1.
THE EVOLUTION OF BRITISH NAVAL DEPLOYMENT 1900-1914
HM Battleship Canopus at Malta (Maritime Quest)
In 1900, the prime purpose of the Royal Navy was to protect and
defend the Empire; patrol and protect the trade routes; and to
show a British naval presence in areas of concern, such as the
Mediterranean.
For these tasks the ships of the Royal Navy were allocated to a
number of geographic stations, of which only the Mediterranean
was described as a fleet. These were:
- Mediterranean Fleet
- East Indies Station
- China Station
- Australian Station
- Africa Station
- America and West Indies Station
- Pacific Station
Few fully operational warships were stationed in Home
Waters. Most ships were distributed between the three
traditional home commands:
- Nore Command
- Plymouth Command
- Portsmouth Command
A small force of battleships comprised the Channel Squadron,
which could be reinforced by the older battleships and cruisers
of the Coast Guard. The ships on Coast Guard duty were
distributed around the ports of the United Kingdom as guard
ships- a visible but not very effective presence.
Between 1901 and 1913, the Royal Navy changed from this imperial
role to a battle fleet designed and prepared for conflict in the
North Sea. This was in response to the perceived threat
brought about by the enlargement of the German
Fleet. This process was aided by the generally
beneficial attitude towards other navies which might have posed
a threat elsewhere in the world- the French, the Americans and
the Japanese.
The transition to the North Sea took place in stages, largely as
an attempt to disguise the move, and so not provoke a response
from Germany. Although a major focus of the period is on the
introduction of the 'dreadnought' type battleship, and the
increased allocation of armoured cruisers, torpedo boat
destroyers, and submarines, the establishment of tactical and
administrative organisations such as squadrons and
flotillas must be examined.
In 1900, there were no fleets, squadrons or flotillas such as
existed by 1914. Ships seemed to have been allocated without too
much thought to coherence of class, type, and fighting ability.
Apart from the Mediterranean Fleet, there were few, if any,
subordinate flag officers, to provide tactical leadership for
training and operations.
By 1914, uniformly constituted battle squadrons, cruiser
squadrons, destroyer flotillas, and submarine flotillas, with
appropriate flag officers in command, had been created in home
waters.
Their creation marks the transition to the fleet organisation of
the twentieth century.
The pace and nature of this change is summarised below. They
were most obvious and frequent in the organisation of
warships in home waters; to a lesser extent in the
Mediterranean and China Stations. The other geographic stations
either remained largely untouched, or were abolished.
2.
FLEET ORGANISATION 1900-1914
HM Destroyer Acheron (Photo Ships)
The changes can be summarised in five time periods:
The Channel Squadron - renamed The Channel Fleet,
9.1901
5 battleships
The Cruiser Squadron
The Coast Guard -
unofficially termed 'The Home fleet' when mobilised for summer
manoeuvers. Renamed The Home Fleet, 2.1903
9 battleships-scattered
around the coast
4 cruisers
In November 1904 the Channel
and Home Fleets were re-organised into The Channel Fleet, the
Home Fleet, and the Atlantic Fleet. The extra
battleships were provided by ships withdrawn from the
Mediterranean Fleet and China Station.
Nore Command
torpedo boat destroyers
Plymouth Command
torpedo boat destroyers
Portsmouth Command
torpedo boat destroyers
The Mediterranean Fleet
12 battleships
cruisers
torpedo boat destroyers
As there was no alteration of
status in the surviving stations listed below after 1905, they
are not included in later lists. Their composition
remained largely unchanged. The Admiralty plan was that
the ships of the China, Australian and East Indies Stations
would form a single 'Eastern Fleet' on mobilisation.
The China Station
5 battleships [battleships
withdrawn by 8.1905]
cruisers
torpedo boat destroyers
The Australian Station -
became the responsibility of the Royal Australian Navy 1913
cruisers
The East Indies Station
cruisers
The Cape & West Africa
Station
cruisers
South American Station -
Station abolished in 1904
cruisers
The North America and West
Indies Station (NA&WI) - Station abolished 10.1904
and replaced by 4th Cruiser Squadron based in UK
cruisers
The Pacific Station -
Station abolished 10.1903
cruisers
(2)
January 1905-February 1907
The Channel Fleet -
based at Dover
12 battleships- increased to 18 by 1907
1st Cruiser Squadron
Channel Fleet Flotilla, 1, 2, 3, 4 Divisions
The Atlantic Fleet -
based at Gibraltar to reinforce either the Channel Fleet
or the Mediterranean Fleet
8 battleships- increased to 9 by 1907
2nd Cruiser Squadron
Atlantic Fleet Flotilla-1906
The Home Fleet - ships
at a lesser state of readiness-with nucleus crews. They were
split into 3 divisions:
Nore Division
7 battleships
destroyer flotilla
Portsmouth Division
4 battleships
destroyer flotilla
submarine flotilla
Devonport Division
2 battleships - increased to 4 by 1907
destroyer flotilla
submarine flotilla
also 4th Cruiser Squadron - for training cruises to West
Indies (see NA&WI above)
The Mediterranean Fleet
8 battleships
3rd Cruiser Squadron
Mediterranean Destroyer Flotilla
(3)
March 1907-March 1909
The Channel Fleet -
Remained the fully-manned battle fleet in home waters, merged in
3.1909 with the Home fleet and became the 2nd Division, Home
Fleet
14 battleships
1st Cruiser Squadron
Channel Fleet Flotilla Split into 1DF & 3DF in
3.1909
The Home Fleet - Merged
in 3.1909 with the Channel fleet and became 1st Division, Home
Fleet. This period sees the beginning of the allocation of
dreadnoughts to the Nore as being the nearest base for the North
Sea. Ships in the Nore Division had full crews, and the
others had 3/5th crews.
Nore
Division
7 battleships plus HMS Dreadnought, to which were added
battle-cruisers in 1908
Home Fleet Flotilla - in 3.1909 split into 2DF & 4 DF
5th Cruiser Squadron
also for local defence:
Nore Flotilla
Nore Submarine Flotilla - formed October 1907
Portsmouth Division -
split between 3rd and 4th Divisions 3.1909
5 battleships
also for local defence:
Portsmouth Flotilla
Portsmouth Submarine Flotilla
Devonport Division -
split between 3rd and 4th Divisions 3.909
3 battleships
also for local defence:
Devonport Flotilla
Devonport Submarine Flotilla
and 4th Cruiser Squadron-continues training cruises to West
Indies
The Atlantic Fleet -
continued in its role as reinforcement for either the Channel
Fleet of the Mediterranean Fleet.
8 battleships
2nd Cruiser Squadron
no destroyers
The Mediterranean Fleet
6 battleships
3rd Cruiser Squadron
Destroyer Flotilla
(4)
March 1909-April 1912
The ships in home waters were grouped into a single fleet - the
Home Fleet. Within that
fleet there were two levels of availability. The ships of the
1st and 2nd Divisions were fully operational, while those of the
3rd and 4th divisions were partially manned. The Atlantic
Fleet and Mediterranean
Fleet continued as separate entities.
The Home Fleet
1st
Division - became 1st Battle Squadron in 5.1912
7 dreadnoughts
1st Cruiser Squadron
1st Destroyer Flotilla
2nd Division - became
2nd Battle Squadron in 5.1912
10 pre-dreadnoughts
2nd Cruiser Squadron
2nd Destroyer Flotilla
3rd/4th
Divisions - administered by a single flag officer of
Vice Admiral rank
Nore
8 pre-dreadnoughts
3rd Destroyer Flotilla
Nore Submarine Flotilla, split into III and VII Submarine
Flotillas, 4.1910
Portsmouth
4 pre-dreadnoughts
4th Destroyer Flotilla
Portsmouth Submarine Flotilla
split into II and IV
Submarine Flotillas, 4.1910
V Submarine Flotilla formed as training unit, 4.1910
Devonport
3-7 pre-dreadnoughts
5th Destroyer Flotilla- to Mediterranean 1911, replaced by
7th Destroyer Flotilla
Devonport Submarine Flotilla
split into I Flotilla and VI
Flotilla [a training unit], 4.1910-
also
4th Cruiser Squadron - continues cruises to West Indies
6th Destroyer Flotilla - commands a variety of tbd's from each
home port
The Atlantic Fleet -
became 3rd Battle Squadron 4.1912
7 pre-dreadnoughts
5th Cruiser Squadron
The Mediterranean Fleet
- became 4th Battle Squadron 4.1912
6 pre-dreadnoughts
6th Cruiser Squadron
Destroyer Flotilla- replaced by 5th Destroyer Flotilla in 1911
The final concentration of
British naval power in home waters took place on 1st May 1912
when a new organisation was established -
The Home Fleets.
The CinC Home Fleets had direct
command of the First Fleet; and a Vice Admiral commanded the
Second and Third Fleets. Each of the three fleets
represented a different level of availability. The First
Fleet was composed of ships in full commission; the Second
Fleet of ships with 50% manning levels; and the Third Fleet
with ships laid up in reserve under care and maintenance
parties.
Patrol Flotillas and Submarine Flotillas were established outside
this organisation.
The original attention to withdraw battleships from Malta to
Gibraltar as 4th Battle Squadron, First Fleet, drew such
criticism the Admiralty established the 1st Cruiser Squadron
at Malta in January 1913, to which was added the 2nd
Battle-cruiser Squadron in August 1913.
1st Battle Squadron
1st Cruiser Squadron - to Battle-cruiser Squadron 1.13
1st Destroyer Flotilla
2nd Battle Squadron
2nd Cruiser Squadron
2nd Destroyer Flotilla
3rd Battle Squadron
3rd Cruiser Squadron
3rd Destroyer Flotilla
4th Battle Squadron
4th Cruiser Squadron
4th Destroyer Flotilla
5th Battle Squadron
5th Cruiser Squadron
6th Battle Squadron
6th Cruiser Squadron
Training Squadron - established at Queenstown 2.1913
PATROL FLOTILLAS
[u/c Admiral of Patrols]
6th Destroyer Flotilla, Portsmouth
7th Destroyer Flotilla, Devonport
8th Destroyer Flotilla, Chatham
9th Destroyer Flotilla, Sheerness
I Submarine Flotilla, Devonport - split into 1st and 3rd
Flotillas, 4.1913
II Submarine Flotilla, Portsmouth - split into 2nd and 8th
Flotillas, 4.1913
III Submarine Flotilla, Nore - retitled 5th Flotilla, 4.1913
IV Submarine Flotilla, Portsmouth - retitled 4th Flotilla,
4.1913
VII Submarine Flotilla, Nore - split into 6th and 7th
Flotillas, 4.1913
The 9th Submarine Flotilla was formed at Lamlash 4.1914
7th Battle Squadron
8th Battle Squadron
7th Cruiser Squadron
8th Cruiser Squadron
9th Cruiser Squadron
10th Cruiser Squadron
11th Cruiser Squadron
Nore Local Defence Flotilla
Portsmouth Local Defence Flotilla
Devonport Local Defence Flotilla
Note
on the Transition of the Home Fleets to the Grand Fleet and
Channel Fleet, 1912-1914
From
May 1912, the CinC Home Fleets had overall responsibility
for the three fleets, and he was also CinC First
Fleet. A Vice Admiral - under him - commanded both
the Second and Third Fleets. They became separate commands
on mobilisation.
Until
his departure in August 1914, Admiral Sir George Callaghan
was CinC Home Fleets as well as CinC First Fleet. Vice
Admiral Sir Frederick Hamilton commanded the
Second and Third Fleets. He was succeeded by Vice
Admiral Sir Cecil Burney in December 1913.
On
mobilisation, Callaghan was replaced by Sir John Jellicoe
as CinC Grand Fleet [the renamed First Fleet], Sir Cecil
Burney became CinC Channel Fleet, and Vice Admiral
Sir Alexander Bethell moved from the War College to take
over the Third Fleet.
some cruisers, but not formed as a squadron
5th Destroyer Flotilla
1st Cruiser Squadron from 1.1913
2nd Battle-cruiser Squadron from 8.1913
3.
DISTRIBUTION OF BATTLESHIPS 1900-1914
(1)
1900-1904
HMS Jupiter (Cyber Heritage)
Coast
Guard/Home Fleet |
Channel
Sqn/Fleet |
Mediterranean
Fleet |
China
Station-8.05 |
Benbow-4.04
Camperdown-6.03
Collingwood-6.03
Howe-10.01
Rodney-2.01
Nile-2.03
Trafalgar-8.02
12.00-Hood-12.01
2.01-Anson-5.04
4.01-Revenge
10.01-Empress of India
12.01-Resolution
8.02-Royal Sovereign
2.03-Royal Oak
6.03-Hood
5.04-Swiftsure
5.04-Triumph
5.04-Exmouth
In
Reserve
10.03-Goliath
6.04-Canopus
6.04-Resolution |
Resolution-11.01
Repulse-4.02
Majestic
Magnificent
Prince George-6.04
Jupiter
Hannibal
2.04-Victorious
2.04-Caesar
7.04-Illustrious |
Renown [FF]-5.04
Hood-4.00
Ramillies [F]-8.03
Revenge-6.00
Royal Oak-6.02
Royal Sovereign-8.02
Empress of India-11.01
Caesar-2.04
Illustrious-7.04
Canopus-4.03
Ocean-1.01
Victorious-9.03
9.01-Implacable
10.01-Formidable
10.01-Hood-12.02
1.02-Bulwark [F]
2.02-Irresistible
4.02-Vengeance
6.02-London
6.02-Repulse-11.03
12.02-Venerable
2.03-Russell-1.05
6.03-Exmouth-1.05
10.03-Montagu-1.05
11.03-Duncan-1.05
11.03-Albemarle-1.05
4.04-Prince of Wales
9.04-Queen |
Barfleur-1.02
Centurion-8.01
Victorious-3.00
3.00-Goliath-10.03
11.00-Glory-10.05
1.01-Ocean-8.05
8.01-Albion-8.05
6.03-Vengeance-8.05
8.03-Centurion-8.05
|
(2)
January 1905-March 1907
HMS Albion (Photo Ships )
Home
Fleet |
Channel
Fleet |
Atlantic
Fleet
|
Mediterranean
Fleet |
Nore Division
Goliath-1.06
Ramillies
Repulse
Royal Oak-1.07
Hood-1.07
5.05-Albion
8.05-Ocean-1.06
Portsmouth Division
Canopus-5.05
8.05-Revenge
12.06-Majestic-2.07
12.06-Glory
1.07-Royal Sovereign
Devonport Division
8.05-Hannibal-1.07
8.05-Vengeance-5.06
1.07-Royal Oak
1.07-Hood
2.07-Resolution
2.07-Repulse |
Revenge-8.05
Royal Sovereign-2.07
Caesar
Hannibal-8.05
Swiftsure
Triumph
Albemarle
Cornwallis
Duncan
Exmouth
Montagu
Russell
8.05-Albion-4.06
8.05-Prince George
9.05-Jupiter
10.05-Glory-10.06
1.06- Goliath
1.06- Canopus
1.06- Ocean
4.06-Illustrious
4.06-Victorious
5.06-Vengeance
10.06-Mars
1.07-Hannibal |
Majestic-11.06
Magnificent-11.06
Mars-3.06
Jupiter-9.05
Hannibal-2.05
Victorious-1.07
Caesar-3.05
Illustrious-9.05
2.05-Prince George-7.05
3.05-Commonwealth
3.05-King Edward VII
6.05-New Zealand
7.05-Dominion
7.05-Hindustan
7.05-Canopus-1.06
11.06-Africa
11.06-Britannia |
Implacable
Formidable
Irresistible
London
Bulwark
Venerable
Prince of Wales
Queen |
(3)
March 1907-March 1909
HMS Hibernia (Maritime Quest)
Home
Fleet |
Channel
Fleet |
Atlantic
Fleet
|
Mediterranean
Fleet |
Nore Division
Majestic-6.08
Magnificent-2.09
Bulwark
London-6.08
Dreadnought [F]
5.08-Vengeance
6.08-Victorious
10.08-Swiftsure
1.09-Bellerophon
Portsmouth Division
Prince George
Goliath
Canopus-3.08
Jupiter
Glory-9.07
Devonport Division
Mars
5.07-Caesar
5.07-Hannibal
6.08-Majestic |
King Edward VII [F]
Africa
Britannia
Commonwealth
Dominion
Hibernia
Hindustan
New Zealand
Illustrious-6.08
Ocean-6.08
Vengeance-5.08
Hannibal-5.07
Swiftsure-10.08
Triumph |
Exmouth [F]-11.08
Albemarle
Cornwallis
Duncan-11.08
Russell
Albion-8.08
Caesar-5.07
11.08-Queen
2.09-Prince of Wales |
Queen [F]-12.08
Prince of Wales-2.09
Implacable-2.09
Formidable-4.08
Irresistible-1.08
Venerable-1.08
9.07-Glory
1.08-Canopus
4.08-Ocean
11.08-Exmouth [F]
12.08-Duncan |
(4)
April 1909-April 1912
HMS Bellerophon (Maritime Quest)
Home
Fleet -
1 & 2 Divisions |
Home
Fleet -
3 & 4 Divisions |
Atlantic
Fleet |
Mediterranean
Fleet |
1st Division
Dreadnought [FF]
Bellerophon
5.09-Superb
5.09-Temeraire
1.10-Collingwood
1.10-St Vincent
2.10-Vanguard
5.11-Neptune [FF]
7.11-Colossus
7.11-Hercules
1.12-Orion
4.12-Monarch
2nd Division
King Edward VII [F]
Africa
Britannia
Commonwealth
Dominion
Hibernia
Hindustan
New Zealand [12.11-renamed Zealandia]
Irresistible-5.10
Bulwark-3.10
1.11-Lord Nelson
5.11-Agamemnon |
3rd Division
Nore
Caesar-4.11
Magnificent-2.11
Victorious-1.11
3.10-Bulwark [F]
2.11-Irresistible
Portsmouth
Illustrious-5.12
Jupiter-5.12
3.10-Albemarle-1.12
Devonport
Hannibal
Majestic
Mars
1.11-Victorious
2.11-Magnificient
4.11-Caesar
4th Division
Nore
Canopus
Glory
8.09-Albion
2.10-Ocean
Portsmouth
Prince George-8.11
Devonport
8.11-Prince George |
Albemarle-3.10
Cornwallis-8.09
Russell-7.09
Queen
Prince of Wales
5.09-Implacable
5.09-Formidable
10.09-Venerable
2.10-London |
Canopus-12.09
Ocean-2.10
Duncan
Exmouth
Swiftsure
Triumph
7.09-Russell
8.09-Cornwallis |
HMS Iron Duke in 1920's (Maritime Quest)
First
Fleet |
Second
Fleet |
Third
Fleet |
Overseas |
Neptune [FF]-11.12
King George V [FF]-7.14
Iron Duke [FF]
1st Battle Squadron
Dreadnought-12.12
Bellerophon-3.14
Superb
Temeraire-7.14
Collingwood
St Vincent
Vanguard
11.12-Neptue
12.12-Colossus
2nd Battle Squadron
Colossus-12.12
Hercules
Orion
Monarch
Conqueror
Thunderer
Agamemnon-9.13
Lord Nelson-9.13
3.13- Ajax
6.13- Centurion
10.13-Audacious
3rd Battle
Squadron*
King Edward VII
Africa
Britannia
Commonwealth
Dominion
Hibernia
Hindustan
Zealandia
4th Battle Squadron
Duncan-5.13
Exmouth-7.13
Russell-9.13
Cornwallis-3.14
12.12-Dreadnought
9.13-Agamemnon
9.13-Lord Nelson
3.14-Bellerophon
7.14-Temeraire |
5th Battle Squadron
Prince of Wales
Queen
Bulwark
London
Venerable
Formidable
Implacable
Irresistible
6th Battle Squadron
Swiftsure-3.13
Triumph-8.13
Albemarle
5.13-Duncan
7.13-Exmouth
9.13-Russell
3.14-Cornwallis |
7th Battle Squadron
[Devonport]
Caesar
Jupiter
Hannibal
Illustrious
Majestic
Magnificent
Mars
Prince George
Victorious
8th Battle Squadron
[Pembroke Dock]
Albion
Canopus
Glory
Goliath
Ocean
TS, Nore
Vengeance |
Mediterranean
* 3BS detached to Adriatic 1.12-6.13
East Indies
3.13-Swiftsure
[in reserve]
China
8.13-Triumph
[in reserve]
|
4. DISTRIBUTION OF ARMOURED CRUISERS AND BATTLE-CRUISERS
1902-1914
(1)
1902-1904
HMS Sutlej (Cyber Heritage/Terry Phillips)
Home
Fleet
The Cruiser Squadron |
Mediterranean
Fleet |
China
Station
|
Australian
Station |
5.02-Sutlej
11.02-Hogue-5.04
11.02-Good Hope [F]-3.05
1.03-Drake-12.04
10.03-Kent
11.03-Bedford
11.03-Donegal
12.03-Berwick
12.03-Monmouth
3.04-Essex |
4.02-Aboukir
11.02-Bacchante
4.04-Lancaster
5.04-Suffolk
11.04-Leviathan |
5.01-Cressy
6.03-Leviathan-11.04
12.03-King Alfred
5.04-Hogue |
1.04-Euryalus |
(2)
January 1905-March 1907
HMS Good Hope (Photo Ships)
1st
Cruiser Squadron,
Channel Fleet
Good Hope [F]
Essex-3.05
Donegal-9.05
Kent-8.05
Monmouth-1.06
6,05-Antrim
8.05-Hampshire
9.05-Roxburgh
10.05-Devonshire
1.06-Argyll
|
2nd
Cruiser Squadron,
Atlantic Fleet
Drake [F]
Bedford-1.06
Berwick-3.06
Cornwall-12.06
Cumberland-11.06
1.06-Black Prince
3.06-Duke of Edinburgh |
3rd
Cruiser Squadron,
Mediterranean
Bacchante [F]-1.05
Aboukir-6.05
Lancaster
Suffolk
Leviathan [F]
6.05-Carnarvon
11.06-Bacchante [F] |
4th
Cruiser Squadron,
for NAWI cruises
5.06-Euryalus
5.06-Hogue
5.06-Sutlej |
Home
Fleet, Portsmouth
12.04-Cressy-2.07
2.05-Bacchante-11.06
3.06-Berwick |
Home
Fleet, Devonport
Niobe
3.06-Essex
6.06-Donegal
12.06-Cornwall |
China
Station
King Alfred [F]
Hogue-5.06
Sutlej-5.06
10.05-Donegal-6.06
5.06-Kent
5.06-Monmouth
2.07-Bedford |
Australian
Station
Euryalus-2.06 [not replaced] |
(3)
March 1907-March 1909
HMS Hampshire (Photo Ships)
1st
Cruiser Squadron,
Channel Fleet
Good Hope [F]-12.08
Argyll
Hampshire-12.08
Roxburgh-12.08
3.07-Black Prince
3.07-Duke of Edinburgh
12.08-Drake [F]
|
2nd
Cruiser Squadron,
Atlantic Fleet
Drake [F]-12.08
Antrim-9.08
Devonshire
Carnarvon
12.08-Good Hope [F] |
3rd
Cruiser Squadron,
Mediterranean
Bacchante [F]
Aboukir
Lancaster
Suffolk |
4th
Cruiser Squadron,
for NAWI cruises
Euryalus
Hogue-5.08
Sutlej
Cressy
Cumberland
1.08-Cornwall |
5th
Cruiser Squadron,
Home Fleet
Leviathan [F]-3.08
Achilles
Cochrane
Natal
Warrior
3.08-Shannon [F]
5.08-Minotaur
2.09-Defence |
Home
Fleet/Nore
(battlecruisers)
6.08-Invincible
1.09-Inflexible
3.09-Indomitable |
China
Station
King Alfred [F]
Bedford
Kent
Monmouth |
Reserve
Portsmouth
Essex
Devonport
Donegal
Cornwall-1.08
3.08-Leviathan |
(4)
April 1909-April 1912
HMS Inflexible (Photo Ships)
1st
Cruiser Squadron,
Home Fleet
Invincible
Inflexible
Indomitable
2.11-Indefatigable
(battlecruisers)
Defence
Minotaur |
2nd
Cruiser Squadron,
Home Fleet
Shannon [F]
Achilles
Cochrane
Natal
Warrior
Good Hope-8.09 |
4th
Cruiser Squadron,
for NAWI
Leviathan [F]
Berwick
Cornwall
Cumberland
Donegal
Essex
Cressy- 8.09
|
5th
Cruiser Squadron,
Atlantic Fleet
Drake [F]
Black Prince
Duke of Edinburgh
Argyll
Devonshire-8.09 |
6th
Cruiser Squadron,
Mediterranean |
3rd
& 4th Divisions |
China
Station
|
Bacchante [F]
Aboukir
Lancaster
Suffolk
12.11-Hampshire |
Nore
Antrim
Hogue
8.09-Cressy
Portsmouth
Hampshire-12.11
Roxburgh
Euryalus-.11 |
Devonport
Carnarvon
Sutlej
8.09-Devonshire
.11-Euryalus |
King Alfred [F]
Bedford-lost 21.8.10
Kent
Monmouth
.10-Minotaur [F] |
(5)
May 1912-July 1914
HMS Princess Royal (Photo Ships)
1st
Cruiser Squadron,
1st Battlecruiser Sqn, First Fleet,
1.13
Invincible-8.13
Inflexible-11.12
Indomitable-8.13
Indefatigable-12.13
Defence-11.12
6.12-Lion
11.12-Princess Royal
9.13- Queen Mary
12.13-New Zealand [det to NZ 11.12-12.13]
|
2nd
Battlecruiser Squadron,
Mediterranean
11.12-Inflexible
8.13-Invincible
8.13-Indomitable
12.13-Indefatigable
|
1st
Cruiser Squadron, Mediterranean 1913-
Defence [F]
Black Prince
Duke of Edinburgh
Warrior |
2nd
Cruiser Squadron,
First Fleet
Achilles
Cochrane
Natal
Warrior-.13
.13-Shannon [F]
|
3rd
Cruiser Squadron,
First Fleet
Shannon [F]-12.12
Drake-12.12
Good Hope-12.12
Argyll
Lancaster-12.12
Black Prince-.13
Duke of Edinburgh-.13 |
4th
Cruiser Squadron,
First Fleet for NAWI
Leviathan [F]-2.13
Berwick
Cornwall
Cumberland
Donegal-1.14
12.12-Aboukir-.13
12.12-Lancaster
1.14-Essex
|
5th
Cruiser Squadron,
Second Fleet
Antrim-12.12
12.12-Carnarvon
12.12-Lancaster-.13
.13-Kent [refit]
.13-Monmouth |
6th
Cruiser Squadron,
Second Fleet
12.12-Good Hope [Portsmouth]
.13-Leviathan [Nore]
.13-Drake [Portsmouth]
.13-King Alfred [Portsmouth] |
7th Cruiser
Squadron,
Third Fleet, Nore
Bacchante
Cressy
Euryalus
Hogue
Sutlej
12.12-Aboukir |
China
Station
Minotaur
King Alfred-11.12
Hampshire
Kent-8.13
Monmouth-.13
11.12-Defence-.13 |
5.
DISTRIBUTION OF PROTECTED CRUISERS 1900-1914
Largely designed for trade protection and imperial
policing, protected cruisers were widely scattered
amongst the various commands and stations, and, often
spent long periods in those commands. They were
classified as 1st Class, 2nd Class, and 3rd Class.
First Class mounted 9.2" guns; Second Class had 6" guns,
and Third Class only 4" guns. Up to 1904/5, the Royal Navy
operated a large number of protected cruisers. Many of the
older vessels did not survive Admiral Fisher's axe in
1904-1905, and many of the survivors were reduced to
reserve or ancilliary roles. As no new ships were
commissioned after 1904, their diminished steadily before
1914.
First class |
|
Second class |
|
Third class |
|
|
|
|
|
HMS
St George (Photo Ships) |
|
HMS Brilliant (Cyber Heritage) |
|
HMS
Pelorus (Photo Ships) |
|
First
class |
Second
class |
Third
class |
Cruiser
Training Squadron |
Diadem-.02
Niobe-11.02
St George-11.02
11.02-Endymion-12.04
4.03-Edgar-3.04
5.03-Hawke-12.04
5.04-Theseus-1.05 |
Juno-11.02
Minerva-11.02
9.00-Hyacinth-.03
01-Brilliant-.03
.02-Medusa-.03
.02-Medea-.03 |
|
Home
Fleet 1903-1905 |
|
2.03-
Dido-1.05
.03- Venus-.04
.04- Juno-.05 |
|
Channel
Sqn/Fleet |
|
Arrogant-.01
Furious-6.02
6.02-Doris-.05
.03-Hermes-.05 |
Pactolus-.
03
Pelorus-.01
.01-Prometheus-.04 |
Mediterranean
Fleet |
|
Astraea-.00
Dido-.00
Isis-.02
Thetis-.02
Venus-.01
Vindictive-2.04
1.01-Diana
3.01-Naiad-6.04
.01-Gladiator-11.03
.02- Intrepid-.04
5.02-Hermione-8.04
1.03-Furious-1.05
.04-Astraea-7.04
.04-Venus
6.04-Minerva |
Barham
.00-Pyramus-.04
11.00-Pioneer-1.05
.01-Pandora-.04
.01-Pegasus-.05 |
North
America & West Indies
|
Crescent-10.02
6.02-Ariadne-8.05 |
Indefatigable-5.05
Tribune-.04
.00-Charybdis-.05
10.02-Retribution-.04
.04-Highflyer |
Pallas-11.04
Pearl-.01
Proserpine-.01
.00-Psyche-.02 |
South
American Station
|
|
Flora-.01
.01-Cambrian-.05
.03-Brilliant-.04 |
Pegasus-.01
.03-Blanche-.04 |
Cape
& West Africa |
4.00-Argonaut-2.04
3.01-Gibraltar-6.04
3.04-Crescent
|
Doris-6.01
Forte
Magicienne-3.01
Sappho-.02
.00-Sybille-lost 16.1.01 |
Philomel-.02
.04-Barrosa-.05 |
East
Indies Station |
|
Eclipse-.01
.01-Highflyer-.03
.01-Fox |
Marathon-.01
Melpomene-.00
Pomone-.04 |
China
Station |
Aurora-.02
Orlando-.02
Undaunted-.00
Terrible-10.02
Endymion- 9.02
4.00-Argonaut-2.04
.01-Blenheim-3.04
.02-Powerful
3.02-Amphitrite
1.04-Andromeda |
Bonaventure-.01
Iphigenia-.00
.00-Astraea-.01
6.00-Dido-12.01
4.01-Talbot-8.04
5.01-Eclipse-.04
.02-Thetis
.03-Sirius
.03-Iphigenia
.04-Bonaventure
7.04-Astraea
|
Barrosa-12.01
Barracouta-.03
.00-Blanche-.03
.03-Barrosa-.04
Pique
Philomel-3.02
12.01-Pearl-11.04 |
Australian
Station |
Royal
Arthur |
|
Katoomba-.05
Mildura-.05
Ringarooma-.04
Tauranga-.05
Wallaroo-.05
2.01-Phoebe
.03-Psyche |
Pacific
Station
|
Narcissus-.01
.01-Imperieuse-.02
1.02-Grafton-.05 |
Amphion-.04
Arethusa-.03
Leander-.01
Phaeton-.03
.03-Bonaventure-.04 |
|
Reserve Fleet
|
Nore |
2.02-Diadem-3.05
2.04-Argonaut |
.04-Pique
.04-Vindictive |
|
Portsmouth |
Gibraltar-3.01
Europa-1.05
2.02-Andromeda-12.03
3.03-Spartiate-1.05
.03-Powerful-.05 |
|
|
Devonport |
11.02-Niobe |
.04-Rainbow |
|
First class
|
|
Second class
|
|
Third class
|
|
|
|
|
|
HMS
Crescent |
|
HMS
Doris
(all Photo Ships) |
|
HMS
Pegasus |
|
First
class |
Second
class |
Third
class |
Channel
Fleet/Home Fleet
|
|
1.05-
Dido-.07
.05- Juno-.10
.07-Talbot-.09
.09-Isis-.10 |
|
Atlantic
Fleet-1912
|
|
Arrogant-.09
2.08-Venus-.12
.09-Doris-.10 |
|
Minelayer
Squadron, Nore
|
|
.07-Andromache
.07-Iphigenia
.07-Naiad
.08-Apollo
.08-Latona
.09-Intrepid
.09-Thetis |
|
Training
Sqn, Queenstown 1.13-
|
Crescent
Royal Arthur
Edgar
Endymion
Gibraltar
Grafton
Hawke
Theseus |
|
|
Mediterranean
Fleet
|
|
Diana-.13
Venus-2.08
Minerva-8.12
.05-Juno-.05 |
Barham-.12
Philomel-2.09
7.09-Medea-.13 |
4th
Cruiser Sqn, NA & WI
|
1.05-Gibraltar-5.05
1.05-Hawke-8.06
1.05-St George-8.06
2.05-Edgar-2.06
7.05-Royal Arthur-5.06 |
9.05-Eclipse-.06
.05-Isis-.07 |
|
Newfoundland
Fisheries |
|
1.05-Sappho-.11
1.05-Scylla-.13
2.05-Latona- 5.06
1.06-Indefatigable-1.10
.06-Brilliant-.11
10.12-Sirius-.13 |
|
Cape
& West Africa |
Crescent-6.07
|
Forte-6.07
4.07-Hermione-4.09
4.09-Forte-6.13
2.13-Hyacinth
4.13-Astraea |
.08-Pandora-.12 |
East
Indies Station
|
|
Fox-1.07
Hermes-.07
1.07-Highflyer-7.08
.08-Hyacinth-2.13
2.11-Highflyer-11.13
7.08-Fox |
.05-Perseus-9.13
.05-Proserpine-.08
.09-Philomel-.13 |
China
Station
|
Andromeda-7.06
3.05-Diadem-4.07 |
Iphigenia-5.06
Bonaventure-5.06
Astraea-.11
.05-Flora-.13 |
|
Australian
Station
|
Royal
Arthur-.06
.06-Powerful-.09 |
Challenger-10.12
11.05-Encounter
12.05-Cambrian-1.14 |
Phoebe-12.05
Psyche
Pegasus-.12
Prometheus-.11
7.05-Pioneer
.06-Pyramus
.13-Philomel |
Reserve Fleet
|
Nore |
Argonaut-6.09
1.05-Europa-12.05
1.05-Endymion-.12
.05-Gibraltar-.06
8.05-Amphitrite-2.07
5.06-Edgar-.07
6.06-Andromeda-.07
.06-Hawke-2.13
|
Pique-.11
Vindictive-.12
.05-Charybdis-.10
.07-Dido-.12
.11-Astraea-.13 |
|
Portsmouth |
1.05-Grafton-1.13
8.05-Ariadne-.13
.05-Terrible-.12
12.05-Spartiate-.13
.06-Royal Arthur- 1.13
10.06-Argonaut-7.14
.07-Edgar-1.13
.07-Crescent-1.13
4.07-Diadem-7.14
.09-Powerful-.13
.09-Hawke-1.13.12-Endymion-1.13 |
Gladiator-lost
25.4.08
Furious-.12
Hermione-.07
.06-Doris-.08
.07-Eclipse-7.14
.07-Terpsichore-.13 |
|
Devonport |
Niobe-9.10
1.05-Theseus-1.13
1.06-Europa-7.14
.06-St George-.09
.06-Gibraltar-1.13
2.07-Amphitrite-.14
.07-Andromeda-9.13 |
Rainbow-.10
.05-Aeolus-.11
.06-Sirius-.11
.06-Spartan-to HS
.07-Iris-.09
.11-Charybdis
|
|
Firth of
Forth |
|
Retribution-.11 |
|
6.
SCOUT CRUISERS 1905-1914
Cruisers of this type had two main roles. They would
lead and give gunfire support to destroyer flotillas; and
they could be attached to battle squadrons for signal
repeating duties.
HMS Amethyst (Cyber Heritage)
Home
Fleet/4CS
1.05-Diamond |
Channel
Fleet
Topaze
2.05-Sapphire [DF]
4.05-Sentinel
9.05-Patrol |
Atlantic
Fleet
3.05-Amethyst
7.05-Pathfinder [DF] |
Reserve
10.05-Adventure [N]
6.06-Attentive [N]
9.05-Forward [P]
9.05-Foresight [P]
7.05-Skirmisher [D] |
(2)
March 1907-March 1909
HMS Patrol (Cyber Heritage)
Home Fleet
Topaze
Adventure [1DF]
Pathfinder [Nore]
Patrol [Portsmouth]
Sentinel [Devonport] |
Channel
Fleet
Sapphire [DF]
Skirmisher
.07-Diamond
10.07-Forward |
Atlantic
Fleet
Diamond-.07
Amethyst |
Reserve
Attentive [N]
Foresight [P] |
(3)
April 1909-April 1912
HMS Attentive (Photo Ships)
Home
Fleet |
Home
Ports |
South
America |
Reserve |
1 DF
Adventure-4.11
Pathfinder-8.10
6.09-Boadicea
8.10-Patrol
11.10-Blanche
2 DF
Foresight-8.10
Skirmisher-8.10
2.10-Bellona
4.11-Adventure
12.11-Active
.12-Attentive |
3 DF/Nore
Diamond
Patrol-8.10
8.10-Forward
8.10-Foresight
4
DF/Portsmouth
Topaze
Forward-8.10
8.10-Pathfinder
8.10-Skirmisher
5
DF/Devonport
Sapphire
Sentinel
7
DF/Devonport
5.11-Blonde
8 DF/Nore
.11-Amethyst |
Amethyst-.11 |
None |
HMS Amphion (Cyber Heritage/Terry Phillips)
Battle
Squadrons 4.13- |
First
Fleet |
Home
Ports |
Reserve
|
1 BS-Boadicea
2 BS-Bellona
3 BS-Blanche
4 BS-Blonde
5 BS-Diamond
Sapphire
6 BS-Topaze |
1 DF
Blonde-4.13
7.13-Attentive-1.14
10.13-Fearless
2 DF
Adventure-7.13
Attentive-7.13
Bellona-4.13
Active
3 DF
Forward
Boadicea-4.13
3.13-Amphion
4 DF
Topaze-.13
Skirmisher-7.13
Blanche-4.13
5 DF
Sentinel-.13 |
6 DF,
Portsmouth
7.13-Adventure
7.13-Foresight
.13-Sentinel
1.14-Attentive
7 DF,
Devonport
Sapphire-.13
7.13-Skirmisher
8 DF,
Nore
Amethyst
10.13-Pathfinder
9 DF,
Nore
Diamond-.13
.13-Sentinel-.13
1.14-Patrol
Queenstown
.13-Patrol-1.14 |
Foresight [N]-7.12
Patrol
[N]-.13
Pathfinder [P]-10.13 |
7.
LIGHT CRUISERS 1910-1914
|
|
|
HMS
Liverpool (Photo Ships) |
|
HMS
Weymouth (Photo Ships) |
A new type of medium size cruiser for trade protection
duties which were often assigned to the battle fleets for
reconnaissance duties.
Home
Fleet/First Fleet |
Mediterranean
|
Other
Stations |
China
|
1st
Light Cruiser
Squadron.13-
9.10-Glasgow-5.11
10.10-Liverpool-.13
12.10-Bristol-5.14
1.11-Gloucester-1.13
9.11-Falmouth
10.11-Dartmouth-9.13
10.11-Weymouth-6.13
11.12-Southampton
12.12-Chatham-7.13
3.13- Dublin-7.13
2.14- Birmingham
4.14- Lowestoft
4.14- Nottingham
.14-Liverpool |
4.12-Yarmouth-8.13
1.13-Gloucester
.13-Liverpool-.14
6.13-Weymouth
7.13-Chatham
7.13-Dublin |
West Indies
5.14-Bristol
South
America
5.11-Glasgow
East Indies
9.13-Dartmouth
|
10.10-Newcastle
8.13-Yarmouth |
|
|
|
HMS
Dwarf (Photo Ships) |
|
HMAS
Torch
(Australian War Memorial) |
Employed on foreign
stations as an economical supplement to the protected
cruisers.
West
Indies
.02-Alert-.06
.02-Fantome-.06
West
Africa
Dwarf
South
America
Basilisk-.04 |
Cape
.02-Beagle-.06
.02-Odin-.11
.06-Rinaldo-.12
East
Indies Station
.02- Merlin-.06
.06- Alert-.14
.11- Odin
|
China
Station
Algerine-.06
Vestal-.05
Bramble
Britomart
Thistle
.01-Mutine-.06
.01-Phoenix-.03
.01-Rinaldo-.06
.02-Espiegle-.05
.04-Cadmus
.04-Clio
.06-Rosario-.10 |
Australia
Torch-1914
Pacific
Condor-.01
.01-Shearwater
.06-Algerine |
|
|
|
HMS
Jason (Photo Ships) |
|
HMS
Skipjack (Photo Ships) |
Predecessors of the torpedo-boat destroyers which were
employed in a number of support roles.
Coast
Guard
Gleaner-.05 [Gravesend]
Spanker-.04 [Portland]
Speedwell-.05 [Queensferry]
Alarm-.07 Hull]
Circe-.07 [Harwich]
Leda-.08 [Southampton]
Onyx-.07 [Humber]
Renard-.05 [Harwich]
.02-Skipjack-04 [Kingstown]
.02-Nebe-.05 [Portland]
RNR
tenders
Antelope-.10
.02-Hazard- ??
.04-Halcyon-.08
.05-Hebe-.06
.07-Leda-.08 |
Fishery
Protection
.05-Harrier-.06
.06-Skipjack-.08
.09-Halcyon
Tenders,
Home Ports
.05-Gossamer-.08 [Chatham]
Sheldrake-.05 [Sheerness]
Jaseur-.03
.03-Niger-.09
.06-Dryad
.06-Harrier
[all four
Portsmouth]
Sharpshooter-.08
Harrier-.01
[both
Devonport]
Submarine
depot ships
.07-Onyx
5.10-Hebe
6.10-Antelope-14
?-Hazard |
Minesweepers
in the Home Fleet, converted 1907-
Circe
Gossamer
Hebe-5.10
Jason
Leda
Niger
Seagull
Skipjack
Spanker
Speedwell
Speedy |
Mediterranean
Halcyon-.00
Hazard-.00
Hussar-.04
.02-Dryad-.04
.02-Harrier-.06
.07-Hussar-.14
Torpedo-boat
carriers, in Mediterranean
Hecla-.04
Vulcan-.05 |
10.
DESTROYER FLOTILLAS 1900-1914
HMS Acheron, Acheron/I-class (Photo Ships)
Notes:
All
Torpedo Boat Destroyers (tbd's) were renamed
destroyers; not to be confused with the smaller
Torpedo Boats (tb's)
The
older destroyers were originally designated 27 or
30-knotters, and subsequent ships were members of the
River, Tribal, Beagle and Acorn-classes etc; many of
them in the same class had different appearances,
including the numbers and sizes of funnels. In 1913,
the 30-knotters were allocated to classes B-D
depending on their funnel numbers and the remaining
classes renamed as follows:
A-class -
27-knotters
B-class - four-funnelled 30-knotters
C-class - three-funnelled 30-knotters
D-class - two-funnelled 30-knotters
E-class – Rivers
F-class – Tribals
G-class – Beagles
H-class – Acorns
I-class - Acherons
K-class - Acastas
L-class - Laforeys
OVERVIEW OF DEPLOYMENT IN HOME WATERS
(1) 1895-1905
All tbd's distributed between the three home commands. No
information as to whether the boats were in full
commission, reduced commission or reserve
Nore Flotilla
Portsmouth Flotilla
Devonport Flotilla
Channel Fleet Flotilla -
1st, 2nd 3rd Divisons
Atlantic Fleet Flotilla - disbanded 1906
Nore Flotilla
Portsmouth Flotilla
Devonport Flotilla
from this period, the normal composition of an active
flotilla was 20 boats, and, as designs evolved, all the
boats in a flotilla would be of the same class.
Channel Fleet-
1st Destroyer Flotilla
3rd Destroyer Flotilla
Home Fleet-
2nd Destroyer Flotilla
4th Destroyer Flotilla
Nore Flotilla
Portsmouth Flotilla
Devonport Flotilla
Home Fleet - 1st Division
1st Destroyer Flotilla
Home Fleet - 2nd Division
2nd Destroyer Flotilla
Home Fleet - 3rd Division
3rd Destroyer Flotilla,
Nore
4th Destroyer Flotilla, Portsmouth
5th Destroyer Flotilla, Devonport
6th Destroyer Flotilla - distributed between the three
home ports
7th Destroyer Flotilla 1911-1912 [to 1DF 1912]
Nore Local Flotilla
Portsmouth Local Flotilla
Devonport Local Flotilla
First Fleet-
1st Destroyer Flotilla
2nd Destroyer Flotilla
3rd Destroyer Flotilla
4th Destroyer Flotilla
Patrol Flotillas-
5th Destroyer Flotilla -
to Mediterranean 1913
6th Destroyer Flotilla, Portsmouth
7th Destroyer Flotilla, Devonport
8th Destroyer Flotilla, Chatham
9th Destroyer Flotilla, Sheerness/Harwich
Home Commands-
Nore Local Flotilla
Portsmouth Local Flotilla
Devonport Local Flotilla
OVERVIEW OF DEPLOYMENT
OVERSEAS
Mediterranean-
deployed from 1895-
retitled 5th Destroyer Flotilla 1911
China-
deployed from 1897 as
local flotilla at Hong Kong
Esquimalt, British Columbia-
two tbd's deployed
1895-1904
Bermuda-
two tbd's deployed
1897-1903
DESTROYER FLOTILLA DEPLOYMENTS
(1)
1900-January 1905
All tbd's distributed between the three home commands:
Nore Flotilla, Portsmouth Flotilla, Devonport Flotilla
HMS Ribble, River/E-class (Photo Ships)
Nore
Flotilla |
Portsmouth
Flotilla |
Devonport
Flotilla |
27 kts tbd's
Contest-1902
Dasher-1902
Haughty
Porcupine-1904
Salmon
Snapper
Spiteful-1902
Sturgeon
Swordfish
Zebra-1902
1901-Hardy
1902-Havock
1902-Hornet
1902-Ranger
1902-Sunfish
1903-Spitfire
1904-Charger
1904-Conflict
1904-Dasher
1904-Hasty
1904-Hunter
1904-Opossum
1904-Skate
1904-Starfish
30 kts tbd's-
Angler-1902
Ariel-1901
Avon-1904
Bittern-1904
Cheerful-1904
Mallard-1901
Mermaid
Stag-1902
1900-Albatross-1902
1901-Lee-1904
1902-Greyhound
1902-Racehorse
1902-Roebuck
1902-Star
1902-Dove
River class
[Felixstowe]
1904-Derwent
1904-Eden
1904-Ribble
1904-Teviot
1904-Usk
1904-Welland |
27kts tbd's-
Charger-1902
Daring-1902
Hardy-1901
Hasty-1904
Havock-1902
Hunter-1904
Lightning
Ranger-1902
Starfish-1904
Surly
Teazer
Wizard
1901-Zephyr
1902-Conflict-1904
1902-Fervent
1902-Zebra
1904-Porcupine
30 kts tbd's-
Chamois-1901
Crane-1902
Fawn-1902
Flirt
Flying Fish-1902
Star-1904
Sylvia-1904
Violet-1904
1900-Brazen
1900-Electra
1900-Kestrel
1900-Peterel
1900-Recruit
1900-Spiteful
1900-Viper-lost 3.8.01
1900-Vulture
1901-Bullfinch
1901-Dove
1902-Syren
1904-Success
Unknown
allocation
1901-Cobra-lost 1.9.01 |
27 kts tbd's-
Decoy-lost 13.8.04
Ferret
Fervent-1902
Lynx
Opossum-1904
Shark-1904
1902-Char
1902-Contest
1902-Daring
1902-Dasher-1904
1902-Skate-1904
30 kts tbd's-
Fairy
Gipsy
Leven
Leopard
Osprey
Panther-1902
Thrasher-1902
Wolf
1901-Falcon
1901-Ostrich
1901-Thorn
1901-Tiger-1904
1901-Vigilant-1904
1902-Angler-1903
1902-Express
1902-Lively
1902-Recruit
1902-Sprightly
1902-Success
1902-Vixen
1903-Arab
1904-Avon
1904-Bittern
1904-Lee
1904-Sylvia
1904-Violet
River class
1904-Blackwater |
(2)
January
1905-February 1907
|
|
|
HMS
Havock, 27 knotter (later A-class)
(Cyber-Heritage) |
|
HMS
Colne, River/E-class (Photo Ships) |
Channel
Fleet |
Atlantic
Fleet |
Jan
1905-Feb 1906 |
Feb
1906-Feb 1907 |
Jan
1905-Feb 1906 (disbanded)
|
1st
Division-
Tbd's
Fervent-1905
Flirt
Kestrel
Peterel
Rocket
Teazer
Velox
Vigilant
Wizard
2nd
Division-
Tbd's
Greyhound
Mermaid
Racehorse
Roebuck
Wolf
River-class
Ribble
Teviot
Usk
1905-Gala
3rd
Division-
Tbd's
Bittern-1905
Fairy-1905
Lee-1905
Osprey
Vixen
1905-Express
1905-Leopard
River-class
Blackwater
Kennet
Waveney |
1st DF-
Tbd's
Crane
Fawn
Kangaroo
Myrmidon
Peterel
Syren
River-class
Boyne
Derwent
Doon
Garry
Kale
Ribble
2nd DF-
Tbd's
Earnest
Griffon
Panther
Quail
Seal
Sprightly
River-class
Exe
Ness
Nith
Swale
Ure
Wear
3rd DF-
Tbd's
Arab
Cheerful
Express
Mermaid
Ostrich
Roebuck
River-class
Arun
Foyle 2.06-
Itchen
Liffey
Moy
Ouse
4th
DF-
Tbd's
Falcon
Recruit
Success
Thorn
Violet
Vulture
River-class
Cherwell 2.06-
Colne
Dee
Erne
Ettrick
Welland |
Tbd's
Bat
Coquette
Crane
Cynthia
Cygnet
Fawn
Flying Fish
Kangaroo
Myrmidon
River-class
Cherwell
Foyle |
Nore
Flotilla |
Portsmouth
Flotilla |
Devonport
Flotilla |
27kts
tbd's-
Charger
Conflict
Dasher
Hardy
Hasty
Haughty
Havock
Hunter-1906
Opossum-1907
Ranger
Salmon
Skate-1905
Snapper
Starfish-1906
Sturgeon-1906
Sunfish-1907
Swordfish-1907
Teazer
Wizard
Zebra
30kts tbd's-
Dove
Mermaid-1905
Racehorse-1905
Roebuck-1905
Star-1905
1906-Fawn-1907
1906-Locust-1907
1906-Orwell-1907
1906-Wolf |
27 kts tbd's-
Fervent
Lightning
Porcupine
Shark
Zebra
Zephyr
1906-Hunter
1906-Rocket
30 kts tbd's-
Brazen
Bullfinch
Electra
Kestrel
Peterel-1905
Spiteful
Syren-1905
Vulture
1906-Coquette
1906-Cygnet
1906-Cynthia
1906-Flirt-1907
1906-Flying Fish-1907
1906-star
1906-Vigilant
River class-
Gala |
27 kts tbd's-
Contest
Daring
Ferret
Lynx
1905-Starfish
1905-Sturgeon
30 kts tbd's-
Arab-1905
Avon
Bittern-1905
Express-1905
Fairy-1905
Falcon-1905
Gipsy
Lee-1905
Leopard-1905
Leven
Lively-1905
Osprey-1905
Ostrich-1905
Recruit-1905
Sprightly-1905
Sylvia
Thorn-1905
Violet
Vixen-1905
Wolf-1905
River class-
Blackwater-1905
Chelmer
Jed |
(3)
March
1907-March 1909
|
|
|
HMS
Falcon, 30-knotter, C-class (Photo
Ships) |
|
Loss
of HM Destroyer Tiger, 30 knotter
(later C-class) in 1908 (Cyber
Heritage/Terry Phillips) |
Channel
Fleet |
Home
Fleet |
1st
DF and 3rd DF
both
nucleus crews
Cruiser leaders:
Diamond, 3rd class
Forward, scout
Sapphire, 3rd class
Skirmisher, scout |
2nd
DF and 4th DF
both
full complements
Cruiser leaders:
Adventure, scout
Topaze, 3rd class |
River
class
Arun
Blackwater
Chelmer
Colne
Derwent
Doon
Foyle
Itchen
Jed
Kale
Kennet
Liffey
Moy
Ouse |
Tbd's
Arab
Avon
Cheerful
Crane
Express
Falcon
Flying Fish
Leven
Mermaid
Ostrich
Racehorse
Syren
At
Portland
Bat
Flirt
Leopard
Peterel |
River
class
Boyne
Cherwell
Dee
Erne
Ettrick
Exe
Gala-27.4.08 lost
Garry
Ness
Nith
Ribble
Rother
Swale
Teviot
Ure
Usk
Wear
Welland
4.08-Waveney |
Tbd's
Earnest
Lively
Locust
Myrmidon
Panther
Sprightly
Thrasher
Tribal
class
3.08-Cossack
4.08-Mohawk
4.08-Tartar
12.08-Gurkha |
Nore
Flotilla |
Portsmouth
Flotilla |
Devonport
Flotilla |
27 kts tbd's-
Charger
Conflict
Dasher
Hardy
Hasty
Haughty-1908
Havock-1909
Hornet-1909
Ranger-1909
Salmon-1908
Snapper-1908
Teazer
Wizard
Zebra
30 kts tbd's-
Bullfinch
Dove
Griffon
Quail
Seal
Sprightly
Thrasher
Wolf |
27 kts tbd's-
Fervent
Hunter
Lightning
Porcupine
Rocket
Swordfish
Zephyr
1908-Haughty
30 kts tbd's-
Brazen
Coquette
Cygnet
Cynthia
Electra
Fawn-HF/2DF by 3.09
Kangaroo
Kestrel
Spiteful
Star
Thorn
Tiger-lost 2.4.08
Velox
Vigilant
Vulture |
27 kts tbd's-
Contest
Daring
Lynx
Spitfire
Starfish
Sturgeon
Sunfish
Swordfish
30 kts tbds-
Fairy-to HF/2DF by 3.09
Gipsy
Greyhound
Osprey
Roebuck
Sylvia
Violet
Vixen |
(4)
April
1909-April 1912
HOME FLEET FLOTILLAS
In 1911 most of the flotillas
were re-organised, and so, the tables for this period
are presented in two time-periods - 1909-1911 and
1911-1912.
The 1st and 2nd Destroyer
Flotillas - and later the 7th Destroyer Flotilla were
fully manned. The rest had reduced complements.
|
|
|
HMS
Bonetta, 30-knotter/B-class (Navy Photos)
|
|
HMS
Zulu, Tribal/F-class (Navy Photos) |
Table 1 - 1909-1911
1st
Destroyer Flotilla |
2nd
Destroyer Flotilla |
3rd
Destroyer Flotilla
Nore |
4th
Destroyer Flotilla
Portsmouth |
Cruiser/leaders:
Adventure, scout-6.10
Pathfinder, scout
6.10-Patrol, scout
Swift, destroyer
Blackwater-lost 6.4.09
Boyne
Derwent
Doon
Garry
Ribble
Cossack
Gurka
Maori
Mohawk
Tartar
3.10-Zulu
6.10-Viking |
Scout
cruiser leaders:
Foresight-4.10
Skirmisher-.10
4.10-Adventure
.10-Attentive
Crane-1910
Earnest
Fawn-1910
Flirt-1910
Lively
Orwell
Peterel-1910
Sprightly
Thrasher
Exe
Ness
Nith
Swale
Test
Ure
Wear
4.09-Amazon
6.09-Saracen
8.09-Nubian
9.09-Afridi
10.09-Crusader
|
Cruiser
leaders:
Diamond, 3rd class
Attentive, scout-8.10
8.10-Foresight, scout
Albacore
Arab
Cheerful
Express
Greyhound
Racehorse
Roebuck
Arun
Cherwell
Dee
Eden
Erne
Ettrick
Foyle
Itchen
Kale
Liffey
Moy
Ouse
Rother |
Bat
Conflict
Flying Fish
Gipsy
Leven
Mermaid
Ostrich
Recruit
Spiteful
Star
Syren
Vigilant
Wizard
Kale
Teviot
Usk
Welland |
5th
Destroyer Flotilla,
Devonport |
6th
Destroyer Flotilla |
7th
Destroyer Flotilla
(forming 1909/10) |
|
Cruiser
leaders:
Sapphire, 3rd class
Sentinel, scout
Avon
Bittern
Bullfinch
Dove
Fairy
Griffon
Leopard
Locust
Osprey
Panther
Quail
Seal
Success
Sylvia
Thorn
Violet
Vixen
Wolf
|
Chatham
Brazen
Charger
Conflict
Dasher
Fervent
Hasty
Lightning
Porcupine
Teazer
Wizard
Vulture
Zebra
Zephyr
Portsmouth
Coquette
Cygnet
Cynthia
Haughty
Hunter
Kestrel
Rocket-1910
Shark-1910
Spiteful
Surly
Velox
Devonport
Bonetta
Daring
Havock
Lee-lost 5.10.09
Lynx
Opossum
Ranger
Salmon
Sunfish
Starfish |
Basilisk
Beagle
Bulldog
Foxhound
Grasshopper
Harpy
Mosquito
Nautilus
Racoon
Rattlesnake
Renard
Savage
Scourge
Scorpion
Wolverine |
|
Table
2 - 1911-1912
The 1st, 2nd and 7th Destroyer Flotillas were
fully manned.
1st
Destroyer Flotilla |
2nd
Destroyer Flotilla |
3rd
Destroyer Flotilla
Nore |
4th
Destroyer Flotilla
Portsmouth |
Cruiser/leaders:
Boadicea, scout
Blanche, scout
Blonde, scout
Swift, destroyer
Afridi
Amazon
Cossack
Crusader
Gurkha
Maori
Mohawk
Nubian
Saracen
Tartar
Viking
Zulu |
Scout
cruiser leaders:
Bellona
12.11-Active
Acorn
Alarm
Brisk
Cameleon
Comet
Fury
Goldfinch
Hope
Lark
Lyra
Martin
Minstrel
Nemesis
Nereide
Nymphe
Redpole
Rifleman
Ruby
Sheldrake
Staunch |
Scout
cruiser leaders:
Foresight
Patrol
Arun
Boyne
Cherwell
Dee
Derwent
Eden
Erne
Ettrick
Exe
Foyle
Itchen
Kale
Liffey
Moy
Ouse
Rother
Stour
Swale
Test
Teviot
Ure
Waveney
Wear |
Angler
Bat
Bonetta
Boxer
Conflict
Crane
Desperate
Falcon
Fawn
Flirt
Flying Fish
Gipsy
Greyhound
Kangaroo
Leven
Mermaid
Myrmidon
Ostrich
Racehorse
Roebuck
Spiteful
Star
Vigilant
Wizard |
5th
Destroyer Flotilla,
Devonport
|
6th
Destroyer Flotilla |
7th
Destroyer Flotilla |
|
Cruiser
leaders:
Sapphire, 3rd class
Sentinel, scout
Avon
Bittern
Bullfinch
Dove
Fairy
Griffon
Leopard
Locust
Osprey
Panther
Quail
Seal
Success
Sylvia
Thorn
Violet
Vixen
Wolf
1911-Coquette
1911-Cygnet
1911-Cynthia
1911-Mallard
1911-Stag |
Chatham
Brazen
Fervent
Lightning
Porcupine
Recruit
Vulture
Zephyr
Portsmouth
Boxer
Conflict
Electra
Kestrel
Spiteful
Surly
Velox
Wizard
Devonport
Bruiser
Opossum
Ranger |
Basilisk
Beagle
Bulldog
Foxhound
Grasshopper
Harpy
Mosquito
Nautilus
Racoon
Rattlesnake
Renard
Savage
Scourge
Scorpion
Wolverine
|
|
FIRST
FLEET DESTROYER FLOTILLAS
all fully manned
|
|
|
HMS
Attentive, scout cruiser leader (Photo
Ships)
|
|
HMS
Bulldog, Beagle/G-class(Navy Photo) |
1st
Destroyer Flotilla |
2nd
Destroyer Flotilla |
3rd
Destroyer Flotilla, |
4th
Destroyer Flotilla,
|
Cruisers/leaders:
Swift, destroyer
7.13-Attentive, scout
Acheron
Archer
Ariel
Attacker
Badger
Beaver
Defender
Druid
Ferret
Forester
Goshawk
Hind
Hydra
Jackal
Lapwing
Lizard
Phoenix
Sandfly
Tigress |
Scout
cruiser leaders:
Bellona
12.11-Active
5.12-Adventure-10.13
10.13-Fearless
Acorn
Alarm
Brisk
Cameleon
Comet
Fury
Goldfinch
Hope
Lark
Lyra
Martin
Minstrel
Nemesis
Nereide
Nymphe
Redpole
Rifleman
Ruby
Sheldrake
Staunch |
Scout
cruiser leaders:
Boadicea
Forward-.13
Basilisk
Beagle
Bulldog
Foxhound
Grasshopper
Harpy
Mosquito
Nautilus - renamed Grampus
Pincher
Racoon
Rattlesnake
Renard
Savage
Scourge
Scorpion
Wolverine
All to Med as 5DF .13
Temporarily
replaced by-
Amazon
Crusader
Maori
Viking |
Scout
cruiser leaders:
Blanche
Skirmisher
Amazon
Afridi
Cossack
Crusader
Gurkha
Maori
Mohawk
Nubian
Saracen
Tartar
Viking
Zulu
K-class,
1912/13:
Acasta
Achates
Ambuscade
Ardent
Christopher
Cockatrice
Contest
Fortune
Hardy
Lynx
Midge
Owl
Paragon
Porpoise
Shark
Sparrowhawk
Unity
Victor |
PATROL
FLOTILLAS
reduced complements
HMS
Earnest, 30-knotter/B-class (Photo Ships)
5th
Destroyer Flotilla
Devonport March 1909-1913
|
6th
Destroyer Flotilla
Portsmouth 5.12- |
7th
Destroyer Flotilla
Devonport 5.12- |
8th
Destroyer Flotilla
Chatham 5.12-
|
9th
Destroyer Flotilla
Nore 5.12- |
Cruiser
leaders:
Sapphire, 3rd class
Sentinel, scout
Avon
Bittern
Bullfinch
Dove
Fairy
Griffon
Leopard
Locust
Osprey
Panther
Quail
Seal
Success
Sylvia
Thorn
Violet
Vixen
Wolf
1911-Coquette
1911-Cygnet
1911-Cynthia
1911-Mallard
1911-Stag |
Scout
cruiser leaders:
Sentinel-.13
6.13-Foresight
1.14-Attentive
Albatross
Bonetta-1913
Cheerful-1913
Crane
Fairy-1913
Falcon
Fawn
Flirt
Flying Fish-1913
Gipsy
Greyhound
Kangaroo
Leven
Mermaid
Myrmidon
Osprey-1913
Ostrich-1913
Peterel-1913
Racehorse
Recruit ?
Star-1913
Syren
ex Med-Angler
Added
1913/14-
Afridi
Amazon
Cossack
Crusader
Gurkha
Maori
Mohawk
Nubian
Saracen
Tartar
Viking
Zulu |
Cruiser
leaders:
Sapphire, 3rd class -.13
.13-Skirmisher, scout
Arab
Avon
Bittern-.14
Dove
Earnest
Express-.14
Griffon
Leopard
Lively
Orwell
Panther
Quail
Seal
Sprightly
Success
Sylvia
Thorn
Thrasher
Vigilant
Violet
Vixen
Wolf |
Cruiser/leaders:
Amethyst, 3rd class-.14
10.13-Pathfinder, scout
.14-Sentinel, scout
1912-13
Torpedo
boats
1913/14-
Tbd's:
Albacore
Bat
Cheerful
Express
Fairy
Flying Fish
Mallard
Osprey
Ostrich
Peterel
Stag
Star
Vigilant |
Cruiser/leaders:
Diamond, 3rd class -.13
.13-Sentinel, scout -.14
1.14-Patrol, scout
Arun*
Boyne*
Cherwell*
Dee*
Derwent
Doon
Eden
Erne*
Ettrick
Exe*
Foyle
Itchen
Kale
Moy
Ness
Nith
Ouse
Rother
Stour
Swale
Test
Teviot
Ure*
Waveney
Wear
1914-Garry
1914-Liffey
* to GF
Flotilla/Scapa LDF 1914 |
LOCAL
DEFENCE FLOTILLAS
reduced complements
HMS Boxer and Bruiser,
both 27-knotter/A-class (Photo Ships)
Nore
LDF |
Portsmouth
LDF |
Devonport
LDF |
Brazen
Coquette
Cygnet
Electra
Fervent
Kestrel
Lightning
Porcupine
Recruit
Teazer
Zephyr |
Boxer
Conflict
Roebuck
Spiteful
Surly
Velox
Wizard |
Opossum
Ranger
Sunfish |
DEPLOYMENT OVERSEAS
Mediterranean
Destroyer Flotilla 1900-1914
HMS Rattlesnake, Beagle/G-class (Photo Ships)
27
kts tbd's
Ardent-1911
Banshee-1911
Boxer-1911
Bruizer-1911
Dragon-1911
Added 1900-
Hardy-1911
Hornet-1902
Skate-1901
Sunfish-1902 |
30
kts tbd's
Earnest-1906
Foam-1913
Griffon-1906
Added 1900-
Conflict-1901
Coquette-1905
Cygnet-1905
Cynthia-1905
Desperate-1911
Orwell-1906
Added 1901-
Ariel-lost 19.4.07
Chamois-lost
26.9.04
Kangaroo-1905
Mallard-1913
Myrmidon-1905
Added 1902-
Albatross-1913
Bat-1905
Crane-1905
Falcon-1905
Flying Fish-1905
Locust-1906
Panther-1906
Seal-1906
Stag-1911
Thrasher-1906
Added 1905-
Lively-1906
Quail-1906
Sprightly-1906
Added 1906-
Angler-1913
* many of the above were kept in reserve at
either Malta or
Gibraltar.
|
River
class 1904-5
Erne
Ettrick
Exe
River class
1909-13
Chelmer
Colne
Garry-1911?
Jed
Kenent
Usk-1911? |
5th
DF-G class 1913
Basilisk
Beagle
Bulldog
Foxhound
Grasshopper
Grampus
Harpy
Mosquito
Pincher
Racoon
Rattlesnake
Renard
Savage
Scourge
Scorpion
Wolverine |
China
Station Destroyer Flotilla 1900-1914
HMS Otter, 30 knotter/C-class (Photo Ships)
Tbds
1897-
Fame
Handy-1914
Hart-1911
Whiting
Added 1900-
Janus-1914
Otter
Added 1901-
Taku-1914
Added 1903-
Sparrowhawk-lost 17.6.04
Added 1904-
Virago |
River
class 1904-1906
Arun
Dee
Itchen
Erne 1905-
Ettrick 1905-
Exe 1905- |
River
class 1911-
Ribble
Welland
1913-
Chelmer
Colne
Jed
Kennet |
Other
Locations
Bermuda
1897-1903 |
Esquimalt
1898-1904 |
Quail
Sparrowhawk |
Rocket
Virago-1903 |
11.
COASTAL DESTROYERS, reclassed as TORPEDO BOATS
TBs 1-12 were named but these reverted to numbers on or just
after completion. There were a total of 36 of this type.
Note: this list does not include any of the earlier TB's
(1)
Distribution 1906-1911
HM TB.7 (Photo Ships)
Nore
Command |
Portsmouth
Command |
Devonport
Command |
1906-
Gadfly/TB6
Glowworm/TB7
1907-
Gnat/TB8
Grasshopper/TB9
Greenfly/TB10
Moth/TB12
1908-
TB21
TB22
TB23
TB24
TB25
TB26
TB27
TB28
TB29
TB30
1909
TB31
TB32
TB33
TB34
TB35
TB36 |
1906-
Cricket/TB1
Dragonfly/TB2
Firefly/TB3
Sandfly/TB5
1907-
TB13
TB14
TB15
TB16
1908-
TB19
TB20 |
1907-
Mayfly/TB11
1908-
TB17
TB18
|
(2)
Distribution 1911-1914
HM TB.27 (Photo Ships)
Nore
LDF 1911-
TB6
TB7
TB8
TB9
TB10
TB11
TB12
TB17
TB18
TB19
TB20
TB23 |
8th
Destroyer Flotilla,
Chatham 1911-
TB1-1914
TB2-1914
TB3-1914
TB4-1914
TB5-1914
TB13-1914
TB14-1914
TB15-1914
TB16-1914
TB21-1914
TB22-1914
TB24-1914
TB25-1914
(above to
Devonport - right)
TB26
TB27
TB28
TB29
TB30
TB31
TB32
TB33
TB34
TB35
TB36 |
7th
Destroyer Flotilla, Devonport 1914-
TB1
TB2
TB3
TB4
TB5
TB13
TB14
TB15
TB16
TB21
TB22
TB24
TB25 |
12.
SUBMARINE DISTRIBUTION 1903-1914
The earliest classes of submarine - the Hollands, A, B and
C classes - were deployed to the three home commands for
use in local defence. In 1910, three were sent to
Hong Kong on similar duties. In 1912, three went to
Gibraltar, and three to Malta to provide local defence for
those two bases.
With the arrival of the first sea-going class - the D
class - submarines were available for offensive roles in
the North Sea, and Mediterranean.
A more sophisticated organisation of submarines began in
March 1910 when the boats at the three home ports were
grouped into sections. These were upgraded to numbered
flotillas in April 1913. Each command, group and flotilla
was supported by at least one depot ship - usually an
obsolete warship.
(1)
Allocation to the Home Commands 1903-1910
HM S/M A.1 (Maritime Quest)
Nore
Command |
Portsmouth
Command |
Devonport
Command |
Depot ships
.07-Thames [Sheerness]
.08-Hebe [Harwich]
1.09-Vulcan
C class
11.06-C1
11.06-C2
2.07- C3
3.07- C4
12.06-C5
1.07- C6
5.07- C7
5.07- C8
6.07- C9
11.09-C19
1.10- C20
5.09- C21
5.09- C22
5.09- C23
5.09- C24
5.09- C25
5.09- C26
8.09- C27
9.09- C28
9.09- C29
10.09-C30 |
Depot ships
Dolphin
.02-Hazard
7.03-Thames-1907
4.08-Bonaventure
Hollands
2.03-No 1-1907
8.03-No 2-1907
1.03-No 3-1907
8.03-No 4-1907
2.03-No 5-1907
All reduced to reserve 1907
A class
7.03-A1-1907
6.04-A2-1906
7.04-A3-1906
7.04-A4-lost 16.10.05
2.05-A5-1907
3.05-A6-1907
7.05-A11-1907
9.05-A12-1907
4.05-A13-1907
All reduced to reserve - some re-commissioned
1910
B class
4.04-B1-1907
12.05-B2-1907
1.06-B4
C class
7.07-C10
9.07-C11-lost 14.7.09
1.08-C12
2.08-C13
3.08-C14
4.08-C15
6.08-C16
5.09-C17
7.09-C18 |
Depot ships
8.04-Forth
.07-Onyx
A class
4.05- A7-1907
5.05-A8-1907
5.05-A9-1907
6.05-A10-1907
All reduced to reserve 1907, but re-commissioned
1910
B class
1.06-B3
2.06-B5
3.06-B6
3.06-B7
4.06-B8
4.06-B9
5.06-B10
7.06-B11
C class
none |
(2)
Allocation to Sections 1910-1913
HM S/M C.12 (Navy Photos)
Nore
Command |
Portsmouth
Command |
Devonport
Command |
III Section
Thames, depot ship
C1
C2
C3
C4
C5
C6
C7
C8
C9
VII Section
Vulcan, depot ship
C19
C20
C21
C22
C23
C24
C25
C26
C27
C28
C29
C30 |
II Section
Bonaventure, depot ship
C10
C12
C14
C15
C16
C17
C18
9.09- D 1 [reserve to 1912]
3.11- D2
9.11- D3
11.11-D4
1.12- D5
4.12- D6
12.11-D7
3.12-D8
IV Section
Mercury, depot ship
A6
A11
A12
A13
C31
C32
C33
C34
C35
* A2 lost 6.2.12 in RF/Portsmouth |
I Section
Forth, depot ship
B1
B2, lost 4.10.12
B3
B4
B5
B6-1912
B7-1912
B8-1912
B9-1912
B10-1912
B11-1912 |
(3)
Allocation to Flotillas 1913-
|
|
|
HM
S/M D.12 (Maritime Quest) |
|
HM
S/M E.1 (Navy Photos) |
Nore
Command |
Portsmouth
Command |
Devonport
Command |
5 Submarine
Flotilla
Thames, depot ship
C1
C2
C3
C4
C5
C6
6 Submarine
Flotilla
Bonaventure, depot ship
C7
C8
C9
C10
C11
C12
C13
7 Submarine
Flotilla
Vulcan, depot ship
Alecto, depot ship
C19
C20
C21
C22
C23
C24
C25
C26
C27
C28
C29
C30 |
2 Submarine
Flotilla
Dolphin, depot ship
A5
A6
A13
B1
4 Submarine
Flotilla
Arrogant, depot ship
Hazard, depot ship
C17
C18
C31
C32
C33
C35
8 Submarine
Flotilla
Maidstone, depot ship
Adamant, depot ship-1.14 to Chatham
D1
D2
D3
D4
D5
D6
D7
D8
5.13-E1
6.13-E2
5.14-E3
1.13-E4
6.13-E5
10.13-E6
3.14-E7
6.14-E8
6.14-E9
* D class scheduled to move to the
Mediterranean later in 1914
** E class moves to Harwich summer 1914 |
1 Submarine
Flotilla
A7-lost 16.1.14
A8
A9
3 Submarine
Flotilla
Forth, depot ship
B3
B4
B5
C14
C15
C16
9 Submarine
Flotilla -forming 1914 for Lamlash
Pactolus, depot ship
A10
A11
A12 |
(4) Overseas Deployments
HM S/M B.4 (Navy Photos)
Gibraltar
1912- |
Malta
1912- |
Hong
Kong 1910- |
B6
B7
B8 |
B9
B10
B11 |
C36
C37
C38 |
|