wiping Unit - steam drifter OCEAN PIONEER, tenders ANN COOK, SHAMROCK, all at Belfast

 

Degaussing Range Boats - MISS PEGGY, SIREADH, both at Belfast

 

Degaussing Inspection Boats – DURAS, GOLDSEEKER, LOUIS II, NELLIE BYWATER, SEVEN SISTERS, all at Belfast

 

Barrage Balloon Vessels - ACQUIRE, ARCHIMEDES, BETSY SLATER, EASTER ROSE, ENDEAVOR

Belgian CHARLES DENISE, IBIS, JEANNIE MARIE, KONING ALBERT, PAUL THERESE, RAYMOND

TENIERS, all at Belfast

 

Belfast Pool – (1) steam drifters BRUINE, CLOVERDALE, CORN RIG, EXCHEQUER, FLOWER, FRAGRANT, GWEBARRA, JESBURN, OCEAN SPRITE, STRENUOUS, all at Belfast, (2) motor drifters ALBERT FARAULT, CYRIL VERSCHEAVE, MEMLINC, all at Belfast, (3) motor fishing vessels PEEL CASTLE, SOPHIE FRANCOIS, both at Belfast, UNITED BOYS at Lamlash, Belgian MADELEINE HUBERTINE at Poole, Norwegian INGEBORG at Belfast, NJAAL at Buckie, (4) tugs BANN at Belfast, SILVERLIT at Belfast, (5) naval auxiliary boats ADERYN, BIRD OF DAWNING, COURAGEOUS, DOROTHY, EVENING STAR, FIVE BROTHERS, MISS BETTY, OCEAN WAVE, T.14 (IGO), WAIRAKEI, WHITE HEATHER, T.28 (WARRIOR) to be laid up, all at Belfast

 

 

Irish Sea Escort Force

 

Belfast (also partly based in Milford Haven) – anti-aircraft ships TYNWALD (Act/Capt F T Peters DSO, DSC Rtd) arr Clyde 15 Dec, ULSTER QUEEN (Act/Capt D S McGrath) dep Belfast 1 Jan, French sloop LA MOQUESE (LV Bissey FFN) at Liverpool, (refit and repairs), anti-aircraft ship ALYNBANK (Act/Capt H F Nash Rtd) at Belfast refitting to comp 21 Jan, anti-aircraft cruiser CAIRO (Act/Capt I R H Black) at Plymouth refitting to comp 20 Jan, Dutch light cruiser HEEMSKERK at Belfast refitting to comp 8 Jan

 

 

 

NORTH EAST ENGLAND, ISLE OF MAN and NORTH WALES

 

 

Liverpool Area

 

 

Isle of Man

 

Base Ship/Training Establishment - ST GEORGE, Douglas

 

Naval Auxiliary Boat (for General Duties) - SOUTHERN CROSS at Peel

 

Target Towing Vessel - Belgian motor fishing vessel GABRIELLE DENISE at Douglas

 

Air Sea Rescue Service - rescue boats SHUTTLE, NINA, RAF steam trawlers ST No.265,  No.266, No.267, all at Douglas

 

RDF Training Establishment, Douglas - depot ship VALKYRIE at Douglas, anti-submarine yachts for RDF Training ALTAIR, RADIANT repairing to comp 15 Jan, French POLLUX repairing to comp 8 Jan, all at Liverpool

 

Trawler for RDF Training - JUNCO at Douglas

 

Tender - YORKSHIRE LASS at Douglas

 

 

Workington

 

Examination Service Vessels - MANX BEAUTY, MANX LASS, both at Workington

 

 

Whitehaven

 

Examination Service Vessel - FLOW at Whitehaven

 

 

Barrow

 

Base Ship - CLIO, at Barrow

 

Direction Finding Calibration Yacht - ST ADRIAN at Barrow

 

LL Magnetic Minesweeping Trawlers (ungrouped) - FORT ROBERT, ROYALLIEU, both at Barrow

 

LL Drifter - OCEAN VIM, at Barrow

 

Minesweeping Tug - SOUVENIR, at Barrow

 

Minesweeping Duties - minesweeping paddle vessel HARBINGER at Barrow

 

Examination Service Vessels - QUEST, SHIONA, both at Barrow

 

 

Fleetwood

 

Examination Service Vessels - ANNE GASTON at Fleetwood, Polish DELFIN II at Liverpool refitting to comp 10 Jan

 

Naval Auxiliary Boat - JINKA, at Fleetwood

 

Trawler - FLYING ADMIRAL, at Fleetwood to be released

 

 

Liverpool and Birkenhead

 (Flag Officer in charge)

 

Base Ship - EAGLET at Liverpool

 

RN Training Establishment, Pwllheli, North Wales - depot ship GLENDOWER, at Pwllheli

 

RN Training Establishment, Liverpool - depot ship WELLESLEY, at Liverpool

 

Depot for T.124 X Personnel - depot MERSEY, at Liverpool

 

Trawler Base, Birkenhead - EAGLET II, at Birkenhead

 

88th Anti-Submarine Group - anti-submarine yachts COILA, GLEN STRATHALLAN, LADY BLANCHE, all at Liverpool

 

50th Escort Group - anti-submarine trawlers MAN O’WAR, ST CATHAN, KIRKELLA, COVENTRY CITY, all at Liverpool

 

Anti-Submarine Whalers - Norwegian BODO (ex-GOS 8), MOLDE (ex-KOS XX), NARVIK (ex-GOS 9, all Norwegian crews), all at Liverpool

 

Anti-Submarine Yachts (Irish Sea Escort Force) - EVADNE, GOODWIN, VIRGINIA, all at Liverpool

 

Eagle Ship, Anti-aircraft Guardship - CORONATION, at Liverpool

 

Liverpool and Holyhead Minesweeping Forces - Motor Launch for SO Minesweeping, ML.212, at Liverpool

 

Minesweeping Group 136 - minesweeping trawlers RESTRIVO, SATA, both at Liverpool

 

Minesweeping Group 138 - minesweeping trawlers AGNES WICKFIELD repairing to comp 14 Jan, CADORNA, DARWEN, THE ROMAN, all at Birkenhead

 

Minesweeping Group 149 - French minesweeping trawlers ANTIOCH II, NAZARETH refitting to comp 3 Jan, both at Liverpool

 

LL Magnetic Minesweeping Trawlers (ungrouped) - NORTHWARD HO, RENZO, both at Holyhead

 

Minesweeping Trawlers (A/A) – DOON at Liverpool, HORNBEAM at Birkenhead

 

Motor Minesweepers - MMS.2, MMS.3, MMS.4 repairing, MMS.13, MMS.20, MMS.33, MMS.34

repairing, MMS.50 repairing, all at Liverpool

 

LL Magnetic Minesweeping Drifters  – ADVISABLE, AMALIA, both in Manchester Ship Canal

 

Minesweeping Drifters (and for Target Service at Douglas, IOM ) - GREEN PASTURES, VIOLET FLOWERS, both in Manchester Ship Canal

 

Minesweeping Tug - SLOGAN at Liverpool

 

Danlaying Yacht - SEAFLOWER at Liverpool repairing

 

Manchester Ship Canal Patrol (and for Minewatching duties) - patrol boats BEDOUIN, KISMET, SEAMEW, WESTWIND, all in Canal area

 

Auxiliary Patrol Vessels - trawler ELECTRA II (armed with Lewis Guns), at Liverpool, drifters ACRASIA, Belgian ANNIE, both at Liverpool

 

Special Service Vessel – FIDELITY at Liverpool

 

Barrage Balloon Vessels - JONITA, LEASOWE, PERCH ROCK, RUBY, barges GEORGITA, WILITA,

Dutch barrage balloon vessels ALBATROSS, AMAZONE, BRANDARIS, CASTOR, DOURSWOLD, FIAT, HELENA, HILDA, JACOBA, JO, JUPITER, MUDO, WESTLAAN, all at Liverpool, tenders GREYHOUND, JOYBELL III, KOOTENAY, all at Liverpool

 

Kite Balloon Trawlers - Belgian JAN VIRGINIE, ROGER BLONDE, both at Liverpool

 

Examination Service Vessels – APT at Shotwick-on-Dee, CACOUNA, PYGMALION, ST SILIO, Belgian KERNOT, Polish KORAB I, all at Liverpool

 

3rd Division Mine Recovery Flotilla - mine recovery vessels ACHIEVABLE at Liverpool, YOUNGCLIFFE at Rosyth

 

Degaussing Mobile Wiping Units - steam drifters QUINTIA at Manchester, TRUE REWARD at Liverpool, tenders LOTUS at Liverpool repairing, LUPIN at Manchester, MOUNTAINEER at Liverpool, PIONEER at Manchester

 

Tender to Shore Degaussing Wiping Station - RAGLAN II at Wallasey

 

Degaussing Inspection Boat - KARINA at Liverpool repairing

 

Boat for NCSO (Naval Command(ing) Senior Officer) - VIGIA at Liverpool

 

Air Sea Rescue Service - RAF Steam Trawlers No.269, No.257, both at Pwllheli

 

 

Western Approaches Command, Liverpool

(Escort Groups Administered by Capt D Capt J A McCoy DSO, Liverpool)

 

Base ship - EAGLET (Capt F N Miles Rtd) at Liverpool

 

5th Escort Group - destroyers CALDWELL (Lt E M Mackay DSC RNR) arr Liverpool 31 Dec, WANDERER (Cdr A F St G Orphen OBE, DSC) arr Clyde 2 Jan, corvettes, GENTIAN (Lt F M Osborne DSC RANVR), HONEYSUCKLE (Lt Cdr G W Gregorie RNR), both dep Iceland 30 Dec, SWEETBRIAR (Lt J W Cooper Rtd RNR) dep Iceland 26 Dec, (refit and repairs), CALENDULA (Lt Cdr A D Bruford RNVR) at Tilbury repairing to comp 10 Mar, CAMPANULA (Lt Cdr W Hine RNR) at Liverpool repairing to comp 30 Jan

 

6th Escort Group - destroyers BROKE (Cdr W T Couchman, OBE), CHELSEA (Lt Cdr A F C Layard), both dep Iceland 1 Jan, VERITY (Cdr R H Mills) arr Iceland 22 Dec, corvettes CAMELLIA (Lt Cdr A E Willmott RNR), COLUMBINE (Ty/Lt S J Lavis RNR), PIMPERNEL (Act/Lt Cdr F H Thornton RNR), all dep Iceland 1 Jan, (refit and repairs), BEGONIA (Lt A H Peirce OBE RNR) at London repairing to comp 10 Mar, HYDRANGEA (Lt J E Woolfenden DSC RNR) at Belfast repairing to comp 3 Feb, LARKSPUR (Lt S C B Hickman RNR, Lt T R Walker RNR from 2 Jan) at Liverpool in care and maintenance refitting to comp 17 Mar

 

7th Escort Group - destroyers NEWPORT arr Liverpool 23 Dec, ST ALBANS dep Londonderry 1 Jan, (refit and repairs), MANSFIELD at Chatham refitting comp not before end of Mar, corvettes, HIBISCUS (Lt H Roach RNR), MONTBRETIA, ROSE, all dep Liverpool 31 Dec, (refit and repairs), PERIWINKLE (Lt Cdr P G MacIver RNR) at Tyne in Care and Maintenance refitting to comp 28 Feb

 

 

37th Escort Group – sloops BLACK SWAN (Cdr T A C Pakenham), FOWEY (Emgcy/Lt Cdr L C A Leefe), both dep Gibraltar 31 Dec, corvettes, BLUEBELL (Lt Cdr R E Sherwood RNR), CAMPION (Lt Cdr A Johnson RNVR), both dep Gibraltar 31 Dec, CARNATION (Lt Cdr G W Houchen RNR) arr Gibraltar 21 Dec, HELIOTROPE (Lt Cdr J Jackson RNR dep Gibraltar 31 Dec, MYOSOTIS (Lt G P S Lowe RNVR) arr Gibraltar 13 Dec, STONECROP (Act/Lt Cdr J V Brock RCNVR) dep Gibraltar 31 Dec, French corvette LA MALOUINE (Ty/Lt V D H Bidwell RNR) arr Gibraltar 18 Dec, (refit and repairs), British MALLOW (Lt W R B Noall RNR) at Belfast refitting to comp 12 Jan

 

 

Special Escort Group

(in the Special Escort Group command structure)

 

28th Escort Group - destroyers HARVESTER (Lt Cdr M Thornton DSC), HIGHLANDER, both arr Norfolk, Virginia 31 Dec, HURRICANE (Lt Cdr F C Brodrick) at Liverpool, (refit and repairs), HAVELOCK (Cdr E H Thomas DSC), at Tyne refitting to comp 21 Feb

 

29th Escort Group - destroyers VANOC (Act/Cdr C F H Churchill dep Gibraltar 30 Dec, WALKER (Cdr D G F W Macintyre) arr Iceland 22 Dec, WITHERINGTON (Lt R Horncastle) arr Iceland 22 Dec, (refits and repairs), VISCOUNT (Lt Cdr J V Waterhouse) at Plymouth repairing to comp early Feb, WINCHELSEA (no CO listed), at Sheerness in dockyard control repairing to comp 19 March

 

30th Escort Group - destroyers VANQUISHER (Cdr N V Dickinson DSC) arr Liverpool 28 Dec, VOLUNTEER (Cdr N Lanyon, Lt A S Pomeroy from 12 Jan) in Clyde, WITCH (Lt Cdr C H Holmes) arr Liverpool 27 Dec, (refit and repairs), WOLVERINE (Cdr J M Rowland DSO) at Plymouth refitting to comp early Apr

__________

 

Destroyer Unallocated to Group - (refit and repairs), WARWICK (Lt Cdr M A G Child, Cdr Y Mc Cleves DSO, DSC, RD, RNR from 14 Jan) at Liverpool in care and maintenance repairing to comp 28 Feb

 

Corvettes unallocated to Group - ACANTHUS, EGLANTINE, both arr Scapa Flow 1 Jan, TAMARISK (Lt S Ayles RNR) arr Tobermory 30 Dec, (refit and repairs) CLEMATIS (Ty/Lt C Morrison-Payne RNVR) at Plymouth refitting to comp end of Jan

 

Training Establishment - VALKYRIE (Capt M O D Ellwood DSO Rtd) at Douglas, Isle of Man

 

 

Western Approaches Command, Western Approaches

 

Anti-submarine Accommodation Ship - EASTERN ISLES (Capt R W M Lloyd DSO Rtd) at Liverpool

 

RN Training Establishment - DUKE (Capt H E H Spencer-Cooper MVO Rtd) at Great Malvern

 

Seaplane Carrier (Fitted Fighter Catapult, Administered by Flag Officer in charge Belfast) - PEGASUS (Capt T C C Bolster DSO Rtd) at Belfast repairing to comp 24 Jan

 

Dutch Torpedo Boats- Z.6 at Belfast, Z.8 at Dundee for refit, all work stopped

 

Fighter Catapult Ships (Trade Protection Ships, Administered by Flag Officer in charge Belfast) - ARIGUANI (Cdr R A Thorburn RNR Rtd) at Gibraltar for temporary repairs, MAPLIN (Cdr J D Davies RNR) at Liverpool fitting crane, to comp 9 Jan

 

Cable Ship Training Establishment - UBIQUITY (no CO listed) at Edinburgh

 

7th Submarine Flotilla (under administration of Flag Officer Submarines) - depot ships CYCLOPS (Capt S.7 Capt R L M Edwards) at Rothesay, ALECTO (Cdr R M G Gambier) arr Falmouth 19 Dec, accommodation ship TITANIA (Capt H M C Ionides) in Clyde, yacht BREDA (Capt A E Johnston Rtd) arr Falmouth 28 Dec, Dutch torpedo boat Z.5 (Dutch crew) dep Falmouth 1 Jan, submarines H.28 (Lt J C Ogle DSC) at sea, H.31 (Lt F B Gibbs) dep Rothesay 16 Dec, H.32 (Lt C H Read), H.33 (Lt A J W Pitt), H.34 (Lt W A Phillimore), all arr Falmouth 1 Jan, H.43 (Lt A C Halliday) arr Falmouth 2 Jan, L.27 (Lt N L A Jewell) dep St John’s 1 Nov, OBERON (Lt K E Boddington) at Rothesay, OTWAY (Lt Cdr R J G Harvey) dep Falmouth 25 Dec, Dutch O.9 (Lt H A W Goossens, R NetH N ) arr Milford Haven 25 Dec, O.10 (Lt J H Geys, R NetH N ) dep Rothesay 16 Dec, Polish WILK (KdR por B Krawczyk) at Campbeltown, (refit and repairs), H.44 (Lt A C G Mars) at Sheerness refitting to comp 31 Jan, H.50 (Lt E T Stanley) at Plymouth repairing, L.26 (Lt G D N Milner DSC) at Plymouth refitting to comp 26 Jan, Norwegian B.1 at Tyne refitting to comp end Jan

 

Admiralty Cable Ships - ST ORAN (Act/Ty/Lt Cdr A D McLeod RNR) at Ardrossan, STRAIDE (Act/Ty/Lt Cdr L A Clack RNR) arr Belfast 9 Dec

 

Miscellaneous ships - destroyer CAMERON (no CO listed) at Portsmouth in dockyard control, escort ship CENTURION (Cdr A H Alexander) at Bombay

 

Sloop (refit and repairs) - ERNE (Commissioned Engineer A J Williams) at Tyne in care and maintenance repairing to comp Jan

 

 

Holyhead, North Wales

 

Base ship - TORCH at Holyhead

 

86th Anti-submarine Group (Irish Sea Escort Force) - anti-submarine yachts HINIESTA at Holyhead, MAID MARION at Port Dinorvic refitting to comp 15 Jan, ORACLE in Clyde repairing to comp 31 Jan

 

Minesweeping Group 67 - Dutch minesweeping trawlers EN AVANT (SO, ), JACQUELINE CLASINE, both at Holyhead, LIBRA at Barrow refitting, UIVER, YMUIDEN, both at Holyhead

 

Coastal Force Base Ship - TORCH II at Holyhead

 

19th Motor Launch Flotilla - ML.203, ML.217, ML.236, ML.243, ML.250, ML.255, ML.257, ML.275, all at Holyhead

 

Examination Service Vessels - HIGH TIDE, MANX FAIRY, both at Holyhead, ROAMER, SKYLARK, both in Menai Straits

 

Harbour Duties - harbour craft ARIETES, CURLEW, ETHEL OWEN, LA VITESSE, WORCESTER CASTLE, all at Holyhead

 

Air Sea Rescue Service - air sea rescue craft ST JOAN, WHIM, both armed with Lewis guns, both at Holyhead

 

Royal Netherlands Navy (Dutch ships all at Holyhead) - depot ship ORANGE NASSAU, torpedo boat Z.7,

auxiliary patrol vessel BV.1, ex-minelayer MEDUSA, harbour vessel TWENT

 

 

SOUTH WALES

 

 

Milford Area

 

 

Milford Haven

(Rear Admiral P E Phillips DSO Rtd)

 

Base ship - SKIRMISHER (Capt A C Fawsett DSO Rtd) at Milford Haven

 

8th Anti-Submarine Group - anti-submarine trawlers DERBY COUNTY (Lt K B Hopkins RNVR), HUDDERSFIELD TOWN (Skipper R C Green RNR), LEEDS UNITED (Skipper C Pratt RNR), YORK CITY (Skipper W E Bilton RNR), all at Milford Haven

 

Minesweeping Group 64 - Dutch minesweeping trawlers BLOEMENDAAL (SO) at Milford Haven, ANDYK at Holyhead, MARIA R OMMERING, ROTTERDAM, both at Milford Haven, (all Dutch crews)

 

Minesweeping Group 65 - Dutch minesweeping trawlers VIKING BANK (SO), GERBERDINA JOHANNA, HERCULES (all Dutch crews), all at Milford Haven

 

Minesweeping Group 66 - Dutch minesweeping trawlers BERGEN (SO), ALMA, EVELINE, EWALD (all Dutch crews), all at Milford Haven

 

Minesweeping Group 160 - Dutch minesweeping drifters BRUINVISCH, DOLFYN, ISABEL, MARIA ELIZABETH (all Dutch crews), all at Milford Haven

 

LL Magnetic Minesweeping Drifters - GLEN HEATHER (Ty/Skipper F A Nunn RNR), ONE ACCORD (Skipper J J Reynolds RNR), PERILIA (Ty/Skipper D Miller RNR), Norwegian BLIZZARD (ex-GOS.4, Norwegian crew) refitting to comp 12 Jan, all at Milford Haven

 

Minesweeping Drifter - HOSSANNA (Py/Ty/Skipper F S Johnson RNR) at Milford Haven

 

Minesweeping Tender - CELEBRITY (no CO listed) at Milford Haven repairing

 

Auxiliary Patrol Vessels - patrol yacht TYRANT (armed with 6 pdr, Ty/Skipper E Stanley RNR) at Milford Haven, Belgian motor fishing vessels ADRIATIC, ANCRE ESPERANCE, ANDRONIE CAMIEL, ANDRE MONIQUE, Belgian fishing vessel GABRIELLE MARIA (all Belgian crews), all at Milford Haven

 

Examination Service Vessels - STAR OF LIBERTY (Lt G R E Gilmer RCNVR), Dutch Pilot Vessels O.8, O.13, O.15 (all Dutch crews), all at Milford Haven

 

Harbour Defence Patrol Craft - LORD HOWE (Ty/Skipper L I Batchelor RNR) at Milford Haven

 

Cleddau River Patrol - river patrol craft DAPHNE TOO to be released, LADY FAIRLY paid off and laid up (no CO(s) listed), both at Milford Haven

 

Mine Tender - French GILBERT EUGENE (French crew) at Newhaven

 

Harbour Service Pool (services performed included Water Transport, NCS, DEMS, DSTO, VSO, IDG, DGRO, NSO, and Harbour Pool duties. Note: the meanings of most of these abbreviations can only be guessed at, eg DG for degaussing) – (1) trawlers THOMSONS (no CO listed), Belgian BLANCHE MADELINE, DEBRA HUYSENNE, JACQUELINE FLORIMONDE (all Belgian crew), all at Milford Haven, (2) steam drifters MARGUERITA, MILL O’BUCKIE, NUEVO CALDAS, NUEVO MATARO, SILVER PRINCE, SKIRMISHER, WESTHOLME (no COs listed), Belgian JONGE JAN (Belgian crew), all at Milford Haven,(3) tugs GONDIA, JAVA, SILVERBEAM (no CO(s) listed), all at Milford Haven, (4) Belgian pilot vessel No.11 (Belgian crew) at Milford Haven, (5) motor fishing vessels GRATITUDE (no CO listed) at Milford Haven, French JOSEPHINE at Milford Haven, L’OEUVRE at Falmouth (both French crews), (6) naval auxiliary yacht SEILISTEIR (no CO listed) at Liverpool, (7) naval auxiliary boats ALISON, CAREG RHOSAN, CISTULA, CONCORDE, DRIFTWOOD, EAST MONA, GOOD INTENT, HAZEL, IBEX, JANNINA, LADY BELLE, LEVERET, NIGELLA, SEA HO, TREVANO, WESTERN HILL (no COs listed), French ARIELLE (French crew), all at Milford Haven, (8) miscellaneous boats ALERT, EAST TILBURY, GERTRUDA (no COs listed), all at Milford Haven

 

Degaussing Range Boat - MADAME ELIZABETH (no CO listed) at Milford Haven

 

IDG Boat (probably I Degaussing, meaning of “I” not known) - CAREEN (no CO listed) at Milford Haven

 

 

Irish Sea Escort Force

 

Milford Haven (also based in Belfast) - anti-aircraft ships PALOMARES (Act/Capt J H Jauncey Rtd) arr Milford Haven 30 Dec, POZARICA (Act/Capt E D W Lawford Rtd) at Belfast, destroyer VICEROY (temporarily attached, Lt Cdr D P Trentham) arr Belfast 31 Dec, sloop ROSEMARY (Lt Cdr J Irwin) arr Milford Haven 28 Dec, patrol ship PC.74 (Act/Cdr C E H White DSO Rtd) at Belfast

 

 

Pembroke Dock

 

RN Air Station, Lawrenny Ferry - accommodation ships CARMELA, ZAZA (no COs listed), both at Lawrenny Ferry

 

Motor Boats - AUDLEY II, BOY PETER, ENCORE (no COs listed), all at Lawrenny Ferry

 

Coastal Force Base Ship - SKIRMISHER II (Ty/Lt S C Hodges RNVR) at Milford Haven

 

Naval Auxiliary Boats - ALBANY, FEDALMA (no COs listed), both at Pembroke Dock

 

8th Motor Launch Flotilla - ML.161, ML.162, both at Milford Haven, ML.163 at Cardiff, ML.164, ML.165, ML.166, ML.167, ML.241, all at Milford Haven, (no COs listed)

 

25th Motor Launch Flotilla - ML.238 at Portland, ML.273, ML.280, both at Tobermory, ML.283, ML.295, ML.336, all at Portland, ML.338, ML.444, both at Tobermory, (no CO(s) listed)

 

Boom Defence Vessels - GWMAHO (Ty/Boom Skipper E J Bracher RNR) at Pembroke Docks, SCOMBER (Ty/Boom Engineer J Scott RNR) at Milford Haven in care and maintenance repairing, SETTSU (Ty/Boom Skipper A H Liffen RNR) at Pembroke Docks

 

Netlaying Drifter - NORBREEZE (Ty/Boom Skipper G E F Critten RNR) at Milford Haven

 

 

Cardiff Area

 

 

Ferryside

 

Air Sea Rescue Service - RAF steam trawlers No.351, No.352 (both RAF crews), both at Ferryside

 

 

Llanelly

 

Examination Service Vessel - LADY HOWARD STEPNEY (no CO listed) at Llanelly

 

 

Swansea

(Admiral Sir Rudolf M Burmester KBE, CB, CMG Rtd)

 

Base Ship - LUCIFER (Capt H M Sprockley Rtd) at Swansea

 

Bristol Channel Minesweeping Forces - motor Launch for SO Minesweeping, ML.237 (no CO listed) at Swansea

 

MD (mine detector) Ships  - ANDELLE (Ty/Lt H Rumsan RNR) at Newport converting, FAIRFAX (Lt W G Crabbie) at Barry repairing

 

Minesweeping Group 132 - minesweeping trawlers COURTIER (Ty/Lt G Ashton DSC RNVR) at Milford Haven, ERIMO (Ty/Lt C B Blake RNVR) at Swansea, GEORGETTE (Skipper W N Hurn RNR) at Milford Haven, INVERFORTH (Ty/Lt T D H Cochrane RNVR) at Swansea

 

Minesweeping Group 133 - minesweeping trawler AKITA (Skipper W A Watson DSC RNR) at Swansea

 

Minesweeping Group 135 - minesweeping whaler SOUTHERN CHIEF (Skipper R C Taylor RNR) at Milford Haven

 

Minesweeping Group 145 - minesweeping trawlers ORPHEUS (Ty/Lt L Hammond RNR), PEKEN (Ty/Lt H McClelland RNVR), BEN BREAC (Ty/Skipper R Wilson RNR), all at Swansea

 

Minesweeping Group 147 - minesweeping trawlers ROSETTE (Ty/Skipper F D E Mills RNR) at Swansea, French PERDRANT (Ty/S/Lt J MC S Johnson RNVR) at Swansea, ROCHE VELEN (Ty/Skipper A P Raven RNR) at Milford Haven

 

Minesweeping Group 155 - minesweeping trawlers PITSTRUAN (Ty/Skipper H C Gue RNR), SIESTA (Skipper W S Hall RNR), both at Swansea

 

Minesweeping Trawlers (Ungrouped) - COMMILES (Ty/Lt W R Hutcheson RNVR), DARNETT NESS (Ty/Lt W F Watson RNR), both at Swansea

 

Motor Minesweepers - MMS.9 at Appledore paid off repairing to comp 10 Mar, MMS.25, MMS.26, MMS.27, MMS.28, MMS.38, MMS.47, MMS.48 all at Swansea, MMS.78 at Plymouth, MMS.80, MMS.116 both at Swansea, (no COs listed)

 

Minesweeping Drifter - SCOURGE (Skipper A Smith RNR) at Swansea

 

Examination Service Vessels - MARION BYASS at Swansea, POSEIDON at Cardiff repairing to comp 11 Jan, ROGER BECK at Swansea, (no COs listed)

 

Harbour Launch - LUCIFER at Swansea

 

Naval Auxiliary Boat - ZEPHYR (no CO listed) at Tewkesbury laid up, paid off

 

Barrage Balloon Vessels - LITTLE GIPSY (no CO listed) laid up, Belgian PATIENCE (Belgian crew), both at Swansea

 

Degaussing Mobile Wiping Unit - degaussing vessel EASTERN DAWN (Ty/Electrician Lt F C House RNVR) at Swansea, tenders DEVONIA. BESSIE (no COs listed), both at Swansea

 

Air Sea Rescue Service - rescue boats MARY I, QUESTOR (no COs listed), both at Swansea

 

 

Porthcawl

 

Air Sea Rescue Service - RAF steam trawlers No.436, No.437 (both RAF crews), both at Porthcawl

 

 

Barry

 

Examination Service Vessels - BELLE VUE (Ty/Lt C J G Pearce RNR), LASS O’DOUNE (Ty/Lt W Davies RNVR), SIR WILLIAM SEAGER (no CO listed), all at Barry

 

Balloon Barrage Vessel - NEW ROSELAND (no CO listed) at Barry

 

Miscellaneous Duties - Miscellaneous vessels BAYARD, INSPIRE, MYRA (no COs listed), all at Barry

 

Air Sea Rescue Service - RAF steam trawlers No.326, No.353 (both RAF crews) both at Barry

 

 

Cardiff

 

RN Training Establishment, Great Malvern - depot ship DUKE (Capt H E H Spencer-Cooper, MVO Rtd)

 

Harbour Defence Patrol Craft - patrol craft BETH (Ty/Lt R F B Beesley RNR), LORIENT II (no CO listed) in care and maintenance, both at Cardiff

 

Balloon Barrage Vessel - Belgian SANTA MARIA (Belgian crew) at Cardiff

 

Degaussing Mobile Wiping Units - steam drifters ABIDING STAR, Ty/Electrician Lt RN Benns RNVR), CONTRIVE (Ty/Electrician Lt J A J Fannon RNVR), both at Cardiff, tenders, MARY F. ROSETTA F. ROWENA F (no COs listed), all at Cardiff, degaussing range boat WAVERLEY (no CO listed) at Cardiff

 

 

Avonmouth, England

 

Degaussing Mobile Wiping Unit - degaussing vessels CABOT (no CO listed) at Avonmouth, Belgian DIANA LUCIE (Skipper C E Bell RNR) at Cowes, tender VIVIAN (no CO listed) at Avonmouth

 

__________

 

 

AUXILIARY VESSELS FOR FLYING TRAINING

(Under orders of Rear Admiral Naval Air Service)

 

Training Yachts and Target Vessels - yachts ATMAH at Aberdeen refitting to comp 27 Jan, BRIGADIER at Rosyth, HELIOPOLIS at Scapa Flow, ISLE OF GUERNSEY at Lamlash, ISLE OF THANET at Leith, MALAHNE at Lamlash, ST BRIAC at Dundee

 

Safety Vessels - drifters ANIMATION at Brixham, GOLDEN CHANCE at Padstow, OAK APPLE (civilian crew) at Campbeltown, OCEAN RANGER at Arbroath, accounts in CONDOR, PRESENT FRIENDS at Falmouth, SUNNY VALE accounts in CONDOR

 

Naval Auxiliary Boats - ANDORRA at Lee on Solent, AUDLEY II at Lawrenny Ferry, BENITA II at Donibristle, accounts in MERLIN, ENCORE at Lawrenny Ferry, GLITTERWAKE II at Teignmouth, JASON at Lee on Solent, LANDRAIL at Campbeltown, RFC.113 at Crail, SPARROWHAWK at Hatston

 

Torpedo Recovery Vessels - ALEX WATTS at Anstruther beached, BLUE HAZE at Campbeltown, BOW WAVE at Anstruther, OCEAN ROVER at Portsmouth, PHYLLIS MARY at Scapa Flow, TESSIE, WELWYN, both at Anstruther

 

Miscellaneous Vessel – CRESCENCE, transport of damaged aircraft at Hatston

 

Sweeping Vessels – French tugs CONQUERANT, DRANQUET, both at Anstruther, accounts in JACKDAW

 

Accommodation Ships - CARMELA, ZAZA, both at Lawrenny Ferry

 

 

on to Overseas, and Commonwealth Navies
or back to RN Day-by-Day Homepage

revised 8/4/12


 

Volume 1 of an expanded version of "British and Other Navies in World War 2 Day-by-Day"

is available as a printed book or PDF download

 
 
  WORLD WAR II SEA WAR:
Volume 1, The Nazis Strike First

by Donald A Bertke, Don Kindell, Gordon Smith.

Detailed record of world-wide naval actions and activities from August 1939 through March 1940. Based on the original researches of Don Kindell.

Click for Book or lower cost PDF download

 
 

 

 

if any ads offend, please contact Naval-History.Net