PORTSMOUTH
COMMAND
Adm Sir William James KCB
Portsmouth
Command, Portsmouth Sub Command
Base
ship, Portsmouth - VICTORY
Battleship
– QUEEN
ELIZABETH (Cdr R Gotto DSO) at
Portsmouth repairing to comp 31
Jan 41
Light
cruisers - FIJI
(Capt W G Benn) dep the Clyde 4 Jun to
work up at Bermuda, Dutch JACOB VAN
HEEMSKERCK at Portsmouth, towed from
Amsterdam in May in incomplete state, comp
construction 5 Oct 40.
Monitors - EREBUS (Capt R Shelley) at Southampton
to rearm, comp 12 Jul, MARSHAL SOULT (Cdr
G C L Dalley)
at Portsmouth for turret refit through to
end of
year
Seaplane
carrier - PEGASUS
(Capt P G Wodehouse DSO Rtd) at
Portsmouth refitting to comp 22 Jun
20th
Destroyer Flotilla (Capt
J G Bickford DSC)
39th
Division - ESK (Lt
Cdr R J H Couch) at Portsmouth repairing
to comp 13 Jun, EXPRESS (Bickford) arr
Portsmouth 4 Jun repairing to comp 13 Jun,
IVANHOE (Cdr P H Hadow) at Chatham
repairing to comp 24 Aug
40th
Division - ICARUS
(Cdr C D Maud DSC) at Portsmouth repairing
to comp 16 Jun, IMPULSIVE
(Lt Cdr W S Thomas) at London repairing to
comp 4 Jul, INTREPID
(Cdr R C Gordon) at Middlesbrough
repairing to comp 12 Jun
22nd
Destroyer Flotilla
(administered by Captain D, Portsmouth) -
ACHERON (Lt
Cdr R W F Northcott) dep Scapa Flow 31
May, SABRE (Cdr B Dean DSO Rtd) at
Sheerness
repairing to comp 17 Jun, SALADIN (Lt Cdr
L J Dover) dep Portsmouth 9 Jun SARDONYX
(Lt Cdr R B S Tennant) at London refitting
to comp 15 Jul, SCIMITAR (Lt R D Franks)
at London repairing to comp 21 Jun,
SHIKARI (Cdr H N A Richardson) at Plymouth
repairing to comp 18 Jun, SKATE (Lt Cdr R
A Fell, Lt F W Hayden from 14 Jun, Lt
F P Baker from 3 Jul) cnverting to
anti-submarine ship since 15 Apr, to comp
13
Jul
Destroyers
under long repair - VICEROY
(Lt L A Lall Rtd, Eng Off) at
Portsmouth, converting to escort destroyer
to comp 10 Jan 41 (Lt Cdr D P Trentham),
WOLSEY (Lt Cdr C H Campbell DSC) at
Portsmouth refitting to comp 21 Jun,
escort
destroyer BERKELEY (Lt Cdr H G Walters)
arr Milford Haven 9 Jun
Anti-submarine
vessels - sloops
FOXGLOVE (Lt Cdr T I S Bell) arr
Portsmouth 2 Jun, ROSEMARY (Lt Cdr R C D
Grimes)
arr Portsmouth 23 May for repairs
Minelayers
(Rear
Adm W F Wake-Walker hoisted his Flag on 17
Jun in TRELAWNEY
in Kyle of Loch Alsh, codenamed Port ZA) -
ADVENTURE (Cdr G K Whitmey-Smith) at
Plymouth repairing to comp 18 Sep,
AGAMEMNON
(Capt N B C Brock Rtd) at Albert Docks
fitting out, MENESTHEUS (Capt W H D
Friedberger)
at Govan fitting out, PORT NAPIER (Capt J
N Tait
CBE, DSC Rtd) at Tyne fitting out, PORT
QUEBEC (Capt E C Watson Rtd) at Haveston
fitting out, SOUTHERN PRINCE (Cdr G C
Colville) at Clydebank fitting out,
TEVIOTBANK (Cdr R D King-Harman
Rtd) dep Immingham 9 Jun
Motor
Torpedo Boat Base
- HORNET (Capt F H P Maurice Rtd)
Motor
Torpedo Boats - MTB.2
at Stanwich for repairs and conversion
to Motor Attendant Craft 2, MTB.19 at
Portsmouth for repairs and conversion to
Motor
Attendant Craft 6
3rd
Motor Torpedo Boat Flotilla
(Training Flotilla) - MTB.100 (Lt S L B
Maybury) arr 6 Jun,
MTB.102 (Lt C W S Dreyer) arr 5 Jun,
both arr Portsmouth
Motor
Attendant Craft - MAC.1
(ex-MTB.1) at Portsmouth converting, MAC.5
(ex-MTB.5) at Harwich, MAC.7 (ex-MTB.40)
at Yarmouth
27th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawlers CAPE PALLISER (Sk S Phimister
RNR), KINGSTON AGATE (Sk J Porter RNR),
KINGSTON AMBER (Sk J Flett RNR), KINGSTON
CAIRNGORM (Sk G Murray
RNR, reassigned to minesweeping trawler
WISTARIA on 3 Jun) aground and paid off,
KINGSTON CEYLONITE (Ch Sk J S Garnham
RNR), KINGSTON CHRYSOBERYL (Sk R C Green
RNR) under repair, all but one at
Portsmouth
81st
Anti-Submarine Group - anti-submarine
yachts CAMPEADOR V
(Cdr C H Davey OBE Rtd), RION (Cdr H F
Besant OBE Rtd), WILNA (Cdr A D Smyth
Rtd),
all at Portsmouth
21st
Anti-Submarine Striking Force - anti-submarine
trawlers DANEMAN (Sk A
Flett RNR), WELLARD (Lt A D White RNR),
both at Hull
Anti-submarine
patrol yacht (for
attendance on submarines) -
anti-submarine yacht WARRIOR II (Capt A E
Johnson Rtd) at Portsmouth
Anti-submarine
experimental ship - patrol
sloop KINGFISHER (Lt Cdr G A M
V Harrison) arr Dover 3 Jun, to Lowestoft
for repairs comp 7 Jul
Minesweeping
trawlers - ASAMA
(Ty Sk R C Allen RNR), CHERWELL (no CO)
for disposal, COURTIER
(Ch Sk F E Barker RD RNR), DAMITO (Lt Cdr
J C Benson RNVR),
all at Portsmouth, EMPYREAN (Sk R Wilson
RNR) dep Portsmouth 5 Jun for Gibraltar,
ERIMO (Sk T Catchpole
RNR) at Portsmouth, IJIUN (Sk J J McKenzie
RNR) at Cowes, LEPHRETO (Ty Sk R A Mathews
RNR) at Portsmouth, MILFORD HAVEN DUCHESS
(Sk D Main RNR) at Gosport, RESPARKO (Ty
Sk J Fountain RNR) at Cherbourg, RETURNO
(Sk G S Burr RNR) dep Portsmouth 5 Jun for
Gibraltar, ROYALO (Ty Sk W D Warford RNR)
at Cherbourg, ST MELANTE (Ty Sk A Osborne
RNR) at Portsmouth, STRATHCOE (no CO) at
Portsmouth for disposal
VERNON experimental minesweeping trawlers -
CAPE
SPARTEL (Ch Sk H C Gue DSC RNR), MAGNOLIA
(Lt W H Calverley), SAWFLY
(Ch Sk W T Harwood RNR), all at Portsmouth
Experimental
minesweeping drifters - BEN
AND LUCY (S/Lt F G M Iles RNVR), DORIENTA
(Sk
W F Reynolds RNR), GOLDEN HARVEST (Sk D M Mein RNR),
GOLDEN NEWS (Sk A C Borrett RNR), all at
Portsmouth
Minesweeping
drifters - ARCADY
(Ty Sk E W B Norton RNR) under repair,
CHARDE (Sk M Slater RNR), CONSOLATION (Ty
Sk J Tipple RNR) at Cowes, GILT EDGE (Ty
Sk R S Mills RNR), JEANNIE LEASK (Ty Sk J
C Boyd RNR), REFRACTION (Sk J W Howard
RNR), ROSEBUD (Ty Sk J R Buchan RNR) under
repair, SOLSTICE (Ch Sk J W Christian
RNR), all but one at Portsmouth
Special
service vessels - EMERALD
WINGS, HOLLAND, MOYLE (no COs listed), all
at Portsmouth
Harbour
defence patrol craft - three
at Portsmouth
Inner
Patrol craft – 12
at Portsmouth
Examination
Service - ten
patrol craft at Portsmouth
Boom
defence vessels - three
at Portsmouth
Rescue
tugs - RESOLVE
(Ty Sk C R Baker RNR), ST OLAVES (Ty Sk H
L Forster RNR), all at Portsmouth,
STALWART (Ty Lt F J Horwood RNR)
Vessel
for salvage duties - minesweeper
TEDWORTH (Lt Cdr W J
Stride MBE Rtd) at Androssan.
Drifter
- EBBTIDE
(no CO listed) at Portsmouth for harbour
duties only.
Schools
and Training Establishments
Navigational School
- DRYAD (Capt T C Armstrong Rtd),
minesweepers
ALRESFORD (Lt Cdr D N Venables Rtd)
repairing, SALTBURN (Lt Cdr F Y Bethell),
both at Portsmouth.
Gunnery School
- EXCELLENT (Capt J P Brind), tug ST
FAGAN (Lt Cdr G H Warren MBE) at Portland
Torpedo
School and Experimental Establishment
- VERNON (Rear Adm B Egerton Rtd),
miscellaneous
ship BLOODHOUND (built similar to an MTB
as tender to VERNON) arr Portland 2 Jun,
armed boarding vessel LAIRDS ISLE (Cdr J
Lunnon
RNR), tug REVUE (Lt H Pearson Rtd),
motor boat, last three at Portsmouth
Submarine
Training Establishment
(Fort Blockhouse) - DOLPHIN
5th
Submarine Flotilla - miscellaneous
ship/tender DWARF (Cdr E S Felton) at
Portsmouth,
submarine depot ship ALECTO (Lt Cdr H C
Cumberbatch) at Portland, submarines
CACHALOT (Lt Cdr J D Luce) at Plymouth
repairing to comp 6 Jul, H.32 (Lt M
J P Walters, Lt J L Livesay from 11 Jun)
at Sheerness refitting to comp 14 Jun,
H.33 (Lt E B Talbot, Lt E P Tomkinson from
11 Jul) at Campbeltown for anti-submarine
training, H.43 (Lt G R Colvin) at Plymouth
for anti-submarine training, L.27
(Lt J D Martin, Lt R E Campbell from 11
Jun) at Portsmouth refitting to comp 29
Jun, OBERON (Lt
C B Crouch) at Portsmouth for training,
OTWAY (Cdr H R Conway)
at Portsmouth for training, TIGRIS (Lt Cdr
H F Bone)
at Portsmouth, Dutch O.9 (Lt Cdr H A W
Goossens), O.10 (Lt Cdr G Quint), both
at Portland for anti-submarine training
Yacht
- VICTORIA AND
ALBERT (Lt W G C Crouch MVO, DSC Rtd) at
Portsmouth
Newhaven
Base
ship - FORWARD (Capt A A Lovett-Cameron Rtd)
Minesweeping
drifter - OCEAN
SUNLIGHT (Ty Sk R J Crane
RNR) at Dover
Examination
Service - two
trawlers at Newhaven
Portsmouth
Command, Portland Sub Command
Portland
Vice Adm Hon E R Drummond CB, MVO
Rtd
Base
ship - BOSCAWEN
40th
Anti-Submarine Group (attached
to OSPREY for instructional purposes) -
anti-submarine trawlers HERTFORDSHIRE (Cdr
J A Shater Rtd) at Portland, OLVINA (Lt
Cdr C G Cuthbertson RNR), TOPAZE (SO, Lt
Cdr J N Hambly MBE),
both at Dover
89th
Anti-Submarine Group (attached
to OSPREY for instructional purposes) -
anti-submarine yachts CONQUEROR (SO, Capt
E T R Chambers AFC Rtd), ST MODWEN (Cdr W
A Ford Rtd), SHEMARA
(Cdr H Buckle Rtd), VALENA (Capt W H Poole
RD RNR), all at Portland
Trawler
- SPINDRIFT
(Lt G J Parry RNR) at Portland
2nd
Motor Anti-Submarine Boat Flotilla - trawler
KALAN (Ty Lt J L Barton
RNVR), att OSPREY for instructional
purposes, fitting out at Irvine, motor
anti-submarine
boats MA/SB.6 (SO, Lt W G Everett, Lt H R
Kidston from 14 Jun) at Harwich,
MA/SB.7 (Pbty Ty S/Lt W H L Richmond RNVR)
arr Dover 5 Jun, MA/SB.8 (Ty S/Lt R S
Anker-Simmonds
RNVR) at Harwich, MA/SB.9 (Pbty Ty S/Lt J
Cutting RNVR) at Harwich, MA/SB.10
(Ty S/Lt P A Williams RNVR) arr
Southampton 6 Jun
Motor
launches –
ML.101 at Portsmouth, ML.102 at St Helens,
IOW
Minesweeping
Group 49 - minesweeping
trawlers COMPUTATOR (Ch Sk C W H Shearing
RNR), LADY ENID (Ch Sk R Masson RNR), NEIL
SMITH (Ty Sk B D Barnet RNR), T R FERRENS
(Lt L A Hill DSC RNR), all at Portland
Minesweeping
drifters - KINDRED
STAR (Ty Sk T W Sheridan RNR), THRIFTY (Ty
Sk G Corney RNR), both at Portland
Examination
Service - three
paddle steamers at Portland, one at
Invergordon
Contraband
Control Service - motor
fishing vessels ETHFA, PTARMIGAN
(no COs listed), b oth at Portland,
harbour
defence patrol craft, two patrol craft at
Portland, one at Dover
Boom
defence vessel - one
at Portland
Rescue
tug - ST
ABBS (Lt T E Brooker Rtd) at sea
WESTERN
APPROACHES COMMAND
Adm Sir M Dunbar-Nasmith VC, Commander-in-Chief
Western
Approaches Command, Devonport Sub
Command
Base
ships - DRAKE (Adm Sir M
Dunbar-Nasmith VC) at Plymouth,
EAGLET (Vice Adm L G E Crabbe CB,
CIE, DSO Rtd) at Liverpool, SPARTIATE (Vice Adm J A G Troup CB Rtd) at Glasgow
Aircraft
carrier - ILLUSTRIOUS
(Capt D W Boyd DSC) at Plymouth, due to
sail for Dakar for trials, but changed to
Bermuda due to French Armistice
Cruisers - heavy cruiser EXETER (Cdr A H C Coe, Eng Off) at
Plymouth repairing
to comp 10 Mar 41 (Capt W N T Beckett MVO,
DSC from 12 Dec), cruiser FROBISHER
(Lt Cdr C H Campbell) at Plymouth rearming
to comp 13 Feb 42 (Capt J F W Mudford
from 13 Jan 42)
Light
cruisers - BONAVENTURE
(Capt H J Egerton) at
Clyde undergoing trials to comp at the end
of Jun, dep 4 Jul for Halifax and Bermuda
for working up,, ENTERPRISE (Capt J C
Annesley DSO) at Plymouth refitting to
comp 22 Jun
Target
ship - CENTURION
(Lt Cdr W F Nicholas Rtd, Capt J B Haly
Rtd from
26 Jul) at Plymouth
refitting
9th
Destroyer Flotilla
(Capt E B K Stevens DSC) - HARVESTER (Lt
Cdr M Thornton)
dep Portland 9 Jun, HAVELOCK (Stevens) dep
Vestfjord covering Narvik evacuation,
HESPERUS (Lt Cdr D G F W MacIntyre) at
Dundee repairing to comp at end of Jun,
HIGHLANDER
(Cdr W A Dallmeyer) dep Scapa Flow 31 May,
HURRICANE (Lt Cdr H C Simms) bldg at
Vickers Armstrong, Barrow to comp 21 Jun,
arr Plymouth 30 Jun to work up
11th
Destroyer Flotilla
(administered by Rear Adm C H Knox-Little
Rtd, Captain
D, Liverpool) - MACKAY (Cdr G H Stokes)
arr Harwich
5 Jun, VANOC (Lt Cdr J G W Deneys) arr
Lerwick 10 Jun, VANQUISHER (Cdr C B
Alers-Hankey
DSC) at Sheerness repairing to comp 16
Jun, VISCOUNT (Lt Cdr M S Townsend OBE,
DSC) arr Greenock 10 Jun, WALKER (Lt Cdr A
A Tait) dep
Vestfjord covering the Narvik evacuation,
WARWICK (Lt Cdr M A G Child) dep
Greenock 9 Jun, WHIRLWIND (Lt Cdr J M
Rodgers)
arr Lerwick 10 Jun, WINCHELSEA (Lt Cdr W A
F Hawkins) arr Chatham 8 Jun repairing to
comp 13 Jun
17th
Destroyer Flotilla
(administered by Capt A H Maxwell-Hyslop
AM, Captain
D, Plymouth), BROKE (Cdr B G Scurfield)
dep Plymouth 9 Jun, VANSITTART (Lt Cdr W
Evershed) at Tyne repairing to comp 22
Jun, VOLUNTEER (Lt Cdr N Lanyon) arr
Lerwick
10 Jun, WANDERER (Cdr J H Ruck-Keene) at
Dover, WHITEHALL (Lt Cdr A B Russell)
at Plymouth, Dunkirk damage repaired 9
Jun, boiler repairs to comp 26 Aug, WITCH
(Lt Cdr J R Barnes) dep Greenock 9 Jun,
WITHERINGTON (Lt Cdr J B Palmer) arr
Greenock
10 Jun, WOLVERINE (Cdr R H Craske) arr
Greenock 10 Jun
Canadian
destroyers - FRASER
(Cdr W G Creery CBE RCN) refitting to comp
11 Jun, RESTIGOUCHE
(Cdr H N Lay RCN) dep 9 Jun, ST
LAURENT (Lt Cdr H G DeWolf RCN) dep 9 Jun,
SKEENA (Lt Cdr J C Hibbard RCN), all dep
or at at Plymouth
Destroyer
- VANITY
(Cdr H J Buchanan RAN from 18 Jun) at
Plymouth refitting as escort destroyer to
comp 12 Aug
Armed
merchant cruisers - CANTON
(Capt G D Belben AM, DSC) dep Portland 7
Jun, CORFU (Capt W G Agnew) dep Clyde 1
Jun, MALOJA (Capt V Hammersley-Heenan
Rtd) dep Clyde 1 Jun, MONTCLARE (Capt H M
Spreckley
Rtd) dep Greenock 1 Jun
Western
Approaches Escort Force
1st
Sloop Division
(administered by Captain D, Plymouth) -
sloops ABERDEEN (Cdr H P Currey)
dep Plymouth 4 Jun, BIDEFORD (Lt Cdr J H
Lewes
DSC) at Portsmouth
repairing to comp early Feb 41,
ENCHANTRESS (Cdr A K Scott-Moncrief)
arr Plymouth 7 Jun, FOWEY (Cdr H B Ellison
DSO)
at Plymouth, SCARBOROUGH (Cdr C T Addis)
dep Liverpool 8 Jun with OB.163GF for
OG.33F,
due back with HGF.34 on 19 Jun, WELLINGTON
(Cdr R E Hyde-Smith) arr Portsmouth 10 Jun
2nd
Sloop Division
(administered by Captain D, Liverpool) -
sloops DEPTFORD (Lt Cdr G A Thring)
dep 30 May, FOLKESTONE (Lt Cdr C F H
Churchill) dep 9 Jun, LEITH (Cdr G R
Waymouth)
arr 9 Jun, ROCHESTER (Cdr G F Renwick)
repairing to comp 27 Jun, SANDWICH (Cdr M
J Yeatman) dep 9 Jun, all dept, arr or at
Liverpool
Corvettes
- ARABIS
(Lt Cdr B Blewitt RNR) arr Dover 9 Jun
with convoy HG.32, CALENDULA
(Lt Cdr A D Bruford RNVR) dep Plymouth 8
Jun, CLARKIA (Lt Cdr F J G Jones RNR) dep
Plymouth 7 Jun, GARDENIA (Lt Cdr T A O
Ellis RNR) dep Portland 9 Jun, GLADIOLUS
(Lt Cdr H M C Sanders
RNR) at Plymouth boiler cleaning to comp
14 Jun, HEARTSEASE
(Lt Cdr E J R North RNR) at Belfast
working up, HIBISCUS (Lt Cdr R Phillips
RNR) arr Plymouth 10 Jun, PERIWINKLE (Lt
Cdr H Row RNR) dep Plymouth 9 Jun
20th
Anti-Submarine Group - anti-tubmarine
trawlers LORD HAILSHAM
(Sk F J J Cannon RNR) dep 8 Jun, LORD
SNOWDEN (Sk G McK Sutherland
RNR), LORD STAMP (Ch Sk J D McKay RNR),
LORD STANHOPE (Sk W R A Hicks RNR), LORD
STONEHAVEN (Sk J Main RNR), all at
Plymouth
__________
Minesweeping
Group 52 - minesweeping
trawlers BRECON CASTLE (Ch Sk F Armitage
RNR), DORINDA (Sk W F Reynolds RNR)
repairing, HATANO (Ch Sk P Cormack RNR),
RADNOR CASTLE (Ch Sk A H Foster RNR), all
at Plymouth
Minesweeping
trawlers - BEN
URIE (Ty Sk G Abram RNR) at Hebburn
fitting out, BILSDEAN
(Ch Sk E C Rowe RNR) at Hebburn fitting
out, EDEN (no CO) at Plymouth scrapping
deferred, LORD INCHCAPE (Ty Sk A H Simpson
RNR) at Plymouth, LUDA LORD (Ty Sk F G W
Banks RNR) at Plymouth, OCEAN VIEW (Ty Sk
G W Mileham RNR) at Plymouth, ROCHEBONNE
(Ch Sk W R Settlefield
RNR) at Hebburn fitting out
Minesweeping
drifter - SALPA
(Ty Sk J W Burwood RNR) at Plymouth under
repair
Special
Service trawlers – minesweeping
trawlers COMET (Lt Cdr S
R J Woods RNR), MANOR (Ty Sk A Rosling RNVR), both at Plymouth
Armed
patrol vessels - two
trawlers at Fleetwood
Examination
Service - special
service vessels SIR WALTER RALEIGH, SIR
RICHARD GRENVILLE (no COs listed), both at
Plymouth
Harbour
defence patrol craft - seven
at Plymouth
Boom
Defence Vessel - one
at Plymouth
Polish
base ship, Plymouth
- GYDNIA
Coastal
minelayer - MELPOMÈNE
(Lt Cdr J H Evans Rtd) at Plymouth
Cable
ships - KILMUN
(Capt H C Pellow Rtd) dep Plymouth 9 Jun,
LASSO (Capt H C B Pipon Rtd)
arr Greenock 2 Jun
Patrol
vessel - patrol
sloop PC.74 (Cdr C E H White DSO Rtd) at
Androssan
School
or Training Establishment
Torpedo
school
- DEFIANCE, Devonport (Rear Adm R B T
Miles Rtd)
Western
Approaches Command, Falmouth Sub Command
Falmouth
Vice Adm Sir Henry K Kitson KBE, CB Rtd
Base
ship - FORTE
83rd
Anti-Submarine Group - anti-submarine
yachts MAID MARION
(Capt J C J Soutter Rtd) at Falmouth, VIVA
II (Capt R L Hamer Rtd) at
Liverpool
Minesweeping
Group 53 - minesweeping
trawler GREEN HOWARD (Ty Sk W E Parsons
RNR) at Plymouth
Minesweeping
trawlers - EARL
ESSEX (Ty Sk C G C Coombe
RNR), WAR WING (Sk W J Foale RNR), both at
Tyne fitting out
Examination
Service - yachts
ARLETTE II, ALOMA (no
COs listed), both at Falmouth
Tender
to Examination Service - yacht
SILVER CLOUD (no CO listed) at Falmouth
Harbour
defence patrol craft - two
at Falmouth, one fitting out at
Southampton
Contraband
Control Service -
yachts KILORAN (Cdr H F Nash Rtd) at
Falmouth, SAPPHO (Capt R C Primrose VD
RNVR Rtd)
dep Plymouth 22 May
Rescue
tugs - MARAUDER
(Ty Lt W J Hammond
RNR) at Campbeltown, SALVONIA (Ty Lt G M
M Robinson RNR) at Falmouth
Western
Approaches Command, Cardiff Sub Command
Swansea
Vice Adm W Tomkinson CB, MVO Rtd
Base
ship, Swansea - LUCIFER
17th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawlers BEDFORDSHIRE
(Sk J W Short RNR), LORD WAKEFIELD (SO, Lt Cdr M B Sherwood Rtd),
CAMBRIDGESHIRE (Ty Sk W
G Euston RNR),
KIRKELLA (Sk G T Lilley DSC RNR), WARWICK
DEEPING (Sk J R Bruce RNR), all at Swansea
80th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
yachts ANNA MARIE (Cdr
F M Simon Rtd), HINIESTA (Cdr H H Horley
Rtd) at Grimsby fitting out, ORACLE (Cdr T
C C Bolster
Rtd), RHODORA (Capt C T A Bunbury OBE
Rtd), all but one at Swansea
Anti-submarine
patrol trawlers - anti-submarine
trawlers CAULONIA (Ty Sk
A J Trolle RNR), HAYBOURNE WYKE (Ty Sk J Stafford RNR),
LADY ELEANOR (Ty Sk J A Atkinson
RNR), LADY ROSEMARY (Ty Sk R J McCulloch
RNR), OGANO (Ty Sk Henry Clarke RNR), all
on passage Hull to Swansea
Minesweeping
trawlers COMMILES
(Ty Sk H F Metson RNR), DARNETT NESS (Ty
S/Lt J G Wood DSM
Pbty RNVR), both at Swansea
Minesweeping
drifters - ALCOR
(Ty Sk A Chipperfield
RNR), GLEN HEATHER (Ty Sk S J Catchpole
RNR), KATHLEEN (Sk J W Chenery RNR),
MERBREEZE (Ty Sk W G A Thompson
RNR), ONE ACCORD (Ty Sk R W Vann RNR),
PARAMOUNT (Sk C E Blowers RNR), all at
Swansea
Examination
Service - pilot
boat ROGER BECK (no CO listed) at Swansea
Harbour
defence patrol craft - two
at Swansea
Cardiff
Harbour
defence patrol craft - three
at Cardiff
Penarth
Auxiliary
Patrol Vessels - six
trawlers at Penarth
Barry
87th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
yachts MIGRANTE (Cdr H
Owen DSC Rtd) at Southampton, ZAZA (Cdr W
H Austin Rtd) at Swansea
Examination
Service - pilot
boat LASS O'DOUNE, drifters CHIMAERA,
BELLE VUE,
all at Barry (no CO’s listed)
Port
Talbot
Auxiliary
Patrol Vessels - four
trawlers requisitioned at Grimsby, two
trawlers at Port Talbot
Western
Approaches Command, Milford Sub Command
Milford
Haven
Rear Adm P E Phillips DSO Rtd
Base
ship - SKIRMISHER
8th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawlers ARSENAL (Sk C
R Radford RNR), DERBY
COUNTY (Sk R Armstrong RNR), HUDDERSFIELD
TOWN (SO, Lt Cdr J G C Gibson Rtd), LEEDS
UNITED (Lt Cdr H L Williams RNVR), YORK
CITY (Sk W Tucker RNR), all at Milford
Haven
Anti-submarine
patrol trawlers - anti-submarine
trawlers ANDANES (Ty Sk
A J Galvin DSC RNR), CAMPINA (Ty
Sk
F Wellbourn
RNR), COMMANDER HORTON (no CO listed),
RAETIA (Ty S/Lt J Clark
Pbty RNVR), SHELDON (Ty Lt R A Mason
RNVR), all at Milford Haven
Examination
Service - yacht
DORADE II, tug FLYING BREEZE, both at
Milford
Haven, drifter GREETINGS at Cardiff (no
COs listed)
Harbour
Defence patrol Craft - three
at Milford Haven, two at Cardiff
Auxiliary
patrol vessels - three
at Milford Haven, five
requisitioned at Hull
Boom
defence vessel - one
at Pembroke Dock
Rescue
tugs - SUPERMAN
at Milford Haven, WITTE ZEE at sea, (no
COs listed)
Western
Approaches Command, Liverpool Sub
Command
Birkenhead
Base
ship - EAGLE II (Cdr H S M Herbert Rtd)
2nd
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawlers CORNELIAN (Ty
Lt H F Hayes Pbty RNVR) at Rosyth, PEARL
(Cdr N B Weir Rtd), RUBY (Ty Lt R P
Chapman
RNR), both at Birkenhead
37th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawler GUAVA (Sk H Clarke
RNR) at Belfast repairing
88th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
yachts ALTAIR (Cdr D H
Rainier) at Birkenhead, EVADNE (Cdr W G A
Shuttleworth Rtd)
at Liverpool, LADY BLANCHE (Cdr C Euman
Rtd) at
Birkenhead, VIRGINIA (Cdr S H S Moxly Rtd)
at Birkenhead, VIVA II (Capt R L Hamer
Rtd)
temporarily attached
Anti-submarine
patrol yacht - CUTTY
SARK (Cdr R H Mack Rtd) at Liverpool
Anti-submarine
patrol trawlers - anti-submarine
trawlerS BUSH (Ty Sk E
Sumner RNR) fitting out, CARENCY (Sk W
Reaich RNR), CORCYRA (Sk B Truefitt RNR),
DESTINN (Ty Sk J McCann RNR), E & F
(no CO listed) fitting
out, ELECTRA II (Ty Sk T Threlfall RNR)
fitting out, GREAT ADMIRAL (Ty Sk D
Nolan Pbty RNR) fitting out, PHRONTIS (Ty Sk J R Carter
RNR)
fitting out, WARLAND (no CO
listed), WARSTAR (Sk W J Barlow Actg RNR),
all at Liverpool
Minesweeping
trawlers - DOON
(Ty Sk J V Bullen RNVR), HORNBEAM (Ty Lt A
G Mathews
RNVR), both at Swansea, MICHAEL GRIFFITHS
(Ty Sk G E Yates RNR), RICHARD CROFT (Ty
Sk R H Maulkinson RNR), both at
Birkenhead, ST OLIVE (Ty Sk J W Kernan RNR
from 3 Aug), STAR OF THE WAVE (Ty Sk J
Wells RNR), both at Jarrow fitting out,
YEZO
(Sk L G Pillar RNR) at Liverpool
Minesweeping
drifters - ADVISABLE
(Ty Sk R Wright RNR), AMALIA (Ty Sk W J
Campbell RNR), BANSHEE (Ty Sk S Platten
RNR), OCEAN LIFEBUOY (Sk A B Utting RNR),
OCEAN VIM (Ty Sk W E Nightingale
RNR), all at Birkenhead
Harbour
Defence patrol Craft - five
motor boats at Birkenhead
Examination
Service - yacht
CACOUNA (no CO listed), trawlers ST ADRIAN
(Ty S/Lt
J D Barrrow Pbty RNVR), ST DOMINICA (Lt
Cdr C W E Pinckney RNR), all at Liverpool
Holyhead
Base
ship - TORCH (Capt J B Kitson DSO Rtd)
1st
Motor Anti-Submarine Boat Flotilla - MA/SB.1
(Lt M E Impey), MA/SB.4 (Lt B
J Anderson), MA/SB.5 (Lt M E Thorpe), all
at Harwich, MA/SB.2 and MA/SB.3
transferred
to Malta
Barrow
Base
ship - CLIO (Cdr F C Corbyn Rtd)
Examination
Service - yachts
MINORA (Ty S/Lt S E Harwood RNVR), SHIONA
(no
CO listed), both at Barrow
Harbour
defence patrol craft - two
at Barrow, one fitting out at
Barrow
Western
Approaches Command, Belfast Sub Command
Belfast
Rear Adm R M King DSO Rtd
Base
ship - CAROLINE
Minesweeping
trawlers - KENNYMORE
(Ty Sk J W Greene
RNR) at South Shields fitting out, RETAKO
(Sk P Welsh RNR) at Granton
Minesweeping
drifters - GLOAMIN
(Ty Sk D Main
RNR), HARVEST REAPER (Ty Sk W Smith RNR),
JEWEL (Ty Sk H G Stone RNR), all at
Belfast
Harbour
defence patrol craft
- five at Belfast
Examination
service - trawlers
SMEATON, ROBINA (no
COs listed), both at Belfast
Larne
Base
ship - RACER (Capt T K Maxwell Rtd)
35th
Anti-Submarine Group - anti-submarine
trawlers BRITISH
GUIANA (Sk S C Turrell RNR) at Belfast,
BRITISH HONDURAS (Sk J Maclean
RNR) at Greenock, PAYNTER (SO, Sk W J P
Salaman
RNR), VICTRIX (Cdr F R Openshaw Rtd),
both at Larne
Anti-Submarine
patrol trawlers - anti-submarine
trawlers CARBINEER II
(Ty Sk J F Nuttall RNR), FLYING WING (no
CO listed), KASTORIA (Ty Sk J S Brennan
RNR), NAMUR (no CO listed), UNITIA (Ty Sk
J Pidgen
RNR), all at Larne
Minesweeping
trawler - SIR
JOHN JOHNSON (no CO listed) at Larne