Naval History Homepage and Site Search

 

 


Royal Navy, post 1945

 

ROYAL NAVY ORGANISATION AND SHIP DEPLOYMENTS 1947-2013


by Dr Graham Watson, retired from HIstory Dept, Cardiff University

 

 HMS Vanguard (Navy Photos, click to enlarge)

return to post-war, 1945 on

 


Introduction

In June 2015, Graham Watson wrote - "I am attaching five files which represent my attempt to chronicle the composition of the various fleets, squadrons and commands which have made up British naval strength from 1947 to 2013.  These notes are the culmination of research which I began in the late 1950's when a teenager living near Rosyth.  I compiled these final updates early in 2014.  I would consider it a great favour if you would accept these copies and store them safely - who knows they might be of interest to someone at some future date."

My sincere thanks to Graham. This information is so valuable, I was pleased to get it online with the minimum of delay.

In response to my question on sources, Graham replied - "There is one very basic source which is 'Navy News' which I have purchased every month since July 1960. In addition, Mike Cox, provided me with a number of Pink Lists which he acquired either from the Naval Historical Branch, or from Jim Colledge. I used to get 'Marine News' between 1957 and 1981. Apart from those, a lot of individual pieces of information were taken from magazines and books over the decades."

Gordon Smith, Naval-History.Net






Abbreviations

AP[N]     Atlantic Patrol [North]
AP[S]      Atlantic Patrol [South]
ATG        Amphibious Task Group
att            attached
d              decommissioned
det           detached
[DF]        Flagship Destroyers
DS           Destroyer Squadron
DTS        Dartmouth Training Ship
EI            East Indies Station
EoS         East of Suez
ES           Escort Squadron
FE           Far East       
[F]           Flagship
[FF]         Fleet Flagship   
FO           Flag Officer
FOCAS   Flag Officer Carriers and Amphibious Ships  
FPB         Fast Patrol Boat Squadron   
FS            Foreign Service Commission
FS            Frigate Squadron
HF           Home Fleet
H/FE        Home/Far East Commission  
H/M         Home/Mediterranean Commission
HSS         Home Service Commission
[L]           Flotilla/Squadron Leader
MCMS    Mine-Countermeasures Squadron
MHS       Mine Hunter Squadron
MMS       Motor Minesweeper Squadron
MS          Minesweepers
NATO      North Atlantic Treaty Organisation
o/s            on station
PAC         Pacific
PG           Persian Gulf
RNR        Royal Naval Reserve
RNVR     Royal Naval Volunteer Reserve
SA           South Atlantic   
SM          Submarine Squadron
SSBN      Missile Submarine (Nuclear)
SSN         Fleet Submarine (Nuclear)
STANNAVFORLANT Standing Naval Force Atlantic (NATO)
TG           Task Group
WI           West Indies
x or xxx   There is a gap between one ship and its successor

Note:
Armilla Patrol = Persian Gulf operations
Cougar = annual inter-Allied exercises in the Mediterranean and Middle East





Reading Notes

1. Dates with a "dash" following e.g. 5.48-Alamein, is the month of joining a fleet, squadron etc.

2. Dates with a "dash" preceding, e.g. Howe-4.49, is the month of leaving.

3. A ship name followed by one or more ships and dates in the same horizontal line e.g. Loch Alvie    4.52-St Austell Bay      8.52-Verulam, means St Austell Bay replaced Loch Alvie on 4.52, who was replaced in turn by Verulam four months later in 8.52.

4. Ships listed vertically mean the ships were deployed together, although there may be horizontal lines to indicate replacements.

5. Sometimes ships are listed vertically in Groups e.g. Armilla Patrols; at other times in Types/Classes. These are identified.






1.  ROYAL NAVY ORGANISATION AND DEPLOYMENT FROM 1947


The distribution of the ships and submarines of the Royal Navy in the post-war period can be presented within three distinct time-periods. 

Between 1947 and 1971, ships and submarines were allocated to one of more of distinct geographic commands;

from 1971 until 2002 the command organisation consisted of a single fleet headquarters which commanded a variety of numbered  flotillas and squadrons. 

Since 2002 all ships and submarines have been administered by the three base-port flotillas  which comprise the fleet.

COMMANDS 1947-1971

After World War Two, the Royal Navy re-established its pre-war pattern of fleet and command structure. The world-wide deployment of the navy was administered by the Admiralty [until 1964 and then by the Ministry of Defence] through a series of mainly geographic commands. Within each command there were fleets, flotillas, squadrons and individual ships.

Between 1954 and 1971 these commands were either abolished or combined into fewer but larger commands. Such was the scale of the change that, by November 1971, almost all British naval forces were brought under the command of The Fleet whose headquarters was at Northwood, Middlesex.

The initial distribution of the commands in 1947 were -

The Home Fleet
The Home Commands-
-The Nore
-Portsmouth
-Plymouth
-Rosyth [soon to be Scotland & Northern Ireland]
-Air [Home]
-Submarines
The Reserve Fleet
The Mediterranean Fleet
The East Indies Station
The Far East Station
The South Atlantic and South America Station
The North America and West Indies Station

A fleet consisted of the full range of fighting ships; and a station of a more limited range of warship types.  Until 1951 the term squadron was used to denote a group of major warships such as aircraft carriers or cruisers; and the term flotilla described groupings  of destroyers,  frigates, submarines and smaller vessels.  From 1951, in conformity with NATO designations, all types of ships were grouped into squadrons.  The term flotilla was used only in terms of the title of those flag officers who had sea-going commands in the Home and Mediterranean Fleets.


In detail, the above fleets and commands were made up of the following  squadrons and flotillas.

THE HOME FLEET

Fleet Flagship
Home Fleet Training Squadron
3rd Aircraft Carrier Squadron
2nd Cruiser Squadron
4th Destroyer Flotilla
5th Destroyer Flotilla
6th Destroyer Flotilla

THE HOME COMMANDS

The Nore Command, based at Chatham, controlled the naval bases and dockyards at Chatham, Sheerness  and Harwich.  Apart from a small number of training ships, the only force allocated was the 4th Minesweeper Flotilla at Harwich.

Portsmouth Command controlled the naval bases and dockyards at Portsmouth and Portland.  Training ships operated out of Portsmouth, and Portland was the base for the Home Fleet Training Squadron and the 2nd Training Squadron.

Plymouth Command controlled the base and dockyard at Devonport, and was responsible for the Dartmouth training cruiser and a training squadron at Devonport.

Rosyth Command was renamed Scotland and Northern Ireland Command in 1947. It was responsible for the base and dockyard at Rosyth and the bases at Scapa Flow, Rothesay and  Londonderry. It commanded the 3rd Training Squadron at Londonderry, the 4th Training Squadron at Rosyth, and the Fishery Protection Squadron.

The Flag Officer Air [Home] was responsible for the administration of the Fleet Air Arm, and for all the shore-based naval aviation in the UK. His headquarters was at  Lee-on-Solent.

The Flag Officer Submarines was head of the Submarine Service; and commanded the submarine flotillas in home waters. They were the 2nd Submarine Flotilla at Portland for ASW training, the fully-operational 3rd Submarine Flotilla at Rothesay, and the 5th Submarine Flotilla at Gosport for submarine training.

In addition all home commands were responsible for most shore establishments within their respective geographic  area.

THE RESERVE FLEET

With a ship-borne HQ at Portsmouth, the Flag Officer Reserve Fleet was responsible for the maintenance and readiness of a large number of war-built warships which were laid up in bases and ports around the world.

THE MEDITERRANEAN FLEET. With its principal base at Malta, and dockyards at Malta and Gibraltar, this fleet consisted of-

2nd Aircraft Carrier Squadron
1st Cruiser Squadron
1st Destroyer Flotilla
2nd Destroyer Flotilla [not formed in 1947]
3rd Destroyer Flotilla
2nd Escort Flotilla
3rd Escort Flotilla
1st Submarine Flotilla
2nd Minesweeper Flotilla

EAST INDIES STATION. Based at Trincomalee in Ceylon were-

4th Cruiser Squadron
two frigates
and the Persian Gulf and Red Sea Divisions

FAR EAST STATION. With its principal base and dockyard at Singapore and another base at Hong Kong,  this command consisted of-

1st Aircraft Carrier Squadron -to 1947
5th Cruiser Squadron
8th Destroyer Flotilla
4th Escort Flotilla
4th Submarine Flotilla -until 1947

SOUTH ATLANTIC AND SOUTH AMERICA STATION. Based at Simonstown in South Africa, the only allocated ships were-

1 cruiser
2 frigates

NORTH AMERICA AND WEST INDIES STATION. Based at Bermuda were-

2 cruisers [only one after 1947]
2-3 frigates

 
In 1949, the 4th Submarine Division was established at Sydney NSW to provide submarine support for the Australian and New Zealand Navies. The 6th Submarine Division was formed at Halifax NS for similar duties with the Royal Canadian Navy.

Few changes took place between 1947 and 1954. Overseas, ships tended to spend long periods on the same station sustained by the local dockyards, and by drafts of crews brought out from the UK. Sailors could spend 3-4 years abroad on the same ship.


The main changes during the period between 1947 and 1954 were:

- Manpower shortages reduced each aircraft carrier squadron to a single ship in 1947. This involved the temporary withdrawal of naval aviation from the Far East.

- Similar considerations brought about the withdrawal of the 4th Submarine Flotilla in 1947 which was compensated in part by the creation of the 4th Submarine Division in1949.

- 3rd Escort Flotilla - which became 3rd Frigate Squadron moved from the Mediterranean to the Far East in 1949 as it was no longer required after the withdrawal from Palestine.

- The Home Fleets' battleships, aircraft carriers and cruisers were merged into the Heavy Squadron in 1951.

- Aircraft carriers from the Home and Mediterranean Fleets rotated  to the Far East on twelve month long deployments during the Korean War.

- The 5th and 6th Frigate Squadrons were formed in 1950 to enhance the ASW forces of the Mediterranean and Home Fleets respectively.

- In 1952 the CinC  North America and West Indies Station became 'double-hatted' as Deputy Supreme Allied Commander Atlantic. In 1954 he transferred his HQ from Bermuda to Norfolk, Virginia, and the Station was abolished. The 8th Frigate Squadron was formed to control the frigates which continued to be stationed in Bermuda.

1954 was the  year in which major changes were introduced in the method by which warships were rotated between the various fleets and stations. The need to stretch smaller numbers of ships between  the fleets, and the increased welfare requirements of the Navy, led to a new method of manning warships. Instead of spending long periods abroad, ships were allocated to one of three types of commission.

- General Service Commissions would last 18 months during which no ship would spend more than 12 months overseas: the remaining time would be spent at home. This system  applied to complete squadrons of destroyers and frigates on the Home and Mediterranean Fleets, and would later be extended to squadrons  rotating between the Home Fleet and  Far East Station.  The squadrons were the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th and 7th Destroyer Squadrons, and the 5th and 6th Frigate Squadrons [and later the 4th Frigate Squadron].  Frigates allocated to the West Indies, South Atlantic and Persian Gulf would rotate as individual ships, as would aircraft carriers and cruisers.

- Home Sea Service Commissions would last for two years and applied to all ships employed on local defence, training and other tasks in home waters

- Foreign Service Commissions would last for 2 years and would apply to small ships such as minesweepers permanently based overseas; crews would be accompanied by their families.

The East Indies Station was abolished in 1958 when the sole remaining cruiser - HMS Gambia - was withdrawn.  The remaining frigates and minesweepers came under command of the new joint services Middle East Command at Aden.

From 1952, many  ships of the Reserve Fleet were dispersed from the home ports to commercial ports around the UK as a precaution against nuclear attack.  Between 1955 and 1960 most of the wartime ships held in reserve were sent to the scrapyard.  As a result the Reserve Fleet was abolished in 1960, and responsibility for the few ships remaining in 'operational reserve'  was transferred to Portsmouth Command.

In 1961, further centralisation took place when the CinC Home Fleet moved ashore to Northwood in Middlesex and took command of all ships and submarines in home waters.  The home commands - including the Nore which was abolished in the same year - lost control of seagoing ships. In addition the geographic boundaries of the Home Fleet were extended to include the 8th Frigate Squadron at Bermuda.

In 1962 a joint service command was established at Singapore and the Far East Station was retitled the Far East Fleet.

On 1st April 1964, the Admiralty was absorbed  into the Ministry of Defence along with the War Office, Air Ministry and Ministry of Supply.

Three major changes occurred in 1967.

- In April, the South Atlantic and South America Station was abolished. It had been reduced to a single frigate. Responsibility for its area was split between the Home Fleet and the Far East Fleet.
 
- In July, the Mediterranean Fleet ceased to exist, and the remaining forces in the area came under the command of the Home Fleet, which was retitled the Western Fleet.

- In October, Britain left Aden, and, apart from a small force remaining in the Persian Gulf, all naval forces 'East of Suez' came under the command of the Far East Fleet.

The final stages in the process of consolidation took place in 1971. The remaining ships were withdrawn from the Persian Gulf in October. The Far East Fleet steamed out of Singapore in November en-route for the UK. The only ships left in the Far East were a single frigate as Britain's contribution to the ANZUK force at Singapore, and five patrol vessels at Hong Kong.

On 1st November 1971 the Western Fleet became The Fleet with command of all seagoing vessels. It was supported by Naval Home Command, which had replaced the Home Commands in 1969, and by Naval Air Command.


FLOTILLAS AND SQUADRONS 1947-1971

For most of the period under review flotillas were tactical organisations in which the ships deployed and operated together. There was an increasing tendency for squadrons to undertake administrative duties, and to assume responsibility for training and readiness.  After 1951 the term flotilla applied to the higher command organisation of squadrons in the Home and Mediterranean Fleets. The squadrons of the Home Fleet were grouped under a Flag Officer [Flotillas] Home Fleet who became the main seagoing flag officer. A similar arrangement applied to the Flag Officer [Flotillas] Mediterranean Fleet. In the Far East the Flag Officer 5th Cruiser Squadron became Flag Officer 2nd in Command with similar seagoing duties. Increasingly the term 'Submarine Flotilla' was used to describe the squadrons under command of the Flag Officer Submarines.

The following squadrons existed between 1947 and 1971.

Home Fleet Training Squadron 1947-1957

- Battleships and aircraft carriers based a Portland to provide basic training - went to sea twice a year - mobilised as helicopter carriers for the Suez operation in 1956.

Heavy Squadron, Home Fleet, December 1951-October 1954

- Composed of the battleship, aircraft carriers and cruisers of the Home fleet. Its commander became Flag Officer Aircraft Carriers with administrative responsibility for all the operational carriers. He took on the responsibility for amphibious ships in 1968.

Aircraft Carriers
1st Aircraft Carrier Squadron, Far East until October 1947
2nd Aircraft Carrier Squadron, Mediterranean until 1951-FO commanded shore based aviation at Malta until 1956
3rd Aircraft Carrier Squadron, Home Fleet until December 1951

Cruisers
1st Cruiser Squadron, Mediterranean until 1955
2nd Cruiser Squadron, Home Fleet until December 1951
4th Cruiser Squadron, East Indies until July 1954
5th Cruiser Squadron, Far East until May 1960
8th Cruiser Squadron, West Indies until October 1947

Destroyers
1st Destroyer Flotilla/Squadron, Mediterranean then General Service until May 1962, revived as 1st Far East Destroyer Squadron, January 1967-November 1971
2nd Destroyer Flotilla, Home fleet until 1947
2nd Destroyer Squadron, Mediterranean 1953-and General Service 1954-January 1961, revived as 2nd Far East Destroyer Squadron, January 1967-November 1971
3rd Destroyer Flotilla/Squadron, Mediterranean then  General  Service until April 1960, revived as 3rd Far East Destroyer Squadron, January 1967-January 1972
4th Destroyer Flotilla/Squadron, Home Fleet and General Service until April 1959
5th Destroyer Flotilla/Squadron, Home Fleet and General Service until January 1963
6th Destroyer Flotilla/Squadron, Home Fleet 1948 - and General Service until August 1959
7th Destroyer Squadron, General Service May 1958-May 1963
8th Destroyer Flotilla/Squadron, Far East 1947-May 1963

Escorts
1st Escort Flotilla, Far East until 1949 when split between 3rdFS and 4th FS
2nd Escort Flotilla, Mediterranean until 1949 when it became 2FS
3rd Escort Flotilla, Portland until 1949 when it became 2TS
4th Escort Flotilla, Londonderry until 1949 when it became 3TS
5th Escort Flotilla, Mediterranean until 1949

Training etc
2nd Training Squadron. Portland   1949 - 2nd Frigate Squadron 1962-
3rd Training Squadron, Londonderry 1949-March 1959
4th Training Squadron, Rosyth April 1951-May 1954
Fishery Protection Squadron, Rosyth based frigates 1958-1967
Dartmouth Training Squadron, 1956 -17th Frigate Squadron 1962-

Frigates
1st Frigate Squadron-not formed
2nd Frigate Squadron, Mediterranean 1949-1954
2nd Frigate Squadron, Portland 1962-
3rd Frigate Squadron. Far East 1949-January 1963
4th Frigate Squadron, Far East 1949-1956
4th Frigate Squadron, General Service, June 1959-February 1963
5th Frigate Squadron, Mediterranean and General Service, April 1950-February 1963
6th Frigate Squadron, Home Fleet and General Service, April 1950-February 1963
7th Frigate Squadron, South Atlantic & West Indies 1951, South Atlantic only 1954-1967
8th Frigate Squadron, West Indies 1954-February 1966
9th Frigate Squadron, never described as such, Persian Gulf/Middle East until 1967
17th Frigate Squadron, Dartmouth 1962-August 1972
20th Frigate Squadron, Londonderry, April 1961-April 1969

In February 1963 the remaining destroyer and frigate squadrons in the Home, Mediterranean and Far East Fleets were amalgamated into Escort Squadrons.
21st Escort Squadron
22nd Escort Squadron, June 1964 became 29th Escort Squadron
23rd Escort Squadron
24th Escort Squadron
25th Escort Squadron, January 1964 became 30th Escort Squadron
26th Escort Squadron
27th Escort Squadron, April-September 1966 only
28th Escort Squadron, planned formation abandoned in 1966

All  were disbanded by the end of 1966. Those in the Far East Fleet became the 1st, 2nd and 3rd Far East Destroyer Squadrons.  No squadrons existed in the Western Fleet 1967-1971.

Submarines
1st Submarine Flotilla/Squadron,  Malta, in June 1960 retitled 5th Submarine Division, disbanded November 1964
1st Submarine Squadron, Gosport from June 1960
2nd Submarine Flotilla/Squadron, Portland until 1958
2nd Submarine Squadron, Devonport, October 1960-February 1966
2nd Submarine Squadron, Devonport, from January 1969
3rd Submarine Flotilla/Squadron, Rothesay 1958, moved to Faslane
4th Submarine Flotilla, Singapore until October 1947
4th Submarine Division, Sydney NSW 1949-1969
5th Submarine Flotilla/Squadron, Gosport until June 1960
6th Submarine Division, Halifax NS, 1952-1967
7th Submarine Division/Squadron, Singapore 1959 - upgraded to Sqn 1966-1971
10th Submarine Squadron, Faslane 1967- [for SSBN's]

Until October 1962, fleet, coastal and inshore minesweeper flotillas/squadrons were numbered in different series - after that date all came under squadrons numbered in the same series:

Fleet Minesweepers
1st MS Flotilla, Londonderry until February 1948
2nd MS Flotilla/Squadron, Malta until December 1954  
3rd MS Flotilla, Rosyth until October 1947
4th MS Flotilla/Squadron, Londonderry, April 1951 to Harwich until December 1955
5th MS Flotilla/Squadron, Portsmouth until 1962
6th MS Squadron, Singapore 1950-1954 [ships actually in reserve]
Fishery Protection Squadron until 1958

Coastal Minesweepers
100th MS Squadron, Portsmouth January 1957-October 1962
101st MS Squadron, RNR 1951-1962
104th MS Squadron, Nore 1951, Malta 1956, Singapore 1960-1962
105th MS Squadron, Nore 1956-1957 [for Suez]
108th MS Squadron, Malta 1951-1962
120th MS Squadron, Hong Kong 1951-1962
Fishery Protection Squadron

Inshore Minesweepers
50th MS Squadron, Firth of Forth 1954-1960  [Port Edgar and/or Rosyth]
51st MS Squadron, Firth of Forth 1951-1962
52nd MS Flotilla Firth of Forth 1950-1951
232nd MS Squadron, Harwich 1954-1956  [Suez]

Mine-countermeasures Squadrons formed from October 1962
1st MCMS, Firth of Forth 1962-1971
2nd MCMS, Firth of Forth 1962-1965
3rd MCMS, Portland  1962-1971
4th MCMS, not formed, possibly Fishery Protection Squadron
5th MCMS, Portsmouth 1962-1965
6th MCMS, Singapore 1962-1971
7th MCMS, Malta 1962-1969
8th MCMS, Hong Kong 1962-1967
9th MCMS, Aden 1962, Bahrein 1967-1971
10th MCMS, RNR 1962-1971
11th MCMS, Borneo 1965-1966

Patrol Boats
1st Fast Patrol Boat Squadron, Gosport 1955-1957
2nd Fast Patrol Boat Squadron, Gosport 1955-1957
Fast Patrol Boat Squadron, Gosport 1960-1970
1st Seaward Defence Boat Squadron, Gosport 1953-1961    
                   
Amphibious Warfare Squadron, Malta, March 1961 to Bahrein until April 1965
        
 
ORGANISATIONAL OVERVIEW 1971-2002

With HQ at Northwood until 2001, when it moved to Portsmouth, the Fleet was organised into a number of flotillas, each of which was commanded by a Rear Admiral.   They were-

First Flotilla  [included frigate squadrons based at Portsmouth and Chatham]
1st  Frigate Squadron
2nd Frigate Squadron
5th Frigate Squadron
6th Frigate Squadron

Second Flotilla [included frigate squadrons based at Devonport]
3rd Frigate Squadron
4th Frigate Squadron
7th Frigate Squadron
8th Frigate Squadron

Aircraft Carriers and Amphibious Ships, became Third Flotilla in December 1979.

Submarine Flotilla
1st Submarine Squadron, Gosport
2nd Submarine Squadron, Devonport
3rd Submarine Squadron, Faslane
10th Submarine Squadron, Faslane

Mine Countermeasures Flotilla  [commanded by a Commodore]
1st MCM Squadron
2nd MCM Squadron
3rd MCM Squadron
10th MCM Squadron [RNR]
Fishery Protection Squadron

In effect, this provided the flag officer and staffs for up to three ad hoc task groups.

In April 1992, the system was changed when the Third Flotilla was abolished and the remaining two flotilla commanders became:

FO Surface Flotilla - responsible for operational readiness and training

FO UK Task Group - who would command any deployed task group.

SQUADRON ORGANISATION     

Until 1986, the command cruisers and County class destroyers based at Portsmouth were distributed between the First and Second Flotillas on an individual basis.

Between January 1972 and January 1981, all other destroyers and frigates were distributed between 1st-8th Frigate Squadrons.  Each squadron contained a mixture of vessels from different  classes in order to provide balanced tactical units.  The system broke down quickly under the pressure of operational commitments, manpower problems, and maintenance schedules.

From January 1981 until February 2002, destroyers [type 42] and frigates were assigned to squadrons which were composed of ships of the same class.  Each squadron had a purely administrative role, devoted to operational readiness and training. Each squadron had a specific base port-either Portsmouth, Devonport or Rosyth.  Ships would be deployed on an individual basis as required by Fleet HQ.

The squadrons and allocated classes were:

1st Frigate Squadron, Devonport, Ikara equipped Leander class frigates until July 1987,  Batch 2 Type 22 frigates from then until September 1999
2nd Frigate Squadron, Devonport, Batch 1 Type 22 frigates until 1993, Batch 3 Type 22 frigates after that date
3rd Destroyer Squadron,  Rosyth, Type 42 destroyers
4th Frigate Squadron, Devonport, Type 21 frigates until 1994
4th Frigate Squadron, Portsmouth, Type 23 frigates from 1994
5th Destroyer Squadron, Portsmouth, Type 42 destroyers
6th Frigate Squadron, Devonport, Type 12 frigates, from July 1988-all remaining Leanders
6th Frigate Squadron, Portsmouth, Type 23 frigates from 1994
7th Frigate Squadron, Devonport, Exocet equipped Leander class until 1993
8th Frigate Squadron, Portsmouth, 'broad-beamed' Leanders until 1988
8th Frigate Squadron, Devonport, Batch 3 Type 22 frigates 1988-1993
9th Frigate Squadron, Devonport, Batch 2 Type 22 frigates 1985-1987
9th Frigate Squadron, Devonport, Type 23 frigates 1990-1993

The Submarine Flotilla was made up of:

1st Submarine Squadron, Gosport, Porpoise and Oberon classes. Disbanded October 1993
2nd Submarine Squadron, Devonport, SSN's and SS's
3rd Submarine Squadron, Faslane, SSN's and SS's
10th Submarine Squadron, Faslane, SSBN's
In October 1993 the 3rd and 10th Squadrons at Faslane amalgamated into a new 1st Submarine Squadron.

Mine Countermeasures Squadrons were:

1st MCMS, Rosyth, November 1995 to Portsmouth
2nd MCMS, Portsmouth, January 1989-Rosyth, November 1995-Portsmouth
3rd MCMS, Rosyth, January 1984, November 1995 to Faslane
4th MCMS, Rosyth, July 1987, disbanded April 1992
10th MCMS, RNR, disbanded September 1993
11th MCMS, formed for service in South Atlantic 1982

The Fishery Protection Squadron was based at Rosyth until moved to Portsmouth in November 1995.
Hong Kong Patrol Squadron, disbanded 1997
Northern Ireland Patrol Squadron 1972-
Falkland Islands Patrol Squadron 1983-1987

In February 2002 all existing squadrons were disbanded and replaced by three base port flotillas at Devonport, Faslane and Portsmouth.        


FLEET ORGANISATION SINCE 2002

The three base port flotillas created in 2002 were:

DEVONPORT FLOTILLA

Amphibious Warfare Ships, initially HMS Ocean, to be joined by Albion class on completion
7 Trafalgar class submarines, until paid off without replacement
8 Type 23 frigates
4 Batch 3, Type 22 frigates
Survey ships

FASLANE FLOTILLA

4 SSBN's
5 Swiftsure class SSN's, to be replaced by Astute class
3rd MCMS [mix of Hunt and Sandown class], became 1 MCMS December 2005 with all Sandown class
Northern Ireland patrol ships, until withdrawn September 2005

PORTSMOUTH FLOTILLA

3 invincible class aircraft carriers
11 Type 42 destroyers, to be replaced eventually by 6 Type 45 destroyers
8 Type 23 frigates
1st MCMS and 2nd MCMS [mixed Hunt & Sandown], replaced by new 2 MCMS [Hunt class] in December 2005
Fishery Protection patrol vessels
       
             





* immobilised 8.47

Flagship- Duke of York*

3rd Aircraft Carrier Squadron
Implacable - refitting 2.47-2.48
Vengeance, flying training carrier, Rosyth -to Med 9.47

2nd Cruiser Squadron
Superb [F]
Diadem  *
Cleopatra*
Dido-10.47 p/o
Sirius *  

Home Fleet Training Squadron, Portland
Nelson
Anson
Howe
King George V
10.47-Victorious


2nd Destroyer Flotilla -2.47
Zealous
Zebra
Zenith
Zest    
Zodiac

4th Destroyer Flotilla [forming]
Myngs*
Dunkirk
2.47-Barrosa*
3.47-Aisne
4.47-Jutland
6.47-Corunna*
6.47-Agincourt
9.47-Matapan  [trials only]

5th Destroyer Flotilla *
Solebay [L]
Cadiz
Gabbard
St James
St Kitts
Sluys



THE HOME FLEET 1948
[most ships restored to active service by end of 1948]

 
Flagship - Duke of York

3rd Aircraft Carrier Squadron
Implacable [refit to 2.48]
8.48-Vengeance
10.48-Theseus

2nd Cruiser Squadron
Superb [F]
Diadem
Cleopatra
Sirius

Home Fleet Training Squadron, Portland
Victorious
Anson
Howe
King George V

4th Destroyer Flotilla
Agincourt [L]
Aisne
5.48-Alamein
Barrosa
Corunna
Dunkirk
Jutland

5th Destroyer Flotilla
Solebay [L]
Cadiz
Gabbard
St James
St Kitts
Sluys

6th Destroyer Flotilla
Battleaxe [L]  10.47-
Scorpion         12.47-
3.48-Crossbow
10.48-Broadsword



THE HOME FLEET 1949

Flagship
Duke of York

1.49-Implacable



3rd Aircraft Carrier Squadron
Theseus
Vengeance

2nd Cruiser Squadron
Superb [F]
Diadem-1.50
Cleopatra
Sirius-11.49

Home Fleet Training Squadron
Victorious
Anson
Howe-4.49
King George V-9.49


11.49-Vanguard



4th Destroyer Flotilla
Agincourt [L]
Aisne
Alamein
Barrosa
Corunna
Dunkirk
Jutland

5th Destroyer Flotilla
Solebay [L]
Cadiz
Gabbard
St James
St Kitts
Sluys

6th Destroyer Flotilla
Battleaxe[L]
Broadsword
Crossbow
Scorpion


  
THE HOME FLEET 1950

Flagship
Implacable

7.50-Indomitable



3rd Aircraft Carrier Squadron
Theseus -7.50
Vengeance

2nd Cruiser Squadron
Superb
Cleopatra
1.50-Swiftsure
8.50-Sheffield


Home Fleet Training Squadron
Victorious
Vanguard
3.50-Indefatigable


4th Destroyer Flotilla
Agincourt [L]
Aisne
Alamein-3.50
Barrosa-3.50
Corunna
Dunkirk -3.50
Jutland

9.50-Gabbard




9.50-St James


                             
5th Destroyer Flotilla
Solebay [L]    
Cadiz
Gabbard-9.50
St James-9.50
St Kitts
Sluys

6th Destroyer Flotilla
Battleaxe [L]
Broadsword
Crossbow
Scorpion

6th Frigate Squadron
4.50-Loch Alvie
4.50-Loch Insh
4.50-Loch Killisport
10.50-Loch Fyne



THE HOME FLEET 1951

Flagship
Indomitable  & 4.51-Apollo  

3rd Aircraft Carrier Squadron-11.51
Vengeance
5..51-Theseus 
Heavy Squadron 11.51-
Indomitable [FF]
Theseus
Superb
Swiftsure
Apollo



2nd Cruiser Squadron -11.51
Sheffield
Swiftsure
Cleopatra -12.51
11.51-Superb


Home Fleet Training Squadron, Portland
Indefatigable
Vanguard

11.51-Implacable



4th Destroyer Squadron
   [det Med  .51-.52]              
Agincourt [L]  
Gabbard
Corunna
St James 

.51-Aisne

.51-Jutland



5th Destroyer Squadron

Solebay  [L]
Cadiz
St Kitts
Sluys

.51-Gabbard

.51-St James



6th Destroyer Squadron
Battleaxe [L]
Broadsword
Crossbow
Scorpion

6th Frigate Squadron
Loch Alvie
Loch Fyne
Loch Insh
Loch Killisport

7th Frigate Squadron 4.51-
12.50-St Austell Bay
6.51-Veryan Bay
.51-Bigbury Bay



THE HOME FLEET 1952

Heavy Squadron
4.52-Vanguard [F]
Indomitable  [F]
Theseus-11.52
4.52-Eagle
Superb
Swiftsure
Apollo




12.52-Sheffield



Home Fleet Training Squadron
Indefatigable
Implacable

'Darings'
2.52-Diamond
10.52-Duchess

4th Destroyer Squadron  [ex Med .51-52]
Agincourt [L]
Aisne
Corunna
Jutland

5th Destroyer Squadron
Solebay [L]
Gabbard
St James
St Kitts
Sluys-9.52

6th Destroyer Squadron
Battleaxe [L]
Broadsword
Crossbow
Scorpion

6th Frigate Squadron
Loch Alvie
Loch Fyne
Loch Insh
Loch Killisport
4.52-St Austell Bay
3.52-Snipe
4.52-Bigbury Bay
3.52-Bigbury Bay
8.52-Verulam
.52-Veryan Bay
6.52-Venus [L]
10.52-Virago


7th Frigate Squadron -3.52
Bigbury Bay
St Austell Bay
Veryan Bay


            
THE HOME FLEET 1953

Heavy Squadron
Vanguard  [FF]
Eagle
Indomitable- 9.53
7.53-Theseus                   
Sheffield                             
Swiftsure-9.53d
Apollo



11.53-Glory
12.53-Superb



Home Fleet Training Squadron
Indefatigable
Implacable

'Darings'
Diamond
Duchess
4.53-Decoy

4th Destroyer Squadron
Agincourt [L]
Aisne
Corunna
Jutland 



7.53-Barrosa


                               
5th Destroyer Squadron
Solebay  [L]-7.53
Gabbard-2.54?
St James-6.53
St Kitts-7.53

6th Destroyer Squadron
Battleaxe [L]
Broadsword -7.53
Crossbow
Scorpion

12.53-Comet



6th Frigate Squadron
Venus [L]
Verulam
Virago
Veryan Bay
? Bigbury Bay
? Burghead Bay



7.53-Vigilant






THE HOME FLEET 1954
 
Heavy Squadron-10.54
Vanguard [FF]
Eagle-3.54
Glory
Superb-11.54
1.54-Jamaica-11.54
Apollo

5.54-Albion-11.54



Home Fleet Training Squadron
Indefatigable
Implacable
7.54-Ocean
7.54-Theseus



'Darings'
Decoy
Diamond
Duchess
3.54-Diana
9.54-Dainty
9.54-Daring
9.54-Defender
9.54-Delight



4th Destroyer Squadron 12.54-3rd Destroyer Squadron

Agincourt [L]
Aisne
Barrosa
Corunna
Saintes [L]
Barfleur
St Kitts



6th Destroyer Squadron
Battleaxe [L]
Crossbow
Scorpion
Comet

.54-Contest [refit]



6th Frigate Squadron
Venus [L]
Verulam-11.54
Vigilant
Virago
10.54-Undine [L]
1.55-Urania






HOME SUBMARINE FLOTILLAS

NB-Submarines in the home flotillas rotated frequently between squadrons, and between operational status  and reserve/refits. There was no fixed size for each flotilla.

2nd Submarine Flotilla/Squadron, Portland
Depot ship - Maidstone


1947
1948
1949 
1950
Sea Scout Sea Scout- .48 Sirdar   Sirdar
Sentinel Sentinel-  .48    Scorcher Scorcher
Taurus 10.48-Sirdar Tradewind .50-Sea Devil
Tiptoe 11.48-Scorcher Tireless 8.50-Sidon
Tradewind Taurus-6.48 Truncheon 11.50-Scythian

Tiptoe-  .48 4.49-Tiptoe Tradewind

Tradewind 9.49-Totem Tireless

.48-Tireless Affray Truncheon - .50

.48-Truncheon Astute- .49 Tiptoe

.48-Affray Alaric Totem 

.48-Astute    11.49-Alliance Affray-2.50

.48-Alaric 11.49-Aurochs Alaric-2.50



Alliance



Aurochs



11.50-Auriga

1951                      1952
1953  1954
Sirdar Sirdar- .52 Sidon Sidon
Scorcher  11.51 Sidon Sleuth Sleuth
Sea Devil- .51 Scythian-11.52 Subtle-10.53 Solent
Sidon Sleuth  Solent Selene-9.54
Scythian Sea Scout-2.52 Selene Springer
4.51-Sleuth Subtle Springer Sea Devil-5.54
5.51-Sea Scout Solent 2.53-Sea Devil Scorcher-11.54
10.51-Subtle 2.52-Selene 6.53-Scorcher 6.54-Subtle
10.51-Solent 10.52-Springer Tradewind-12.53 Thermopylae-12.54
Tradewind Tradewind Thermopylae Ambush -5.54
Tireless-12.51 11.52-Thermopylae Aurochs -10.53
Tiptoe-3.51 Aurochs Ambush
Totem-12.51 Auriga -11.52

Alliance -6.51 3.52-Ambush

Aurochs


Auriga


                                                                 
3rd Submarine Flotilla/Squadron, Rothesay
Depot ship - Wolfe 12.47-Montclare  10.54-Adamant
Woodbridge Haven -.54


Attached escorts-


Paladin-2.47 
5.53-Termagent
Onslaught-5.49 11.49-Tenacious 1.51-Zambesi .52-Tenacious -.54
1947                  
1948             
1949
1950
Spiteful Spiteful- .48 Scotsman Scotsman
Sturdy Sturdy- .48 Trespasser  Trespasser-4.50
Taciturn .48-Scotsman Tantivy Tantivy- .50
Trespasser Taciturn-11.48 Tudor- .49 Trenchant -4.50
Alaric Trespasser 4.49-Trenchant 3.50-Thermopylae-12.50
Alcide .48-Tantivy Alcide .50-Tally Ho
Alderney .48-Tudor Alderney- .49 .50-Truncheon
Alliance Alaric- .48 Anchorite Alcide
Anchorite Alcide Artful Anchorite
Artemis Alderney Aurochs-10.49 Artful
Artful Alliance-.48 Ambush Ambush
Aurochs Anchorite Andrew Andrew
7.47-Ambush Artemis-10.48 6.49-Amphion Amphion
  Artful
11.50-Aeneas

Aurochs


Ambush


10.48-Andrew

                 
1951   
1952
1953
1954
6.51-Seneschal Seneschal-10..52 Scotsman  Scotsman
11.51-Scorcher Scorcher Scorcher -6.53 Seraph
Tally Ho 2.52-Sea Scout Sea Scout-2.53 .54-Selene
Truncheon-9.51 Tally Ho 3.53-Seraph 11.54-Scythian
3.51-Taciturn Taciturn Tally Ho Tally Ho
Alcide 7.52-Tireless Taciturn Taciturn
Anchorite .52-Turpin Tireless Tireless
Artful Alcide -5.52 Turpin   Turpin
Andrew Anchorite  12.53-Truncheon Truncheon
Amphion Artful -10.52 Anchorite -4.53 9.54-Tiptoe
Aeneas Andrew Andrew Andrew -10.54
11.51-Alliance Amphion Amphion -10.53

Aeneas Aeneas-11.53

Alliance Alliance-11.53

1.52-Alaric Alaric-10.53

5.52-Alderney  Alderney -11.53


2.53-Artemis-12.53
                                                          
5th Submarine Flotilla/Squadron, Gosport
1947
1948
1949
1950
Sirdar Sirdar- .48   Thule- .49 Acheron
Tactician Tactician-5.48 Trump -1.49 Aeneas-11.50
Tally Ho Tally Ho -.48 Turpin -6.49 Alderney
Thule Thule Totem  .49 Artemis
Trump Trump Acheron  2.50-Affray
Turpin   Turpin Auriga-11.49 3.50-Ambush
.47-Truncheon Truncheon - .48 1.49-Aeneas

.48-Totem .49-Alderney

.48-Acheron 11.49-Artemis


.48-Auriga

                                                                        
1951
1952 1953
1954
10.51-Springer Springer -10.52 2.53-Sea Scout Sea Scout
1.51-Trespasser Seneschal -10.52  10.53-Subtle Subtle -6.54
3.51-Tiptoe Trespasser 11.53-Scythian Scythian -11.54
3.51-Tudor Tiptoe-9.52 Trespasser 11.54-Scorcher
Acheron Tudor-7.52 Acheron  Trespasser
Alderney Acheron  Astute  Acheron
Ambush- .51 Alderney -5.52 Artful -6.53 Astute-3.54
Artemis-2.51
6.52-Astute 2.53-Anchorite  Anchorite -10.54



2.54-Amphion

10.52-Artful
5.54-Ambush



10.54-Auriga



11.54-Alaric



11.54-Artemis
                                   


HOME COMMANDS

 
PORTSMOUTH COMMAND

Finisterre       
Savage-4.47       
Saintes           
Obedient   
Orwell                
Obdurate-11.47
Offa-2.48       
Opportune-12.50       
8.47-Onslow   
.47-Boxer           
Rochester         
Starling  
10.54-Vigo

.49-Contest- .51
8.47-Zephyr-2.48
8.47-Zest-2.48



10.47-Fleetwood

.49-Redpole
[gunnery tg]
[gunnery tg]
[gunnery/torpedo tg]
[torpedo tg]
[torpedo tg]

[submarine target]
[submarine target]
[radar tg]
[radar trials]
[navigation tg]
[navigation tg]

            
3rd Escort Flotilla 1949-2nd Training Squadron, Portland
Fame-10.47      
Hotspur-10.47  
Easton-10.47        
Flint Castle
Hedingham Castle
Leeds Castle
Tintagel Castle
.48-Oakham Castle-12.50 
Helmsdale[trials]
2.48-Zephyr [L]
2.48-Zest-5.52
.49-Myngs 




5.51-Portchester Castle .52-Brocklesby  [trials]
8.53-Tyrian [L]

8.54-Grenville


Minesweeper Trials & Training [attached HMS Vernon]
Plover
1.47-Fancy
1.47-Pluto-12.54 

6.48-Welfare-5.51

.52-Marvel


Fast Patrol Boat Squadrons, Gosport
composition uncertain???
1 FBP Squadron
FBP 1024, 1026, 1027, 1029, 1030, 1031
   by 1953 - 5032, 5033, 5035, 5036
   or 5001, 5002, 5003, 5008, 5010, 5016, 5020
2 FPB Squadron
Proud Fusilier, Grenadier, Guardsman, Highlander, Knight, Lancer, Legionary, Patriot & Patroller
by 1953 - Gay Archer, Bombardier, Centurion, Carabinier, Charger, Dragon, Charioteer & Forester 
    
PLYMOUTH COMMAND

FAA trials & training carrier Illustrious 11.54-Bulwark

Other FAA trials 

Vengeance   2-10.47    Warrior          9.48-6.49 Perseus       6.50-6.52





Dartmouth training ship 4.47-Devonshire 9.53-Triumph

Trials cruiser

6.51-Cumberland





Roebuck [L] 1.51-Grenville 12.51-Ulysses 8.53-Orwell
Wizard- .49 .51-Cadiz-3.53?

Burghead Bay 11.51-Launceston Castle

Tremadoc Bay-4.51 8.51- Carisbrooke Castle

5.50-Ulster 12.52-Knareborough Castle 2.54-Enard Bay-8.54

2.53-Caistor Castle

                     
NORE COMMAND

Stork 1.48-Cygnet- .51


.48-Widemouth Bay- .49

Bicester-1.50 12.50-Opportune 5.52-Zest 9.52-Obdurate
Bleasdale-4.52
Cowdray-1.50
Farndale-10.47







   
4th Minesweeping Squadron, Harwich .51-   104 MS Squadron, Harwich 1951-1953
Bramble
Cockatrice-11.54  
Mandate
Pickle            
Pincher
Rattlesnake-10.52
Rinaldo


4.52-Laertes
at 5.52-MMS 1569, 1577, 1610, 1783, 1791, 1728, 1790

232 MS Squadron, Harwich
at 5.52-ML 2571, 2154, 2192,  2221, 2248, 2342, 2582, 2583?

ROSYTH-SCOTLAND & NORTHERN IRELAND

Nepal-11.50 
Rapid-1.51  
Rocket         
Blencathra-10.47 
Fernie-10.47 
Welfare   5.51-


7.49-Wizard  


1.51-Savage-  9.54
[M/S trials]
[carrier escort]
[carrier escort]
[air target]
[air target]
[attached HMS Lochinvar]

4th Training Squadron, Rosyth
Wakeful 6.51-Widemouth Bay- 9.53

Whirlwind 12.51-Enard Bay- 5.54

Wrangler  
2.52-Largo Bay-.54


Ulster  11.50-Wilton- .54


4th Escort Flotilla  1949-3rd Training Squadron, Londonderry
Creole       
Crispin- .54
Contest  .48-  .51
Loch Arkaig-  .52
Loch Fada-  11.-52
Loch Tralaig-  2.53
7.53-Loch Ruthven

[air target]






Loch Veyatie-  .55
5.51-Rocket       
9.51-Relentless [L]   
11.53-Volage

9.54-Urchin
10.54-Tumult



1st Minesweeping Flotilla, Londonderry -2.48 3rd Minesweeping Flotilla, Rosyth -10.47
Bramble [L]
Cockatrice
Mameluke-1.47
Mandate
Marvel
Myrmidon
Mystic
Nerissa
Polaris

Fishery Protection Squadron

Mariner
Romola
Wave
Welcome
2.49-Truelove
5.51-Coquette
10.52-Rattlesnake
Cheerful
Hound
Onyx
Orestes
Rattlesnake
Ready
Stormcloud
Tanganyika


51 MS Sqn, Port Edgar 1950-1954

MMS 1609, 1717, 1736, 1772, 1788, 1801

52 MS Sqn, Port Edgar 1950-1951
MMS 1771, 1807



RNVR TENDERS

Division RNVR name
Regular RN names
Tay Montrose MMS.1077 9.54-Chediston
Forth Graham-10.50 MMS.1048

Killiecrankie MMS.1089 6.54-Derriton
Tyne  Bernicia  MMS.1590

Northumbria 12.54-Hodgeston
Humber Humber MMS.1030 6.54-Bronington
London Thames ML.789 & SML.52 6.54-Alverton
London Isis MMS.1785- .54
Sussex  Curzon MMS.1017  2.54-MMS1728 10.54-Bickington
Solent Warsash ML.2220-8.50 & ML2248 5.54-Alfriston
Severn Venturer MMS.1761 9.54-Buttington
South Wales St David MMS.1733 11.54-Brereton
Mersey Mersey MMS.1061 & MMS.1078 7.54-Amerton
Clyde St Mungo MMS.1060 4.54-Crichton
Ulster Kilmorey MMS.1031 8.54-Kirkliston
  



MEDITERRANEAN FLEET  1947

2nd Aircraft Carrier Squadron
Ocean
2.47-Triumph
6.47-Theseus

1st Cruiser Squadron
Liverpool [FF]
Mauritius
Sirius      
Ajax       
Leander-1.47
 

5.47-Phoebe [DF]
10.47-Newcastle



1st Destroyer Flotilla
Chequers [L]
Chaplet
Charity
Cheviot
Chevron
Chieftain
Childers
Chivalrous

3rd Destroyer Flotilla
Troubridge [L]
Venus
Verulam
Virago
Volage
Brissenden-10.47
Haydon-10.47
Stevenstone-10.47
Talybont-10.47




2nd Escort Flotilla
Pelican [L]
Magpie
Mermaid
Peacock

5th Escort Flotilla
Cardigan Bay [L]
St Austell Bay
St Brides Bay
Wigtown Bay - .47
added ex BPF  47-
Bigbury Bay
Veryan Bay
Whitesands Bay
Widemouth Bay


            
depot ship-Woolwich



MEDITERANEAN FLEET 1948

2nd Aircraft Carrier Squadron
Ocean
Triumph
Theseus

1st Cruiser Squadron
Liverpool [L]
Mauritius       
Newcastle
Phoebe [DF]

3.48-Euryalus



1st Destroyer Flotilla
Chequers [L]
Chaplet
Charity
Cheviot
Chevron
Chieftain
Childers
Chivalrous

3rd Destroyer Flotilla
Troubridge [L]
Venus
Verulam
Virago
Volage

2nd Escort Flotilla
Pelican [L]
Magpie
Mermaid
Peacock

5th Escort Flotilla
Cardigan Bay [L]
Bigbury Bay
St Austell Bay
St Brides Bay
Veryan Bay
Whitesand Bay
Widemouth Bay



MEDITERRANEAN FLEET 1949

Vanguard, trials 1-6.49

Aircraft carriers
Ocean
Triumph-8.49       
Theseus-8.49

12.49-Glory



1st Cruiser Squadron
Liverpool [FF]
Euryalus
Newcastle
Phoebe [DF]

1st Destroyer Flotilla
Chequers [L]
Chaplet
Charity
Cheviot
Chevron
Chieftain
Childers
Chivalrous

3rd Destroyer Flotilla
Troubridge [L]
Venus
Verulam
Virago
Volage-7 .49
7.49-Saintes [L]
7.49-Armada
7.49-Gravelines
7.49-Vigo


 
2nd Frigate Flotilla
Pelican [L]
Magpie
Mermaid
Peacock

5th Escort Flotilla-1.49
Cardigan Bay [L]-8.49
Bigbury Bay
St Austell Bay
St Brides Bay
Veryan Bay
Whitesand Bay
Widemouth Bay

  .49-Surprise



MEDITERRANEAN FLEET 1950

Aircraft carriers
Ocean
Glory-12.50

1st Cruiser Squadron
Liverpool [FF]
Euryalus
Newcastle       
Phoebe [DF]


4.50-Gambia



1st Destroyer Flotilla
Chequers [L]
Chaplet-3.50
Charity-3.50
Cheviot
Chevron
Chieftain
Childers-3.50
Chivalrous

3rd Destroyer Flotilla
Saintes [L]
Armada
Gravelines
Vigo

2nd Frigate Flotilla
Pelican [L]
Magpie
Mermaid
Peacock

5th Frigate Flotilla 4.50-
Loch Craggie
Loch Dunvegan
Loch Lomond
Loch More
Loch Scavaig

Surprise



MEDITERRANEAN FLEET 1951

Aircraft carriers
Ocean

1st Cruiser Squadron
Liverpool [L]
Euryalus
Gambia
Phoebe [DF]  


[det to EI 2.51]
3.51-Manxman
12.51-Cleopatra
12.51-Glasgow



1st Destroyer Squadron
Chequers [L]
Cheviot
Chevron
Chieftain
Chivalrous
att  ex HF 8 .51-
4 DF-
Agincourt [L]
Aisne
Corunna
Jutland



3rd Destroyer Squadron
Saintes [L]
Armada
Gravelines
Vigo

2nd Frigate Squadron
Pelican [L]
Magpie
Mermaid
Peacock
12.51-Cygnet


5th Frigate Squadron
Loch Craggie
Loch Dunvegan
Loch Lomond
Loch More
Loch Scavaig
* there was a short term mixing of ships between 2FS and 5FS in 1951

Surprise   



MEDITERRANEAN FLEET 1952

Aircraft carriers
Ocean 5.52-Glory
11.52-Theseus



1st Cruiser Squadron
Liverpool [FF]-4.52
Glasgow  [FF 4.52-]
Euryalus    
Gambia-7.52
Cleopatra
Manxman

'Darings'
2.52-Daring
2.52-Defender

1st Destroyer Squadron
Chequers [L]
Cheviot
Chevron
Chieftain
Chivalrous

3rd Destroyer Squadron
Saintes [L]
Armada
Gravelines
Vigo

2nd Frigate Squadron
Mermaid [L]
Cygnet
Magpie
Peacock

5th Frigate Squadron-9.52

Loch Craggie
Loch Dunvegan
Loch Lomond
Loch More
Loch Scavaig

Surprise



MEDITERRANEAN FLEET 1953

Aircraft carriers
Ocean
Theseus-7.53
5.53-Glory


1st Cruiser Squadron
Glasgow  [FF]
Euryalus
Cleopatra
Manxman [DF]-3.53

3.53-Bermuda
1.53-Gambia



'Darings'
Daring
Defender
2.53-Dainty
10.53-Delight

1st Destroyer Squadron
Chequers [L]
Cheviot
Chevron
Chieftain-11.53
Chivalrous-  .53

3rd Destroyer Squadron
Saintes [L]
Armada
Gravelines
Vigo- 7.53

11.53-Barfleur
7.53-St Kitts




2nd Frigate Squadron
Mermaid [L]
Cygnet
Magpie
Peacock

5th Frigate Squadron  5.53-
Wakeful [L]
Roebuck
Whirlwind
Wrangler

Surprise



MEDITERRANEAN FLEET 1954

Aircraft carrier
--   10.54-Centaur
11.54-Albion



1st Cruiser Squadron
Glasgow [FF]
Bermuda-11.54
Gambia-10.54

'Darings'
Dainty
Daring
Defender
Delight
9.54-Decoy
9.54-Diamond
9.54-Diana
9.54-Duchess


           
1st Destroyer Squadron
Chequers [L]-11.54
Cheviot
Chevron  [L from 6.54]

3rd Destroyer Squadron
Saintes [L] 
Barfleur
St Kitts
12.54-4th Destroyer Squadron
Agincourt [L]
Aisne
Barrosa
Corunna



2nd Frigate Squadron-12.54
Mermaid [L]-8.54
Cygnet-2.54
Magpie-10.54
Peaccock-8.54

5th Frigate Squadron
Wakeful [F]
Roebuck
Whirlwind
Wrangler    

Surprise




MEDITERRANEAN FLEET - SUBMARINES AND MINOR WARSHIPS 1947-1954

1st Submarine Flotilla/Squadron, Malta
Depot ship-Wolfe 12.47-Forth

1947                     1948                 1949 1950
Sportsman -.47 Solent Solent Solent- .50
Solent Tantivy Tantivy .50-Sturdy
Statesman -.47 Templar  Templar -.49 Tantivy - .50
Tantivy  .48-Tabard Tabard  Tabard
Templar 48-Teredo Teredo Teredo


2.49-Trump Trump


11.49-Token Token



12.50-Trenchant




1951
1952
1953
1954
Sturdy Sturdy Sturdy- .53 Sanguine
2.51-Sanguine Sanguine Sanguine  Sentinel
.51-Sentinel Sentinel Sentinel Seneschal
Tabard Tabard 10.53-Seneschal 8.54-Sea Devil
Teredo Teredo Tabard-5.53 Teredo -12.54
Trump Trump Teredo Trump-2.54
Token Token Trump Token- .54
Trenchant Trenchant Token Trenchant


Trenchant   Tudor


5.53-Tudor Totem -12.54


9.53-Totem

2nd Minesweeper Flotilla, Malta-7.47 & 2nd Minesweeper Squadron, Malta 10.47-12.54
Espiegle 
Octavia
Providence
Rowena 
Seabear
Skipjack
Truelove
Welfare 


Chameleon
Fierce
Plucky
Recruit-7.49
Rifleman
Rowena-7.51
Stormcloud-1.50
Sylvia-1.50


108 Minesweeper Squadron, Malta 1951-
MMS 153,  1534,  1635,  1672,  1685
 
LST Squadron 1951-
Dieppe       
Striker
Messina   
Lofoten [reserve at Malta]
by 1954-Meon

by 1954-Reggio



Major Auxiliaries
Woolwich- .48
    .50-Tyne

6.53-Ranpura






EAST INDIES STATION

4th Cruiser Squadron
Norfolk
Glasgow-10.47
Jamaica
5.49-Mauritius

11.47-Birmingham
12.51-Kenya

11.49-Ceylon-8.50 [det FE]
1.53-Newfoundland

7.52-Ceylon -7.54
* Gambia attached ex Med 3.51 & 5.52

Frigates
Loch Glendhu           
Loch Quoich-6.54      
Loch Killisport -11.47
12.53-Loch Alvie
9.54-Loch Insh
[for PGDiv]
[for PG Div]

   
Persian Gulf & Red Sea Division
Wild Goose
Wren
Flamingo 1.49-1.52 & 1.54-




FAR EAST STATION

1st Aircraft Squadron -10.47
Glory-10.47
Theseus-6.47

Aircraft Carriers
8.49-Triumph 
3.54-Warrior-10.54
.49-Unicorn -7.53
12.50-Theseus  4.51-Glory 5.52-Ocean 11.52-Glory 5.53-Ocean -11.53

5th Cruiser Squadron

Belfast 9.47-London 12.49-Kenya-12.51

Bermuda 9.47-Sussex 12.48-Jamaica 8.50-Ceylon 7.52-Newcastle
Gambia-1.48
10.48-Belfast  12.52-Birmingham
 


8th Destroyer Flotilla/Squadron
Cossack [L]
Cockade
Comet-10.47       
Comus
Cconcord
Consort
Constance
Contest-10.47


12.49-Charity-10.54



1st Escort Flotilla  5.49-3rd Frigate Squadron
Black Swan [L]       
Alacrity           
Amethyst    
Hart
Hind-8.51



[repairs 11.49-12.50]
5.52-Opossum
9.52-Sparrow-1.54
1.53-Modeste
8.51-Crane


4th Frigate Squadron 1.49-
Cardigan Bay
Morecambe Bay .49-12.54
Mounts Bay   .49- 9.54
St Brides Bay         
Whitesand Bay-8.54

Despatch Vessel - Alert
Depot ship-  4.53-Tyne

4th Submarine Flotilla, Singapore - .48 4th Submarine Division, Sydney NSW  .49-
Depot ship-Adamant
Aeneas
Affray
Amphion
Astute
Auriga

5.49-Tactician
.49-Telemachus
10.49-Thorough


6th Minesweeper Flotilla/Squadron, Singapore [in reserve] 8.47-6.54
Jaseur
Lioness
Lysander    7.51-
Maenad
Magicienne
Michael

120 Minesweeper Squadron, Hong Kong 1.52-
MMS 1536,  1556,  1579,  1584,  1786,  1797
 
attached NZ
4.50-St Austell Bay -12.50
4.50-Veryan Bay -4.51
 



SOUTH ATLANTIC AND SOUTH AMERICA STATION
 
Cruiser
Nigeria 10.50-Bermuda 3.53-Euryalus-6.54
               
Frigates
Actaeon-1.53       
Nereide *
8.54-Pelican
1.54-Sparrow
2.54-Cygnet -12.54


* listed under NAWI 1.53-3.54 




NORTH AMERICA & WEST INDIES STATION

Cruisers
Sheffield
    12.52-Superb
11.48-Glasgow
12.53-Sheffield
 9.50-Superb 12.51-Sheffield

Frigates-   * from 1952 frigates rotate between UK and NAWI
Padstow Bay -10.47
Porlock Bay-10.47
Snipe 
Sparrow
9.48-Whitesand Bay

4.52-Veryan Bay
7.52-St Austell Bay
1.52-Burghead Bay
10.52-Bigbury Bay
9.49-Bigbury Bay-9.51

[o/s 3-11.52, 3.53-2.54, 8.54-8.55]
[o/s 7.52-7.53, 1.54-11.54, 11.55-8.56]
[o/s 5.52-11.52, 6.53-6.54, 12.54-11.55]
[o/s 10.52-10.53, 6.54-6.55]

Submarine at  Halifax NS [detached from 3rd Submarine Squadron]
11.48-Astute
 .49-Tudor 
.51-Thule
9.50-Andrew-11.51
.53-Tally Ho
5.52-Alcide- .53

.54-Astute 
[became 6th Submarine Division 5.55]           




CONFLICTS AND OPERATIONS

1949 Yangtse Incident
Amethyst
Consort
London
Black Swan

Korean War 1950-1953
Aircraft carriers
7.50-Triumph
10.50-Theseus
4.51-Glory 
9.51-Sydney [RAN]       
1.52-Glory
5.52-Ocean
10.52-Glory
5.53-Ocean

Maintenance carrier
Unicorn
Cruisers
6.50-Belfast
6.50-Jamaica  10.50
6.50-Kenya-8.51
1.51-Belfast

Depot ship
4.53-Tyne

8.50-Ceylon


10.52-Birmingham 

7.52-Newcastle
 
Destroyers
6.50-Cossack -7.53
6.50-Consort -5.53
7.50-Cockade-7.53  
7.50-Comus-2.53
8.50-Charity-7.53
5.51-Concord -7.53
10.51-Constance-12.52
Frigates  
6.50-Black Swan -11.51
6.50-Alacrity-2.52
6.50-Hart-3.51
2.51-Amethyst-6.52
3.52-Crane-7.53
12.52-Opossum-4.53
12.52-Sparrow-6.53
4.53- Modeste-7.53

8.50-Mounts Bay-6.53
8.50-Whitesand Bay-7.53
8.50- Alert-10.50
10.50-Morecambe Bay-7.53
11.50-Cardigan Bay-7.53
12.50-St Brides Bay-6.53
10.51-Alert-11.51

Abadan crisis 1951
Mauritius       
Chequers   
Chevron            
Chieftain                
Chivalrous
.51-Euryalus
8.51-Armada
Gravelines
Saintes
Vigo

.51-Mauritius -10.51
[destroyers from Med replaced by 4DS ex HF-Agincourt, Aisne, Corunna, Jutland ]

Atom Tests 1952
Campania
Narvik
Tracker
Zeebrugge    




MAJOR MODERNISATIONS AND CONVERSIONS

Aircraft Carrier
Victorious 3.50-Portsmouth [completed 1.58]


   
Cruisers
Sheffield
Glasgow
Birmingham
Newcastle
Newfoundland
Ceylon 
11.48-11.50
2.50- 4.52
3.50- 5.52
3.50- 5.52
10.50-1.53
10.54-7.56
Chatham
Chatham
Portsmouth
Devonport
Devonport
Portsmouth




Type 15 conversions
Type 16 conversions
Relentless
Rocket
Venus
Verulam
Roebuck
Virago
Wakeful
Whirlwind
Rapid
Vigilant
Volage
Wrangler
Wizard
Undaunted
Urchin 
Undine
Grenville
Urania
Ursa
Ulysses
Zest
Ulster
Troubridge
.49-9.51
7.49-5.51
11.50-6.52
.50-8.52
1.51- 8.53
1.51-10.52
4.51-6.53
4.51-7.53
6.51-10.53
6.51-7.53
6.51-10.53
6.51-5.53
.51-11.54
10.51-7.54
1.52- 6.54
2.52-11.54
5.52-3.54
4.53-1.55
5.53-6.55
.53-10.55
2.54-3.56
5.54-3.57
.55-  .57
Portsmouth
Devonport
Devonport
Portsmouth
Devonport
Chatham
Scott
Palmer
A. Stephen
Thorneycroft
White
H&W L'pool
Devonport
White
Barclay Curle
Thorneycroft
Chatham
H & W L'pool
Palmer
Devonport
Chatham
Chatham
White
Tenacious
Orwell
Teazer
Termagent
Tuscan
Paladin
Terpsichore
Tumult
Petard


CA class

Carron
Cavendish
.51-   .52
.51- 8.53
.52-  .53
.52- 5.53
5.52-9.53
11.52-2.54
.53-  .54
.53-10.54
5.53-12.55


destroyer
.53- 8.55
.54-6.56
Rosyth
Rosyth
Mountstewart
Grayson Rollo
Mountstewart
Rosyth
Thorneycroft
Grayson Rollo
H&W Belfast


- modernisation
Chatham
Tyne

T class submarine - conversions T class submarines - streamlined
Taciturn
Turpin
Thermopylae
Truncheon
Totem 
Tiptoe            
Tabard
Trump
11.48-6.50
6.49- 9.51
9.51-11.52
9.51-12.53
12.51-5.53
7.52-  9.54
5.53-11.55
2.54-6.56
Chatham
Chatham
Chatham
Chatham
Chatham
Chatham
Chatham
Chatham
Tireless
Talent
Token
Teredo
Tapir
12.51-9.52
.53-2.56
.54-1.56
6.55-  .57
1.57-6.58
Devonport
Chatham
Devonport
Chatham
Chatham
   



THE RESERVE FLEET - 1960

Until 1955 the composition of the Reserve Fleet was relatively static.  The Fleet was rundown between 1955 and 1960 when large numbers of war-built ships were sent to the scrapyards.

This a summary of the Reserve Fleet in May 1952

                        BB    CV    CL    DD     FF    MSO    Aux
Medway                                        8       19     13         5
Harwich                              1        7       30       4         3
Portsmouth                2       5        9       29       5
Plymouth        1                  1      17       30       8         3
Rosyth                                1                   1
Gareloch         3         1                                                2
Gibraltar                                       1
Malta                                                                4
Simonstown                                 3

Between  1953 and 1954 many ships were transferred from the major naval bases to commercial ports around the UK.

When submarines were out of commission, they were in dockyard hands, rather than being laid up. 




                          


From 1954, ships were allocated to one of three different types of commission-General Service Commission; Home Sea Service; and Foreign Service.

The first involved the frequent movement of ships between fleets and stations.  All aircraft carriers and most cruisers were allocated as individual ship to one of the following cycles-
- Home/Mediterranean
- Home/Far East
- and until 1958-Home/East Indies
The bulk of the initial allocations to these cycles was to the Home/Mediterranean,but,  from 1959, the Home/Far East became the most important one-no aircraft carriers, and only the rare cruiser were allocated to the Home/Mediterranean cycle after that year.

Five aircraft carriers served on  H/M commissions between 1955 and 1960-
      Albion            5.54-1.56
      Centaur          10.54-7.56  [included a trip to Far East]
      Eagle              2.55-2.59
      Ark Royal       3.55-9.58 & 12.59-9.61
      Victorious      10.58-2.60

 Seven aircraft carriers served on H/FE  commissions between 1958 and 1971.
     Bulwark         3.57-11.58
     Albion            9.58-2.61
     Centaur          9.58-9.65
     Hermes          11.59-4.64  & 5.66-6.70
     Victorious      9.60-1.62,    6.63-7.65,  4.66-11.67
     Ark Royal      9.61-10.66  & 2.70-
     Eagle              5.64-1.72

 Both commando carriers operated exclusively on the H/FE cycle, as did the two assault ships
     Bulwark          1.60-12.62  & 12.63-3.71
     Albion             8.62-12.72
     Fearless           11..65-6.70
     Intrepid           3.67- 1.71  

Ten cruisers served on H/M commissions-
    Jamaica           11.54-8.57
    Sheffield         1.55-6.56  & 7.57-1.59
    Birmingham    7.55-12.59
    Kenya              8.55-9.58
    Ceylon             7.56-7.58
    Bermuda          10.57-6.61 & then Home Fleet service to 6.62
    Gambia            11.58-12.60  [included tour of FE]
    Tiger                 8.59-5.61,  4.63-12.66
    Lion                  7.60-7.62
    Blake                3.61-2.63

Four cruisers served of FS commissions in the Far East-
   Newcastle          5.54-8.58
   Newfoundland   7.55-6.59
   Ceylon                7.58-12.59
   Belfast                2.59-7.62 and then HF service to 2.63

Only three cruisers served H/FE commissions-
  Tiger                    5.61-4.63
  Lion                     7.62-4.64
  Blake                   4.69-3.71

Two cruisers served on H/EI commissions
  Superb                  12.54-7.57
  Gambia                 6.55-3.56  and 5.57-11.58                     

Two cruisers served complete commissions in the Home Flkeet-
   Glasgow              4.55-12.56
   Lion                     4.64-2.66
 
As the County class destroyers entered service from 1962,  eight completed nine H/FE commissions, two served for periods in the Home Fleet, and two served on the H/Med  cycle.

Between 1954 and 1966 all destroyers and frigates were allocated to destroyer squadrons and frigate squadron-which became escort squadrons in 1963.   

The squadrons allocated to the H/M and H/FE cycles moved between stations as squadrons. There was some breakdown in the cohesion of squadrons from 1964 until the disbandment of all the escort squadrons in 1966-67.

Throughout the whole period, a destroyer squadron and a frigate squadron served on FSC in the Far East-they became escort squadrons in 1963. The two squadrons formed a permanent feature of RN activity in the Far East until complemented by one or two GSC squadrons  from 1959.

In each of the three smaller stations-Middle East, South Atlantic, and West Indies there was a single permanent squadron but the ships allocated to each rotated between the station and home waters on the relevant GSC -9 FS onH/ME; 7FS on  H/SA, and8 FS on H/WI.

Looking at the Home Fleet during this period, it would seem that it commanded a large number of ships. It must be remembered that much of a ship's type on the home leg of a GSC was spent in maintenance of defects from previous foreign tour,   re-commissioning, and work up for the next foreign deployment.

Ships allocated to the H/M cycle totalled 29 destroyers which completed 43 commissions; and 22 frigates which completed 23 cycles.

Ships allocated to the H/FE cycles totalled  14 destroyers with 15 cycles; and 53 frigates with 71 cycles.

Ships on FSC in the Far East totalled 14 destroyers and 11 frigates.

The smaller stations totalled
H/ME-16 frigates
H/SA- 5 frigates
H/WI- 1 destroyer,  24 frigates
-most completed more than one cycle

The squadrons allocated  to the H/M cycle were-
1 DS    1954-1958  in Med to 7.55, 2.56-1.57, 7.57-3.58
1 DS    1960-1962  in Med  9.60-9.61
2 DS    1954-1958  in Med to 9.54, 7.55-3.56, 1.57-1.58
2 DS    1959-1961  in Med 4.59-4.60
3 DS    1954-1960  in Med 10.55-6.56,  8.56-11.57;  11.58-9.59,
4 DS    1954-1959  in Med  .54-10.55, 6.56-2.57,   11.57-11.58
5 DS    1954-1959  in Med  9.54-7.55,  3.56-1.57, 9.57-7.58,
5 DS    1961-1963  in Med  9.61-5.62
6 DS    1954-1959  in Med 4.55-3.56, 1-6.57, 3.58-4.59  
7 DS    1958-1963  in Med 10.58-10.59, 3.60-3.61, 4.62-5.63
4 FS     1959-1961 in Med 10.59-10.60
5 FS     1954-1959 in Med 11.54-11.55,  .56-5.57, 11.57-11.58
5 FS     1961-1963 in Med 12.61-5.62
6 FS     1954-1960 in Med 12.55-  .56, 4-12.57, 11.58-10.59  
23 ES  1963-1967 in Med 5.63-5.64, 9-11.65, 9.66-6.67
27 ES  1964-1966 in Med 12.64-9.65, 4-9.66
30 ES  1963-1965 in Med 4-9.64

The squadrons allocated to FSC in the Far East were-
8 DS    1955-1963 when it became 24 ES to 1966
3 FS    1955-1963 when it became 26 ES  to 1966

The squadrons allocated to the H/FE cycle were-
1 DS    1958-1960 in FE 4.59-4.60
4 FS    1961-1963 in FE 9.61-9.62
5 FS     1959-1961 in FE 12.59-12.60
6 FS    1959-1963  in FE 12.60-12.61, 9.62-2.63
21 ES   1963-1966  in FE 5-12.64, 11.65-8.66
22 ES   1963-1964 in FE 5.63-5.64
23 ES    in FE as temp measure 11.65-1.66
25 ES   1963-1964 in FE 1.63-1.64
29 ES   1964-1966 in FE 1-9.65, 1-7.66
30 ES   1965-1966 in FE 9-12.64 & 6-12.65

The squadrons allocated to the smaller stations were-
7 FS    H/SA
8 FS    H/WI
9 FS    H/ME   [usually not described as 9FS simply ME Sqn]
   



COMPOSITION OF DESTROYER SQUADRONS 1955-1963

1st Destroyer Squadron
[Med   7.55-HF  2.56-Med  1.57-HF  7.57-Med  3.58-HF  4.59-FE   4.60-HF  9.60-Med  9.61-HF-5.62d]
Chequers [L]
Cheviot-12.56
Chevron
Chaplet
11.54-Chieftain [L]
5.57-Solebay [L]

5.57-Hogue 5.57-Lagos


8.59-Finisterre 5.60-Camperdown
5.60-Saintes

2nd Destroyer Squadron [Daring group until 4.59]
[Med    9.54-HF  7.55-Med  3.56-HF1.57-Med  1.58-refits  1.59-HF  4.59-Med  4.60-HF-1.61d]
Daring   
Defender
Dainty    
Delight 
[det Med 9.56-1.57]
[det Med 7.56-1.57]
[temp RF 55-56]
4.59-Battleaxe
4.50-Crossbow


                                             
3rd Destroyer Squadron
Saintes [L]       
Barfleur
11.54-St Kitts
6.56-Armada [L]
9.58-Saintes [L]
11.57-Camperdown

                                    
4th Destroyer Squadron
[HF    12.54-Med   9.55-HF   11.57-Med   11.58-HF -4.59d]
Agincourt [L]
Aisne
Barrosa
Corunna

.57-Alamein



5th Destroyer Squadron [Daring group until 1958]
[HF  9.54-Med  7.55-HF  3.56-Med  1.57-HF  9.57-Med  7.58-HF  1.59-refits  1.61-HF  9.61-Med  5.62-HF -1.63]
Duchess [L]
Decoy-1.59
Diamond
Diana

5.62-Agincourt

[det FE 4.56-2.57]
1.61-Crossbow
1.61-Battleaxe-8.62 dam



6th Destroyer Squadron
[HF  4.55-Med   3.56-HF  1.57-Med   6.57-HF  3.58-Med  4.59-HF -8.59d]
Battleaxe [L] 
Crossbow            
Scorpion              
Broadsword  
7.56-Cavendish [L]
.54-Contest
.55-Carysfort
12.53-Comet



7th Destroyer Squadron 5.58-5.63
[5.58-HF   10.58-Med  10.59-HF  3.60-Med  3.61-HF  4.62-Med -5.63d]
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland-5.61 



9.58-Broadsword
11.59-Scorpion


2.62-Aisne


2.62-Corunna

                                      
8th Destroyer Squadron, Far East -5.63 [to 24 ES]
Cossack [L] 
Cockade 
Comus 
Concord
Charity- .56
Consort-2.57
Constance - .55
12.59-Cavendish [L]
1.58-Carysfort 
12.56-Cheviot  
12.57-Cavalier
6.61-Caesar [L]
10.62-Barrosa
5.59-Caprice-2.63


   



COMPOSITION OF FRIGATE SQUADRONS 1955-1967
 
3rd Frigate Squadron, Far East -5.63 [to 26 ES]
Crane-4.62
Opossum-1.58
Modeste-9.58
St Brides Bay-12.61 

Mounts Bay-5.60



10.60-Lincoln
7.61- Loch Killisport
10.62-Loch Lomond


1.56-Cardigan Bay [L]-1.62 10.62-Loch Fada

4th Frigate Squadron, Far East -1.56
Cardigan Bay
Morecambe Bay -8.55
Mounts Bay
St Brides Bay -1.54
Whitesand Bay -9.54

4th Frigate Squadron 6.59-2.63
[6.59-HF  10.59-Med  10.60-HF  9.61-FE  9.62-HF]
Eastbourne [L]-12.62


Whitby              
Chichester
Zest      
3.61-Rhyl

3.61-Plymouth [L]



5th Frigate Squadron -2.63
[Med   11.55-HF  .56-Med   5.57-HF  11.57-Med  11.58-HF  12.59-FE  12.60-HF  12.61-Med  5.62-HF]
Wakeful [L]
Whirlwind 
Wrangler
Roebuck-7.56
2.57-Salisbury
11.57-Tenby
7.56-Torquay  [L]

11.61-Ursa
10.61-Lowestoft
5.61-Berwick [L]

11.54-Wizard 11.57-Scarborough [L]-12.62

   
6th Frigate Squadron -2.63
[HF  12.55-Med  .56-HF  4.57-Med  12.57-HF  11.58-Med  10.59-HF  12.60-FE  12.61-HF  9.62-FE]
1.55-Urania          
Vigilant                   
10.54-Undine [L]
Virago 
2.58-Undaunted
10.55-Ulysses
10.60-Rocket -5.62
6.55-Ursa
4.60-Llandaff
4.60-Yarmouth

8.58-Blackpool [L]
9.61-Brighton


7th Frigate Squadron, South Atlantic -4.67
Pelican 2.57-Opossum 11.57-Bigbury Bay-4.58* 1.61-Jaguar-4.66
Sparrow-3.56
5.55-Magpie-3.56
3.57-Lynx
3.57-Puma
 

3.62-Whitby
5.63-Lynx

1.57-Mounts Bay-1.58

5.57-Burghead Bay 8.58-Leopard 10.64-Puma

8th Frigate Squadron, West Indies
Bigbury Bay-11.57
St Austell Bay -8.56
Veryan Bay-3.57
5.60-Rothesay
5.57-Ulster
11.57-Troubridge
5.62-Whirlwind-2.66
1.63-Ursa -11.66
2.63-Tartar -1.67
5.66-Zest

Mounts Bay  2.55-3.56 7.60-Londonderry 3.64-Rothesay -5.66
Morecambe Bay 8.55-8.56



9th Frigate Squadron, Persian Gulf/Aden -1967
Flamingo 1.56-Loch Fyne 5.63-Eskimo
Wild Goose
1.55-Loch Killisport-7.60

Wren 6.55-Loch Fada-12.62 11.64-Zulu
Loch Alvie
Loch Insh

6.63-Gurkha
9.62-Nubian


2.55-Loch Lomond  10.62-Ashant

3.57-Loch Ruthven -2.63 9.63-Mohawk




COMPOSITION OF ESCORT SQUADRONS 1963-1966

21st Escort Squadron 2.63-8.66
[HF     5.64-FE   12.64-HF  11.65-FE-8.66]
Berwick [L-3.65]
Dido [L from 3.65]
Leander
Corunna-7.65
Decoy           
11.63-Cavendish 




7.65-Delight
1.65-Salisbury


  
22nd Escort Squadron 2.63-6.64
[HF   5.63-FE-5.64]
Plymouth [L]
Salisbury
Diana
Cambrian

23rd Escort Squadron 5.63-6.67
[Med   5.64-HF  9.65-Med  11.65-FE   1.66-HF  9.66-Med -6.67]
Rhyl [L]
Lowestoft
Diamond
Agincourt
Aisne-1.65
Caprice-11.63


4.65-Defender
6.64-Salisbury



4.65-Dainty


24th Escort Squadron, Far East 5.63-4.66
Duchess [L]      
Barrosa
Caesar 
Cassandra
Cavalier  
 6.64-Ajax [L]

3.64-Lincoln
10.63-Diana
7.63-Zest-1.66


         
25th Escort Squadron 1.63-1.64
Rothesay [L]
Brighton
Blackpool
Llandaff
Cavendish  




11.63-Cassandra


     
26th Escort Squadron, Far East 5.63-8.66
Loch Killisport [L]   
Loch Fada-7.67
Loch Lomond       
Lincoln           
7.65-Euryalus [L]

11.64-Whitby-1.66
3.64-Caesar-6.65



27th Escort Squadron  1.64-9.66
[HF   12.64-Med  9.65-HF  4.66-Med]
Galatea [L]
Agincourt
5.64-Carysfort
9.64-Troubridge

28th Escort Squadron
planned formation for late 1964 abandoned
Blackpool [L]
Cavendish
 
29th Escort Squadron 6.64-7.66
[HF  1.65-FE  9.65-HF  1.66-FE]
Plymouth [L]
Chichester
Relentless-3.66
Cambrian




11.64-Londonderry
12.64-Blackpool



30th Escort Squadron 1.64-1.66
[HF   4.64-Med  9.64-FE   12.64-HF  6.65-FE-12.65]
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra 
   



THE HOME FLEET 1955

Eagle       
Ark Royal 3.55-       
Centaur      6.55-

Bermuda  
Sheffield

Daring 
Dainty [RF]   
Defender
Delight
refit D
11.55-Albion


8.55-Jamaica
4.55-Glasgow

7.55-Duchess
7.55-Decoy
7.55-Diamond
7.55-Diana



3 DS-
Saintes [L]       
Barfleur           
St Kitts
10.55-4 DS
Agincourt [L]
Aisne
Barrosa
Corunna



6 DS-
Battleaxe [L]
Scorpion
Comet
Contest 
7.55-1DS
Chieftain [L]
Chaplet
Cheviot
Chevron
12.55-6DS
Battleaxe [L]
Scorpion
Comet
Contest

          
6 FS
Undine [L]           
Urania               
Vigilant         
Virago     



10.55-Ulysses
5.55-Ursa
11.55-5 FS
Wakeful [L]
Wizard
Whirlwind
Wrangler -p/o
Roebuck


Home service ships in 7FS/8FS/9FS
Magpie     12.54-3.55
St Austell Bay 11.54-10.55
Morecambe Bay  2-7.55
Veryan Bay  8.55-
Loch Fada     5-11.55
Loch Insh   8.55-
Loch Killisport  10.55-
Loch Alvie  12.55-
   


THE HOME FLEET 1956      

Eagle-3.56
Albion       
Centaur-1.56

Jamaica       
Glasgow   
Apollo

9.56-Ark Royal


7.56-Birmingham
11.56-Kenya



Duchess       
Decoy           
Diamond       
Diana
3.56-Daring 
3.56-Defender
3.56-Delight
3.56-Dainty [ex RF]
[det Med 9.56-]
[det Med 9.56-]


4 DS           
Agincourt [L]
Aisne      
Barrosa
Corunna
det Med 7.56

.56-Alamein



6 DS
Battleaxe   
Scorpion    
Comet
Contest

7.56-Cavendish [L]
.56-Carysfort



3 DS  6-9.56 only
Armada [L]
Barfleur
St Kitts
                    
5 FS
Wakeful
Whirlwind    
Wizard     
Wrangler       
Roebuck-7.56




7.56-Torquay
.56-6FS

On home service of 7FS/8FS/9FS

Bigbury Bay


Veryan Bay -3.56 Mounts Bay  3.56-1.57
Loch Alvie


Loch Insh-2.56 Loch Lomond  4-11.56
Loch Killisport -9.56



5.56-Loch Fyne




THE HOME FLEET 1957

Ark Royal-12.57
1.57-Eagle
3.57-Albion -
3.57-Bulwark-

Birmingham             
Kenya                          
1.57-Ceylon
1.57-Superb-8.57
Apollo
5.57-Gambia
6.57-Jamaica 
10.57-Bermuda
8.57-Sheffield

12.57-Kenya

Daring  [det Med-1.57] 1.57-Duchess [L] 9.57-Daring
Dainty Decoy Dainty
Defender [det Med-1.57] Diamond Defender
Delight Diana  [det FE-2.57] Delight
                           
4 DS [ex Med 2.57] 
11.57-3 DS

Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna
Armada [L]
Barfleur
Camperdown



6 DS                   
Cavendish[L]
Carysfort
Comet
Contest
 1.57-1DS
Chieftain [L]
Chaplet
Chevron

5.57-Solebay[L]
Hogue
Lagos
7.57-6DS
Cavendish [L]
Carysfort
Comet  [p/o?]
Contest

6 FS   
Undine 
Ulysses
Urania
Ursa  
4.57-5FS
Scarborough [L] 
Torquay
Salisbury
Wizard ??
11.57-6FS
Undine [L]
Ulysses
Urania
Ursa


On home leg for 7FS/8FS/9FS
Bigbury Bay-5.57  
Lynx    3-8.57
Ulster   3.5.57   
Loch Alvie-2.57  
Loch Fada-5.57    
Loch Fyne-11.57
Loch Lomond
Puma

Troubridge  7-11.57
Loch Insh



3.57-Loch Ruthven  







8.57-Loch Killisport




THE HOME FLEET 1958

Eagle-2.58   
Bulwark-3.58   
Albion-11.58  

5.58-Centaur
6.58-Ark Royal
9.58-Victorious


Bermuda 4.58-Birmingham-12.58

Kenya       
Ceylon-5.58
Apollo
8.58-Gambia


5.58-10.58 7DS
Trafalgar [L]
Dunkirk 
Jutland
9.58-Broadsword  
7.58-12.58  5DS
Duchess [L]
Decoy
Diamond
Diana



3 DS               
Armada [L]      
Barfleur           
Camperdown 

9.58-Saintes [L] 
10.58-4 DS
Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna

           
6 DS
Cavendish [L]
Carysfort
Comet-3.58
Contest
3.58-1 DS 
Solebay [L]
Hogue
Lagos
plus -12.58-6DS
Cavendish [L]
Carysfort
Contest


6 FS               
Undine [L]           
Ulysses   
Urania           
Ursa  


[det ROW 2-9.58]
2.58-Undaunted
8.58-Blackpool  
11.58-5 FS
Scarborough [L]
Tenby
Torquay
Salisbury


Home leg for 7FS/8FS/9FS
Puma-2.58  8.58-Lynx-11.58
12.58-Leopard

Mounts Bay 1-4.58 6.58-Ulster -10.58 11.58-Troubridge
Loch Insh-4.58 8.58-Loch Ruthven

Loch Killisport 2.58-Loch Alvie- 6.58 11.58-Loch Fyne
Loch Lomond





THE HOME FLEET 1959

Centaur-4.59
Victorious

Gambia
3.59-Tiger-10.59
Apollo
12.59-Ark Royal
9.59-Albion

5.59-Bermuda




4 DS-4.59                 Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna  [dam] 
6.59- 4 FS
Eastbourne [L]
Whitby
 Chichester
Zest
9.59-3 DS
Saintes [L]
Armada
Camperdown


1 DS-4.59       
Solebay [L]       
Hogue           
Lagos
8.59-7 DS
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland
Broadsword
11.59-Scorpion



6 DS-8.59              
Cavendish-4.59 [for FE]
Carysfort-4.59 [for FE]
Contest-8.59  
10.59-6 FS
Blackpool
Llandaff
Undine


         
1.59- 2 DS-4.59
Daring
Dainty
Defender
Delight
4.59-Battleaxe

5 FS-12.59
Scarborough [L]
Tenby
Torquay
Salisbury

On home leg for 7FS/8FS/9FS
Leopard   
 
Troubridge-6.59    
6.59- Puma
11.59-Lynx
10.59-UIster


Loch Fada ?  4.59-Loch Insh-11.59
Loch Lomond? 7.59-Loch Alvie

Loch Fyne-6.59


Loch Ruthven-2.59 Loch Killisport-9.59

   


THE HOME FLEET 1960

Ark Royal       
Albion


Bermuda 


Apollo
4.60-Centaur
4.60-Hermes-12.60
9.60-Victorious-12.60

10.60-Tiger
5.60-Gambia-12.60
7.60-Lion



7 DS                  
Trafalgar [L] 
Dunkirk
Jutland
3.60-1 DS
Solebay [L]
Finisterre
Lagos



5.60-Saintes
5.60-Camperdown
10.60-4 FS
Eastbourne [L]
Whitby
Chichester
Zest

4.60-2 DS
Daring
Dainty
Defender
Delight  
Battleaxe
Crossbow
12.60-5FS
Scarborough [L]
Tenby
Torquay
Salisbury



6 FS-12.60
Blackpool [L]
Llandaff
Undine       
3.60-Yarmouth



10.60-Rocket


 
On home legs for 7FS/8FS/9FS
Puma-1.60   
Lynx-8.60
5.60-Leopard

Ulster 5.60-Rothesay-10.60


6.60-Troubridge


7.60-Londonderry -10.60
Loch Alvie


Loch Fada-5.60 Loch Fyne-11.60

Loch Ruthven    1.60- 9.60-Loch Insh




7.60-Loch Killisport [r]

                        


THE HOME FLEET 1961

Centaur 5.61-Hermes

2.61-Ark Royal-12.61


Tiger
Lion           
Apollo


3.61-Blake-11.61
4.61-Bermuda



4 FS-9.61
Eastbourne [L]
Whitby       
Chichester
Zest       

3.61-Rhy

l3.61-Plymouth[l]



5 FS
Scarborough[L]
Tenby
Torquay           
Salisbury    


10.61-Lowestoft
5.61-Berwick
11.61-Ursa
12.61-6 FS
Blackpool [L]
Brighton
Llandaff
9.61-Brighton


1.61-5DS
Duchess [L] 
Diamond
Diana
Battleaxe
Crossbow
9.61-1DS
Solebay [L]
Camperdown
Finisterre
Saintes



              
3.61-7 DS
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland-5.61
Broadsword
Scorpion

Home legs for 7FS/8FS/9FS
Leopard-3.61  
1.61-Jaguar-9.61
1.61-Puma-12.61
Troubridge
5.61-Ulster
11.61-Londonderry

Lynx-1.62

7.61-Rothesay




Loch Insh  6.61-


Loch Killisport-7.61 9.61-Loch Ruthven

1.61-Loch Lomond 11.61-Loch Fyne

11.61-Ashanti


 


THE HOME FLEET 1962

Hermes-8.62



Tiger-3.62
Bermuda-1.62 

10.62-Devonshire
12.62-Ark Royal
5.62-Centaur
8.62-Albion-11.62

5.62-Belfast
7.62-Lion


  
6 FS
Yarmouth[L]
Brighton
Blackpool       
Llandaff
9.62-4 FS
Plymouth [L]
Rhyl
Eastbourne -12.62
Chichester



1 DS
Solebay[L]
Camperdown
Finisterre
Saintes
5.62-5 FS
Berwick [L]
Lowestoft
Scarborough-12.62
Ursa



7 DS
Trafalgar[L]
Dunkirk
Broadsword
Scorpion
2.62-Aisne       
2.62-Corunna
4.62-5 DS
Duchess [L]
Diamond
Diana
Battleaxe -8.62d
Crossbow
5.62-Agincourt


     
On home legs for 7FS/8FS/9FS
3.62-Leopard
7.62-Whitby-10.62   
9.62-Jaguar
Ulster-4.62     
Rothesay-5.62     
Londonderry
Ashanti
10.62-Nubian
Loch Fada-10.62
Loch Fyne-2.62
Loch Ruthven-2.62 

12.62-Puma

6.62-Troubridge
9.62-Whirlwind-10.62





Loch Alvie -9.62


   


THE HOME FLEET 1963

Ark Royal              
Centaur-2.63       

Belfast               
Lion-2.63

Devonshire
3.63-Hampshire
8.63-Kent
12.63-London
6.63-Victorious
5.63-Centaur
12.63-Bulwark
2.63-Tiger
9.63-Hermes

2.63-21 ES
Berwick [L]
Dido
Leander
Corunna
Decoy
11.63-Cavendish

2.63-22 ES 7.63-25 ES [1.64-30ES]
Plymouth [L]           
Diana               
Cambrian           
Salisbury  
Rothesay [L]
Brighton
Blackpool
Llandaff
Cavendish




11.63-Cassandra


On home legs for 7FS/8FS/9FS
Leopard-2.63
Jaguar       
Puma            
Troubridge     
Londonderry-2.63
2.63-Tartar-8.63
Ashanti-1.63      
Nubian-4.63

8.63-Leopard-2.64
5.63-Lynx
2.63-Ursa-8.63
5.63-Ulster-9.63

Eskimo- 7.63
Gurkha-10.63


12.63-Whitby

10.63-Whirlwind

11.63-Mohawk
12.63-Ashanti

           


THE HOME FLEET 1964

Hermes 
Centaur
Bulwark

Tiger
4.64-Lion
5.64-Eagle 
1.64-Ark Royal
4.64-Albion
12.64-Centaur

Devonshire
Hampshire-3.64
Kent-8.64
London-9.64

21 ES              
Berwick  [L]
Dido              
Leander * 
Corunna-9.64
Decoy-4.64           
Cavendish-5.64
5.64-23 ES
Rhyl [L]
Lowestoft
Diamond-1.65
Agincourt
Aisne




6.64-Salisbury-1.65

* retained in HF as single ship of 21ES

30 ES
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra
5.64-22ES
Plymouth [L]
Aisne
Cambrian
Salisbury
6.64-29 ES
Plymouth [L]
Chichester
Cambrian
Blackpool
Relentless [WI]
Londonderry [WI]


1.64-27 ES 
Galatea [L]  
Agincourt
5.64-Carysfort
9.64-Troubridge 
12.64-30 ES
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra


                 
On home legs for 7FS/8FS/9FS
Whitby-11.64 
8.64-Jaguar
10.64-Puma
Whirlwind   
7.64-Tartar
8.64-Ursa-1.65
Ashanti-6.64       
Mohawk-6.64
4.64-Zulu
Lynx


5.64-Relentless


11.64-Gurkha

7.64-Eskimo


      

                                     
THE HOME FLEET 1965

Centaur-5.65       
Ark Royal-7.65
Albion-3.65       


Tiger
Lion

Devonshire           
1.65-Hampshire
7.65-Centaur-9.65
9.65-Victorious
9.65-Bulwark
11.65-Fearless




7.65-Kent

8.65-London



23 ES
Rhyl [L]
Lowestoft
Diamond -1.65    
Aisne-1.65           
Salisbury -1.65    



4.65-Defender

4.65-Dainty
6.65-29 ES
Plymouth [L]-1.66
Chichester-1.66
Relentless-3.66 [WI]
Cambrian-1.66
Londonderry

               
29 ES 
Plymouth [L]
Chichester
Relentless
Londonderry
Cambrian       
Blackpool  
1.65-21ES
Dido [L]
Berwick
Leander
Corunna -7.65
2.65-Decoy
1.65-Salisbury-12.65





7.65-Delight
11.65-30 ES
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra


30 ES-6.65
Falmouth [L]
Brighton       
Aisne           
Cassandra
9.65-27 ES
Galatea  [L]
Agincourt
Carysfort
Troubridge


       
On home legs for 7FS/8FS/9FS
Jaguar-5.65
Lynx-11.65
Puma-10.65
Ursa-12.65
Tartar      
2.65-Whirlwind-8.65 
Eskimo     
Gurkha     
Nubian      




4.65-Rothesay-12.65
9.65-Relentless
9.65-Ashanti
8.65-Zulu
6.65-Mohawk


 


THE HOME FLEET 1966     

Victorious
Bulwark       
Fearless-9.66
6.66-Ark Royal
5.66-Albion
8.66-Eagle

Tiger-12.66
Lion-1.66

Kent
Hampshire-4.66    
London
7.66-Devonshire
6.66-Fife
10.66-Glamorgan


           
29 ES
Plymouth [L]
Chichester
Relentless -3.66
Cambrian
2.66-Londonderry -6.66
1.66-23 ES
Rhyl [L]
Lowestoft
Defender
Dainty

9.66-ex 29 ES -2.67
Plymouth [L]
Chichester
Cambrian-8.67
Relentless-2.67


30 ES-1.66       
Falmouth [L]       
Brighton       
Aisne           
Cassandra
8.66-ex 21ES
Dido [L] -10.67
Berwick -8.67
Leander -2.66
Delight-2.66?
Salisbury?



27 ES-4.66       
Galatea [L]       
Agincourt        
Carysfort       
Troubridge
9.66-ex 27 ES
Galatea [L] -3.67
Agincourt -10.66
Carysfort  10.67
Troubridge-6.67



On home legs for 7Fs/8FS/9FS
8.66-Lynx -12.66
2.66-Tartar -5.66
Relentless
Ashanti         
Mohawk-4.66   
Zulu-6.66 



7.66-Eskimo -4.67
8.66-Gurkha-7.67
8.66-Nubian -1.67


also-
Phoebe    4.66-
Sirius        6-11.66
Barrosa    7.66-
Euryalus   8.66-
Cavalier    9.66-




THE HOME FLEET & 7.67-THE WESTERN FLEET 1967 [HOME WATERS]

Eagle-6.67 6.67-Victorious-11.67

Albion-4.67 3.67-Intrepid-11.67



Devonshire-12.67
Fife
Glamorgan 
11.67-Fearless

5.67-Hampshire
7.67-Kent


                   
Cambrian-8.67
Carysfort-10.67
Cavalier-6.67
Barrosa-9.67
Daring-7.67
1.67-Delight-9.67
2.67-Defender
3.67-Dainty
3.67-Caprice-11.67
4.67-Aisne-12.67
4.67-Diana
8.67-Decoy
8.67-Diamond




Relentless-2.67
Troubridge-6.67
Puma-1.68
Salisbury-6.67
Berwick-8.67
Eskimo-4.67
Gurkha-7.67
Nubian-1.67
Dido-10.67
Euryalus-11.67
Galatea-3.67
Minerva-2.67
Phoebe-8.67
1.67-Tartar
2.67-Mohawk-4.67
2.67-Leander
3.67-Zulu
5.67-Naiad
6.67-Rhyl
6.67-Zest-10.67 7.67-Ashanti-10.67
7.67-Grenville
7.67-Aurora
7.67-Cleopatra
7.67-Juno
8.67-Brighton
8.67-Falmouth
8.67-Arethusa
9.67-Chichester
9.67-Danae
9.67-Argonaut
10.67-Jaguar
10.67-Nubian
10.67-Lynx
11.67-Sirius





THE WESTERN FLEET 1968

Fearless



Hampshire
Fife-5.68
Glamorgan-5.68
Kent
2.68-Hermes-6.68
6.68-Eagle
5.68-Bulwark

4.68-London



Defender-1.68 
Dainty-10.68
Diana-6.68
Decoy-10.68
Diamond-7.68
1.68-Caprice-6.68
3.68-Aisne-8.68
6.68-Cavalier
7.68-Barrosa-12.68
7.68-Daring-12.68
8.68-Cambrian-12.68
10.68-Carysfort
12.68-Defender
12.68-Caprice



Leander-9.68
Zulu-12.68
Naiad-10.68
Rhyl-7.68
Grenville-6.68
Aurora-3.68
Cleopatra-12.68 
Juno-11.68
Brighton-8.68
Falmouth-8.68
Arethusa
Chichester
Danae-10.68
Argonaut 
Jaguar
Nubian
Lynx
Sirius
1.68-Minerva-4.68
2.68-Ajax-11.68
5.68-Lincoln-12.68
5.68-Eskimo
5.68-Troubridge
6.68-Leopard
7.68-Rothesay
8.68-Phoebe
8.68-Dido
 9.68-Llandaff
9.68-Yarmouth
9.68-Minerva
10.68-Euryalus
11.68-Whitby
12.68-Puma
12.68-Andromeda






THE WESTERN FLEET 1969

Eagle
Bulwark-12.69
 
Fearless-7.69  
 
[det Med 4-8.69] 
3.69-Hermes
7.69-Albion
7.69-Intrepid
4.69-Blake

             
Hampshire-2.69
Kent-6.69
London-4.69

Cavalier-3.69 
Carysfort-3.69
Defender-8.69
Caprice-2.69
1.69-Fife
3.69-Glamorgan
4.69-Hampshire-8.69

4.69-Diana-10.69
6.69-Diamond-12.69
10.69-Decoy



Arethusa-4.69
Chichester-11.69
Argonaut-2.69
Jaguar-1.69
Nubian-7.69
Lynx-7.69
Sirius
Eskimo
Troubridge-3.69
Leopard
Rothesay-8.69
Phoebe
Dido
Llandaff
Yarmouth-9.69
Euryalus
Whitby-8.69
Puma 
Andromeda-8.69
Minerva-3.69
1.69-Plymouth-12.69
1.69-Galatea-8.69
3.69-Aurora
4.69-Rhyl-6.69
5.69-Charybdis
6.69-Hermione
7.69-Minerva
8.69-Naiad
8.69-Jupiter
9.69-Leander
9.69-Cleopatra
9.69-Danae
9.69-Lincoln
9.69-Bacchante
10.69-Juno
10.69-Jaguar
10.69-Ashanti
10.69-Londonderry
11.69-Ajax
12.69-Zulu


  


THE WESTERN FLEET 1970

Eagle
Hermes-6.70
Albion
Intrepid-5.70
Blake-2.70

Fife-4.70
Glamorgan



Decoy-3.70
2.70-Ark Royal
9.70-Bulwark
5.70-Fearless
11.70-Blake


2.70-London
3.70-Norfolk
7.70-Antrim
9.70-Fife

2.70-Cavalier



Sirius-4.70
Eskimo-9.70 
Leopard-1.70
Phoebe-4.70
Dido-10.70
Llandaff-9.70
Euryalus-1.70
Puma-10.70
Aurora-7.70
Charybdis-7.70
Hermione-3.70
Minerva-5.70
Naiad-10.70
Jupiter-3.70
Leander-6.70
Cleopatra
Danae                       
Lincoln-11.70
Bacchante
Juno
Jaguar-2.70
Ashanti-6.70
Londonderry-9.70
Ajax-10.70
Zulu-1.70
1.70-Argonaut
1.70-Scylla
2.70-Salisbury-11.70
3.70-Arethusa
4.70-Rothesay
5.70-Nubian-11.70
5.70-Lowestoft
5.70-Yarmouth
6.70-Achilles
7.70-Whitby
7.70-Andromeda
8.70-Galatea
9.70-Euryalus
10.70-Phoebe
10.70-Chichester
10.70-Jaguar
10.70-Plymouth
10.70-Gurkha
11.70-Jupiter



                


THE WESTERN FLEET 1971

Eagle-5.71
Ark Royal
Bulwark-3.71
Fearless-9.71
Blake

Glamorgan-5.71
London-2.71
Norfolk-9.71
Antrim
Fife

Cavalier
8.71-Albion
12.71-Eagle -1.72




5.71-Devonshire
10.71-London
[det Med 8-12.71]

Cleopatra-8.71
Danae-4.71
Juno-1.71
Argonaut-2.71
Scylla-1.71
Arethusa-8.71
Rothesay-1.72
Yarmouth-4.72
Lowestoft-6.71
Achilles-6.71
Whitby-4.71
Andromeda
Galatea-10.71
Euryalus
Phoebe-10.71
Chichester-9.71
Jaguar-5.71
Plymouth
Gurkha-4.71
Jupiter-6.71
1.71-Hermione
2.71-Diomede-2.72
3.71-Lynx
3.71-Berwick-11.71
4.71-Charybdis
5.71-Aurora
5.71-Leopard-1.72
5.71-Ashant
7.71-Puma
7.71-Londonderry-2.72
8.71-Naiad
8.71-Lincoln
8.71-Dido
8.71-Bacchante
9.71-Salisbury
12.71-Zulu
12.71-Juno
12.71-Scylla
2.72-Sirius






STANAVFORLANT 1968-

1.68-Brighton
6.68-Argonaut
1.69-Dido
9.69-Leander
4.70-Bacchante
1.71-Lowestoft
6.71-Jupiter
1.72-Aurora   




THE MEDITERRANEAN FLEET 1955

Albion               
Centaur-6.55

Glasgow
Jamaica


Duchess
Decoy
Diamond
Diana
11.55-Ark Royal


7.55-Birmingham
6.55-Sheffield
7.55-Manxman

7.55-Daring
7.55-Dainty [RF?]
7.55-Defender
7.55-Delight



1 DS               
Chieftain [L]
Chaplet
Cheviot
Chevron
4.55-6DS
Battleaxe [L]
Carysfort
Comet
Contest


               
4 DS
Agincourt [L]
Aisne
Barrosa
Corunna
10.55-3 DS
Saintes [L]
Barfleur
St Kitts




5 FS 
Wakeful [L]
Whirlwind
Wrangler
Wizard
Roebuck
12.55-6FS
Undine [L]
Ulysses
Urania
Ursa



Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1956

Ark Royal-3.56





Birmingham
Sheffield
Manxman

Daring
Defender
Delight
5.56-Eagle
9.56-Albion
9.56-Bulwark
9.56-Ocean
9.56-Theseus

7.56-Kenya-11.56
6.56-Jamaica


3.56-Duchess
Decoy
Diamond
Diana [det FE 5.57-]
9.56-Daring
9.56-Defender



6 DS
Battleaxe [L]
Carysfort
Comet
Contest
2.56-1 DS
Chieftain [L]
Chaplet
Cheviot
Chevron


              
3 DS-6.56
Saintes[L]
Barfleur
St Kitts 
8.56-3 DS
Armada [L]
Barfleur
St Kitts

7.56-4 DS
Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna



6 FS               
Undine[L]
Ulysses
Urania
Ursa
.56-5 FS
Wakeful [L]
Whirlwind
Wizard
Torquay?



Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1957

Eagle-1.57
Albion-1.57
Bulwark-2.57

Jamaica
Manxman
5.57-Kenya
4.57-Birmingham
12.57-Sheffield
   

Duchess [L]-1.57
Decoy-1.57       
Diamond-1.57       
Diana [det FE-2.57]
Daring-7.57
Defender-7.57
9.57-5 DS
Daring
Dainty
Defender
Delight



1 DS
Chieftain [L]
Chaplet
Chevron  
2.57-6 DS
Cavendish [L]
Carysfort
Comet
Contest
7.57-1DS
Solebay [L]
Hogue
Lagos


3 DS
Armada [L] 
Barfleur
St Kitts 
11.57-4DS
Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna


 
5 FS 
Wakeful [L]
Whirlwind
Wizard
Torquay
4.57-6 FS
Undine [L]
Ulysses
Urania
Ursa
11.57-5FS
Scarborough [L]
Tenby
Torquay
Salisbury


Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1958

1.58-Ark Royal-4.58
2.58-Eagle

Sheffield
Birmingham
12.58-Birmingham
4.58-Bermuda


       
5 DS-7.58
Duchess [L]
Decoy
Diamond
Diana
10.58-7DS
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland
Broadsword [in UK]



1 DS
Solebay [L]
Hogue
Lagos  
3.58-6 DS-11.58
Cavendish [L]
Carysfort
Contest


           
4 DS
Agincourt [L]
Alamein
Barrosa
Corunna
11.58-3 DS
Saintes [L]
Armada
Camperdown



5 FS           
Scarborough [L]
Tenby           
Torquay       
Salisbury 
11.58-6 FS
Undine [L]
Ulysses
Undaunted
Blackpool



Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1959

Eagle-2.59       

Birmingham       
Bermuda
9.59-Victorious

11.59-Tiger
4.59-Gambia-12.59


       
7 DS -10.59
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland
Broadsword

3 DS-9.59
Saintes [L]
Armada
Camperdown         

4.59-2DS
Daring
Dainty
Defender
Delight
Battleaxe
Crossbow

6 FS
Blackpool [L]
Ulysses
Undaunted       
Undine
10.59-4 FS
Eastbourne [L]
Whitby
Chichester
Zest


           
Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1960

Victorious-2.60
Tiger 

10.60-Bermuda



2 DS
Daring
Dainty
Defender
Delight
Battleaxe
Crossbow
2.60-7 DS
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland
Broadsword
Scorpion


          
4 FS
Eastbourne
Whitby
Chichester
Zest
10.60-1 DS
Solebay [L]
Camperdown
Finisterre
Saintes



Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1961

Bermuda   5.61-Lion  11.61-Blake
            
7 DS-3.61 
Trafalgar [L]
Dunkirk
Jutland
Broadsword
Scorpion
12.61-5 FS
Berwick [L]
Lowestoft
Scarborough
Ursa



1 DS
Solebay  [L]
Camperdown
Finisterre
Saintes 
9.61-5 DS
Duchess [L]
Diamond
Diana
Battleaxe
Crossbow


                     
Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1962

Blake-11.62

5 DS-5.62
Duchess
Diamond
Diana
Battleaxe
Crossbow
5 FS-5.62
Berwick [L]
Lowestoft
Scarborough
Ursa
5.62-7 DS
Trafalgar [L] 
Dunkirk
Aisne
Corunna
Broadsword

                          
  Surprise



THE MEDITERRANEAN FLEET 1963-1967

Only one squadron on station at any given time
7 DS 5.63-23 ES

5.64-30 ES  [temp to FE 9-12.64]
Trafalgar [L]
Dunkirk
Aisne
Corunna
Broadsword
Crossbow 
Rhyl [L]
Diamond
Agincourt
Aisne
Caprice -11.63




Lowestoft
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra
                         
12.64-27 ES 9.65-23 ES  [temp to Fe 11.65]
4.66-27 ES 9.66-23 ES-6.67
Galatea [L]
Agincourt
Carysfort
Troubridge
Rhyl [L]
Lowestoft
Dainty
Defender
Galatea [L]
Agincourt
Carysfort
Troubridge
Rhyl [L]
Lowestoft
Dainty
Defender??





DEPLOYMENTS TO MED 1967-71

In Med 6.69
Diana
Lynx
Eskimo

Hampshire  8-12.69
London        2-10.71
Norfolk        9.71-1.72





FAR EAST STATION 1955-1959

1.56-Centaur-5.56


Birmingham
Newcastle

att 1956-57 =Diana
3.58-Bulwark


7.55-Newfoundland
7.58-Ceylon
11.58-Albion-8.59
5.59-Centaur

7.59-Belfast
12.59-Gambia



8 DS
Cossack  [L]   
Charity-  .56
Cockade   
Comus
Concord   
Consort-2.57
Constance- .55

12.59-Cavendish [L]

1.58-Carysfort
12.56-Cheviot
12.57-Cavalier




5.59-Caprice


3 FS
Crane



Opossum 6.57 or 1.58-Mounts Bay

Modeste-12.58
St Brides Bay
1.56-Cardigan Bay



 
4 FS-1.56
Cardigan Bay
Morecame Bay -8.55
Mounts Bay-1.55

Alert

12.58-Chichester -8.59

4.59-1 DS
Solebay [L]
Hogue-8.59d
Lagos

12.59-5FS
Scarborough [L]
Tenby
Torquay
Salisbury



FAR EAST STATION 1960-1962

Centaur-4.60 12.60-Victorious 12.61-Ark Royal-12.62

    
Belfast  
Gambia-5.60
12.60-Hermes
6.60-Bulwark
5.62-Tiger
7.61-Centaur-5.62
11.62-Albion
8.62-Hermes

8 DS
Cavendish [L]       
Caprice
Carysfort
Cavalier

6.61-Caesar [L]

10.62-Barrosa

6.60-Cassandra


           
3 FS
Crane-4.62           
Cardigan Bay-1.62
Mounts Bay-5.60  
St Brides Bay-12.61


Alert
10.62-Loch Lomond
10.62-Loch Fada
10.60-Lincoln

7.61-Loch Killisport





1 DS-4.60
Solebay [L]
Lagos

5 FS
Scarborough [L]  
Tenby
Torquay
Salisbury
12.60-6 FS
Blackpool [L]
Yarmouth
Llandaff
Rocket
9.61-4FS
Eastbourne[L]
Whitby
Chichester
Zest
9.62-6FS
Blackpool [L]
Brighton
Yarmouth
Llandaff



FAR EAST FLEET 1963

Hermes           
2.63-Centaur
Albion
Tiger 
8.63-Victorious
5.63-Ark Royal

3.63-Lion-12.63

12.63-Centaur

          
8 DS
Caesar [L]
Barrosa
Caprice -2.63
Cavalier
Cassandra
5.63-24 ES
Duchess [L]
Barrosa
Caesar
Cavalier
Cassandra




7.63-Zest
10.63-Diana


3 FS 
Loch Fada
Loch Killisport
Loch Lomond

Alert
5.63-26 ES
Loch Fada
Loch Killisport
Loch Lomond



6 FS
Blackpool [L] 
Brighton
Yarmouth
Llandaff 
1.63-25 ES
Rothesay [L]
Brighton
Blackpool
Llandaff
5.63-22 ES
Plymouth [L]
Salisbury
Cambrian
10.63-Diana




THE FAR EAST FLEET 1964

Victorious
Centaur
Albion

12.64-Eagle
4.64-Bulwark



3.64-Hampshire-12.64
8.64-Kent
9.64-London

24 FS
Duchess [L] 
Barrosa
Caesar
Diana
Zest
6.64-Ajax [L]

3.64-Lincoln



26 FS
Loch Killisport [L]
Loch Fada
Loch Lomond
Lincoln


11.64-Whitby
3.64-Caesar


                                          
22 FS
Plymouth [L] 
Salisbury
Cambrian
5.64-21 ES-12.64
Berwick [L]
Dido
Corunna 9.64-



12.63-25 ES[-] -5.64
Cavendish-11.64
Llandaff

9.64-30 FS -12.64
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra

Alert   



THE FAR EAST FLEET 1965

Victorious-6.65
Eagle
Bulwark-8.65
3.65-Albion

Kent       
London-8.65
8.65-Eagle
6.65-Ark Royal



7.65-Devonshire



24 ES
Ajax [L]
Barrosa
Lincoln
Diana
Zest

26 ES
Loch Killisport [L]   
Loch Fada
Whitby
Caesar-8.65
Corunna -8.65
7.65-Euryalus


1.65-29 ES-9.65
Plymouth [L]
Chichester
Cambrian
3.65-Blackpool
6.65-Londonderry
6.65-30 ES -12.65
Falmouth [L]
Brighton
Aisne
Cassandra




11.65-21 ES
Dido [L]
Berwick
Salisbury
11.65-1.66  23 ES
Rhyl [L]
Lowestoft
Defender
Dainty


               


THE FAR EAST FLEET 1966

Eagle 
Ark Royal-6.66
Albion

Devonshire
4.66-Hampshire
10.66-London
7.66-Victorious

8.66-Fearless

7.66-Kent



                                          
24 ES Individual ships added during 1966-
Ajax [L]                   
Barrosa-6.66
Lincoln-4.66
Diana
Zest-1.66
                   
26 ES                   
Euryalus-7.66
Whitby-1.66
Loch Fada
6.66-Llandaff
7.66-Cleopatra
8.66-Aisne
8.66-Brighton
 8.66-Falmouth
8.66-Arethusa
8.66-Leopard
9.66-Caprice
11.66-Sirius



21 ES
Dido [L]
Berwick
Salisbury
Leander   2.66-
Delight    1.66-

29 ES  1-7.66
Plymouth [L]
Chichester
Relentless-3.66
Cambrian
Londonderry    



THE FAR EAST FLEET 1967

Bulwark
Fearless-11.67



Hampshire-5.67
Kent-7.67
London-12.67 
2.67-Hermes
8.67-Eagle
9.67-Albion
10.67-Intrepid

12.67-Devonshire



1st Far East Destroyer Squadron
Aisne-4.67
Arethusa-8.67
Leander-2.67 
Londonderry-6.67
Brighton-8.67
Falmouth-8.67
6.67-Cavalier
6.67-Daring
8.67-Cambrian
10.67-Carysfort
2.67-Relentless-6.67
3.67-Galatea
3.67-Troubridge
11.67-Euryalus



2nd Far East Destroyer Squadron
Diana-4.67
Ajax [L] 
Loch Fada-7.67
Cleopatra-7.67
Chichester-9.67
Leopard-8.67
Llandaff
Sirius-11.67
9.67-Barrosa
11.67-Caprice
2.67-Minerva
8.67-Phoebe
10.67-Dido
10.67-Zest


also-
Delight-1.67
Caprice-3.67        



THE FAR EAST FLEET 1968

Hermes-1.68
Eagle-7.68
Bulwark-5.68
Albion
Intrepid

Devonshire-9.68   
7.68-Hermes





5.68-Fife-12.68
5.68-Glamorgan



1st FE Destroyer Squadron
Cavalier-6.68
Daring-6.68
Cambrian-8.68
Carysfort-10.68
Galatea [L]-2.68
Troubridge-5.68
Euryalus-11.68
1.68-Defender-12.68
10.68-Decoy
1.68-Puma-12.68
10.68-Danae
12.68-Lincoln




2nd FE Destroyer Squadron
Barrosa-7.68 
Caprice-1.68
Ajax [L]-2.68
Llandaff-10.68
Minerva-1.68
Phoebe-8.68
Dido-8.68
Zest-7.68
6.68-Diana
7.68-Diamond
10.68-Dainty
6.68-Grenville
12.68-Ajax [L]
12.68-Aurora




                       
THE FAR EAST FLEET 1969

Hermes-3.69
Albion-6.69
Intrepid-6.69

Glamorgan-3.69 
6.69-Fearless



4.69-London



1st FE Destroyer Squadron
Decoy-8.69
Danae-6.69
Lincoln-8.69 
6.69-Rothesay
8.69-Galatea [L]
8.69-Lynx
9.69-Yarmouth



2nd FE Destroyer Squadron
Diana-4.69 
Diamond-6.69
Dainty-8.69
Grenville-3.69
Ajax [L]-9.69
Aurora-9.69
1.69-Jaguar-12.69
2.69-Argonaut-12.69
4.69-Juno-10.69
8.69-Whitby
8.69-Andromeda




3rd FE Destroyer Squadron

10.69-Chichester
11.69-Plymouth





THE FAR EAST FLEET 1970

Fearless-5.70



London-2.70 
2.70-Blake-10.70
5.70-Intrepid
6.70-Bulwark-9.70

4.70-Fife-9.70



1st FE Destroyer Squadron
Rothesay-4.70
Galatea [L]-7.70
Lynx-7.70
Yarmouth-5.70
7.70-Charybdis [L]
9.70-Llandaff
10.70-Salisbury




2nd FE Destroyer Squadron
Whitby-7.70
Andromeda-7.70

3.70-Hermione-12.70
3.70-Phoebe-12.70
.70-Aurora
10.70-Dido
10.70-Naiad
10.70-Puma


           
3rd FE Destroyer Squadron
Chichester-10.70  1.70-Euryalus [L]-9.70
Plymouth-10.70 1.70-Leopard-11.70




   
THE FAR EAST FLEET 1-11.71

Intrepid-11.71 4.71-Albion-11.71
5.71-Eagle-11.71
5.71-Glamorgan-12.71



1st FE Destroyer Squadron
Charybdis [L]-4.71 1.71-Scylla [L]-12.71
Llandaff-6.71 
Salisbury-8.71
2.71-Minerva-2.72
2.71-Argonaut-2.72
5.71-Jaguar-5.72



2nd FE Destroyer Squadron
Aurora-  .71
Dido-8.71
Naiad-8.71
Puma-8.71

1.71-Juno [L]-12.71 4.71-Danae-4.72
5.71-Arethusa-3.72 6.71-Achilles-3.72
8.71-Cleopatra-6.72
10.71-Falmouth-7.72
1.72-Argonaut-7.72


           



SOUTH ATLANTIC STATION/7FS
Ships on station
#1            #2            #3            #4
Pelican Sparrow 5.55-Magpie 8.57-Lynx
2.57-Opossum 3.56-x 3.56-x 8.58-x
11.57-Bigbury Bay 3.57-Mounts Bay 5.57-Burghead Bay 11.58-Lynx
4.58-x  3.58-x 6.58-Puma  11.59-x
9.61-Jaguar 
 5.59-Leopard  1.60-Puma
9.62-x
 5.60-x 1.61-x
2.63-Leopard
11.60-Lynx 3.61-Leopard
8.63-x
11.61-Puma 3.62-x
2.64-Leopard
12.62-x            10.62-Whitby
8.64-x 
8.63-Jaguar 12.63-Lynx
5.65-Jaguar
8.64-x 12.64-x
5.66-x
11.65-Lynx-4.66       10.65-Puma -10.66
12.66-Lynx-4.67


later - Juno   1-4.69






WEST INDIES/8FS
ships on station
#1 #2  #3 #4
Bigbury Bay 


11.57-Troubridge  Veryan Bay -3.56 2.55-Mounts Bay     8.55-Morecambe Bay 
11.58-Ulster  St Austell Bay -8.56 3.57-x 8.56-x
10.59-x -----
6.57-Ulster         2.63-Caprice
11.60-Londonderry  4.61-Rothesay   5.58-x 10.63-Leander
11.61-x  4.62-Ulster   6.59-Troubridge  4.64-Decoy 
2.63-Londonderry  5.63-Tartar 6.60-Ulster 2.65-Relentless
2.64-x 5.64-Whirlwind 5.61-x  9.65-Dainty
4.64-Rothesay 3.65-Tartar 7.61-Troubridge  3.66-Ursa 
5.65-x  2.66-Lynx -10.66  7.62-x  10.66-Defender
8.65-Whirlwind
10.62-Whirlwind  4.67-Mohawk
2.66-x 
10.63-Ursa 11.67-Leopard
5.66-Tartar
8.64-x 6.68-x
11.66-Zest 
12.65-Rothesay -5.66  4.69-Arethusa
6.67-Lynx

3.70-Sirius
12.67-Aisne

2.71-Bacchante
3.68-Minerva

8.71-x
9.68-Rhyl

12.71-Berwick -8.72
3.69-Minerva


7.69-Mohawk


3.70-Jupiter


11.70-Londonderry


7.71-Tartar


1.72-Phoebe


                            



MIDDLE EAST/9FS
ships on station
#1             #2            #3             #4
3.54-Loch Alvie 11.54-Loch Insh Wren  Flamingo  
4.55-Loch Killisport 11.55-Loch Fada 7.55-Loch Lomond 2.56-Loch Insh
5.56-Loch Fyne           11.56-Loch Lomond   9.56-Loch Killisport 2.57-Loch Alvie
5.57-Loch Fada        11.57-Loch Fyne 8.57-Loch Ruthven  4.58-Loch Insh
6.58-Loch Alvie                11.58-Loch Fada 2.58-Loch Killisport 9.59-Loch Killisport
6.59-Loch Fyne        11.59-x 2.59-Loch Ruthven  9.60-Loch Ruthven
5.60-Loch Fada   11.60-Loch Fyne 2.60-Loch Lomond  9.61-x
6.61-Loch Insh    11.61-Loch Lomond  2.61-Loch Alvie 9.62-Loch Alvie
5.62-Loch Fada    1.63-Ashanti -10.63  2.62-Loch Ruthven  10.63-x
4.63-Nubian
7.63-Eskimo 6.64-Mohawk
6.64-Ashanti  -----
7.64-Zulu 9.65-Gurkha
6.65-Nubian    12.70-Zulu-12.71 9.65-Eskimo 4.66-Mohawk
7.66-Ashanti        
6.66-Zulu 2.67-x
1.67-Nubian       
3.67-x 2.68-Tartar
11.67-Eskimo       
7.67-Gurkha 10.68-x
5.68-x               
5.68-Aurora  12.68-Zulu
9.68-Leander
10.68-x 12.69-x
8.69-Nubian
12.68-Cleopatra 9.70-Eskimo-6.71
5.70-Tartar
9.69-x
4.71-Gurkha -2.72
6.70-Ashanti-5.71




HOME COMMANDS 1955-1961   

Home Fleet Training Squadron
Ocean-12.57
Theseus-12.56
* both ships employed as commando carriers in the Suez operation

FAA Trials & Training carrier
11.54-Bulwark-9.56

Trials cruiser
Cumberland-12.58

Dartmouth Training Ship
Triumph  9.53-12.55

Dartmouth Training Squadron
8.55-Carron
12.55-Venus
11.56-Vigilant
9.58-Carron
5.59-Urchin
.57-Acute       
.57-Jewel-8.61
10.57-Roebuck


7.60-Wizard

8.61-Virago-10.63



Fishery Protection Squadron, Rosyth
1.58-Russell        
4.58-Palliser        
10.58-Duncan [L]      
4.59-Malcolm        

2nd Training Squadron, Portland
Tyrian  [L]
Grenville
1.57-Grafton
1.59-Teazer [L]

7.61-Whirlwind

 


Undaunted -2.58


Flint Castle 3.56-Dundas-4.60


Leeds Castle 11.56-Tumult 12.57-Malcolm 3.59-Hardy 9.60-Keppel
Tintagel Castle 7.56-Pellew-12.61


Hedingham Castle .56-Murray


Portchester Castle 2.57-Russell -1.58 10.58-Blackwood -1.62

4.57- Urania-3.58



3rd Training Squadron, Londonderry-3.59
Loch Ruthven
Rocket
Relentless
Volage
1.56-Hardy
 9.54-Urchin -11.56
10.54-Tumult-11.56
 3.56- Zest-3.59
 7.56-Whitby-3.59
7.56-Keppel -2.58
2.58-Eastbourne

Londonderry  1960-
4.60-Undaunted

Submarine Target Ship, Clyde
Termagent 11.57-Blackwood 10.58-Exmouth -12.63

Nore Command
Obdurate- .56 1.58-Paladin -1.61


Portsmouth Command
Vigo [L]-8.59
Fleetwood 
Starling
Redpole 
10.58-Verulam
11.59-Wakeful
7.60-Carron-4.63



Plymouth Command
Orwell [L]       
Caister Castle -  .55
2.59-Chaplet -9.61



Carisbrooke Castle -11.56

Launceston Castle -11.56


5.60- Ulysses-10.60





HOME FLEET/WESTERN FLEET-HOME SEA SERVICE 1962-1972

Dartmouth Training Squadron/17th Frigate Squadron-8.72
Roebuck
Urchin
Venus
Vigilant
Virago-10.63
Wizard-8.65
11.62-Tenby [L]
8.64-Scarborough
3.64-Eastbourne
7.62-Torquay-8.72



Fishery Protection Squadron, Rosyth -3.67
Duncan [L] 7.65-Blackwood [L]-7.67
Malcolm
Palliser
Russell  
2.65-Palliser-4.67
12.63-Exmouth-3.66
4.63-Keppel


4.66-Malcolm-3.67

                 
2nd Frigate Squadron, Portland
Whirlwind [L]
Blackwood-1.62 
Grafton
Murray
5.62-Undaunted
12.62-Pellew
3.63-Murray
3.62-Dundas-4.67
8.64-Aurora
5.69-Hardy
3.69-Duncan

7.67-Undaunted

6.68-Dundas 7.72-Russell
Verulam [trials-11.70]

Wakeful [trials-11.69]


8.65-Penelope [trials]
Carron [Trg]-4.63  8.65-Ulster [Trg]-9.72


20th Frigate Squadron, Londonderry 7.61-11.69
Undaunted  4.62-Yarmouth [L] 5.66-Keppel-11.69
7.61-Falmouth 12.63-Penelope-8.65

12.61-Blackwood 6.64-Grafton 4.69-Phoebe [L]-11.69
12.62-Hardy
3.68-Galatea-1.69
6.64-Russell 12.66-Duncan-4.69

7.66-Whitby-11.68
2.65-Naiad [L]-5.67
2.67-Malcolm-11.69





Submarine Target Ship,  Clyde
Exmouth-12.63

Plymouth
1.69-Manxman-9.70
3.71-Caprice-3.73

Rosyth
4.67-Rapid  [ERA Tg]-8.73
10.69-Keppel-10.72
11.69-Malcolm -11.71




HOME SUBMARINE SQUADRONS

2nd Submarine Squadron, Portland-  .60
Depot ship-Maidstone    8.56-Tyne
In 1957 the squadron was split into a small operational squadron at Portland; the training boats remained at Portland and were administered by 5SM from Gosport.
Training boats
1955 1956        1957 1958
Sidon -lost 16.5.55  Sleuth Sleuth-.57 Solent- .58
Sleuth             Solent Solent Scythian
Solent              Subtle  Subtle-12.57 Springer -10.58
Springer- .55    Scythian Scythian  Sea Scout
Subtle             Selene Selene-.57  Seneschal
.55-Scythian      Scorcher   Scorcher- .57-
10.55-Selene      Sturdy Sturdy-12.57
11.55-Scorcher   Untiring-2.56 2.57-Springer 
11.55-Sturdy    Thermopylae  .57-Sea Scout
Untiring           
.57-Seneschal
Upstart- .55         
Thermopylae
2.55-Thermopylae






1959           1960

Scythian-  .59 Sea Scout- .60

Sea Scout Sentinel- .60

Seneschal- .59        Scorcher- .60

1.59-Sentinel        Thule-1.61

8.59-Scorcher 1.60-Tudor-62?

6.59-Thule






Operational squadron Tyne

1957
1958
 1959
1960
Thermopylae - .57 Turpin-.58 Tireless Tireless- .60
Auriga 12.56-11.57 Tireless Talent Talent-12.60
.57-Turpin        Talent

.57-Tireless


.57-Talent



2nd Submarine Squadron, Devonport   10.60-2.66
Depot ship - Forth    10.62-Adamant                       
1960
 1961
1962     
1963
Taciturn            Taciturn Taciturn Taciturn -5.63
Alaric        Alaric 12.62-Truncheon Truncheon
Alcide         Alcide Alaric Alaric
Amphion         Amphion Alcide  Alcide -9.63
Alliance       Alliance Amphion Amphion -5.63
Artful                      Artful  Alliance -4.62 Artful

9.61-Acheron   Artful Acheron -2.63


Acheron Artemis -2.63


2.62-Artemis Aeneas


6.62-Aeneas Onslaught


8.62-Onslaught Otter


8.62-Otter Narwhal


11.62-Narwhal 2.63-Cachalot




1964     
1965
1966
Truncheon Truncheon -6.65 Alaric -2.66
Alaric      Alaric Opportune -2.66
Artful            Artful- .65

Aeneas            Aeneas -12.65

Onslaught       Onslaught -9.65

Otter            Otter-8.65

Narwhal        Narwhal-10.65

Cachalot Cachalot-7.65

12.64-Opportune Opportune


2nd Submarine Squadron, Devonport 1.69-
1969   1970
1971
1.69-Acheron Acheron -12.70 Auriga-12.71
1.69-Astute -12.69 Auriga Aeneas
5.69-Auriga Aeneas Alliance
10.69-Aeneas Alliance

12.69-Alliance



3rd Submarine Squadron, Rothesay    1958-Faslane
Depot ship - Adamant         4.62-Maidstone-5.68
1955           
1956           
1957           
1958
Scotsman Scotsman Scotsman Scotsman
Scythian -55  Seraph Seraph Seraph
Selene -10.55 Taciturn Taciturn Taciturn
Seraph Tiptoe-1.56 Turpin -1.57 Trump -1.58
Taciturn  Turpin Trump Truncheon
Tally Ho -3.55 6.56-Trump Truncheon Totem
Thule-6.55 10.56-Truncheon 6.57-Totem Anchorite -3.58
Truncheon-12.55 Acheron Acheron -6.57 Explorer
Tiptoe Artful Artful-12.57 2.58-Excalibur
Turpin Alaric-11.56 Andrew -12.57 4.58-Porpoise
Alcide-55 3.56-Andrew Anchorite 11.58-Rorqual
Alderney -55 10.56-Anchorite Explorer 12.58-Grampus
1.55-Acheron .56-Explorer

10.55-Artful


10.55-Alaric



1959
1960 1961 1962
Scotsman Scotsman Scotsman - 61 Explorer- .62
Seraph Seraph-12.60 Explorer 3.62-Excalibur
Taciturn Taciturn -9.60 Grampus- .61 Cachalot -1.62
Truncheon -59 Totem- .60 Narwhal -12.61 Orpheus
Totem            Explorer        Cachalot        Walrus
Explorer        Excalibur -.69        Orpheus        Oberon
Excalibur        Porpoise- .60 2.61-Walrus Sealion
Porpoise        Rorqual- .60        2.61-Oberon        6.62-Olympus
Rorqual            Grampus        7.61-Sealion
Grampus        Narwhal

5.59-Narwhal Cachalot

9.59-Cachalot 11.60-Orpheus


1963
1964 1965 1966
Excalibur Excalibur -.64 Olympus-6.65 Osiris
Walrus-10.63 Sealion-6.64 Osiris Orpheus
Oberon Olympus Orpheus Walrus
Sealion 1.64-Osiris Walrus Ocelot
Olympus 7.64-Orpheus 7.65-Ocelot Sealion
4.63-Dreadnought 7.64-Walrus 7.65-Sealion Porpoise

Dreadnought 9.65-Porpoise 2.66-Opportune


Dreadnought 6.66-Odin



Dreadnought



7.66-Valiant
 
1967 1968 1969 1970
Osiris -1.67 Sealion -9.68 Odin Odin-3.70
Orpheus -4.67 Porpoise- .68 Otter Otter
Walrus-7.67 Odin Oracle Oracle
Ocelot-2.67 Otter Onyx Onyx
Sealion Oracle Opossum Opossum
Porpoise Onyx Osiris Osiris
Opportune -10.67 .68-Opossum

Odin .68-Osiris

1.67-Otter


8.67-Oracle


11.67-Onyx






Dreadnought Dreadnought -4.68 Valiant Valiant -2.70
Valiant Valiant Warspite Warspite
4.67-Warspite Warspite
4.70-Churchill



5.70-Dreadnought

1971
Otter-4.71
Oracle -7.71
Onyx-12.71
Opossum-2.72
Osiris-4.72
8.71-Olympus
10.71-Orpheus
10.71-Oberon

Warspite -4.71
Churchill
Dreadnought
10.71-Courageous
11.71-Conqueror

10th Submarine Squadron, Faslane 1968-
Resolution, 10.67-5.70
Repulse, 9.68-1.71
Renown, 11.68-
Revenge, 12.69-
Resolution, 6.71-       

5th Submarine Squadron, Gosport -6.60 [training boats]
[including training boats until 1962]
1955
1956 1957 1958
Sea Scout Sea Scout Sea Scout-1.57 .58-Spiteful
Scorcher -11.55 Tapir Tapir-1.57 Thule-.58
Tapir 2.56-Talent Talent- .57 Token- .58
Amphion 2.56-Trespasser Trespasser -6.57 Teredo
Alaric-11.55 9.56-Thule Thule .58-Trespasser
Artemis Amphion -12.56 .57-Token 6.58-Trump
10.55-Aeneas Artemis-11.56 .57-Teredo Alaric-10.58

Aeneas                    Aeneas -12.57 12.58-Aeneas

1.56-Alcide         Alcide -1.57

1959     
1960 1961 1962
Spiteful- .59  Sea Scout Sea Scout  Sea Scout-5.62
.59-Sea Scout 12.60-Seraph Seraph Seraph - .62
Teredo-2.59             Trespasser-12.60 Trenchant -4.61
Trespasser        Trump-  .60

Trump  Turpin- .60

9.59-Trenchant        Trenchant

.59-Turpin        Aeneas- .60

Aeneas Artemis- .60

11.59-Artemis


             
1st Submarine Squadron, Gosport 7.60-
1960
1961 1962 1963
Trump-11.60 Turpin - .61 Truncheon -1.62 Token
Turpin Truncheon Token Tireless -9.63
3.60-Truncheon Thermopylae -4.61 Tireless Totem
5.60-Thermopylae .61-Token 12.62-Totem 4.63-Aurochs
8.60-Finwhale 4.61-Tireless Finwhale Finwhale -1.63

Finwhale                Porpoise Porpoise

7.61-Porpoise Rorqual Rorqual

10.61-Rorqual 5.62-Grampus Grampus


5.62-Odin        Odin



2.63-Oracle



9.63-Otus

1964 1965 1966 1967
Token-4.64 Totem-5.65 Talent-12.66 Token-9.67
Totem  Talent Token Thermopylae -12.67
8.64-Talent  6.65-Token Thermopylae Truncheon-12.67
Aurochs -9.64 7.65-Thermopylae .66-Truncheon 3.67-Tiptoe
Porpoise -8.64 5.65-Alderney Alderney Alderney-11.67
Rorqual-1.64 10.65-Artemis 4.66-Aenaes Aeneas
Grampus Grampus-5.65 8.66-Artful Artful
Odin Odin-4.65 9.66-Alliance Alliance
Oracle  Oracle Oracle-3.66 4.67-Alcide
Otus  Otus Otus-11.66 5.67-Alaric
6.64-Opossum Opossum  Opossum -5.67 11.67-Ambush


5.66-Grampus        12.67-Astute


11.66-Olympus        Grampus



Olympus



3.67-Narwhal



12.67-Otus

1968
1969 1970 1971
Tiptoe Tiptoe -8.69 Artemis Artemis-1.72
Aeneas- .68 Alliance -2.69 Olympus- .70 Narwhal-3.71
Artful- .68 Alcide-12.69 Narwhal Otus-12.71
Alliance Alaric-11.69 Otus Ocelot 
Alcide Ambush - .69 Ocelot Walrus
Alaric Astute-1.69 Walrus  Opportune
Ambush Auriga-1.69 Opportune Sealion
Astute Acheron -1.69 6.70-Sealion Porpoise
3.68-Auriga 10.69-Artemis 7.70-Porpoise  Grampus
7.68-Acheron Grampus- .69 10.70-Grampus Cachalot -12.71
Grampus Olympus 11.70-Cachalot 12.71-Rorqual
Olympus        Narwhal

Narwhal Otus

Otus Ocelot

3.68-Ocelot 7.69-Walrus


9.69-Opportune





OVERSEAS SUBMARINE SQUADRONS & DIVISIONS

1st Submarine Squadron, Malta  7.60-5th Submarine Division-10.64
1955
1956 1957 1958
Sanguine Sanguine Sanguine Sanguine
Sentinel Sentinel Sentinel - .57 Sea Devil
Seneschal Seneschal Seneschal - .57 Trenchant
Sea Devil                  Sea Devil  Sea Devil    Tally Ho
Trenchant Trenchant Trenchant .58-Tabard
Tudor                        Tudor Tudor - .57
3.55 -Tally Ho Tally Ho Tally Ho

1959
1960 1961 1962
Sea Devil Sea Devil  Sea Devil Sea Devil -9.62
Trenchant -5.59 Tally Ho- .60 Token - .61 Tiptoe- .62
Tabard Tabard -9.60 Totem -12.61 Talent
.59-Token Token  Tiptoe 3.62-Thermopylae

1.60-Totem               9.61-Talent 6.62-Turpin

.60-Tiptoe


1963           
1964

Talent-6.63 Thermopylae-8.64

Thermopylae Turpin-10.64

Turpin



10th Submarine Division 11.59-7th Submarine Division 12.60-7th Submarine Squadron
Depot ship-Forth  3.66-5.71
1959
1960 1961
1962
Tactician Tactician  Tactician -12.61 Teredo -2.62
Teredo Teredo Teredo Ambush
Ambush Ambush Ambush Andrew


12.61-Andrew        9.62-Anchorite

1963 
1964
1965 1966
Ambush Ambush Ambush Ambush -11.67
Andrew Andrew Andrew Andrew
Anchorite Anchorite Anchorite Anchorite
4.63-Amphion Amphion Amphion Amphion
5.63-Alliance Alliance Alliance -8.65 3.66-Auriga

.64-Oberon Oberon Oberon



2.66-Rorqual



11.66-Onslaught

1967
1968 1969 1970
Andrew Andrew-12.68 Rorqual Rorqual -2.70
Anchorite Anchorite -3.68 Onslaught Onslaught -3.70
Amphion Amphion -11.68 Cachalot Cachalot-3.70
Auriga Auriga -3.68 3.69-Orpheus Orpheus 
Oberon-9.67 Rorqual 6.69-Oberon  Oberon
Rorqual  Onslaught 
3.70-Finwhale
Onslaught        Cachalot

11.67-Cachalot






1971


Orpheus-10.71


Oberon-10.71


Finwhale-4.72



4th Submarine Division, Sydney NSW   
Boat #1
Boat #2
Boat #3 Boat#4
Tactician  Telemachus Thorough 11.60-Trump -1.69
1.56-Aurochs 12.58-Anchorite-9.62 10.57-Andrew -3.62 and
12.58-Tapir

12.60-Tabard-6.68
6.63-Taciturn -10.66



6th Submarine Division, Halifax NS
Boat #1
Boat#2 Boat#3
Boat#4
Ambush 12.54-Alderney  .55-Astute 4.63-Artemis
9.56-Alliance 2.57-Alcide 12.56-Amphion 11.64-Acheron -5.67
6.58-Ambush 12.58-Alderney 3.58-Anchorite
12.59-Aurochs 9.63-Alcide -6.66 11.59-Auriga
7.62-Auriga -7.64
3.61-Astute -4.64



 
MINOR WARSHIPS - HOME WATERS

PORTSMOUTH

Minesweeper Trials & Training, HMS Vernon [5 MCMS 10.62-]
Lysander-5.56
Marvel-  .57
Mutine-1.57
Bildeston 4.53- .56
Caunton  4.54-
Laleston 1.55-
Gavinton 5.56-8.62
Beachampton 1.56-
Bossington  1.59-
Sheraton 4.59-
Monkton  4.59-
Nurton  2.61-
Bodenham  .54-.55
Brigham  .54- .55
Dingley  .54-3.67(?)


5 MCMS 10.62-1.66
Caunton-6.65


Laleston-12.61  [to diving tender at Portsmouth 11.65 to 4.78]
Beachampton-8.64


Bossington 7.64-Badminton-6.65

Sheraton-6.64


Monkton-6.65


Nurton 7.64-Clarbeston-10.65

Repton-9.65



100 MSS  1957-58 [to Port Edgar 1958]
Appleton    3.57-
Burnaston   5.56-
Coniston    1.57- .58
Yarnton      1.57-
Upton         11.57-        

Navigation Training, Portsmouth Radar Trials Ship
Santon        2-11.56
8.69-Stubbington-7.72


Boxer-  .57

FPB trials, Gosport
Bold Pioneer     1.53-
Bold Pathfinder 7.53- 
Grey Goose       .54- .57

Dark Scout      58 only
Dark Fighter   .63- .65
Dark Intruder  .64- .68
Dark Gladiator .64-8.70 [Portland]
Dark Hero       .66- .68
                                
1st FBS Squadron, Gosport 1955-7.57
Dark Aggressor
Dark Avenger
Dark Biter
Dark Hunter 
2nd FPB Squadron, Gosport 1956-7.57
Dark Buccaneer
Dark Clipper
Dark Killer
Dark Rover
                                             
FPB Squadron Gosport 1960-1970
Brave Borderer        1.60-5.70
Brave Swordsman   7.60-7.70

MCM trials, Portland-10.62 [to 3MCMS]
Sullington    3.55-3.57  7.57-Shoulton -9.60


3 MCMS, Portland 10.62- 1 SWDB Squadron, Portland 1955- Londondery 1958-61
Glasserton       
Highburton -3.73  
Laleston      1.63-11.65
Brinton         1.64-6.66
Shoulton       4.65-
Clarbeston    7.66-
Aberford
Camberford
Shalford
      
Helicopter Support Ship, Portland 6.64-6.67- Lofoten
Submarine Support Ship, Portland 1958-1961-Chaser
               
PLYMOUTH

Dartmouth Training Squadron
Acute   5.56-8.61
Jewel   12.55-8.61    
   71-Walkerton

NORE
4th Minesweeping Squadron, Harwich -12.55
Bramble
Pickle
Pincher
Rinaldo
                              
104 MMS, Harwich 1954-56 [to Malta]
105 MMS, Harwich 1955-57 [Suez 1956]
Alcaston    12.53-
Calton      1.55-12.56
Clarbeston    2.54-
Ilmington  1.55- .57
Appleton    3.54-5.56
Brinton        3.55 7.56-Upton -12.56
Bevington    3.54 7.55-Letterston Highburton 5.55-  .57
Brinton   3.54-3.55
Blaxton  4.56-2.57
Burnaston    3.54- 10.54-Darlaston Edderton  4.56- .57
Edderton   3.54-4.56
Appleton      5.56-3.57
Boulston  4.54-1.56


Coniston  7.54-


Invermoriston  1.55-7.56  


232 MSS, Harwich 11.54-12.56 [Suez 1956]
Altham
Asheldham
Bassingham
Blunham
Cardingham
Chelsham
Chillingham 
Cobham
Ludham






.55-Ledsham



SCOTLAND & NORTHERN IRELAND

Attached HMS Lochinvar, Port Edgar
Welfare-12.55                            9.67-Abdiel

Fishery Protection Squadron
Coquette 9.56- Hound-6.59  Belton     3.58-10.71 Rampisham/Squirrel 1.58-1.60
Mariner 9.56-Lennox-1.58 Soberton  2.58- Broomley/Watchful  1.58-5.65
Rattlesnake 9.56-Wave-10.58 Wasperton 4.58- .71 Burley/Squirrel    1.60-5.65
Romola 6.56-Orestes-5.58 Wotton      4.58- 8.71
Truelove 1.56- Bramble-12.57

Welcome-12.57
Letterston 10.64-8.69


Brereton    1.65-1.67


Chilcompton  4.67-1.69



 
Kedleston    4.69-
Kellington    4.69-
Chawton     10.71-
Brereton      12.71-
Brinton        12.71



       
100 MSS, Port Edgar 1958-10.62 [split into 1 MHS & 2 MCMS]
Appleton
Burnaston-3.59
Yarnton
Upton
Wolverton 3.58-
8.60-Lewiston
2.60-Wiston



50 MSS, Port Edgar 1954-10.62
Bildeston .54-  6.57-Highburton-10.62

Glasserton 12.54- .59 3.60-Bronington 10.61-Glasserton -5.63
Boulston  6.56- 7.57-Shoulton-10.62



3.62-Clarbeston
Aveley-.56 .57-Chillingham 11.58-Reedham
Brenchley


Brinkley


Burley .57-Brearley

Chailey .55 11.59-Powderham-11.60



51 MSS, Port Edgar 1954-10.62 [to 1MHS]
Dalswinton    8.56- 3.57
Bronington    10.61-2.63
                                           
1 MHS, Port Edgar 10.62-12.65 1 MCMS, Port Edgar 1.66-1.72
Shoulton-8.64

Brinkley- .64 
10.64-Iveston
10.64-Kirkliston
Bronington
Iveston
Lewiston
Monkton    
Nurton
Wolverton -8.71
Bildeston 10.68-



1.69-Upton
                  
2 MCMS, Port Edgar 10.62-2.65           
Lewiston                   
Upton                       
Wiston
Wolverton
Yarnton

Submarine Support Ship, Londonderry 1958-70: Stalker




RNVR 1958-RNR TENDERS  [10.62-10th MCMS]

Division Division name RN names


Tay   Montrose Chediston     9.57-Nurton   3.61-Dalswinton
Forth Killiecrankie Derriton        3.62-Bickington

Tyne  Northumbria  Hodgeston  4.60-Quainton   1.72-Wiston
Humber            Humber  Bronington -5.58   [division dissolved]

London   Thames  Alverton  11.61-Buttington     4.67-Dufton 4.69-Woolaston
London
 Isis   .58-Pulham .63-Cradley

Sussex Curzon  Bickington  11.61-Fittleton

Solent   Warsash Alfriston   3.60-Boulston    5.69-Crofton
Severn       Venturer Buttington 2.61-Hodgeston

South Wales St David         Brereton 5.61-Crichton

Mersey Mersey Amerton 10.59-Pollington


Dee .55-Droxford 12.64-Beckford

Clyde   Clyde Crichton 10.59-Amerton   4.71-Repton
Ulster Kilmorey Kirkliston 7.60-Alfriston

?? Kingsford  12.64 -12.68







MINOR WARSHIPS - OVERSEAS STATIONS

MEDITERRANEAN

Mull of Galloway 6.54-- .57
Woodbridge Haven  .54-12.59

108 MSS 1955-10.62    
Essington  5.55-1.57
Hickleton  6.55-2.59
Sefton       6.55-3.58
Badminton  7.55-11.56
Dilston   7.55-11.57
Rodington  7.55-10.57   
Dufton       7.55-.57
Fenton        8.55-10.58
Leverton    8.55-12.57
Hexton        11.55-6.56
Shavington    3.56-1.58
Kellington    3-7.56
Penston       3.56-  .57
Tarlton        3-7.56
Kildarton    7-12.56
Aldington    8.56-7.57
Santon        11.56-8.58  
Thankerton    5.57-5.59
Leverton       6.59-10.62
Walkerton    10.59-10.62
Maxron        1.60-
Rodington    5.61-7.62
104 MSS 8.56-1.60 [to Far East]
Alcaston -2.57
Coniston -5.57
Carhampton -8.58
Letterston -1.57
Kildarton -3.59
Clarbeston -12.56
Darlaston -4.57
Shavington 11.56-12.57
Lullington    1.57-12.58
Dufton          .57-5.59
Penston      .57-7.58
Essington    1.57-1.58
Wilkieston    7.57-
Fiskerton    6.58-
Maxton        7.58-
Houghton    9.58-
Dartington    9.58-
Chawton    10.58-
Woolaston    12.58-
Maryton    1.59-
Puncheston    4.59-
             
105 MSS [ex UK for Suez]
Appleton
Blaxton
Edderton
Highburton
Ilmington
Upton

7 MCMS 10.62-4.69
Ashton
Burnaston-2.68
Crofton
Leverton
Maxton
Shavington
Stubbington
Walkerton

Amphibious Warfare Squadron -3.61
Bastion    
Striker        .60-
Dieppe      6.60-
Messina    6.60-

Submarine Support ship 9.60-  .62: Narvik
Repair Ship - Ausonia  9.58-6.64

MIDDLE EAST
                                  
9 MCMS, Aden  5.62-Gulf 10.67-10.71 Amphibious Warfare Squadron 3.61-4.65
Appleton-3.68
Chilcompton  
Flockton
Kemerton
Carhampton 1.65-  

9.65-Burnaston -2.67
10.65-Chawton-3.69
8.66-Yarnton-1.72
9.65-Beachampton -11.71
8.66-Yarnton-1.72
9.66-Wiston-8.71
9.66-Puncheston -9.71
2.68-Burnaston -5.69
10.68-Brinton-2.71
10.68-Gavinton-1.72
12.68-Brereton-12.71
Anzio
Dieppe
Messina

Bastion
Parapet
Redoubt
  
FAR EAST
                         
104 MMS, Singapore 1.60-  renamed 6 MCMS 10.62- Support ships Singapore
Chawton     
Dartington-9.69
Fiskerton-4.68      
Houghton-12.69  
Maryton-11.67        
Puncheston-9.66 
Wilkieston-12.69
Woolaston [det Hong Kong 1-10.67]-1.68
Hubberston    5.65-
Sheraton    12.65-
Maxton        3.66-
Kirkliston    4.66-
9.65-Bossington
Hartland Point   10.59-8.65
Triumph    2.65-1.72
Mull of Kintyre 10.61-12.69
Manxman   2.63-12.68
Woodbridge Haven  1.60- .63
Berry Head  2.69-9.70


11 MCMS, Singapore 2.65-10.66

Hickleton [NZ]       
Invermoriston       
Kildarton       
Lullington -10.65
Picton
Santon  [NZ]
Thankerton -4.66
Camberford
Greatford
Ickford
Tilford



120 Minesweeping Squadron, Hong Kong - .58
MMS  1536,  1556,  1579,  1584,  1786,  1797

120 MSS Squadron, Hong Kong 10.58-4.62
Cobham
Darsham
Davenham
Damerham
Glentham
Hovingham

120 MSS, Hong Kong 4.62- renamed 10.62-8 MCMS-2.67
Dufton
Lanton
Penston

6 MCMS, Hong Kong 7.69-1.72  [to 6PCS]
Bossington
Hubberston
Kirkliston
Monkton
Sheraton




MAJOR REFIT/CONVERSIONS 1955-1970

Aircraft Carriers
Victorious    
Centaur        
Triumph       
Bulwark               
Albion          
Eagle            
Hermes        
Ark Royal    
Hermes

Cruisers
Belfast         
Blake           
Tiger
Portsmouth -1.58
Portsmouth  9.56-9.58
conversion to repair ship, Portsmouth 12.57-12.64
conversion to commando carrier, Portsmouth 11.58-1.60
conversion to commando carrier, Portsmouth 2.61-8.62
Devonport 2.59-6.64
Devonport 4.64-5.66
Devonport 10.66-2.70
Devonport 10.70-8.73 conversion to commando carrier


Devonport  1.56-6.59
conversion to command ship, Portsmouth 2.65-4.69
conversion to command ship, Devonport 12.66-5.72

Ca class destroyer modernisations Type 41 refits
Carysfort Chatham .54-4.56 Lynx 3.62-5.63 Portsmouth
Cavalier ??       .55-9.57 Puma 5.63-10.64 Portsmouth
Caprice Yarrow 9.56-3.59 Leopard 10.64-2.66 Portsmouth
Caesar Rosyth 6.58-9.60 Jaguar 4.66-10.67 Chatham
Cambrian Devonport .58-1.63


Cassandra Yarrow .58-4.60


 
Weapons class destroyers-AD conversions
Type 61 refits
Battleaxe Rosyth .56-2.59 Salisbury 8.61-10.62 Devonport
Broadsword Rosyth .56-9.58 Chichester 2.63-6.64 Chatham
Crossbow Chatham .56-4.59 Llandaff 5.63-3.66 Devonport
Scorpion Devonport .56-11.59 Lincoln  6.66-5.68 Devonport



Salisbury 7.67-2.70 Devonport

Battle class destroyers-AD conversions Conversion to trials ship
Agincourt Portsmouth 4.59-5.62 Matapan 1.70-10.72 Portsmouth
Aisne Chatham 4.59-2.62


Barossa Devonport 4.59-4.62 Conversion to GT power
Corunna Rosyth 4.59-2.62 Exmouth 3.66-7.68 Chatham

Daring class modernisations
Dainty Portsmouth 9.62-2.64 [reserve/refit 1.61-4.65]

Daring  Devonport 4.63-1.66 [reserve/refit 1.61-12.66]

Defender  Chatham 9.62-12.63  [reserve/refit 1.61-3.65]

Delight Rosyth  12.62-7.64 [reserve/refit 1.61-7.65]

the other Darings underwent more limited refits.

Type 12 modernisations  Leander class 'Ikara' refits
Rothesay  Rosyth 5.66-7.68  Leander  6.70-1.73 Devonport
Yarmouth Portsmouth 5.66-6.68 Ajax 10.70-11.73 Devonport
Plymouth  Chatham  8.66-6.69


Lowestoft Chatham 5.67-5.70 Type 81 modernisations 
Londonderry Rosyth 6.67-12.69 Ashanti  10.67-10.69 Portsmouth
Berwick Chatham 8.67-3.71 Gurkha 6.68-10.70 Rosyth
Brighton Chatham 8.68-2.72 Mohawk 5.70-7.72 Portsmouth
Falmouth Portsmouth 8.68-12.70 Nubian 11.70-3.73 Rosyth
Rhyl Devonport 9.69-3.72 Eskimo 8.71-12.73 Chatham
                                  
County class refits
Devonshire Portsmouth 10.68-5.71


Hampshire Portsmouth 1.70-9.73 [in care & maintenance 1.70-11.71]
Kent Portsmouth 6.69-7.72



A class submarine modernisations
Artful Portsmouth 6.54-10.55


Andrew Devonport 10.54-3.56


Anchorite Devonport  11.54-10.56


Auriga  Chatham 12.54-12.56


Ambush Chatham 9.56-6.58


Artemis Portsmouth 11.56-12.59


Astute Portsmouth .57-5.58


Alderney Portsmouth 2.57-10.58


Aeneas Portsmouth 12.57-12.58


Amphion Portsmouth 3.58-12.59


Alliance Devonport 8.58-4.60


Alaric Chatham 10.58-11.60


Alcide Devonport 12.58-8.60 [? could have been Rosyth]
Acheron Devonport .60-9.61



Porpoise SS refits
Porpoise ?? 8.64-   .66 
.68-12.70  Portsmouth
Rorqual Rosyth 11.64-2.66
2.70-12.71 Rosyth
Grampus ?? 4.65-6.66
.69-9.70 Devonport
Narwhal Rosyth 10.65-3.67
3.71-1.73  Chatham
Cachalot ?? 2.66-  .67
6.71-12.72 Devonport
Finwhale Portsmouth 1.67-7.68
4.72-9.74 Portsmouth
Walrus Portsmouth 6.67-7.69


Sealion Portsmouth 9.68-5.70



Oberon class refits  SSN refits
Orpheus Chatham 4.67-7.69 Dreadnought  Rosyth 4.68-7.70
Oberon Portsmouth 9.67-3.70 Valiant Chatham 4.70-5.72
Opportune Devonport?  10.67-9.69 Warspite Chatham  6.71-11.73l
Odin Portsmouth 1.70-4.72


Olympus Devonport  .70-3.72  SSBN refits

Onslaught Devonport 3.70-6.72 Resolution Rosyth 5.70-7.71
Oracle Portsmouth 6.71-4.74 Repulse Rosyth 6.71-6.72
Otter Birkenhead 9.71-12.72


Otus Devonport 12.71-12.73


Onyx Portsmouth 12.71-12.73



Conversions of Ton class CMS to Minehunters
Shoulton  Vosper Thornycroft .58-  59 


Bronington Rosyth 10.62-2.65


Bildeston Rosyth 10.66-10.68


Kirkliston Portsmouth .62-11.63


Sheraton  Portsmouth 8.63-2.65


Nurton Portsmouth 9.64-1.66


Brereton Portsmouth 1.67-12.68


Iveston Devonport 1.63-9.64


Maxton Devonport .63-2.65


Brinton Devonport 6.66-9.68


Kedleston Devonport 7.66-1.69


Hubberston Chatham .63-12.64


Bossington Chatham 7.64-9.65


Gavinton Chatham .66-10.68


Kellington Chatham .67-6.69



Major Auxiliaries
Girdle Ness  Devonport  2.53-7.56


Tyne ?? 10.56-4.58


Maidstone Portsmouth 3.58-5.62


Forth  Chatham 5.62-3.66


Hartland Point Chatham 10.59-5.60


Berry Head Chatham .60-8.64


Rame Head Chatham 3.60-5.62






THE RESERVE FLEET

When the Reserve Fleet was abolished in July 1960, it was replaced by a small HQ at Portsmouth to supervise a small number of ships held in 'Operational Reserve'

The Operational Reserve was composed of-
Portsmouth
Sheffield
Rapid
Rocket
Volage 
Tuscan

Lisahally
Termagent
Terpsichore
Tyrian
Devonport
Petard
Urania
Sluys
Matapan


Gibraltar
Grenville
Manxman

Chatham
Virago





Barrow       

Tenacious
Rosyth
Orwell
Relentless




Malta

Ursa

By the end of this period in 1966, the following ships were held in Operational Reserve-
Portsmouth
Tiger  12.66-
Crossbow -5.66
Broadsword
Trafalgar
Decoy
Agincourt 10.66-
Rapid
Devonport 
Lion
Daring -12.66
Scorpion
Urania
Chatham
Diamond 
Rosyth
Caprice -6.66
Corunna

Gibraltar
Cavalier -9.66

In reserve 1967-1972


At Chatham
1.67-Russell-4.72
4.67-Palliser-1.71

At Gibraltar
2.69-Caprice-3.71
3.69-Cavalier -2.70




OPERATIONS

Suez 1956

H-Bomb Tests 1957-58

Kuwait 1961

Borneo 1962-66

Aden 1967

Cod wars






SUMMARY OF FLEET ORGANISATION

The Fleet was divided into three major commands.

1. Flag Officer Carriers & Amphibious Ships
-12.79 retitled Flag Officer Third Flotilla
commanded -Aircraft Carriers
-Commando Carriers
-Assault Ships
-Dartmouth Training Ship
-Fleet Training Ship
-destroyers not allocated to 1st or 2nd Flotilla

2. Flag Officer First Flotilla
commanded - Cruiser flagship
                       County class destroyers
                       four frigate squadrons of mixed composition

3. Flag Officer Second Flotilla
commanded-  Cruiser flagship
                       County class destroyers
                       four frigate squadrons of mixed composition

The allocation of frigate squadrons to the two flotillas varied -

First Flotilla
3.72        4.76        4.77        10.80        4.81 [new organisation]
1 FS        1 FS        1 FS        1 FS        1 FS
2 FS        2 FS        2 FS        2 FS        3 DS
3 FS        3 FS        5 FS        6 FS        6 FS
4 FS        5 FS        6 FS        7 FS        7 FS
                                              3 DS

Second Flotilla
3.72        4.76        4.77        10.80        4.81 [new organisation]
5 FS        4 FS        3 FS        4 FS        2 FS
6 FS        6 FS        4 FS        7 FS        4 FS
7 FS        7 FS        7 FS        8 FS        5 DS
8 FS        8 FS        8 FS                        8 FS




COMPOSITION OF FRIGATE SQUADRONS 1972-1981

1st Frigate Squadron
Charybdis [L] 3.76-xxx 5.77-Alacrity


Bacchante 3.80-Dido



Euryalus 9.73-xxx 9.74-Galatea [L 3.76-]

Berwick 8.73-xxx 1.74-Eskimo 4.77-Phoebe 11.79-Cardiff 3.80-Coventry
Puma 6.72-xxx 1.74-Tartar 1.78-xxx  1.79-Naiad
Whitby 12.74-Salisbury 6.78-xxx 7.80-Euryalus

              
2nd Frigate Squadron
Undaunted[L] 7.74-Apollo [L] 4.79-Diomede [L]


Dundas 10.77-Lowestoft



Exmouth 12.76-Hardy 4.78-Avenger


Hardy 7.75-Keppel 11.76-Juno 4.77-Euryalus-7.80

Palliser 4.73-xxx 10.75-Mermaid-3.77


Russell 7.74-xxx 11.75-Rhyl 1.77-xxx 1.79-Leander 4.80-Antelope
[also administered ships disarmed for trials and training]
          
3rd Frigate Squadron-5.80
Diomede [L] -4.79




Londonderry 9.72-xxx 9.73-Falmouth-5.80


Lowestoft 4.77-xxx 10.78-Dido


Rothesay 1.74-Leander 8.77-Arethusa [L]-5.80

xxx 8.73-Achilles -5.80



xxx 5.76-Arrow-5.80



xxx 9.76-Sheffield-5.80




4th Frigate Squadron
Juno [L] 1.77-Rhyl 5.80-Arrow


Aurora  11.72-Sirius 3.75-xxx 12.75-Cleopatra [L]

Dido  9.72-xxx



Phoebe 8.74-Mohawk 11.79-Avenger


Brighton 11.74-Zulu-8.78



Lincoln  4.74-Amazon



Cavalier-7.72





5th Frigate Squadron
Hermione [L]  6.79-Minerva [L]



Ashanti  8.77-Leander 1.79-Battleaxe 6.80-Bacchante

Falmouth  12.73-xxx 4.77-Juno -1.81


Jaguar 10.73-xxx 10.76-Birmingham-5.80


Leopard 10.75-xxx 10.76-Nubian -5.79


Minerva 4.73-Dido 9.75-Ambuscade



6th Frigate Squadron
Andromeda [L] 1.78-Sirius [L]



Jupiter  3.76-Charybdis 4.78-Newcastle


Plymouth 3.74-xxx 5.77-Eskimo 8.80-Rothesay

Rhyl 4.75-Brighton



Mohawk 3.75-Naiad 1.79-Phoebe -1.81


Lynx-6.74




2.72-Apollo 7.74-Yarmouth 1.79-xxx 1.80-Tartar-11.80

xxx  3.73-Minerva 12.75-xxx 10.77-Ardent


7th Frigate Squadron
Scylla [L]     
Argonaut   
Yarmouth      
Nubian
Zulu
Salisbury      
Keppel-10.72
6.76-Jupiter [L]
2.76-Euryalus-7.77
9.74-xxx
12.76-xxx
8.72-Danae
4.73-Ariadne

12.78-Argonaut [L]

2.76-Aurora
4.79-Glasgow-5.80
7.77-xxx
11.80-Danae




1.78-Berwick




1.81-Minerva
 
8th Frigate Squadron
Arethusa [L] 11.73-Ajax [L] 1.81-Ariadne


Achilles 8.73-Berwick
Leander  
4.77-Active


Cleopatra 7.73-Rothesay 8.77-Charybdis-6.79


Danae 8.72-xxx 10.73-Llandaff 4.76-xxx 2.77-Scylla 10.80-Achilles
Sirius-11.72 10.73-xxx 11.74-Plymouth 10.78-Coventry 3.80-Cardiff -5.80





THE FLEET 1972

FOCAS
Ark Royal
Albion 11.72 p/o Bulwark
Fearless
Intrepid 1.72-DTS
First Flotila
Blake-11.72
Antrim
Kent
Norfolk
Second Flotilla
Tiger  5.72-
Devonshire
Fife
Glamorgan

                  
1st Frigate Squadron 5th Frigate Squadron
Charybdis [L]
Bacchante
Berwick
Euryalus
Puma
Whitby
  Hermione [L]
Ashanti
Falmouth
Jaguar
Leopard
Minerva

                 
2nd Frigate Squadron 6th Frigate Squadron
Undaunted [L]
Dundas
Exmouth
Hardy
Palliser
Russell
Penelope [trials]
Grenville [trials]
Ulster  [tg]
 







4.72-Torquay [tg]
Andromeda [L]
Jupiter
Plymouth
Rhyl
Mohawk
Lynx
2.72-Apollo



                      
3rd Frigate Squadron 7th Frigate Squadron 2.72-
Diomede [L]
Londonderry-9.72
Lowestoft
Rothesay 

Scylla [L]
Argonaut
Gurkha
Nubian
Zulu
Yarmouth
Salisbury
Keppel -10.72




8.72-Danae
                 
4th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron .72-
Juno  [L]
Aurora
Dido-9.72
Phoebe
Brighton
Lincoln
Cavalier -7.72

10.72-Sirius 
Arethusa [L]
Achilles
Cleopatra
Danae-8.72
Leander
Sirius-10.72



DEPLOYMENTS 1972

Far East
Jaguar-5.72
Falmouth-7.72
1.72-Rothesay-9.72
2.72-Diomede-10.72
2.72-Londonderry-9.72
4.72-Lowestoft -11.72
4.72-Yarmourh-11.72
6.72-Devonshire -1.73
6.72-Euryalus-11.72
6.72-Lincoln
7.72-Whitby
9.72-Andromeda
9.72-Lynx
11.72-Brigthon
11.72-Mohawk
Hong Kong
7.72-Chichester


West Indies
Phoebe-8.72
Lowestoft -6.72
8.72-Gurkha -12.72
8.72-Minerva
8.72-Plymouth
12.72-Sirius
Nato
1.72-Aurora
7.72-Norfolk -1.73


SHIPS IN REFIT

Devonport
Hermes
Tiger-5.72
Galatea              
Naiad  7.72-  
Portsmouth
Blake    11.72-
Kent-12.72
London  12.72-
Hampshire
Chatham
Eskimo
Aurora 10.72-
Rosyth
Tartar   1.72-
Zulu  8.72-

SHIPS IN RESERVE

Llandaff
Puma
Keppel 10.72-
 

              
THE FLEET 1973

FOCAS
Ark Royal   8.73-refit
Bulwark
Fearless
Intrepid       DTS-1.74
First Flotilla
Blake  6.73- 
Antrim 10.73-
Kent
Hampshire 9.73-
Norfolk  9.73-
Second Flotilla
Tiger
Devonshire
Fife
Glamorgan -9.73
Bristol  7.73- [trials]

                     
1st  Frigate Squadron 5th Frigate Squadron
Charybdis [L]
Bacchante
Euryalus-8.73
Berwick-8.73
Whitby  

Hermione [L]
Minerva
Ashanti
Jaguar-6.73
Leopard
Falmouth -12.73

4.73-Dido

9.73-Gurkha

                      
2nd Frigate Squadron 6th Frigate Squadron
Undaunted [L]
Dundas
Exmouth
Hardy
Palliser-4.73
Russell
Penelope [trials]
Grenville  [trials]
Torquay [tg]
10.72-Matapan [trials]

Andromeda [L]
Jupiter
Mohawk
Plymouth
Rhyl
Lynx
Apollo
3.73-Minerva



3rd  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Diomede [L]
Lowestoft
Rothesay
9.73-Falmouth
10.73-Leander [L] 


9.73-Achilles 
Scylla [L]
Argonaut
Danae
Gurkha
Nubian
Yarmouth
Salisbury



4.73-Londonderry


4.73-Ariadne

4th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Juno [L]
Phoebe
Sirius
Brighton
Lincoln

Arethusa [L]
Achilles
Cleopatra
Leander
10.73-Ajax [L]
8.73-Berwick
7.73-Rothesay
10.73-Llandaff


DEPLOYMENTS 1973

Far East
Devonshire-1.73  
Lincoln-2.73 
Whitby-3.73
Andromeda-3.73
Lynx-3.73
Brighton-8.73
Mohawk-8.73  
1.73-Antrim-9.73
3.73-Apollo-8.73
6.73-Hermione
7.73-Jupiter
Hong Kong
Chichester



West Indies
Plymouth-2.73
Minerva-8.73 
Sirius-6.73
6.73-Diomede -10.73
8.73-Ashanti
10.73-Bacchante
NATO
1.73-Falmouth
 4.73-Yarmouth
10.73-Londonderry

Task Group-FE 8-12.73
Tiger [F]
Dido
Hermione
Rhyl
Van Galen
Limburg
Dreadnought


SHIPS IN REFIT 1973

Devonport
Hermes-10.73
Ark Royal  8.73-
Galatea
Naiad
Aurora
Euryalus  1.73-
Cleopatra  7.73-
Salisbury    4.73-
Portsmouth
Blake-6.73
London
Hampshire -9.73
Glamorgan  9.73-
Norfolk-9.73
Arethusa      9.73-
Chatham
Eskimo-12.73


Gibraltar
4.73-Lowestoft
8.73-Berwick
Rosyth
Tartar
Zulu

IN RESERVE 1973

Llandaff-10.73
Puma
Keppel
10.73-Jaguar




THE FLEET 1974

FOCAS
Ark Royal  5.74-
Bulwark- 4.74
Hermes
Fearless 1.74-DTS
First Flotilla
Blake
Kent
Hampshire
Norfolk
Antrim  10.74-
Second Flotilla
Tiger
Devonshire-9.74
Fife
Glamorgan  6.74-


1st Frigate Squadron 5th Frigate Squadron
Charybdis [L]
Bacchante
Whitby-12.74
1.74--Tartar
1.74-  Eskimo
9.74-  Galatea

Hermione [L]
Dido
Ashanti
Gurkha
Leopard


2nd Frigate Squadron 6th Frigate Squadron
Undaunted [L]
Dundas         
Exmouth      
Hardy            
Russell-7.74
Penelope [trials]
Grenville [trials]-12.74
Matapan [trials]
Torquay   [tg]
7.74-Apollo [L]  Andromeda  [L]
Apollo
Jupiter
Mohawk
Plymouth-3.74
Rhyl
Lynx-11.74

7.74-Yarmouth

3rd  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Diomede [L]
Achilles
Leander
Falmouth
Lowestoft


Scylla [L]
Ariadne                     Argonaut
Danae
Nubian
Londonderry
Yarmouth-10.74

     
4th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Juno [L]
Phoebe-8.74
Sirius                               
Brighton
Lincoln



10.74-Zulu
4.74-Amazon
Ajax [L]
Berwick
Rothesay
Llandaff
11.74-Plymouth


DEPLOYMENTS 1974

Far East
Hermione-3.74
Jupiter-4.74
Leopard 3-12.74
Llandaff  7-12.74

Hong Kong
Chichester

Singapore
Mermaid  4.74-
West Indies
Bacchante-5.74
Ashanti-2.74
Mohawk  1-2.74
Brighton  1-9.74
Kent  2-8.74
Nubian  2-8.74
Eskimo  8.74-
Tartar  8.74-
NATO
1.74-Sirius
6.74-Minerva


Task Group 1-9.74
Fife-2.74 2.74-Norfolk
Apollo
Argonaut
Ariadne
Danae
Scylla
Londonderry





& FE TG 10.74- Blake [F]
Achilles
Diomede
Leander
Falmouth
Lowestoft
Warspite

SHIPS IN REFIT 1974

Devonport
Ark Royal-5.74
Galatea-9.74
Naiad
Euryalus
Arethusa
Cleopatra
Phoebe  8.74-
Portsmouth
Bulwark   4.74-
Intrepid   1.74-
London
Glamorgan -6.74
Antrim-10.74
Chatham
Aurora

Gibraltar
Berwick
4.74-Plymouth
9.74-Brighton
Rosyth
Tartar-1.74
Zulu-10.74


SHIPS IN RESERVE 1974

Keppel
Jaguar
4.74-Lincoln
6.74-Lynx            



 THE FLEET 1975
 
FOCAS
Ark Royal  
Bulwark 1.75-
Hermes
Fearless  DTS-9.75
Intrepid 9.75-DTS
First Flotilla
Blake
Kent
Hampshire
Norfolk
Antrim
Second Flotilla
Tiger
Fife  5.75-Devonshire
Glamorgan
12.75-London

              
1st  Frigate Squadron 5th Frigate Squadron
Charybdis [L]
Bacchante
Galatea              
Eskimo
Tartar
Salisbury

Hermione [L]
Dido-9.75
Ashanti
Gurkha
Leopard-10.75


       
2nd  Frigate Squadron 6th Frigate Squadron
Apollo [L]
Dundas
Exmouth
Hardy
Penelope [trials]
Matapan  [trials]
Torquay [tg]
10.75-Mermaid
11.75-Rhyl



7.75-Keppel
Andromeda [L]
Jupiter
Mohawk
Rhyl
Yarmouth
Minerva-12.75



10.75-Naiad
3.75-Brighton
               
3rd  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Diomede [L]
Achilles
Leander
Falmouth
Lowestoft 

Scylla [L]
Argonaut
Ariadne
Danae
Nubian
Londonderry





10.75-Antelope

4th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Juno [L]
Amazon
Sirius-3.75
Zulu
10.75-Mohawk

Ajax [L]
Berwick
Plymouth
Rothesay
Llandaff

                             
DEPLOYMENTS 1975

Far East
Chichester  Hong Kong
Mermaid   Singapore-10.75
Salisbury    4-9.75

Task Group/FE -4.75
Blake [F]
Achilles
Diomede
Leander
Falmouth
Lowestoft
Warspite
West Indies
Tartar-2.75
Gurkha  2-7.75
Minerva 4-11.75
Nubian   7.75-
Zulu  11.75-

Task Group/FE 7.75-
Glamorgan [F]
Ajax
Berwick
Llandaff
Rothesay
Plymouth
NATO
1.75-Bacchante
7.75-Argonaut
11.75-Danae


SHIPS IN REFIT 1975

Devonport
Fearless 8.75-
Naiad -6.75
Euryalus
Arethusa
Dido  7.75-
Cleopatra
Phoebe
Sirius  8.75-
Portsmouth
Intrepid-9.75
Fife  7.75-
London -12.75
Tiger 8.75-
Chatham
Aurora
Minerva 12.75-


Gibraltar

Brighton
4.75-Rhyl
11.75-Jupiter
Rosyth
Londonderry 10.75-
             
SHIPS IN RESERVE 1975

Keppel          
Jaguar
Lincoln
Lynx
Ashanti  12.75-
5.75-Hardy 




 THE FLEET 1976  

FOCAS
Ark Royal-10.76
Bulwark-3.76
Hermes-5.76 Fearless 7.76-DTS- 
Intrepid  DTS-6.76
First Flotilla
Blake-7.76
Kent-8.76
Hampshire -3.76
Norfolk
Devonshire
Antrim
Second Flotilla
Tiger-8.76
Glamorgan
London
Kent 8.76-
Fife    6.76-


1st  Frigate Squadron 4th Frigate Squadron
Charybdis [L]-3.76
Bacchante
Galatea 
Eskimo
Gurkha
Tartar
Salisbury

Cleopatra [L]  12.75-
Amazon
Mohawk
Zulu
Juno-4.76



2nd  Frigate Squadron 6th Frigate Squadron
Apollo [L]
Dundas
Exmouth
Keppel
Rhyl
Mermaid
10.76-Juno
Penelope  [trials]
Matapan   [trials]
Torquay  [tg]

Andromeda  [L]
Jupiter
Naiad
Brighton
Yarmouth

3.76-Charybdis

3rd  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Diomede [L]
Achilles
Leander
Falmouth
Lowestoft
9.76-Sheffield




8.76-Arrow
Scylla [L]
Argonaut
Ariadne
Danae
Antelope
Nubian-12.76
2.76-Aurora
6.76-Jupiter
2.76-Euryalus

5th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Hermione [L]
Ambuscade
Ashanti
Gurkha
10.76-Nubian
10.76-Birmingham  

Ajax [L]
Berwick
Plymouth
Rothesay
Llandaff-4.76

               
DEPLOYMENTS 1976

Far East
Chichester    Hong Kong -6.76
West Indies
Zulu-11.76
1.76-Eskimo-7.76
11.76-Tartar

Task Group/FE -4.76
Glamorgan [F]
Ajax
Berwick
Llandaff
Plymouth
Rothesay
NATO
Danae
6.76-Norfolk
11.76-London

Task Group/ME 9-12.76
Antrim [L]
Devonshire
Andromeda
Bacchante
Charybdis
Naiad
Yarmouth
Osiris

                             
SHIPS IN REFIT 1976

Devonport
Ark Royal  10.76-
Fearless-7.76
Hermes  5-12.76
Euryalus-3.76
Arethusa
Dido
Cleopatra
Phoebe
Sirius 2.76-Argonaut
Portsmouth
Tiger-7.76
Blake  7.76-
Intrepid  6.76-
Bristol   7.76-
Fife-6.76
Chatham
Aurora-2.76
Minerva




Gibraltar
Jupiter
6.76-Scylla
Rosyth
Londonderry

SHIPS IN RESERVE 1976

Bulwark    2.76-
Hardy-10.76
Jaguar
Lincoln
Lynx



THE FLEET 1977

FOCAS
Ark Royal   5.77-
Hermes
Fearless  D TS
First Flotilla
Blake  9.77-
Antrim
Norfolk-3.77 & 12.77- 
Devonshire
London 4.77-
Second Flotilla
Tiger
Fife
Glamorgan -9.77
London-4.77
Kent
Bristol  11.77-

                               
1st Frigate Squadron 3rd Frigate Squadron
Galatea [L]
Bacchante
Eskimo
Tartar
3.77-Alacrity


.77-Phoebe
Diomede [L]
Arrow
Achilles
Leander 
Falmouth
Sheffield



8.77-Arethusa [L]


2nd  Frigate Squadron 4th Frigate Squadron
Apollo [L]
Dundas-10.77
10.76-Juno-3.77
12.76-Hardy
Rhyl
Mermaid-3.77?
Penelope [trials]




4.77- Euryalus
Cleopatra [L]
Amazon
Phoebe
Mohawk
 Zulu



1.77-Rhyl
Matapan  [trials]-9.77

Lowestoft [trials]  12.76-

Torquay  [tg]



5th Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Hermione [L]
Ambuscade
Ashanti
Gurkha
Nubian
Birmingham 


8.77-Leander
4.77-Juno
Jupiter [L]
Antelope
Ariadne
Aurora
Danae
Euryalus- 7.77


6th Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Andromeda [L]
Charybdis-  .77
Naiad
Brighton
Yarmouth
9.77-Ardent
9.77-Eskimo

Ajax  [L]
Scylla
Berwick
Plymouth
Rothesay



4.77-Active

8.77-Charybdis


DEPLOYMENTS 1977

Far East
9.77-Zulu -6.78
West Indies
Tartar-11.77
9.77-Scylla
11.77-Eskimo

Task Group WI/SA 1-7.77
Tiger [F]
Antelope
Ariadne
Aurora
Danae
Euryalus
Jupiter
Churchill
NATO
London
4.77-Ambuscade
10.77-Naiad

Task Group/Aust-FE 9.77-4.78
Tiger [F]
Cleopatra
Amazon
Mohawk
Zulu
Rhyl
Dreadnought


SHIPS IN REFIT 1977

Devonport
Ark Royal-5.77
Arethusa-4.77
Dido
Cleopatra - .77
Phoebe-4.77
Sirius
Argonaut
Danae     7.77-
Portsmouth
Intrepid
Blake-7.77
Bristol- 7.77
Glamorgan 9.77-
Chatham
Minerva



Gibraltar
Scylla
2.77-Bacchante -?4.77-Falmouth
Rosyth
Londonderry

SHIPS IN RESERVE 1977
Bulwark
Lincoln    
Lynx
Jaguar-1.78
Hardy 7-10.77



THE FLEET 1978

FOCAS
Ark Royal-12.78 p/o
Hermes
Fearless  DTS -11.78
Intrepid  11.78-DTS
First Flotilla
Blake
Antrim
Norfolk
Devonshire -7.78
London
Second Flotilla
Tiger-6.78
Fife
Kent
Bristol


1st  Frigate Squadron 3rd Frigate Squadron
Galatea [L]
Alacrity
Bacchante
Phoebe
Salisbury-6.78

Diomede [L]
Arrow
Achilles
Arethusa
Falmouth
Sheffield
10.78-Dido


2nd  Frigate Squadron 4th Frigate Squadron
Apollo [L]
Avenger
Euryalus
Lowestoft
Hardy
Lowestoft [trials]
Torquay [tg]




5.78-Avenger 
Cleopatra [L]
Amazon
Dido
Rhyl
Mohawk
Zulu-8.78



5th  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Hermione [L]
Ambuscade
Leander-1.79
Juno
Nubian
Birmingham

Jupiter  [L]-12.78
Antelope
Ariadne
Aurora
Berwick


6th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Sirius [L]   1.78-
Ardent
Charybdis-1.78
Naiad
Brighton
Yarmouth
Eskimo
5.78-Ashanti


4.78-Newcastle
Ajax [L]
Active
Scylla
Plymouth-10.78
1.78-Charybdis
10.78-Coventry


DEPLOYMENTS 1978

West Indies
Scylla Eskimo-2.78
3.78-Nubian -1.79

NATO
Naiad
4.78-Phoebe
9.78-Ariadne
Task Group/FE -4.78 
Tiger [F]
Cleopatra
Amazon
Mohawk
Zulu-6.78
Rhyl
Dreadnought
Task Group/WI-PAC 5-12.78
Blake [F]
Ambuscade
Birmingham
Hermione
Juno
Leander
Conqueror


SHIPS IN REFIT 1978

Devonport
Dido-10.78
Sirius-2.78
Argonaut
Danae
1.78-Penelope
1.78-Andromeda
Portsmouth
Intrepid -11.78
Glamorgan
Chatham
Minerva

Gibraltar
Falmouth
3.78-Achilles
10.78-Diomede
Rosyth
Londonderry
                   
SHIPS IN RESERVE 1978

Bulwark
Fearless    11.78-
Lincoln
Lynx


THE FLEET 1979

FOCAS 12.79-Third Flotilla
Bulwark  2.79-
Hermes
Intrepid  DTS
Fife   9.79-FTS
Bristol  3.79-
First Flotilla
Blake-12.79
Norfolk -12.79
London-4.79
Kent   3.79-
Antrim  4.79-
Second Flotilla
Fife-9.79
Kent-3.79
Bristol-3.79


1st  Frigate Squadron 3rd Frigate Squadron
Galatea [L]
Alacrity
Bacchante
Phoebe
1.79-Naiad




11.79-Cardiff
Diomede  [L]-4.79
Arrow
Achilles
Arethusa [to L]
Dido
Falmouth
Sheffield


2nd  Frigate Squadron 4th Frigate Squadron
Apollo [L]
Avenger
Euryalus      
1.79-Leander  
Lowestoft [trials]
10.79-Londonderry
Torquay [tg]
4.79-Diomede [L] Cleopatra [L]
Amazon
Broadsword
Mohawk
Rhyl

                   
5th  Frigate Squadron 7th Frigate Squadron
Hermione [L]
Ambuscade
Juno
1.79- Battleaxe
Nubian- 5.79
Birmingham
6.79-Minerva [L] Jupiter [L]
Antelope
Ariadne
Aurora
Berwick
4.79-Glasgow
1.79-Argonaut

6th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Sirius [L]
Ardent
Naiad
Newcastle
Brighton
Eskimo
Ashanti-12.79


1.79-Phoebe 
Ajax [L]
Active
Charybdis
Scylla
Coventry


6.79-Jupiter

DEPLOYMENTS 1979
West Indies
1.79-Scylla
8.79-Fife -11.79
NATO
Ariadne
9.79-Bacchante
Task Group/Aust-FE 5-12.79
Norfolk [F]
Achilles
Arethusa
Arrow
Dido
Falmouth
Courageous

                     
SHIPS IN REFIT 1979

Devonport
Argonaut
Danae
Andromeda
7.79-Charybdis
10.79-Jupiter 
Portsmouth
Intrepid-1.79
Glamorgan
Sheffield  6.79-

Chatham
Minerva -6.79
7.79-Hermione

Gibraltar
Diomede
4.79-Apollo
Rosyth
Londonderry -10.79

SHIPS IN RESERVE 1979

Bulwark-2.79
Fearless
5.79-Nubian
8.79-Zulu
10.79-Mohawk



THE FLEET 1980

Third Flotilla
Bulwark-3.81 p/o
Invincible  3.80-
Intrepid DTS
Fife  FTS -5.80
Bristol
First Flotilla
Antrim
Kent-5.80
London 4.80-
Second Flotilla
Glamorgan 11.80-

                 
1st Frigate Squadron

3rd Frigate Squadron -5. 80d 3rd Destroyer Squadron 11.80-
Galatea [L]   
Alacrity     
Bacchante   
Gurkha
Naiad
Cardiff


3.80-Dido
7.80-Euryalus

3.80-Coventry
Arethusa 5.80-1FS
Arrow     5.80-4FS
Achilles  5.80-8FS
Dido       3.80-1FS
Falmouth 5.80-
Falmouth 5.80-
Sheffield  5.80-1FS
Birmingham
Cardiff
Coventry
Glasgow
Newcastle
Sheffield
 
2nd  Frigate Squadron 4th Frigate Squadron
Diomede [L]
Antelope
Leander-8.80
Euryalus-7.80
Londonderry [trials]
Lowestoft  [trials]
Torquay [tg]

Cleopatra [L]
Amazon
Avenger
Broadsword
Rhyl




5.80-Arrow
 
6th  Frigate Squadron 5th Frigate Squadron
Sirius  [L]
Ardent
Phoebe
Brighton
Newcastle
Eskimo
1.80-Tartar-11.80





8.80-Rothesay
Minerva [L]
Ambuscade
Battleaxe
Juno-1.81
Birmingham -11.80



6.80-Bacchante


7th  Frigate Squadron 8th Frigate Squadron
Argonaut [L]
Antelope
Ariadne  
Aurora
Berwick
Glasgow-5.80 

5.80-Apollo
4.80-Danae

1.81-Minerva
Ajax [L]
Active
Jupiter
Scylla
Coventry

1.81-Ariadne

.80-Rothesay-10.80
10.80-Achilles
3.80-Cardiff -6.80

DEPLOYMENTS 1980

NATO
Bacchante
3.80-Juno
10.80-Norfolk

West Indies
1.80-Avenger [did not deploy]
.80-Amazon
.81-Active
Task Group/FE 5-10.80
Antrim [F]Alacrity
Coventry
Galatea
Naiad

                           
Armilla Patrol 1980
Group 1 Group 2

11.80- Alacrity
Coventry
12.80-Apollo
Ardent
Avenger
Birmingham



SHIPS IN REFIT 1980

Devonport
Hermes  5.80-
Penelope
Argonaut-3.80
Danae-9.80
Charybdis
Jupiter
10.80-Scylla
Portsmouth
Glamorgan-9.80
Fife   5.80-
Bristol  10.80-
Sheffield -11.80
Birmingham 4.80-
Chatham
Hermione


Gibraltar
2.80-Ariadne
9.80-Ajax
Rosyth
-


Tyneside

Fearless  7.80-

SHIPS IN RESERVE 1980

Fearless-7.80
Eskimo
Gurkha   .80-
Mohawk
Nubian
Tartar
Zulu
Lynx






FLAG OFFICER THIRD FLOTILLA -4.92
Commanded -Aircraft carriers
  -Amphibious Ships
  -Fleet Training Ship
  -unallocated destroyers

Normally only two out of the three Invincible class aircraft carriers were operational at any given moment; and only one of the assault ships was operational.

The pattern can be seen-

1st operational carrier
Invincible
4.86-Ark Royal
10.94-Illustrious -5.02
2nd operational carrier
Illustrious
5.89-Invincible -4.01
Carrier in reserve/refit
4.86-Invincible
5.89-Illustrious
5.94-Ark Royal
4.01-Invincible

and thus-
11.81-Fearless
6.85-  Intrepid
3.91-  Fearless-3.02

The escort force remained divided between First and Second Flotillas.

FIRST FLOTILLA -4.92
SECOND FLOTILLA -4.92
4.81-
County-class destroyers 
1 FS                           
3 DS   
6 FS      
7 FS
12.86-
County-class destroyers
1 FS
3 DS
6 FS
8 FS
9 FS
4.81-
County-class destroyers
2 FS
4 FS
5 DS
8 FS
12.86-
County-class destroyers
2 FS
4 FS
5 DS
7 FS

                     



COMPOSITION OF DESTROYER AND FRIGATE SQUADRONS 1981-2002

1st Frigate Squadron, Devonport, 4.81-4.87
Ajax [L]-6.85
Arethusa
Aurora
Dido-7.83
Euryalus
Galatea-4.86
Leander-3.86
Naiad

9th Frigate Squadron 3.86-  1st Frigate Squadron, Devonport  4.87-9.99  [ex 9FS]
Beaver-1.99
Boxer-3.99
Brave-3.99
London-1.99
Coventry    4.88-9.99
Sheffield    4.88-9.99

2nd Frigate Squadron, Devonport 4.81-8.92
Broadsword                
Battleaxe                
Brilliant                    
Brazen                    
Boxer    7.83-3.86
Beaver   8.84-3.86
       
3rd Destroyer Squadron, Portsmouth & Rosyth [4.81-10.95]  11.80-2.02
Sheffield   
Birmingham-12.99
Newcastle       
Glasgow
Coventry   
Cardiff           
York        8.85-    
Edinburgh 12.85-
lost 5.82

3.86-Liverpool

lost 3.82
3.86-Nottingham





4th Frigate Squadron, Devonport,  4.81-7.94

Avenger [L]
Amazon-7.93
Ambuscade-6.93
Antelope   
Arrow
Active
Ardent
Alacrity-12.93
Andromeda    3-5.93
Scylla        3-12.93



lost 5.82


lost 5.82



4th Frigate Squadron, Portsmouth,  7.94-2.02
Marlborough
Lancaster
Iron Duke
Westminster
Richmond     11.94-
Grafton          7.96-
Kent               12.99-
St Albans       11.01-

5th Destroyer Squadron, Portsmouth  4.81-2.02
Exeter
Southampton  8.81-
Liverpool     5.82-
Nottingham 11.82-
Manchester 11.82-
Gloucester     5.85-


3.86-Cardiff
3.86-Newcastle